Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, eyw είπε

στην (σιδερένια) πόρτα που έχω δεν εχει χώρο για defender.

Όταν λες σιδερένια...διαμερίσματος, αποθήκης/ταράτσας...; 

Συνήθως σε κλασικές σιδερένιες πόρτες με απλή κλειδαριά που κλειδώνει σε ένα σημείο μόνο (στη μέση της πόρτας), δεν προτείνουμε ακριβό κύλινδρο γιατί αν χρησιμοποιηθεί λοστός, είναι πολύ πιθανό ότι θα ανοίξει χωρίς να ασχοληθεί ο διαρρήκτης με τον κύλινδρο. Με αυτή τη λογική, δεν έχει νόημα ο ακριβός κύλινδρος όπως καταλαβαίνεις. Σε σιδερένιες πόρτες αποθήκης, πιο αποτελεσματικό θα ήταν να προστεθεί ένα έξτρα κλείδωμα (λουκέτο τάκου με γωνίες), με έναν νορμάλ κύλινδρο. 

Αν θες βάλε μία φωτογραφία της πόρτας όπου θες να βάλεις κύλινδρο για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ion70 είπε

Οσοι πιστοι προσελθετε. Καλοδεχουμενες ολες οι γνωμες. Απλα θα προτιμουσα οταν κανω την κινηση να μην εμπλακω στη διαδικασια του ραβε-ξηλωνε. Δηλαδη να παρω κατι "πακετο" και τερμα. Οχι να παρω μια καλη πορτα και μετα να αρχισω το γαλε αυτο και βαλε εκεινο που ειναι καλυτερο. Αληθεια,  κλειδαρια,κυλινδρος και defender πανε παρεα. Ο καταπελτης ειναι κατι εξτρα που πρεπει να το αναζητησω επιπλεον σαν εξτρα ? 

Όχι δε πάνε πακέτο mix and match είναι. 
 

το πακέτο ή θα το πληρώσεις αεριτζίδικα ή θα συμβιβαστείς με κάτι κατώτερο. Για εμένα όπως είπα βρες καλή πόρτα και ο κύλινδρος είναι κυριολεκτικά 3’ υπόθεση να αλλαχτεί και σου προσφέρει το 95% της ασφαλείας εν τελεί...

 

τον καταπέλτη τον έχει η κλειδαριά μέσα 

1 ώρα πριν, ion70 είπε

Οσοι πιστοι προσελθετε. Καλοδεχουμενες ολες οι γνωμες. Απλα θα προτιμουσα οταν κανω την κινηση να μην εμπλακω στη διαδικασια του ραβε-ξηλωνε. Δηλαδη να παρω κατι "πακετο" και τερμα. Οχι να παρω μια καλη πορτα και μετα να αρχισω το γαλε αυτο και βαλε εκεινο που ειναι καλυτερο. Αληθεια,  κλειδαρια,κυλινδρος και defender πανε παρεα. Ο καταπελτης ειναι κατι εξτρα που πρεπει να το αναζητησω επιπλεον σαν εξτρα ? 

Όχι δε πάνε πακέτο mix and match είναι. 
 

το πακέτο ή θα το πληρώσεις αεριτζίδικα ή θα συμβιβαστείς με κάτι κατώτερο. Για εμένα όπως είπα βρες καλή πόρτα και ο κύλινδρος είναι κυριολεκτικά 3’ υπόθεση να αλλαχτεί και σου προσφέρει το 95% της ασφαλείας εν τελεί...

 

τον καταπέλτη τον έχει η κλειδαριά μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, swayback said:

Όταν λες σιδερένια...διαμερίσματος, αποθήκης/ταράτσας...;  ...

... Αν θες βάλε μία φωτογραφία της πόρτας όπου θες να βάλεις κύλινδρο για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι. 

και στις 2 πόρτες θα ήθελα defender, αν δεν γίνεται τότε θα πρέπει να σκεφτώ εγώ πατέντα.
Νο1:
                  door-01.jpg
.
Νο2:
                   door-02.jpg

και οι 2 πόρτες ανοίγουν προς τα μέσα, στις φωτογραφίες σπρώχνωντας.

edit: κύλινδρους έχω ήδη βάλει, στην πάνω CISA ASTRAL S και στην κάτω ABUS D6s.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, swayback είπε


H Group S5 είναι μοντέλο θωράκισης πόρτας. Πέραν του ότι ξεφεύγει αρκετά (περίπου 25~30% παραπάνω από το όριο του budget που μας έγραψες), δεν νομίζω ότι σε ενδιαφέρει γιατί θες να δώσεις έμφαση στην κλειδαριά (πολύ σωστό). Η εταιρεία με την Group S5 έχει από τις καλύτερες θωρακίσεις, φημίζεται και για τις τοποθετήσεις της, αλλά δεν είναι καθόλου ευέλικτη όσον αφορά την επιλογή κλειδαριάς. Εφόσον δεν θες να μπλέκεις με αλλαγές κυλίνδρων, κλπ, μετά την τοποθέτηση, το καλύτερο σενάριο από εκεί, με βάση το budget σου, είναι το μοντέλο θωράκισης πόρτας "Παραγωγικός Τύπος", είτε με διπλή κλειδαριά, είτε με δύο ανεξάρτητες κλειδαριές (μία απλή γραναζωτή μηχανική και μία Abloy μηχανική αυτόματου κλειδώματος). Και ζητάς "αναγκαστικά", μόνο κυλίνδρους KESO 8000 και MOTTURA CHAMPIONS PRO (αυτοί είναι οι καλύτεροι που τοποθετεί η συγκεκριμένη εταιρεία). 

Η λύση αυτή θα σου παρέχει μία πόρτα με αρκετά καλή θωράκιση, αυτόματο κλείδωμα, δύο καλούς κυλίνδρους και δύο μέτρια defender με μόνη ιδιαιτερότητα την κωνική τους βάση που καθιστά αδύνατη την αφαίρεση τους από την πόρτα. Overall μία αρκετά καλή λύση, αλλά το defender και οι κύλινδροι που βάζουν, απέχουν αρκετά από τις τοπ επιλογές που υπάρχουν στην αγορά. Επειδή όμως μιλάμε για οροφοδιαμέρισμα, νομίζω πως δύο κλειδαριές, έστω με δύο καλούς κυλίνδρους και δύο μέτρια defender, θα είναι παραπάνω από OK. 


Αν παρόλα αυτά προτιμάς μία πόρτα με αξιόλογη θωράκιση (κοντά σε αυτή του μοντέλου "Παραγωγικός Τύπος") αλλά με ένα τοπ σετ κλειδαριάς κυλίνδρου, θα πρέπει να απευθυνθείς αλλού. Δυστυχώς δεν μπορούμε να αναφερθούμε σε καταστήματα όπως θα γνωρίζεις, αλλά αν κάνεις λίγο την έρευνα σου, θα βρεις άκρη νομίζω. 


Σου γράφω κάποια προϊόντα που θα επέλεγα να βάλω στην πόρτα, βάσει του budget σου:

  1. Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro (και Abloy μηχανική αυτόματου κλειδώματος, αν με ενδιέφερε το αυτόματο κλείδωμα)
  2. Κύλινδρος: Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Kaba Expert 
  3. Defender: Disec Monolito Rok BD200, Disec Diamond BKD250

Τα παραπάνω θα τα συνδύαζα με το μοντέλο θωράκισης πόρτας ARMOR. Η εταιρεία που έχει αυτό το μοντέλο θωράκισης, κατά παραγγελία τοποθετεί και την μηχανική Abloy αυτόματου κλειδώματος (αν σε ενδιαφέρει το αυτόματο κλείδωμα).

Πιθανοί συνδυασμοί:

Α.

  • Μοντέλο θωράκισης: ARMOR
  • Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro
  • Κύλινδρος: Abloy Protec 2 / EVVA 4KS / Kaba Expert (με αυτή τη σειρά προτίμησης)
  • Defender: Disec Diamond BKD250 / Disec MAG3G* / Disec MAG4G* (τα δύο τελευταία είναι μαγνητικά)

*τα συγκεκριμένα μαγνητικά defender, είναι overkill σε συνδυασμό με τους τοπ κυλίνδρους που αναφέρω. Παρόλα αυτά, επειδή έχω μία εικόνα για το πόσο κοστίζει το μοντέλο θωράκισης ARMOR, υπολογίζω ότι οριακά "χωράνε" στο budget. Υπάρχει και το μαγνητικό defender Disec MRM29 αν θες μαγνητικό, αλλά σε πιο νορμάλ τιμή.
 

Β.

  • Μοντέλο θωράκισης: ARMOR
  • Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro + μηχανική Abloy αυτόματου κλειδώματος
  • Κύλινδρος: Abloy Protec 2 / EVVA 4KS / Kaba Expert στη μία κλειδαριά και AGB 9000 στη δεύτερη
  • Defender: 2x Disec Monolito Rok BD200

Οι δύο παραπάνω συνδυασμοί, είναι σε περίπτωση που θες να εξαντλήσεις το budget των 1200€ και να βάλεις ότι καλύτερο μπορείς, ακόμα κι αν δεν χρειάζεται. 

Αν όμως θες απλά να κάνεις τη δουλειά σου και να έχεις απλά μία πόρτα με αρκετά καλό επίπεδο ασφαλείας, τότε μπορείς και με 800~900€ να βάλεις κάτι αρκετά καλό.
Πχ: μοντέλο θωράκισης ARMOR, κλειδαριά Cisa Revolution Pro, κύλινδρος Abloy Protec 2, defender Disec Monolito Rok BD200.

Οι παραπάνω προτάσεις σου ισχύουν και για πόρτα εισόδου μικρής πολυκατοικίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά εκτός θέματος είμαι "δεν αφορά ασφαλείας" αλλά ας ρωτήσω:

Σε σπίτι που νοικιάζω με παλιές κλασικες μεσοπορτες χρειάζομαι το κλειδι από μια. Οι υπόλοιπες πόρτες έχουν αλλά καμία δεν ταιριάζει. Από ότι είδα τα κλειδιά έχουν νούμερα πάνω. Πώς βρίσκω πιο κλειδί χρειάζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, archimidis είπε

Σχετικά εκτός θέματος είμαι "δεν αφορά ασφαλείας" αλλά ας ρωτήσω:

Σε σπίτι που νοικιάζω με παλιές κλασικες μεσοπορτες χρειάζομαι το κλειδι από μια. Οι υπόλοιπες πόρτες έχουν αλλά καμία δεν ταιριάζει. Από ότι είδα τα κλειδιά έχουν νούμερα πάνω. Πώς βρίσκω πιο κλειδί χρειάζομαι;

Λογικά και πάνω ή κάτω από τη γλώσσα στο μηχανισμό λέει ένα νούμερο. Εκεινο ψάχνεις. Σε συνδυασμό με τη μάρκα της κλειδαριάς θα βρεις σε κλειδαράδες όταν ανοίξουν τα μαγαζιά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, archimidis είπε

Σχετικά εκτός θέματος είμαι "δεν αφορά ασφαλείας" αλλά ας ρωτήσω:

Σε σπίτι που νοικιάζω με παλιές κλασικες μεσοπορτες χρειάζομαι το κλειδι από μια. Οι υπόλοιπες πόρτες έχουν αλλά καμία δεν ταιριάζει. Από ότι είδα τα κλειδιά έχουν νούμερα πάνω. Πώς βρίσκω πιο κλειδί χρειάζομαι;

Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται το νούμερο πάνω από τη γλώσσα (το 5):

%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%

Από όσο ξέρω σε όλες τις κλειδαριές μεσόπορτας είναι εμφανές το νούμερο κάπου, δλδ μπορείς να το βρεις χωρίς να την ξηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται το νούμερο πάνω από τη γλώσσα (το 5):

%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%

Από όσο ξέρω σε όλες τις κλειδαριές μεσόπορτας είναι εμφανές το νούμερο κάπου, δλδ μπορείς να το βρεις χωρίς να την ξηλώσεις.

Πολύ βοηθητικό αλλά τζιφος. Ήταν περασμένα μερικά χέρια μπογιά την οποία έξισα παντού αλλά δεν φαίνεται κανένα νούμερο πουθενά. Είναι σίγουρα 30 ετών και όσο και να προσπάθησα δεν μπορώ να την ξηλωσω για να την αντικαταστήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, archimidis είπε

Πολύ βοηθητικό αλλά τζιφος. Ήταν περασμένα μερικά χέρια μπογιά την οποία έξισα παντού αλλά δεν φαίνεται κανένα νούμερο πουθενά. Είναι σίγουρα 30 ετών και όσο και να προσπάθησα δεν μπορώ να την ξηλωσω για να την αντικαταστήσω.

Ε αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, αναγκαστικά θα χρειαστεί να φωνάξεις κάποιον ξυλουργό ή κλειδαρά να στην αντικαταστήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χέρια μου πιάνουν αλλά σίγουρα θα χρειαστεί πολύ μερεμετι για να φτιαχτεί. Οκ σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Έτσι και αλλιώς πρέπει να κάνω υπομονή μέχρι να ανοίξουν τα μαγαζιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, archimidis είπε

Τα χέρια μου πιάνουν αλλά σίγουρα θα χρειαστεί πολύ μερεμετι για να φτιαχτεί. Οκ σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Έτσι και αλλιώς πρέπει να κάνω υπομονή μέχρι να ανοίξουν τα μαγαζιά...

Μην παρεξηγήσεις αυτό που θα πω, αλλά αν όντως τα χέρια σου έπιαναν δεν θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις. Η κλειδαριά θα βγει πανεύκολα αν βγάλεις πρώτα τις 2 βίδες της (σίγουρα είναι με ίσιο κεφάλι) και τα πόμολα, το μόνο δύσκολο είναι να καθαρίσεις το κεφάλι της βίδας ώστε να μπορέσει να μπει το κατσαβίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην παρεξηγήσεις αυτό που θα πω, αλλά αν όντως τα χέρια σου έπιαναν δεν θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις. Η κλειδαριά θα βγει πανεύκολα αν βγάλεις πρώτα τις 2 βίδες της (σίγουρα είναι με ίσιο κεφάλι) και τα πόμολα, το μόνο δύσκολο είναι να καθαρίσεις το κεφάλι της βίδας ώστε να μπορέσει να μπει το κατσαβίδι.

Καμία παρεξήγηση. Στο ίντερνετ μιλάμε 🤪. Αυτά που λες έχουν γίνει ήδη. Αλλά δεν κουνιέται καν παρόλο που έχω ξησεις και πέντε στρώματα μπογιάς που είχε. Και έχω αλλάξει και άλλες κλειδαριές γενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, eyw είπε

και στις 2 πόρτες θα ήθελα defender, αν δεν γίνεται τότε θα πρέπει να σκεφτώ εγώ πατέντα.
Νο1:
                  door-01.jpg
.
Νο2:
                   door-02.jpg

και οι 2 πόρτες ανοίγουν προς τα μέσα, στις φωτογραφίες σπρώχνωντας.

edit: κύλινδρους έχω ήδη βάλει, στην πάνω CISA ASTRAL S και στην κάτω ABUS D6s.

Αν υπάρχει χώρος χαμηλά (συνήθως το τζάμι δεν πάει μέχρι τέρμα κάτω σε αυτές τις πόρτες), ίσως μπορεί να μπει μία πρόσθετη κλειδαριά κυλίνδρου χωνευτή. Και να συνδυαστεί με έναν απλό κύλινδρο και ένα απλό defender. Στην πάνω τουλάχιστον, που έχει τζάμι με σύρμα. Όχι και στις δύο. 

4 ώρες πριν, drg1974 είπε

Οι παραπάνω προτάσεις σου ισχύουν και για πόρτα εισόδου μικρής πολυκατοικίας?

Όχι τόσο θα έλεγα. Στις κεντρικές εισόδους, το αυτόματο κλείδωμα ας πούμε ότι είναι απαραίτητο πλέον. Επειδή όμως η πόρτα θα πρέπει να ξεκλειδώνει και από τα θυροτηλέφωνα, η κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος θα πρέπει να είναι είτε ηλεκτρομηχανική, είτε ηλεκτροπίρος (υπάρχουν και οι ηλεκτρικές κλειδαριές, αλλά δεν είναι ότι προτιμότερο). Επίσης, συνήθως σε πολυκατοικίας δεν υπάρχει λόγος να μπει πολύ καλός κύλινδρος, αλλά αν πρόκειται για μικρή με λίγους ενοίκους και συνεννοείστε μεταξύ σας, τότε ίσως είναι οκ.

Γενικά, σε μία (νέα) κεντρική είσοδο, προτεραιότητα έχει το αυτόματο κλείδωμα, μετά ο κύλινδρος (να μην είναι της πλάκας) και μετά όλα τα άλλα (μοντέλα θωράκισης, κλπ).

3 ώρες πριν, taris είπε

To nuki μπορεί να συνδυαστεί με μαγνητικό defender, ώστε να συνδυάσουμε ασφάλεια μαγνητικού με εύκολο άνοιγμα χωρίς διπλό ξεκλείδωμα;

Ναι, αρκεί ο κύλινδρος να είναι διπλής ενέργειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...