Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ion70 είπε

Λοιπον , θεωρω οτι 3 η' 4 κλειδια ειναι οκ. Η group s-5 που αναφερεις τι ειναι ? Κλειδαρια ? και αν ναι ποιας εταιρειας ? Επισης η ενσταση σου για το μαγαζι της Αργυρουπολης απο που πηγαζει ? πηγες και ειχες ασχημη αντιμετωπιση ? Η' ανηκει σ'αυτους που δεν κανουν καλες τοποθετησεις ? Επισης, το ποσο που ανεφερα σου φαινεται μικρο για τη δουλεια που θελω ? Και κατι που δεν διευκρινισα στη πρωτη μου αναρτηση: με ενδιαφερει οπωσδηποτε στην τοποθετηση να μπει τσιμεντο και οχι αφρος πολυουρεθανης. Αυτα που μου προτεινες γνωριζεις εαν δουλευουν με αυτο τον τροπο ? Την ιταλικη απο D γιατι την απορριπτεις ?

Στα είπαν πολύ σωστά και οι υπόλοιποι.

Στο κατάστημα της Αργυρούπολης πήγα ως ελάχιστα "ψαγμένος", τον ρώτησα ευγενικά τι κλειδαριά, κύλινδρο, defender βάζει στις πόρτες, η απάντηση ήταν "τα καλύτερα". Μετά από πολλές ερωτήσεις απάντησε με μισολογα και είχε νευριάσει τόσο που συμπεριφέρονταν σαν ουρακοτάγκος και μου είπε ότι θα τοποθετήσει ότι θέλει αυτός (πάνω κάτω καταλαβαίνεις, τα έχω γράψει πιο αναλυτικά παλιότερα). Μου έχουν αναφέρει και άλλοι τέτοιες συμπεριφορές από αυτό το κατάστημα αλλά, και κάποιος εδώ είχε πει ότι ήταν μια χαρά. Επομένως, δεν μπορώ να το προτείνω σε κάποιον. Αυτή είναι η γνώμη μου, ο καθένας φυσικά επιλέγει ότι θέλει..

Το ποσό που διαθέτεις είναι μια χαρά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανέβεις.

Και τα 3 καταστήματα που σου πρότεινα/προτείναμε λένε ότι κάνουν τοποθέτηση με τσιμέντο (έννοειται να το διευκρινήσεις και εσύ όπου πας).

Αποφάσισε εάν θέλεις:

α) διπλή κλειδαριά (είτε είναι μια διπλή ή 2 αυτόνομες, που η μια θα είναι αυτόματου κλειδώματος) ή

β) μια κλειδαριά με κλασικό defender ή

γ) μια κλειδαριά με μαγνητικό defender (δίνει το ατού ότι δεν γνωρίζει ο άλλος τι κύλινδρος υπάρχει από πίσω + ότι κάποιος πρέπει πρώτα να παραβιάσει το defender  και μετά και τον κύλινδρο).

Οι δικές μου προτάσεις σε τυχαία σειρά, για το δικό σου μπάτζετ: 

1) Μοντέλο Παραγωγικός τύπος με:

Κλειδαριές: mottura + αυτόματου κλειδώματος abloy ή μια διπλή mottura

Κύλινδροι: mottura champions pro + keso 8000

Defender: αυτά  που τοποθετεί

Μην ζητήσεις άλλα πράγματα, θα είναι χαμένος χρόνος.

(Ελπίζω να κατάλαβες ποιο κατάστημα είναι)

2.α.) Μοντέλο Armor με:

Κλειδαριά: cisa revolution pro

Κύλινδρος: winkhaus xtra (τον δουλεύουν αρκετά και μπορεί να τον δίνουν σε καλή τιμή) ή multlock mt5 ή evva 4ks ή kaba expert (όλοι είναι από το πάνω ράφι)

Defender: μαγνητικό disec mrm29 ή κανονικό disec bd200

2.β.) Μοντέλο Armor με:

Κλειδαριές: cisa revolution pro + αυτόματου κλειδώματος abloy

Κύλινδροι: winkhaus xtra (τον δουλεύουν αρκετά και μπορεί να τον δίνουν σε καλή τιμή) ή multlock mt5 ή evva 4ks ή kaba expert + agb 9000 στη δεύτερη

Defender: disec bd200 x2

(Ελπίζω να κατάλαβες ποιο κατάστημα είναι)

3) Μοντέλο Rock με:

Κλειδαριά: cisa revolution pro

Κύλινδρος: cisa rs3s (λογικά θα προσπαθήσει να σου δώσει τον cisa ap4s, εσύ προτίμησε τον cisa rs3s)

Defender: μαγνητικό disec mrm29 ή κανονικό disec bd200*

* Αν επιλέξεις κανονικό defender θα προσπαθήσει να σου δώσει cisa defender, προτίμησε το disec bd200.

(Ελπίζω να κατάλαβες ποιο κατάστημα είναι)

**Ελπίζω να στα έγραψα όσο πιο απλά/κατανοητά γίνεται.**

Επεξ/σία από pintourikio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, pintourikio είπε

Στα είπαν πολύ σωστά και οι υπόλοιποι.

Στο κατάστημα της Αργυρούπολης πήγα ως ελάχιστα "ψαγμένος", τον ρώτησα ευγενικά τι κλειδαριά, κύλινδρο, defender βάζει στις πόρτες, η απάντηση ήταν "τα καλύτερα". Μετά από πολλές ερωτήσεις απάντησε με μισολογα και είχε νευριάσει τόσο που συμπεριφέρονταν σαν ουρακοτάγκος και μου είπε ότι θα τοποθετήσει ότι θέλει αυτός (πάνω κάτω καταλαβαίνεις, τα έχω γράψει πιο αναλυτικά παλιότερα). Μου έχουν αναφέρει και άλλοι τέτοιες συμπεριφορές από αυτό το κατάστημα αλλά, και κάποιος εδώ είχε πει ότι ήταν μια χαρά. Επομένως, δεν μπορώ να το προτείνω σε κάποιον. Αυτή είναι η γνώμη μου, ο καθένας φυσικά επιλέγει ότι θέλει..

Το ποσό που διαθέτεις είναι μια χαρά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανέβεις.

Και τα 3 καταστήματα που σου πρότεινα/προτείναμε λένε ότι κάνουν τοποθέτηση με τσιμέντο (έννοειται να το διευκρινήσεις και εσύ όπου πας).

Αποφάσισε εάν θέλεις:

α) διπλή κλειδαριά (είτε είναι μια διπλή ή 2 αυτόνομες, που η μια θα είναι αυτόματου κλειδώματος) ή

β) μια κλειδαριά με κλασικό defender ή

γ) μια κλειδαριά με μαγνητικό defender (δίνει το ατού ότι δεν γνωρίζει ο άλλος τι κύλινδρος υπάρχει από πίσω + ότι κάποιος πρέπει πρώτα να παραβιάσει το defender  και μετά και τον κύλινδρο).

Οι δικές μου προτάσεις σε τυχαία σειρά, για το δικό σου μπάτζετ: 

1) Μοντέλο Παραγωγικός τύπος με:

Κλειδαριές: mottura + αυτόματου κλειδώματος abloy ή μια διπλή mottura

Κύλινδροι: mottura champions pro + keso 8000

Defender: αυτά  που τοποθετεί

Μην ζητήσεις άλλα πράγματα, θα είναι χαμένος χρόνος.

(Ελπίζω να τα κατάλαβες ποιο κατάστημα είναι)

2.α.) Μοντέλο Armor με:

Κλειδαριά: cisa revolution pro

Κύλινδρος: winkhaus xtra (τον δουλεύουν αρκετά και μπορεί να τον δίνουν σε καλή τιμή) ή multlock mt5 ή evva 4ks ή kaba expert (όλοι είναι από το πάνω ράφι)

Defender: μαγνητικό disec mrm29 ή κανονικό disec bd200

2.β.) Μοντέλο Armor με:

Κλειδαριές: cisa revolution pro + αυτόματου κλειδώματος abloy

Κύλινδροι: winkhaus xtra (τον δουλεύουν αρκετά και μπορεί να τον δίνουν σε καλή τιμή) ή multlock mt5 ή evva 4ks ή kaba expert + agb 9000 στη δεύτερη

Defender: disec bd200 x2

(Ελπίζω να τα κατάλαβες ποιο κατάστημα είναι)

3) Μοντέλο Rock με:

Κλειδαριά: cisa revolution pro

Κύλινδρος: cisa rs3s (λογικά θα προσπαθήσει να σου δώσει τον cisa ap4s, εσύ προτίμησε τον cisa rs3s)

Defender: μαγνητικό disec mrm29 ή κανονικό disec bd200*

* Αν επιλέξεις κανονικό defender θα προσπαθήσει να σου δώσει cisa defender, προτίμησε το disec bd200.

(Ελπίζω να τα κατάλαβες ποιο κατάστημα είναι)

**Ελπίζω να στα έγραψα όσο πιο απλά/κατανοητά γίνεται.**

Καταλαβα μια χαρα και εισαι αναλυτικοτατος. Χιλια ευχαριστω για τη βοηθεια και οταν με το καλο κλεισει η δουλεια θα ενημερωσω. Οσο για τα μοντελα μαλλον εχω καταλαβει. Το πρωτο για τον γκρινιαρη, το επομενο για τον στρατηγο και το τριτο για τον βασιλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, taris είπε

To nuki μπορεί να συνδυαστεί με μαγνητικό defender, ώστε να συνδυάσουμε ασφάλεια μαγνητικού με εύκολο άνοιγμα χωρίς διπλό ξεκλείδωμα;

ναι δουλευει αψογα !

η μονες απαιτησεις του νουκι ειναι 2 :

α. διπλης ενεργειας κυλινδρος

β. η πορτα & κ η κλειδαρια να δουλευουν ρολόι και να μη σκαλωνουν πουθενα γιατι αν γινεται αυτο, θα σπασουν τα γραναζια του.

8 ώρες πριν, swayback είπε

Όχι τόσο θα έλεγα. Στις κεντρικές εισόδους, το αυτόματο κλείδωμα ας πούμε ότι είναι απαραίτητο πλέον. Επειδή όμως η πόρτα θα πρέπει να ξεκλειδώνει και από τα θυροτηλέφωνα, η κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος θα πρέπει να είναι είτε ηλεκτρομηχανική, είτε ηλεκτροπίρος (υπάρχουν και οι ηλεκτρικές κλειδαριές, αλλά δεν είναι ότι προτιμότερο). Επίσης, συνήθως σε πολυκατοικίας δεν υπάρχει λόγος να μπει πολύ καλός κύλινδρος, αλλά αν πρόκειται για μικρή με λίγους ενοίκους και συνεννοείστε μεταξύ σας, τότε ίσως είναι οκ.

Γενικά, σε μία (νέα) κεντρική είσοδο, προτεραιότητα έχει το αυτόματο κλείδωμα, μετά ο κύλινδρος (να μην είναι της πλάκας) και μετά όλα τα άλλα (μοντέλα θωράκισης, κλπ).

εχει και η abloy ηλεκτρομηχανικη που δουλευει οπως οι αλλες των προσωπικων διαμμερισματων.

το κοστος ειναι το προβλημα...😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

εχει και η abloy ηλεκτρομηχανικη που δουλευει οπως οι αλλες των προσωπικων διαμμερισματων.

το κοστος ειναι το προβλημα...😆

Το ξέρω. Αλλά είχα ρωτήσει και πλησιάζει το κόστος της Mottura XNova (νομιζω μου είχαν πει +800€) οπότε δεν την ανέφερα καν.

Την είχα προτείνει και σε ένα παιδί εδώ για κεντρική είσοδο (νέα πόρτα), νομίζοντας ότι θα κάνει λιγότερο από 500€, αλλά όταν του είπαν τα ίδια (+800€), ε ντάξει..

Βασικά δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει σαν επιλογή, όταν με κάτι παραπάνω παίρνεις ηλεκτρομηχανική που θα κλειδώνει όλους τους πίρους της πόρτας...είναι πιο αξιόπιστη;

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, swayback είπε

Το ξέρω. Αλλά είχα ρωτήσει και πλησιάζει το κόστος της Mottura XNova (νομιζω μου είχαν πει +800€) οπότε δεν την ανέφερα καν.

Την είχα προτείνει και σε ένα παιδί για κεντρική είσοδο, νομίζοντας ότι θα κάνει λιγότερο από 500€, αλλά όταν του είπαν τα ίδια (+800€), ε ντάξει..

οταν παρεις νεα πορτα θα ειναι φθηνοτερη 😇

13 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται το νούμερο πάνω από τη γλώσσα (το 5):

%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%

Από όσο ξέρω σε όλες τις κλειδαριές μεσόπορτας είναι εμφανές το νούμερο κάπου, δλδ μπορείς να το βρεις χωρίς να την ξηλώσεις.

μονο στις επωνυμες οχι σε κινεζικες ή ελληνικες :) 

4 λεπτά πριν, swayback είπε

 

Βασικά δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει σαν επιλογή, όταν με κάτι παραπάνω παίρνεις ηλεκτρομηχανική που θα κλειδώνει όλους τους πίρους της πόρτας...είναι πιο αξιόπιστη;

φυσικα ! διαφορετικη ποιοτητα ο φινλανδος & διαφορετικη ο ιταλος.

13 ώρες πριν, archimidis είπε

Σχετικά εκτός θέματος είμαι "δεν αφορά ασφαλείας" αλλά ας ρωτήσω:

Σε σπίτι που νοικιάζω με παλιές κλασικες μεσοπορτες χρειάζομαι το κλειδι από μια. Οι υπόλοιπες πόρτες έχουν αλλά καμία δεν ταιριάζει. Από ότι είδα τα κλειδιά έχουν νούμερα πάνω. Πώς βρίσκω πιο κλειδί χρειάζομαι;

βγαλε φωτο την κλειδαροτρυπα & θα σου πω τι μαρκα κλειδι & νουμερο χρειαζεσαι.

εννοειται με φλας μη με βαλεις να κανω τρελα ζουμ για να δω. :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

μονο στις επωνυμες οχι σε κινεζικες ή ελληνικες :) 

Ο φίλος παραπάνω ανέφερε ότι είναι τουλάχιστον 30 ετών, οπότε θεώρησα δεδομένο πως θα είχε κάτι επώνυμο.

Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο φίλος παραπάνω ανέφερε ότι είναι τουλάχιστον 30 ετών, οπότε θεώρησα δεδομένο πως θα είχε κάτι επώνυμο.

Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα :)

καλα μπορει να χει κ καμια κατοχικη κλειδαρια μεσοπορτας με συνδιασμο οπου η μονη λυση θα ειναι η αλλαγη μιας κ τοσο σοβαρες κλειδαριες δε βγαινουν πλεον !

συνηθως ομως εχουν επανω σκουπιδια των 5-8 ευρω οπου ανοιγουν με κλειδια νουμερο 1 εως 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

καλα μπορει να χει κ καμια κατοχικη κλειδαρια μεσοπορτας με συνδιασμο οπου η μονη λυση θα ειναι η αλλαγη μιας κ τοσο σοβαρες κλειδαριες δε βγαινουν πλεον !

συνηθως ομως εχουν επανω σκουπιδια των 5-8 ευρω οπου ανοιγουν με κλειδια νουμερο 1 εως 6.

Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι μια domus των 8€ (αγορασμένη πέρσι από praktiker) με κλειδιά Νο 1 έως 6 δεν έχει νούμερο πάνω από τη γλώσσα, τελικά σκουπίδι αγόρασα?

Εγώ πάντως ήμουν με την εντύπωση ότι πήρα κάτι σχετικά καλό, όχι βέβαια κορυφαίο όπως gevy, αλλά όχι και σκουπίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι μια domus των 8€ (αγορασμένη πέρσι από praktiker) με κλειδιά Νο 1 έως 6 δεν έχει νούμερο πάνω από τη γλώσσα, τελικά σκουπίδι αγόρασα?

Εγώ πάντως ήμουν με την εντύπωση ότι πήρα κάτι σχετικά καλό, όχι βέβαια κορυφαίο όπως gevy, αλλά όχι και σκουπίδι.

ιδια ποιοτητα ειναι πλεον gevy / domus / halz κλπ που συναρμολογουνται ελλαδα αλλα με κακης ποιοτητας υλικα.

εγω προτιμω τις αυθεντικες ιταλικες AGB που βγαινουν λιανικη 12-15 ευρω αλλα κρατανε 20 χρονια.

το μονο προβλημα ειναι οτι δυσκολα βρισκεις τις ιταλικες γιατι ολοι εχουν τις κινεζικες AGB που κρατανε 1 χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein² είπε

εγω προτιμω τις αυθεντικες ιταλικες AGB που βγαινουν λιανικη 12-15 ευρω αλλα κρατανε 20 χρονια.

το μονο προβλημα ειναι οτι δυσκολα βρισκεις τις ιταλικες γιατι ολοι εχουν τις κινεζικες AGB που κρατανε 1 χρονο.

Και πως τις ξεχωρίζουμε.....?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://ibb.co/qpHsqpY

Το κλειδί είναι από άλλη πόρτα του σπιτιού. Σε αυτή που έχω πρόβλημα η πλευρά του δοντιού είναι ίδια. Αλλά ένα τσακ πιο κάτω.

https://ibb.co/42fXKWc

https://ibb.co/YfXxLgg

Πάλι ο mclein θα μας ξελασπώσει !

Επεξ/σία από archimidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, mclein² said:

... ολοι εχουν τις κινεζικες AGB που κρατανε 1 χρονο.

τι ενοοείτε? μια κλειδαριά είναι, που-πως βγάζει φθορές ή άλλα? Και το πιο σημαντικό, πως τσεκάρουμε ότι η xyz κλειδαριά έχει φθαρεί κλπ?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, archimidis είπε

https://ibb.co/qpHsqpY

Το κλειδί είναι από άλλη πόρτα του σπιτιού. Σε αυτή που έχω πρόβλημα η πλευρά του δοντιού είναι ίδια. Αλλά ένα τσακ πιο κάτω.

https://ibb.co/42fXKWc

https://ibb.co/YfXxLgg

Πάλι ο mclein θα μας ξελασπώσει !

2 τροποι για να λυθει το προβλημα :

α. λιμαρεις την κλειδαρια που ειναι το πιο απλο μιας κ με 3-4 περασιες εισαι ετοιμος ->

IMG-20200414-201152-2.jpg

b. λιμαρεις το κλειδι οσο σου δειχνω με τις γραμμες και ταιριαζει σε ολες τις κλειδαριες που εχουν νουμερο 3 & 5 (ελληνικες & μη) !

IMG-20200414-201325-2.jpg

18 λεπτά πριν, eyw είπε

τι ενοοείτε? μια κλειδαριά είναι, που-πως βγάζει φθορές ή άλλα? Και το πιο σημαντικό, πως τσεκάρουμε ότι η xyz κλειδαριά έχει φθαρεί κλπ?

στις μεσοπορτες το βασικο προβλημα ειναι το σπασιμο της γλωσσας ή του ελατηριου της. 

εαν αυτο συμβει με ανοιχτη πορτα κανενα προβλημα - εαν ομως κλεισει απο αερα δυνατα & σπασει το ελατηριο η γλωσσα παει απεναντι.

στο 2ο σκελος, εαν ερθει ο κλειδαρας απευθειας συνηθως λυνεται απλα το θεμα - εαν το σκαλισει ο μαστορας του σπιτιου η πολυπλοκοτητα ανεβαινει.

=

το τσεκ ειναι :

α. χρονια λειτουργιας

β. τροπος λειτουργιας

γ. ποιοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...