Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

ετοιμαζομαι να βάλω καινούργια θωρακισμένη πόρτα σε νεόδμητο σπιτι

μου είπαν για θωρακισμένη ξεκινά από 550€

Μου είπε να βάλει σύστημα που κλειδώνει σε αρκετά σημεία και πρότεινε με αλλά 100€ να έχει να βγαίνουν δαγκάνες όχι κύλινδροι όπως τις κλασικές. Όπως επίσης μου είπε και για omega plus που κοστίζει 400€

ειναι πιάσιμο; Αξίζει ή πάει να με κοροϊδέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Καλησπέρα σας,

ετοιμαζομαι να βάλω καινούργια θωρακισμένη πόρτα σε νεόδμητο σπιτι

μου είπαν για θωρακισμένη ξεκινά από 550€

Μου είπε να βάλει σύστημα που κλειδώνει σε αρκετά σημεία και πρότεινε με αλλά 100€ να έχει να βγαίνουν δαγκάνες όχι κύλινδροι όπως τις κλασικές. Όπως επίσης μου είπε και για omega plus που κοστίζει 400€

ειναι πιάσιμο; Αξίζει ή πάει να με κοροϊδέψει;

παρε την πορτα με κλειδαρια ομεγα.

αφου κλεισετε το ντιλ - παρε απο εναν κλειδαρα μια Omega στα 150-160, πηγαινε του τη και πες του να σου αφαιρεσει απο το συνολο 400 να παθει καρδιακο.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Όπως επίσης μου είπε και για omega plus που κοστίζει 400€

ειναι πιάσιμο; Αξίζει ή πάει να με κοροϊδέψει;

Οι περισσότεροι τύποι της Omegas Plus (εκτός της περίπτωσης που μιλάμε για 2πλή κλειδαριά), κοστίζουν περίπου 150 έως 200€, τιμή λιανικής με ΦΠΑ μέσα. Μόνο η κλειδαριά. Οπότε τα 400€ δεν στέκουν προφανώς.

Υπάρχει περίπτωση να σου είπε για Omega Plus με μαγνητικό defender? Βέβαια ακόμα κι αυτός ο συνδυασμός βγαίνει κάπου 270~300€ αλλά λέω μήπως..

Καλύτερα να επισκεφτείς κι άλλα μαγαζία για προσφορές πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Για το σύστημα γαντζών στην πόρτα έχετε άποψη;

Δεν πιστεύω να φτάσει μια διάρρηξη στο σημείο εκείνο που οι δαγκάνες θα κάνουν τη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οσο για τους γείτονες που θα ακούσουν, αντι να βγουν διπλόκλειδώνουν και μένουν μέσα μεχρι να φυγουν οι κλεφτες.

Ελλάς 2020

Σωστα...θα δω δλδ τον κλεφτη απο το ματακι να προσπαθει να μπει στον διπλανο και θα ανοιξω την πορτα να δω τι παιζει... 

Προφανως το καλυτερο ειναι να κανω φασαρια του τυπου οτι ξεκλειδωνω την πορτα να βγω εξω ή  να φωναξω απο μεσα ωστε να κανω φασαρια και φυσικα να φωναξω αστυνομια.

Τωρα αν εσυ θες να το παιξεις μαγκας και να παρεις ρισκο με οτι αποτελεσμα συνεπαγεται αυτο μπορεις να το κανεις.Απλα μετα για οτι σου συμβει θα εισαι εσυ αποκλειστικα υπευθυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Menelaos83 said:

Σωστα...θα δω δλδ τον κλεφτη απο το ματακι να προσπαθει να μπει στον διπλανο και θα ανοιξω την πορτα να δω τι παιζει...

Αν απλώς παραβιάζει (picking) κλειδαριά δεν θα τον δείς, είναι stealth και αθόρυβος.
Αν κάνει διάρρρηξη ίσως να μπορείς να τον ακούσεις για μια στιγμή όταν θα σπάει τον αφαλό, ή για λίγο όταν με τον λοστό θα ξεκολλάει την φάτσα της κλειδαριάς στην κάσα (μιλάω για ξύλινη πόρτα).
Επειδή δεν θα ξέρεις ότι γίνεται διάρρηξη δεν θα δώσεις σημασία.
.
Μόνο με κάμερες πιάνονται τέτοια περιστατικά αλλά στις πολυκατοικίες δεν γίνεται διότι είναι complicated και περίπου παράνομες.
Αν κάποιος φυλάει καραούλι και προλάβει και κατεβάσει κάνα λοστό στο κεφάλι του διαρρήκτη τότε είναι σωματικές βλάβες από πρόθεση, καλά ξεμπερδέματα.
.
Το απλούστερο και ασφαλέστερο είναι θωρακισμένη πόρτα και κύλινδρος από αυτούς που συνιστούν τα παιδιά εδώ.
Αν μένετε σε ισόγειο ή πρώτο βάλτε σιδεριές στο μπαλκόνι και στο πιο χαμηλό παράθυρο.


Σύμφωνα με στατιστικές άμα σε διαρρήξουν 1 φορά τότε εχεις πιο πολλές πιθανότητες να σε ξαναδιαρρήξουν. Καλύτερα να μην συμβεί ποτέ.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2020 στις 1:23 ΜΜ, mclein² είπε

σκαβεις προσθετα στην καθε ξυλινη και βαζεις ειτε 2στροφη - ειτε 3στροφη κλειδαρια κυλινδρου με ενα φθηνο defender κ εναν καλουτσικο κυλινδρο κ εισαι κομπλε.

πανω απο 100€ / πορτα δε νομιζω οτι χρειαζονται κ δε πρεπει να σε χρεωσουν.

α) με την ιζεο εισαι μια χαρα δε χρειαζεται να την αλλαξεις.

β) απο τους κυλινδρους να παρεις τον champions pro με 5 κλειδια & να σου βρει διπλης ενεργειας απο τον αντιπροσωπο του διοτι σε κοροϊδευει αν σου λεει οτι δεν εχει/υπαρχει.

γ) ο iseo r11 ειναι μαπα.

δ) με bd200 ή bks ή bkd250 εισαι σχεδον απολυτα προστατευμενος διοτι αν υπαρξει προσπαθεια εισβολης, τοτε θα πραγματοποιηθει αφου θα εχουν τρυπανια κλπ μαζι τους.

Τελικά πέρα από το defender θα βάλω και κύλινδρο της επιλογής μου.

Τι προτεινεις μέχρι 80μαξ 100 ευρώ;

Επίσης πόσο κοστίζει ένας securemme k22? 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CaMp3on είπε

Τελικά πέρα από το defender θα βάλω και κύλινδρο της επιλογής μου.

Τι προτεινεις μέχρι 80μαξ 100 ευρώ;

Επίσης πόσο κοστίζει ένας securemme k22? 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

agb dck 

evva ics

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Eρώτηση μεταφραστική:

Τα barrels μιας κλειδαριάς, τι είναι;

Αν γνωρίζει κάποιος θα με διευκόλυνε πολύ.

μονο uk εχω δει να χρησιμοποιουν τον ορο barrel αντι για cylinder. 

φανταζομαι οτι εννοει τον κυλινδρο που κινει την κλειδαρια για κλειδωμα / ξεκλειδωμα.

εχουμε λινκ ή καποια μαρκα να δω μηπως εννοει κατι αλλο ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

barrel είναι μάλλον ο πυρήνας (core) της κλειδαριάς ή τύπος κλειδαριάς στην αμερική.

               CYLINDER-DEFINITIEON1.jpg

 edit: για αμερικάνικη ορολογία δες εδώ.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aυτό που γράφει είναι πως επρόκειτο για κύλινδρο (cylinder) με έξι barrels. Στέκει ως έκφραση το "κύλινδρος με έξι πυρήνες";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...