Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Violator1978 είπε

Παιδιά γιαυτον τον κυλινδρο έχουμε άποψη; 

Screenshot_20200619-153917~2.png

Screenshot_20200619-153632~2.png

Screenshot_20200619-153750~2.png

μονο οι παρακατω αξιζουν για θωρακισμενη πορτα :

https://m-c.eu/product/matrix-cilinder/

https://m-c.eu/product/move/

υγ - προσωπικη γνωμη εκφραζω - ο καθενας αγοραζει οτι νομιζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

ο Σιαμος τι να πει για εναν κυλινδρο που τον πουλαει ακομη σαν καλο ;

 

Τον 2000 δεν τον πουλαει.Ο 8000 παντως που εχει ειναι μια χαρα αποσα εχω διαβασει και απο σενα.Δεν ειναι τοπ δεν ειναι και για πεταμα.

Κακως βεβαια του ειπε οτι με τον κυλινδρο που εχει ο φιλος οτι ειναι οκ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Τον 2000 δεν τον πουλαει.Ο 8000 παντως που εχει ειναι μια χαρα αποσα εχω διαβασει και απο σενα.Δεν ειναι τοπ δεν ειναι και για πεταμα.

Κακως βεβαια του ειπε οτι με τον κυλινδρο που εχει ο φιλος οτι ειναι οκ.

τον 4000 ομως σε καποια μαγαζια του τον πουλαει ακομη.

θεωρω πως ειναι οκ ο 8000 οσο το αντιγραφο κλειδι του 4Κ δεν κανει κ τον κολλαει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θελω να κάνω μια ανακαίνιση στο πατρικό μου

 

Πήρα μια προσφορά από μια εταιρεία (δεν ξερω αν κανει να λεμε) για πορτα ασφαλειας με διπλη θωρακιση, ενισχυση κασας, 16 σημεια κλειδωματος και δεν συμμαζευεται (σαρκασμος) αλλά στο θέμα της κλειδαριάς αναφέρει:

Αναφορά σε κείμενο

κλειδαριά SECUREMME με συστημα προστασιας καταπελτη με μικρο κλειδι κυλινδρου Cisa Asix Pro

Παρεχεται προστασια αφαλου defender (χωρις να λεει μαρκα κλπ να υποθέσω securemme???)

Σχετικά με τη συγκεκριμένη κλειδαριά εχω ακούσει διαφορα εδω μέσα και μάλλον θα πήγαινα για AGB SCUDO 9000 ή cisa astral tekno pro αλλά με ανησυχει που δεν υπάρχει δεύτερη κλειδαριά

Για defender θα δοκιμαζα να τους ελεγα για Disec BD200 Monolito Rok Defender που διαβαζω καλά σχολια στο κλειδωμενο θεμα

Αναφέρει βέβαια πως

Αναφορά σε κείμενο

Μηχανισμος μερικου ανοιγματος με δυνατοτητα μετατροπης του σε μονιμο κλείδωμα

αλλά δεν ξέρω τι θα μου ζητήσουν αν ζητησω εκει δευτερη κλειδαρια

 

 

Γενικά , Τι ισχυει τελικά , είναι όντως η ασιξ προ τοσο για τα πανηγυρια? τα άλλα είναι αξιοπρεπή ή εχει μπερδευτεί το πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeps21 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θελω να κάνω μια ανακαίνιση στο πατρικό μου

Πήρα μια προσφορά από μια εταιρεία (δεν ξερω αν κανει να λεμε) για πορτα ασφαλειας με διπλη θωρακιση, ενισχυση κασας, 16 σημεια κλειδωματος και δεν συμμαζευεται (σαρκασμος) αλλά στο θέμα της κλειδαριάς αναφέρει:

Σχετικά με τη συγκεκριμένη κλειδαριά εχω ακούσει διαφορα εδω μέσα και μάλλον θα πήγαινα για AGB SCUDO 9000 ή cisa astral tekno pro αλλά με ανησυχει που δεν υπάρχει δεύτερη κλειδαριά

Για defender θα δοκιμαζα να τους ελεγα για Disec BD200 Monolito Rok Defender που διαβαζω καλά σχολια στο κλειδωμενο θεμα

Αναφέρει βέβαια πως

αλλά δεν ξέρω τι θα μου ζητήσουν αν ζητησω εκει δευτερη κλειδαρια

Γενικά , Τι ισχυει τελικά , είναι όντως η ασιξ προ τοσο για τα πανηγυρια? τα άλλα είναι αξιοπρεπή ή εχει μπερδευτεί το πραγμα

Προτίμησε agb 9000, disec bd200 και μια γραναζωτη κλειδαριά μάρκας iseo ή cisa ή mottura ή multlock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Προτίμησε agb 9000, disec bd200 και μια γραναζωτη κλειδαριά μάρκας iseo ή cisa ή mottura ή multlock

Αρα το ενα σημειο κλειδωματος ειναι εντάξει? Η μονη κλειδαρια εννοω

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeps21 είπε

Αρα το ενα σημειο κλειδωματος ειναι εντάξει? Η μονη κλειδαρια εννοω

Αυτό πηγαίνει με την περιοχή, το σπίτι, με το τι έχεις μέσα στο σπίτι και με την οικονομική άνεση που έχει κάποιος..

Από την στιγμή που κοιτάς οικονομικούς κυλίνδρους όπως agb 9000 και cisa asix/astral, είναι λίγο περίεργο να κοιτάς για διπλή κλειδαριά.. 

Αν έχεις να διαθέσεις επιπλέον χρήματα, μπορείς να συνδυάσεις με την γραναζωτη κλειδαριά, ένα μαγνητικό defender ή/και έναν ακόμα καλύτερο κύλινδρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θελω να κάνω μια ανακαίνιση στο πατρικό μου

Πήρα μια προσφορά από μια εταιρεία (δεν ξερω αν κανει να λεμε) για πορτα ασφαλειας με διπλη θωρακιση, ενισχυση κασας, 16 σημεια κλειδωματος και δεν συμμαζευεται (σαρκασμος) αλλά στο θέμα της κλειδαριάς αναφέρει:

Σχετικά με τη συγκεκριμένη κλειδαριά εχω ακούσει διαφορα εδω μέσα και μάλλον θα πήγαινα για AGB SCUDO 9000 ή cisa astral tekno pro αλλά με ανησυχει που δεν υπάρχει δεύτερη κλειδαριά

Για defender θα δοκιμαζα να τους ελεγα για Disec BD200 Monolito Rok Defender που διαβαζω καλά σχολια στο κλειδωμενο θεμα

Αναφέρει βέβαια πως

αλλά δεν ξέρω τι θα μου ζητήσουν αν ζητησω εκει δευτερη κλειδαρια

Γενικά , Τι ισχυει τελικά , είναι όντως η ασιξ προ τοσο για τα πανηγυρια? τα άλλα είναι αξιοπρεπή ή εχει μπερδευτεί το πραγμα

για να μη μπερδευομαστε...

α. η πορτα κοστιζει εως 500€ ?

β. σε ανησυχει που δεν υπαρχει δευτερη κλειδαρια επειδη το 99% των θωρακισμενων που βλεπεις εχει 2 κλειδαριες ή 1 διπλή ή επειδη ετσι διαβασες εδω ; (και ταυτοχρονα κοιταζεις κυλινδρους των 50-60 ευρω)

γ. ξεκινα να συζητησεις αν βαζουν τη γραναζωτη κλειδαρια της securemme (νεο μοντελο με διπλο καταπελτη) και καποιον αλλο κυλινδρο εκτος του asix που δεν κανει ουτε για ξυλινη πορτα.

δ. το bd200 πρεπει να ειναι η βαση πλεον μετα απο 2-3 χρονια που υπαρχουν "βιαιες" διαρρηξεις. οχι τοσες που να το επιβαλουν αλλα αρκετες για να ειναι ησυχος καποιος περαν των 3-4 ετων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι είναι "βιαιες" διαρρήξεις?
π.χ. ρίχνουν την (ξύλινη) πόρτα με την κάσα, Li-Ion τρυπάνια να τρυπάνε τον κύλινδρο, 2 με λοστούς ή γρύλο και θόρυβος?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eyw είπε

τι είναι "βιαιες" διαρρήξεις?
π.χ. ρίχνουν την (ξύλινη) πόρτα με την κάσα, Li-Ion τρυπάνια να τρυπάνε τον κύλινδρο, 2 με λοστούς ή γρύλο και θόρυβος?

Μονο αυτο και μερα μεσημέρι. Δεν τους ενδιαφέρει τίποτα.

Οσο για τους γείτονες που θα ακούσουν, αντι να βγουν διπλόκλειδώνουν και μένουν μέσα μεχρι να φυγουν οι κλεφτες.

Ελλάς 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 1:43 ΜΜ, mclein² είπε

Eχω αρνητικη εντυπωση για το ποιοτικο μερος αλλα επειδη δεν ειναι σωστο να θαψω το προϊον πισω απο την ανωνυμια μου, ας μεινουμε στο οτι δεν με πειθει προσωπικά.

Ευχαριστώ για την απαντηση. 

Εγώ θέλω να είμαι ασφαλής στο σπίτι που θα μείνω και μπήκα για να ακούσω 2 γνώμες. 

Τι κύλινδρο και defender να προτιμήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mclein² είπε

για να μη μπερδευομαστε...

α. η πορτα κοστιζει εως 500€ ?

β. σε ανησυχει που δεν υπαρχει δευτερη κλειδαρια επειδη το 99% των θωρακισμενων που βλεπεις εχει 2 κλειδαριες ή 1 διπλή ή επειδη ετσι διαβασες εδω ; (και ταυτοχρονα κοιταζεις κυλινδρους των 50-60 ευρω)

γ. ξεκινα να συζητησεις αν βαζουν τη γραναζωτη κλειδαρια της securemme (νεο μοντελο με διπλο καταπελτη) και καποιον αλλο κυλινδρο εκτος του asix που δεν κανει ουτε για ξυλινη πορτα.

δ. το bd200 πρεπει να ειναι η βαση πλεον μετα απο 2-3 χρονια που υπαρχουν "βιαιες" διαρρηξεις. οχι τοσες που να το επιβαλουν αλλα αρκετες για να ειναι ησυχος καποιος περαν των 3-4 ετων.

α) Κοστιζει 550 ναι, μαλλον καταλαβες το μαγαζι,

β) Με ανησυχει γτ η τωρινη πορτα στο σπίτι μου εχει 2 αλλά κυριως λόγω απειριας, και γιατί φοβάμαι μήπως παίρνω κάτι πολύ φθηνό

γ) θα ρωτησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, NikosKallithea said:

... Οσο για τους γείτονες που θα ακούσουν, αντι να βγουν διπλόκλειδώνουν και μένουν μέσα μεχρι να φυγουν οι κλεφτες. ...

Εν μέρει έχεις κάποιο δίκιο αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να καταλάβεις οτι γίνεται διάρρηξη.
Μια φορά όταν δούλευα σε εργολάβο μας είχαν περάσει για διαρρήκτες και φώναξαν την αστυνομία.
Επίσης οι περισσότεροι θόρυβοι είναι γνωστοί σε όλους, πχ τροχός, δράπανο κλπ,  από μερεμέτια γιαυτό και δεν ανησυχεί κανένας, ξέρουν από τι προέρχεται αλλά δεν ξέρουν τι γίνεται.
.
Το πράγμα αλλάζει αν δεις κάποιον να είναι σκυμμένος στην διπλανή πόρτα για (πχ) 5 λεπτά και να δοκιμάζει αντικλείδια ή να προσπαθεί να παραβιάσει.
Συνήθως οι γείτονες δεν ξέρουν πότε φεύγεις ή έρχεσαι ή όταν γίνεται η παραβίαση λείπουν και αυτοί.

Επίσης ακόμα και μπερέττες, S&W κλπ να έχεις,  συλλήψεις κάνει μόνον η αστυνομία, αν επέμβεις το ευκολότερο και πιθανότερο ειναι να μπλέξεις εσύ και μόνον εσύ.

 edit: λάβε υπ'όψιν αυτό:

On 19/06/2020 at 11:43, mclein² said:

...οι διαρρηξεις στην αττικη γινονται μεχρι 17.00 κατα περιπου 85% ...

 

 

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, eyw είπε

τι είναι "βιαιες" διαρρήξεις?
π.χ. ρίχνουν την (ξύλινη) πόρτα με την κάσα, Li-Ion τρυπάνια να τρυπάνε τον κύλινδρο, 2 με λοστούς ή γρύλο και θόρυβος?

10.00 με 16.00 τα περισσοτερα / σε βιντεο που τους κατεγραφαν.

εχω δει σπασμενα & τρυπημενα defender.

εχω δει μπλοκαρισμενες λογω καταπελτη.

εχω δει ΜΗ μπλοκαρισμενες επειδη καποιος τις εβαλε αναποδα (πχ η μοτουρα βγαζει δεξιες - αριστερες κλειδαριες)

εχω δει επαγγελματικα τρυπηματα κυλινδρων με 8αρι εως 10αρι τρυπανι που φαινεται και απο ασχετο οτι αυτος που τρυπαγε εχει τεραστια εμπειρια & σταθεροτατο χερι.

7 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση. 

Εγώ θέλω να είμαι ασφαλής στο σπίτι που θα μείνω και μπήκα για να ακούσω 2 γνώμες. 

Τι κύλινδρο και defender να προτιμήσω?

το συστημα προσφερει ασφαλεια κ μαλιστα αρκετα υψηλη απλα ποιοτικα εμενα δεν μου αρεσει.

οπως πχ το συστημα doorguard 1 - σαν αποτελεσματικοτητα φτανει στο 90%++ αλλα ποιοτικα δεννννννν.

 

7 ώρες πριν, georgeps21 είπε

α) Κοστιζει 550 ναι, μαλλον καταλαβες το μαγαζι,

β) Με ανησυχει γτ η τωρινη πορτα στο σπίτι μου εχει 2 αλλά κυριως λόγω απειριας, και γιατί φοβάμαι μήπως παίρνω κάτι πολύ φθηνό

γ) θα ρωτησω

α. τα μαγαζια πουλανε πανω κατα τα ιδια πραγματα μεχρι τα 650 ~ 850. 

β. προτιμησε ν'ανεβεις λιγο μπατζετ (γιατι μια φορα θα βαλεις την πορτα) & παρε εναν καλο κυλινδρο & ενα καλο ντιφεντερ με μια γραναζωτη κλειδαρια.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...