Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, swayback είπε

Δεν νομίζω το θέμα είναι οι πόρτες του. Φαίνονται καλές και ενισχυμένες. Defender βάζει Disec, από μέτρια μέχρι μαγνητικά, οπότε οκ και εκεί. Το «θέμα» είναι οι κύλινδροι που βάζει, που δεν είναι κι ότι καλύτερο (και μιλάω για τους καλούς που έχει). Οι κύλινδροι και το ότι δεν είναι ευέλικτος ως προς την επιλογή προϊόντων. Ε, και κάποια πραγματάκια περί συμπεριφοράς που έχουν αναφερθεί από άτομα που πήγαν για προσφορά εκεί, αλλά ας το προσπεράσουμε αυτό, μιας και λες ότι σου κάνει.

Όσον αφορά τους κυλίνδρους, λογικά θα σου πει ότι βάζει Iseo R50, Iseo R90, Magnum Superion, Thirard Cobra, Thirard Federal...κυρίως αυτούς θυμάμαι. Από αυτούς, θα επέλεγα Iseo R90 ή Thirard Federal. Αν σου είπε και κάποιον άλλον, μας λες ποιον και το συζητάμε αν θες.

Από defender, ζήτα τουλάχιστον Disec Monolito BD200 ή κάποιο μαγνητικό. 

Και οπωσδήποτε κλειδαριά γραναζωτή (όχι 4στροφες, κλπ) με καταπέλτη...Cisa ή Mottura ή Iseo. 

καλημέρα,

επειδή ρώτησα σήμερα, μου είπε βάζει , iseo r50 με disec defender, δεν είπε κατι πιο αναλυτικο.  Άρα, θα παω απο εκει να ζητήσω αυτα που προτείνεις, αρκει βέβαια να μη μου εκτιναξει το budget κατακόρυφα.

ευχαριστώ πολύ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Παιδιά πήρα μια προσφορά..

πορτα laminate μέσα έξω, μέσα ανιγκεε ίσιο, έξω ανιγκρε σχέδιο, διπλή θωράκιση 16 κλειδώματα, λάμπας 13, s14 omega κλειδί, ροζέτα ασφαλείας, άνεμο φράκτης, γάντζους πάνω κάτω, 2 λάστιχα, ξύλο γωνιές. Πλάτος 1μετρο ύψος 2,120

1250 Προ ΦΠΑ 

πως σας φαίνεται; Ακριβή;

 

Μόλις τώρα, ion70 είπε
9 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Παιδιά πήρα μια προσφορά..

πορτα laminate μέσα έξω, μέσα ανιγκεε ίσιο, έξω ανιγκρε σχέδιο, διπλή θωράκιση 16 κλειδώματα, λάμπας 13, s14 omega κλειδί, ροζέτα ασφαλείας, άνεμο φράκτης, γάντζους πάνω κάτω, 2 λάστιχα, ξύλο γωνιές. Πλάτος 1μετρο ύψος 2,120

1250 Προ ΦΠΑ 

πως σας φαίνεται; Ακριβή;

Δηλαδη θα πληρωσεις και ενα 24% ΦΠΑ ? Εμενα μου φαινεται ακριβη. Τι κυλινδρο σου βαζει ? defender ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ion70 είπε

Δηλαδη θα πληρωσεις και ενα 24% ΦΠΑ ? Εμενα μου φαινεται ακριβη. Τι κυλινδρο σου βαζει ? defender ?

omega plus / οχι κυλινδρος - οχι defender.

η πορτα ειναι παραγγελια κ οχι ετοιματζιδικη, αφου ειναι 2μ υψος οποτε σιγουρα μιλαμε για +100 ~ 200 ευρω στην τελικη τιμη.

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Καλήμερα . για  ένα κύλινδρο απλό που ξεκλειδώνει και με κλειδί από μέσα (ηλικιωμένος με άνοια ) πόσο περίπου κάνει + τοποθέτηση  ;

αν μιλαμε για απλη ξυλινη πορτα, με 20-25 ευρω παιρνεις πομολοκυλινδρο.

αν μιλαμε για θωρακισμενη, στα 50-60 ειτε πομολοκυλινδρο - ειτε διπλης ενεργειας.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό thread!

Θέλω να αλλάξω κλειδαριά και λέω για

- Abloy protec 2 hard

- CISA revolution pro

- Disec Diamond Defender

Ερωτήσεις

1. Μπορω να το κάνω μόνος μου?

2. Ταιριάζουν αυτά μεταξύ τους?

3. Η πόρτα έχει πάχος 8 εκ και η κλαιδαρια από την άκρη της πόρτας είναι 66 χιλ. Τι μέγεθος Abloy παίρνω?

4. Δίνω φωτό και μπορείτε να δείτε 2 καλύμματα μάλλον από βίδες. Αυτές πρέπει να βγάλω για να κάνω δουλειά? Γενικά πιάνουν τα χέρια μου, αλλά είναι πρώτη φορά με κλειδαριά ασφαλείας.

5. Κάτω χαμηλά έχει ένα ακόμα κυλινδράκι που βγαίνει όταν κλειδώνεις. Κάνει κάποια διαφορά αυτό?

 

https://drive.google.com/file/d/1dBM_jc6jP5ZPz-uixh0TWFOH18-FJqQv/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1d0bBMoS3mfhhiwcaEwVpNy1sOtWMdOD1/view?usp=sharing

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexopth είπε

Φοβερό thread!

Θέλω να αλλάξω κλειδαριά και λέω για

- Abloy protec 2 hard

- CISA revolution pro

- Disec Diamond Defender

Ερωτήσεις

1. Μπορω να το κάνω μόνος μου?

2. Ταιριάζουν αυτά μεταξύ τους?

3. Η πόρτα έχει πάχος 8 εκ και η κλαιδαρια από την άκρη της πόρτας είναι 66 χιλ. Τι μέγεθος Abloy παίρνω?

4. Δίνω φωτό και μπορείτε να δείτε 2 καλύμματα μάλλον από βίδες. Αυτές πρέπει να βγάλω για να κάνω δουλειά? Γενικά πιάνουν τα χέρια μου, αλλά είναι πρώτη φορά με κλειδαριά ασφαλείας.

5. Κάτω χαμηλά έχει ένα ακόμα κυλινδράκι που βγαίνει όταν κλειδώνεις. Κάνει κάποια διαφορά αυτό?

https://drive.google.com/file/d/1dBM_jc6jP5ZPz-uixh0TWFOH18-FJqQv/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1d0bBMoS3mfhhiwcaEwVpNy1sOtWMdOD1/view?usp=sharing

Καλησπέρα.

Πριν απαντήσω στα ερωτήματα σου...επειδή είναι λίγο υποκειμενικό το πόσο πιάνουν τα χέρια του καθενός, ίσως να μην είναι καλή ιδέα να επιχειρήσεις να τοποθετήσεις κλειδαριά κυλίνδρου, μόνος σου. Σαφώς δεν είναι πυρηνική φυσική, αλλά έχει τα "κόλπα" της η κάθε τοποθέτηση.
Πιο συγκεκριμένα, για να τοποθετήσεις σωστά μία κλειδαριά κυλίνδρου (πχ το σετ που αναφέρεις) και να γίνει καλή και ωραία δουλειά, καλό είναι να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία (ποτηροτρύπανα, οδηγούς, κλπ) και κάποια εμπειρία. Αν θες ντε και καλά να πειραματιστείς μόνος σου, προτείνω να βάλεις κλειδαριά Omega Plus που έχει καλό επίπεδο ασφαλείας και σίγουρα θα χρειαστεί λιγότερα τρυπήματα η πόρτα. Είναι λίγο πιο plug & play, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα την βάλεις πάνω και όλα θα δουλεύουν ρολόι αμέσως. Σχεδόν ποτέ δεν συμβαίνει αυτό. 

Έτσι κι αλλιώς, αν παραγγείλεις μόνος σου το σετ που θες (Abloy Hard + BKD250 + Cisa Revo) από κάποιο από τα γνωστα eshop κλειδαράδικα, θα σου πάνε τα πράγματα περίπου 300~330€. Ενώ υπάρχουν επαγγελματίες που μπορεί να σου τοποθετήσουν το σετ αυτό, με περίπου τα ίδια χρήματα.

Προτείνω να κάνεις την έρευνα σου, να πάρεις προσφορά από 3~5 κλειδαράδες (google -> κριτήριο επιλογής οι καλές κριτικές πχ) και είμαι σίγουρος θα βρεις κάποιον να σου τοποθετήσει το σετ αυτό, κοντά στα 300~350€.
 

Σχετικά με τα ερωτήματα σου:

1. Ίσως. Δεν το προτείνω.

2. Ναι, αρκεί να γίνουν οι σωστές επιλογές.

3. 30-50, ίσως 30-55. Θα το επιβεβαιώσει ο επαγγελματίας που θα το αναλάβει, αν αποφασίσεις να απευθυνθείς σε επαγγελματία.

4. Απάντησα νωρίτερα. 

5. Όχι. Όπως λειτουργεί τώρα, έτσι θα λειτουργεί και με την καινούρια κλειδαριά. 

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Πριν απαντήσω στα ερωτήματα σου...επειδή είναι λίγο υποκειμενικό το πόσο πιάνουν τα χέρια του καθενός, ίσως να μην είναι καλή ιδέα να επιχειρήσεις να τοποθετήσεις κλειδαριά κυλίνδρου, μόνος σου. Σαφώς δεν είναι πυρηνική φυσική, αλλά έχει τα "κόλπα" της η κάθε τοποθέτηση.
Πιο συγκεκριμένα, για να τοποθετήσεις σωστά μία κλειδαριά κυλίνδρου (πχ το σετ που αναφέρεις) και να γίνει καλή και ωραία δουλειά, καλό είναι να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία (ποτηροτρύπανα, οδηγούς, κλπ) και κάποια εμπειρία. Αν θες ντε και καλά να πειραματιστείς μόνος σου, προτείνω να βάλεις κλειδαριά Omega Plus που έχει καλό επίπεδο ασφαλείας και σίγουρα θα χρειαστεί λιγότερα τρυπήματα η πόρτα. Είναι λίγο πιο plug & play, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα την βάλεις πάνω και όλα θα δουλεύουν ρολόι αμέσως. Σχεδόν ποτέ δεν συμβαίνει αυτό. 

Έτσι κι αλλιώς, αν παραγγείλεις μόνος σου το σετ που θες (Abloy Hard + BKD250 + Cisa Revo) από κάποιο από τα γνωστα eshop κλειδαράδικα, θα σου πάνε τα πράγματα περίπου 300~330€. Ενώ υπάρχουν επαγγελματίες που μπορεί να σου τοποθετήσουν το σετ αυτό, με περίπου τα ίδια χρήματα.

Προτείνω να κάνεις την έρευνα σου, να πάρεις προσφορά από 3~5 κλειδαράδες (google -> κριτήριο επιλογής οι καλές κριτικές πχ) και είμαι σίγουρος θα βρεις κάποιον να σου τοποθετήσει το σετ αυτό, κοντά στα 300~350€.
 

Σχετικά με τα ερωτήματα σου:

1. Ίσως. Δεν το προτείνω.

2. Ναι, αρκεί να γίνουν οι σωστές επιλογές.

3. 30-50, ίσως 30-55. Θα το επιβεβαιώσει ο επαγγελματίας που θα το αναλάβει, αν αποφασίσεις να απευθυνθείς σε επαγγελματία.

4. Απάντησα νωρίτερα. 

5. Όχι. Όπως λειτουργεί τώρα, έτσι θα λειτουργεί και με την καινούρια κλειδαριά. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Εντωμεταξύ είδα μερικά βίντεο και κατάλαβα, δεν είναι και απλό, αλλά δε θα έχω θέμα. Ναι έχω οτιδήποτε εργαλείο, από κατσαβίδια ρολογιού και μικροσκόπιο μέχρι κομπρεσσέρ μεγάλα για πεζοδρόμια, υδραυλικά κλπ (Δεν έχω φωνάξει τεχνικό για κάτι ποτέ :) ). Θέλω να τα φτιάχνω όλα μόνος μου. Όμως έχεις δίκιο, αν φωνάξεις κάποιον λογικά δε θα έχει και μεγάλη διαφορά η τιμή με άλλα λόγια δεν αξίζει αν το κάνει κανείς για λόγους οικονομίας. 

Μι ερώτηση ακόμα. Επειδή το σπίτι το έχω κάνει διαστημόπλοιο και όλα πλέον είναι wireless (ακόμα και ο αυτόματος ποτισμός), υπάρχει κάτι να παίζει με κινητό, wifi κλπ και να είναι ασφαλές (εννοώντας ασφαλές περίπου σαν αυτά που ανέφερα)? Και να ταιριάζει και στην πόρτα μου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _BASSstarlet_ είπε

Υπάρχουν τέτοια λουκέτα στην Ελληνική αγορά;

https://www.youtube.com/watch?v=t2l4PVJkhzQ

Της Squire συγκεκριμένα, δύσκολα. Σίγουρα γίνεται από Αγγλία πάντως. Κάτι που ίσως να πλησιάζει τα λουκέτα της Squire, είναι το Abloy PL362 που υπάρχει εδώ. Ίσως και κάποια τάκου της Cisa. Το SS100CS του βίντεο πάντως, παίζει σε δική του κατηγορία μόνο του προς το παρόν. 

1 ώρα πριν, alexopth είπε

....υπάρχει κάτι να παίζει με κινητό, wifi κλπ και να είναι ασφαλές (εννοώντας ασφαλές περίπου σαν αυτά που ανέφερα)? Και να ταιριάζει και στην πόρτα μου?

Μπορείς να βάλεις το σετ που ανέφερες και να προσθέσεις ένα NUKI από μέσα. Έτσι θα έχεις τις ευκολίες που προσφέρει το NUKI και την υψηλή ασφάλεια του σετ κλειδαριάς που σκέφτεσαι να βάλεις. Τώρα, πόσο ασφαλές είναι το NUKI, δεν το ξέρω. Αλλά και να βρουν κάποια στιγμή κενό που να τους επιτρέπει να ξεκλειδώνουν, θα πρέπει ο άλλος να ξέρει ότι έχεις NUKI. Κάτι που δεν φαίνεται από έξω. Οπότε συνολικά νομίζω είναι αρκετά καλή λύση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, _BASSstarlet_ said:

Υπάρχουν τέτοια λουκέτα στην Ελληνική αγορά;

https://www.youtube.com/watch?v=t2l4PVJkhzQ

ο τύπος το έχει κάνει picked στο βίντεο 927. edit: σε άλλο βίντεο την δείχνει με πριονισμένο shackle.
Στα σκρουτζομάγαζα υπάρχουν:
ABLOY PL342 Abloy Protec1 (ίσως να αλλάζει ο κύλινδρος σε Protec2 ή να υπάρχει με Protec2)
ABLOY PL358 Abloy Protec2
Και τα 2 συνιστώνται.
Ακόμα καλύτερο το Abloy PL362 του swayback.
Θα είναι πιο ασφαλές αν βάλεις και κάποιο προστατευτικό λουκέτου της σειράς ABLOY PL200-206.
ABLOY κατάλογοι και specs.

.

edit: merged posts

14 hours ago, alexopth said:

...  υπάρχει κάτι να παίζει με κινητό, wifi κλπ και να είναι ασφαλές (εννοώντας ασφαλές περίπου σαν αυτά που ανέφερα)? Και να ταιριάζει και στην πόρτα μου?

ας μην εμπιστευόμαστε και πολύ τα κομπιουτερικά-ηλεκτρονικά, βάζεις ό,τι θες, λειτουργούν σαν deterent, αλλά ας υπάρχει κάπου κάποιος mechanical κύλινδρος ή λουκέτο, αυτά είναι τα μόνα που δεν μπορείς να κοροϊδέψεις.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2020 στις 9:38 ΜΜ, alexopth είπε

Φοβερό thread!

Θέλω να αλλάξω κλειδαριά και λέω για

- Abloy protec 2 hard

- CISA revolution pro

- Disec Diamond Defender

Ερωτήσεις

1. Μπορω να το κάνω μόνος μου?

2. Ταιριάζουν αυτά μεταξύ τους?

3. Η πόρτα έχει πάχος 8 εκ και η κλαιδαρια από την άκρη της πόρτας είναι 66 χιλ. Τι μέγεθος Abloy παίρνω?

4. Δίνω φωτό και μπορείτε να δείτε 2 καλύμματα μάλλον από βίδες. Αυτές πρέπει να βγάλω για να κάνω δουλειά? Γενικά πιάνουν τα χέρια μου, αλλά είναι πρώτη φορά με κλειδαριά ασφαλείας.

5. Κάτω χαμηλά έχει ένα ακόμα κυλινδράκι που βγαίνει όταν κλειδώνεις. Κάνει κάποια διαφορά αυτό?

https://drive.google.com/file/d/1dBM_jc6jP5ZPz-uixh0TWFOH18-FJqQv/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1d0bBMoS3mfhhiwcaEwVpNy1sOtWMdOD1/view?usp=sharing

το diamond & o abloy protec² hard δεν ειναι ιδανικος συνδιασμος.

α - λειτουργικα

β - ο hardened κολλαει περισσοτερο απο το συνηθισμενο και ειναι περαν του εκνευριστικου

γ - διαμαντενιο ντιφεντερ με εξτρα σκληροτερο αμπλόι, ειναι οχι απλα υπερβολη αλλα σα να παιρνεις ομπρελα βροχης με 35C υπο σκια.

-----

1. σ'αυτη την πορτα που δειχνεις, θα το κανεις αν πιανουν τα χερια σου αλλα θα κανεις 4-5 ωρες.

2. απαντηθηκε

3. 31/51

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω κλειδαριά σε πόρτα ασφαλείας, η πόρτα γράφει Dierre εκεί που είναι οι πύροι  και το κλειδί SECURRE.

Budget κοντά στα 250 € μαζί με κάποιο μαγνητικό defender.

Μένω σε πολυκατοικία αν αυτό είναι θέμα σε περίπτωση κλοπής,φασαρίας κτλ το αναφέρω

Έλεγα να πάω σε Omega plus κλειδαριά αλλά 3 που έχω ρωτήσει όλοι μου αρχίζουν να μου απαντάνε "γιατί omega plus?"

Εσείς εδώ τι προτείνετε και γιατί όχι omega plus είναι η δική μου ερώτηση?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, altrey είπε

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω κλειδαριά σε πόρτα ασφαλείας, η πόρτα γράφει Dierre εκεί που είναι οι πύροι  και το κλειδί SECURRE.

Budget κοντά στα 250 € μαζί με κάποιο μαγνητικό defender.

Μένω σε πολυκατοικία αν αυτό είναι θέμα σε περίπτωση κλοπής,φασαρίας κτλ το αναφέρω

Έλεγα να πάω σε Omega plus κλειδαριά αλλά 3 που έχω ρωτήσει όλοι μου αρχίζουν να μου απαντάνε "γιατί omega plus?"

Εσείς εδώ τι προτείνετε και γιατί όχι omega plus είναι η δική μου ερώτηση?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

και γιατι οχι omega plus απαντησε τους; ειναι τιμια επιλογή... απο εκει κ περα εχεις και άλλες εναλλακτικές με συνδυασμο κλειδαριας/κυλίνδρου/ντιφεντερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί είναι εδώ και 15 χρόνια στην αγορά και δεν έχουν πάρει αναβάθμιση και εγώ στην θέση δεν θα την έβαζα και τέτοια.

Απλά σκέφτομαι και πονηρά ότι δεν έχουν κέρδος απο αυτές πλέον και έτσι δεν τις προτιμάνε....ξέρω ξέρω κλασικός πονηρός 'Ελληνας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, altrey είπε

γιατί είναι εδώ και 15 χρόνια στην αγορά και δεν έχουν πάρει αναβάθμιση και εγώ στην θέση δεν θα την έβαζα και τέτοια.

Απλά σκέφτομαι και πονηρά ότι δεν έχουν κέρδος απο αυτές πλέον και έτσι δεν τις προτιμάνε....ξέρω ξέρω κλασικός πονηρός 'Ελληνας.

μαλλον αυτοι ειναι οι πονηροί, μια χαρα ειναι η ομεγα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...