Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, paylidis είπε
 

K22-θεσσαλονικη... χαλλλλλαραααα

για τον κ22 δεν ειναι κανεις επαγγελματιας υποχρεωμενος να δει την καρτα.

πλεον ουτε συμβολαιο δεν υπογραφεται για να παραλαβει καποιος κλειδια....

γι'αυτο υπαρχουν κρουσματα...γι'αυτο λεμε οτι μπηκε κατηγορια σκουπιδι σαν την οικονομια της Hellas.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

για τον κ22 δεν ειναι κανεις επαγγελματιας υποχρεωμενος να δει την καρτα.

πλεον ουτε συμβολαιο δεν υπογραφεται για να παραλαβει καποιος κλειδια....

γι'αυτο υπαρχουν κρουσματα...γι'αυτο λεμε οτι μπηκε κατηγορια σκουπιδι σαν την οικονομια της Hellas.

Τι να πω, αρα κακως τους πουλάνε καποιοι με τη λογική "ελεγχομενη αντιγραφη κλειδιών με την καρτα ιδιοκτησίας"

Οποτε καταληγουμε κατα σειρά ποιοτητας astral tekno pro --> Winkhaus o-tra --> Mottura Champions Pro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Τι να πω, αρα κακως τους πουλάνε καποιοι με τη λογική "ελεγχομενη αντιγραφη κλειδιών με την καρτα ιδιοκτησίας"

μονο οι πορταδες το κανουν αυτο που φορτωσαν για τα καλα....

τωρα που βγηκε και γραναζωτη με 2πλο καταπελτη σεκιουρεμ....εκει να δεις πανηγυρι.

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Οποτε καταληγουμε κατα σειρά ποιοτητας astral tekno pro --> Winkhaus o-tra --> Mottura Champions Pro...

νομιζω οτι δεν ξεχναω καποιον κυλινδρο μεχρι τα 80€

υγ - ισως παιζει και Evva EPS οπου ενδεχεται να ειναι οριακα ισοπαλια με τσαμπιονς προ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paylidis είπε

Τι να πω, αρα κακως τους πουλάνε καποιοι με τη λογική "ελεγχομενη αντιγραφη κλειδιών με την καρτα ιδιοκτησίας"

Οποτε καταληγουμε κατα σειρά ποιοτητας astral tekno pro --> Winkhaus o-tra --> Mottura Champions Pro...

Σχεδόν όλα τα κλειδιά, ακόμα και τα πιο χύμα/άχρηστα δίνουν μαζί "κάρτα ιδιοκτησίας" σε μια προσπάθεια παραπλανητικής διαφημισης που αγγίζει τα όρια της εξαπάτησης.

Αυτό που πρέπει κανείς να ελέγχει είναι αν γράφουν πατενταρισμένος κύλινδρος. Η κάρτα ιδιοκτησίας είναι μόνο για εφφέ, και πολύ συχνά μούφα.

Έχω κύλινδρο με "κάρτα ιδιοκτησίας" που αντιγράφεται σε κάθε κλειδαρά χωρίς καμιά ερώτηση , και κύλινδρο με πατενταρισμένη κλειδαριά που ΔΕΝ αντιγράφεται χωρίς το παραστατικό ιδιοκτησίας, αλλά δεν το έχει σε πλαστική καρτούλα. Το έχει σε ένα χαρτάκι σε μορφή pin (όπως τα pin των τραπεζικών καρτών μας).

 

 

Επεξ/σία από taris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mclein² είπε

τωρα που βγηκε και γραναζωτη με 2πλο καταπελτη σεκιουρεμ....εκει να δεις πανηγυρι.

Καλησπέρα, λεει τιποτα αυτη η καινούρια σεκιουρεμ ? Εγω αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχω την 2600

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, taris είπε

Έχω κύλινδρο με "κάρτα ιδιοκτησίας" που αντιγράφεται σε κάθε κλειδαρά χωρίς καμιά ερώτηση , και κύλινδρο με πατενταρισμένη κλειδαριά που ΔΕΝ αντιγράφεται χωρίς το παραστατικό ιδιοκτησίας, αλλά δεν το έχει σε πλαστική καρτούλα. Το έχει σε ένα χαρτάκι σε μορφή pin (όπως τα pin των τραπεζικών καρτών μας).

Ποιοι ειναι αυτοι που δεν αντιγραφονται τα κλειδια απο κλειδαραδικο με τιποτα, λοιπον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ποιοι ειναι αυτοι που δεν αντιγραφονται τα κλειδια απο κλειδαραδικο με τιποτα, λοιπον;

Είναι πολλοί και σε διάφορες κατηγορίες τιμών. Από τους σχετικά οικονομικούς Evva EPS και Winkhaus N-tra (μπορεί να παίζουν και πιο φτηνοί, αλλά εγώ αυτούς ξέρω οικονομικούς και καλούς) μέχρι πανάκριβους σαν τον Evva MCS, με πάμπολλους ενδιάμεσα (AGB DCK, Evva ICS, Abloy Protec 2, Multlock MT5+, Mauer NW5, Kabba Xpert, Evva 4KS, Winkhaus X-tra... και πολλοί ακόμα, που θα σου πουν οι ειδικότεροι swayback και mclein, απλά ενδεικτικά τους αναφέρω). Όσοι δεν αναφέρουν ελεύθερο προφίλ κλειδιού και αναγράφουν ότι είναι πατενταρισμένο.

***Δεν λέω ότι όλοι οι παραπάνω προσφέρουν ίδια κατηγορία ασφάλειας, αλλά όλοι αυτοί δεν αντιγράφονται ελεύθερα. Επίσης όλοι είναι αξιοπρεπείς κύλινδροι (κάποιοι σαν τον abloy Protec2 κορυφαίοι και προσιτοί αρκετά, κάποιοι σαν τον Evva MCS εμένα μου φαίνονται πεταμένα λεφτά εκτός αν έχεις... λίρες σπίτι, αλλά όλοι προσφέρουν ένα αξιοπρεπές κατ'αρχήν επίπεδο ασφάλειας). Ευπρόσδεκτες oποιεσδήποτε διορθώσεις.

 

Εντωμεταξύ να κάνω και μια χαζή παρατήρηση (πραγματικά χαζή όμως, συγκρατηθείτε). Ρε παιδιά μερικές από αυτές τις εταιρίες... αγοράζουμε κύλινδρο ακριβό και τσιγκουνεύονται ένα πλαστικό καπάκι στα κλειδάκια να τα ξεχωρίζουμε; 😆 Πολύ το υποτιμούν το αισθητικό μέρος, που είναι και θέμα ουσίας. Ένα καπάκι που ξεχωρίζει βοηθά όσους κουβαλάμε πολλά κλειδιά.  Αν είναι να διαλέξω μεταξύ agb dck, winkhaus x-tra, και evva ics (δεδομένου ότι προσφέρουν περίπου ίδιο επίπεδο ασφαλείας, αν δεν κάνω λάθος) θα πάρω τον scudo dck... ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΚΛΕΙΔΙ 😀

Eίναι άσχημα τα γυμνά κλειδιά και ελαφρώς πιο δύσχρηστα όταν τα μπερδεύεις, πώς να το κάνουμε;

 

Επεξ/σία από taris
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, taris είπε

Εντωμεταξύ να κάνω και μια χαζή παρατήρηση (πραγματικά χαζή όμως, συγκρατηθείτε). Ρε παιδιά μερικές από αυτές τις εταιρίες... αγοράζουμε κύλινδρο ακριβό και τσιγκουνεύονται ένα πλαστικό καπάκι στα κλειδάκια να τα ξεχωρίζουμε; 😆 Πολύ το υποτιμούν το αισθητικό μέρος, που είναι και θέμα ουσίας. Ένα καπάκι που ξεχωρίζει βοηθά όσους κουβαλάμε πολλά κλειδιά.  Αν είναι να διαλέξω μεταξύ agb dck, winkhaus x-tra, και evva ics (δεδομένου ότι προσφέρουν περίπου ίδιο επίπεδο ασφαλείας, αν δεν κάνω λάθος) θα πάρω τον scudo dck... ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΚΛΕΙΔΙ 😀

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, taris είπε

Είναι πολλοί και σε διάφορες κατηγορίες τιμών. Από τους σχετικά οικονομικούς Evva EPS και Winkhaus N-tra (μπορεί να παίζουν και πιο φτηνοί, αλλά εγώ αυτούς ξέρω οικονομικούς και καλούς) μέχρι πανάκριβους σαν τον Evva MCS, με πάμπολλους ενδιάμεσα (AGB DCK, Evva ICS, Abloy Protec 2, Multlock MT5+, Mauer NW5, Kabba Xpert, Evva 4KS, Winkhaus X-tra... και πολλοί ακόμα, που θα σου πουν οι ειδικότεροι swayback και mclein, απλά ενδεικτικά τους αναφέρω). Όσοι δεν αναφέρουν ελεύθερο προφίλ κλειδιού και αναγράφουν ότι είναι πατενταρισμένο.

***Δεν λέω ότι όλοι οι παραπάνω προσφέρουν ίδια κατηγορία ασφάλειας, αλλά όλοι αυτοί δεν αντιγράφονται ελεύθερα. Επίσης όλοι είναι αξιοπρεπείς κύλινδροι (κάποιοι σαν τον abloy Protec2 κορυφαίοι και προσιτοί αρκετά, κάποιοι σαν τον Evva MCS εμένα μου φαίνονται πεταμένα λεφτά εκτός αν έχεις... λίρες σπίτι, αλλά όλοι προσφέρουν ένα αξιοπρεπές κατ'αρχήν επίπεδο ασφάλειας). Ευπρόσδεκτες oποιεσδήποτε διορθώσεις.

Εντωμεταξύ να κάνω και μια χαζή παρατήρηση (πραγματικά χαζή όμως, συγκρατηθείτε). Ρε παιδιά μερικές από αυτές τις εταιρίες... αγοράζουμε κύλινδρο ακριβό και τσιγκουνεύονται ένα πλαστικό καπάκι στα κλειδάκια να τα ξεχωρίζουμε; 😆 Πολύ το υποτιμούν το αισθητικό μέρος, που είναι και θέμα ουσίας. Ένα καπάκι που ξεχωρίζει βοηθά όσους κουβαλάμε πολλά κλειδιά.  Αν είναι να διαλέξω μεταξύ agb dck, winkhaus x-tra, και evva ics (δεδομένου ότι προσφέρουν περίπου ίδιο επίπεδο ασφαλείας, αν δεν κάνω λάθος) θα πάρω τον scudo dck... ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΚΛΕΙΔΙ 😀

Eίναι άσχημα τα γυμνά κλειδιά και ελαφρώς πιο δύσχρηστα όταν τα μπερδεύεις, πώς να το κάνουμε;

ένας από τους λόγους που και εγώ επέλεξα scudo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paiktaras69 είπε

ένας από τους λόγους που και εγώ επέλεξα scudo

 

1 ώρα πριν, taris είπε

Είναι πολλοί και σε διάφορες κατηγορίες τιμών. Από τους σχετικά οικονομικούς Evva EPS και Winkhaus N-tra (μπορεί να παίζουν και πιο φτηνοί, αλλά εγώ αυτούς ξέρω οικονομικούς και καλούς) μέχρι πανάκριβους σαν τον Evva MCS, με πάμπολλους ενδιάμεσα (AGB DCK, Evva ICS, Abloy Protec 2, Multlock MT5+, Mauer NW5, Kabba Xpert, Evva 4KS, Winkhaus X-tra... και πολλοί ακόμα, που θα σου πουν οι ειδικότεροι swayback και mclein, απλά ενδεικτικά τους αναφέρω). Όσοι δεν αναφέρουν ελεύθερο προφίλ κλειδιού και αναγράφουν ότι είναι πατενταρισμένο.

***Δεν λέω ότι όλοι οι παραπάνω προσφέρουν ίδια κατηγορία ασφάλειας, αλλά όλοι αυτοί δεν αντιγράφονται ελεύθερα. Επίσης όλοι είναι αξιοπρεπείς κύλινδροι (κάποιοι σαν τον abloy Protec2 κορυφαίοι και προσιτοί αρκετά, κάποιοι σαν τον Evva MCS εμένα μου φαίνονται πεταμένα λεφτά εκτός αν έχεις... λίρες σπίτι, αλλά όλοι προσφέρουν ένα αξιοπρεπές κατ'αρχήν επίπεδο ασφάλειας). Ευπρόσδεκτες oποιεσδήποτε διορθώσεις.

Εντωμεταξύ να κάνω και μια χαζή παρατήρηση (πραγματικά χαζή όμως, συγκρατηθείτε). Ρε παιδιά μερικές από αυτές τις εταιρίες... αγοράζουμε κύλινδρο ακριβό και τσιγκουνεύονται ένα πλαστικό καπάκι στα κλειδάκια να τα ξεχωρίζουμε; 😆 Πολύ το υποτιμούν το αισθητικό μέρος, που είναι και θέμα ουσίας. Ένα καπάκι που ξεχωρίζει βοηθά όσους κουβαλάμε πολλά κλειδιά.  Αν είναι να διαλέξω μεταξύ agb dck, winkhaus x-tra, και evva ics (δεδομένου ότι προσφέρουν περίπου ίδιο επίπεδο ασφαλείας, αν δεν κάνω λάθος) θα πάρω τον scudo dck... ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΚΛΕΙΔΙ 😀

Eίναι άσχημα τα γυμνά κλειδιά και ελαφρώς πιο δύσχρηστα όταν τα μπερδεύεις, πώς να το κάνουμε;

Αν δεν κάνω λάθος, σχεδόν όλοι οι κύλινδροι έχουν καπέλα, αλλά οι εταιρείες τα πουλάνε ξεχωριστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pintourikio είπε

Αν δεν κάνω λάθος, σχεδόν όλοι οι κύλινδροι έχουν καπέλα, αλλά οι εταιρείες τα πουλάνε ξεχωριστά...

Δεν είναι το ιδιο το "καπέλο" σαν ποιότητα, απο το να είναι "ενιαίο" το πλαστικό στο κλειδι.Ασε που μπαινει και βρωμιά μεσα με τον καιρο και πρεπει να το καθαρίζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότερες διαρρήξεις γίνονται το πρωί που λείπουν οι περισσότεροι λογω εργασιας. Απο την πολυκατοικία που μενει ενας φίλος μου, έβαλαν αυτο το σημείωμα έπειτα απο την διάρρηξη. Η πόρτα ήταν απλή ξύλινη με έναν απλό κύλινδρο.

IMG_20200309_193142_Fotor.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότερες διαρρήξεις γίνονται το πρωί που λείπουν οι περισσότεροι λογω εργασιας. Απο την πολυκατοικία που μενει ενας φίλος μου, έβαλαν αυτο το σημείωμα έπειτα απο την διάρρηξη. Η πόρτα ήταν απλή ξύλινη με έναν απλό κύλινδρο.

IMG_20200309_193142_Fotor.jpg

Είναι τελείως ξεκάθαρο ότι προτιμούν τις πρωινές ώρες, πραγματικά περιμένω πως και πως να πετύχω κάποιον με φυλλάδια να του τα ψαλλω λίγο, έχουμε κουτί για φυλλάδια εκτως εισόδου ανακοίνωση κολλημένη στο τζάμι ότι απαγορευονται φυλλάδια εντός και αυτοί το χαβά τους, βέβαια αυτοί φταίνε λιγότερο που συνεχίζουν και μπαίνουν, οι πραγματικοί φταιχτες είναι αυτοί που τους ανοίγουν, οκ σέβομαι ρε φίλε ότι κάνεις την δουλεία σου η οποία δεν είναι και ότι το καλύτερο αλλά σεβασου και εσύ την ανακοίνωση που γράφει στην πόρτα, 3 κρούσματα διάρρηξης στην οικοδομή σε 2-3 μήνες τον περασμένο καιρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότερες διαρρήξεις γίνονται το πρωί που λείπουν οι περισσότεροι λογω εργασιας. Απο την πολυκατοικία που μενει ενας φίλος μου, έβαλαν αυτο το σημείωμα έπειτα απο την διάρρηξη. Η πόρτα ήταν απλή ξύλινη με έναν απλό κύλινδρο.

IMG_20200309_193142_Fotor.jpg

Με το συμπάθειο αλλά αν κάποιος είχε ξύλινη πόρτα και μου ζητούσε να κατεβαίνω όλο το 24ωρο για να ανοίγω στους φίλους μου ή τους συγγενείς μου την πόρτα εισόδου όταν φεύγουν από το διαμέρισμά μου, θα του απαντούσα "μήπως να ξαμολήσουμε και κανένα ντόμπερμαν στους διαδρόμους για να έχεις σελοφάν αντί για πόρτα διαμερίσματος;"

Η μόδα με τα κλειδώματα άχρηστων κυλίνδρων εισόδου πολυκατοικιών είναι και ανούσια και πάνω από όλα ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (σε επείγοντα, πυρκαγιές, σεισμούς, κλπ). ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΟΡΤΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΔΙ.

Όσοι θέλουν κλειδωμένες πόρτες εισόδου πολυκατοικιών όλο το 24ωρο βάζουν 25-ποσα ευρώ βγαίνει ανά διαμέρισμα για ηλεκτρική κλειδαριά. Αλλιώς να κοιτάξουν να βάλουν μια πόρτα της προκοπής στο δικό τους διαμέρισμα αντί για το σπιτάκι με σανό του γνωστού παραμυθιού.

Δεν δικαιολογείται ιδιοκτήτης διαμερίσματος να ιδιοκατοικεί με ξύλινες πόρτες σήμερα. Βασικά δεν πρέπει ούτε καν να νοικιάζει κανείς ξέφραγο αμπέλι διαμέρισμα με ξύλινη πόρτα. Πόσο μάλλον να περιμένει μετά να τον σώσουν τα κλειδώματα στις silca των 12 ευρώ των κεντρικών εισόδων. Για όνομα του θεού δηλαδή.

 

 

Επεξ/σία από taris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...