Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, altrey είπε

γιατί είναι εδώ και 15 χρόνια στην αγορά και δεν έχουν πάρει αναβάθμιση και εγώ στην θέση δεν θα την έβαζα και τέτοια.

Απλά σκέφτομαι και πονηρά ότι δεν έχουν κέρδος απο αυτές πλέον και έτσι δεν τις προτιμάνε....ξέρω ξέρω κλασικός πονηρός 'Ελληνας.

αυτο που σκεφτεσαι ειναι ο λογος. 

εαν ηταν σοβαροι επαγγελματιες, θα μπορουσαν να πουν :

α. μικρη δυνατοτητα αναβαθμισης (μονο μαγνητικο defender αν ποτε προκυψει καποιο σεναριο)

β. κακης ποιοτητας κλειδια (αλουμινιου εδω κ αρκετα χρονια σε αντιθεση με το παρελθον που ηταν σιδερενια)

-

κατα τ'αλλα :

α. δεν εχει παραβιαστει & δυσκολα θα συμβει - χωρις τρυπημα τουλαχιστον.

β. εχει 3 διαφορετικες ζωες, οποτε ακομη κι αν χωρισεις - διωχνεις τη γυναικα χωρις να φωναξεις κλειδαρα.

γ. μπορει να σεταριστει με μαγνητικο defender (κοντα στα 300€ βεβαια οχι στα 250 που εχεις ταβανι) κ να ειναι μια παρα πολυ δυνατη επιλογη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/6/2020 στις 9:49 ΠΜ, mclein² είπε

το diamond & o abloy protec² hard δεν ειναι ιδανικος συνδιασμος.

α - λειτουργικα

β - ο hardened κολλαει περισσοτερο απο το συνηθισμενο και ειναι περαν του εκνευριστικου

γ - διαμαντενιο ντιφεντερ με εξτρα σκληροτερο αμπλόι, ειναι οχι απλα υπερβολη αλλα σα να παιρνεις ομπρελα βροχης με 35C υπο σκια.

-----

1. σ'αυτη την πορτα που δειχνεις, θα το κανεις αν πιανουν τα χερια σου αλλα θα κανεις 4-5 ωρες.

2. απαντηθηκε

3. 31/51

Νομίζω οτι δε μπορω να σας ευχαριστήσω αρκετά.... :)  

Όντως με προβληματίζει το abloy και πλεον αρχίζω και σκέφτομαι το evva. Εψαξα και σε ποιο κατάστημα θα μπορούσα να τα προμηθευτώ και κανόνισα ραντεβού να τα δω απο κοντά. Μου είπαν κι αυτοί περίπου τα ίδια που μου λες και εσύ. Μου είπαν οτι αν χρειαστώ βοήθεια θα με βοηθήσουν με οποιοδήποτε τρόπο, τηλεφωνικά, video conf κλπ.

Εχεις δίκιο για το χρόνο, μπορεί να χρειαστώ και παραπάνω από 5 ώρες, ήδη σκεφτόμουν να το προγραμματίσω καθημερινή, έχοντας πάρει άδεια, ώστε να είναι ανοιχτά τα καταστήματα αν χρειαστώ βοήθεια. Θέλω πολύ να το κάνω μόνος μου, γιατί ήδη σκέφτομαι τα επόμενα project με την πόρτα, να σχεδιάσω ένα ηλεκτρομηχανικό σύστημα που να μπλοκάρει την πόρτα εκτός αν υπάρχει κοντά μια proximity κάρτα και να το κρύψω μέσα στην πόρτα. Αναγκαστικά με αρνητικό triggering, ώστε αν μείνει από ρεύμα να ξεοπλίζει. Θα δω το χώρο έχει μέσα για να δω τι μπορω να φτιάξω.

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και έχω άνεση στο σχεδιασμό τέτοιων συστημάτων που τα υλοποιώ και μόνος μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια hardened αλυσίδα (ABUS, Cryptonite) με λουκέτο τάκου (shutter) και όταν κλειδώνεις το ποδήλατο να μην ακουμπάει η αλυσίδα κάτω στο πεζοδρόμιο. edit: ή λουκέτο δίσκου (disk).

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eyw είπε

Κάποια hardened αλυσίδα (ABUS, Cryptonite) με λουκέτο τάκου (shutter) και όταν κλειδώνεις το ποδήλατο να μην ακουμπάει η αλυσίδα κάτω στο πεζοδρόμιο. edit: ή λουκέτο δίσκου (disk).

Μπορείς να στείλεις κάποιο παράδειγμα ή λινκ ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, dioz said:

Μπορείς να στείλεις κάποιο παράδειγμα ή λινκ ? ...

λουκέτο δίσκος ABUS Diskus 20/70 (έχει και φθηνότερα)
λουκέτο σύρτη ABUS 92/65, έχει και η CISA (σειρά 285) τέτοια και άλλοι.
το πρώτο έχει ABUS Plus core, χρειάζεται ειδικό εργαλείο για να παραβιαστεί και πιθανόν να είναι ασφαλέστερο, το 2ο έχει κανονικό κλειδί με 5 πειράκια όπως στα σπίτια μας.
.
 αλυσίδες ABUSσκρουτζ. Πριν πάρεις αλυσίδα τσέκαρε ότι το λουκέτο χωράει να περάσει από τον κρίκο ("μάτι") της αλυσίδας, πχ ο σύρτης τους ABUS Diskus 20/70 είναι 10mm, άρα ο κρίκος της αλυσίδας πρέπει να αφήνει κενό 12mm.   Χρήσιμο.
.
Αν οι επώνυμες αλυσίδες ασφαλείας φαίνονται ακριβές πάρε μια πιο οικονομική, αν φτάνουν τα λεφτά πάρε το διπλάσιο απ'οσο χρειάζεσαι για να την βάλεις διπλή για να χρειαστεί να κοπεί 4 φορές αντι για 2 πριν σηκώσουν το ποδήλατο. (το λουκέτο πρέπει να χωράει 4 κρίκους)
Αν τα επώνυμα λουκέτα φαίνονται ακριβά τότε πάρε φθηνότερο επώνυμο, στα ποδήλατα φοβόμαστε περισότερο κόφτες και ελάχιστα τα αντικλείδια και παραβίαση.
Φρόντισε η αλυσίδα να είναι κάπως ψηλά για να μην μπορεί ο κλέφτης να ακουμπήσει τον κόφτη στο έδαφος και πατήσει επάνω για δύναμη, επίσης άσε την αλυσίδα λάσκα έτσι ώστε να μην σκέκεται εύκολα σε ένα σημείο σε περίπτωση που έχει τροχό.
.
Αν και πάλι είναι ακριβά πάρε ότι αντέχεις και στο παρκάρισμα να βγάζεις και να παίρνεις μαζί την σέλα.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexopth είπε

Νομίζω οτι δε μπορω να σας ευχαριστήσω αρκετά.... :)  

Όντως με προβληματίζει το abloy και πλεον αρχίζω και σκέφτομαι το evva. Εψαξα και σε ποιο κατάστημα θα μπορούσα να τα προμηθευτώ και κανόνισα ραντεβού να τα δω απο κοντά. Μου είπαν κι αυτοί περίπου τα ίδια που μου λες και εσύ. Μου είπαν οτι αν χρειαστώ βοήθεια θα με βοηθήσουν με οποιοδήποτε τρόπο, τηλεφωνικά, video conf κλπ.

Εχεις δίκιο για το χρόνο, μπορεί να χρειαστώ και παραπάνω από 5 ώρες, ήδη σκεφτόμουν να το προγραμματίσω καθημερινή, έχοντας πάρει άδεια, ώστε να είναι ανοιχτά τα καταστήματα αν χρειαστώ βοήθεια. Θέλω πολύ να το κάνω μόνος μου, γιατί ήδη σκέφτομαι τα επόμενα project με την πόρτα, να σχεδιάσω ένα ηλεκτρομηχανικό σύστημα που να μπλοκάρει την πόρτα εκτός αν υπάρχει κοντά μια proximity κάρτα και να το κρύψω μέσα στην πόρτα. Αναγκαστικά με αρνητικό triggering, ώστε αν μείνει από ρεύμα να ξεοπλίζει. Θα δω το χώρο έχει μέσα για να δω τι μπορω να φτιάξω.

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και έχω άνεση στο σχεδιασμό τέτοιων συστημάτων που τα υλοποιώ και μόνος μου.

διαβαζουν αρκετοι, επαγγελματιες & μη...οποτε λογικο να σου ελεγαν την αληθεια αφου τη διαβασες εδω :D 

για τη βοηθεια (με καθε τροπο) ειμαι ελαφρως αντιθετος - διοτι ο κυριος που θα στα πουλησει, θα μπορουσε να κανει εκπτωση στα χερια του (να μη χρεωνει τοποθετηση 100ευρα) κ να τα τοποθετησει εκεινος (δηλαδη να μη χαρισει την τεχνογνωσια). αντ'αυτου για μια πωληση με 18%~21% κερδος καταστρεφει το επαγγελμα.

ειναι η πορτα δυσκολη και γι'αυτο θα φας χρονο οντας μη-σχετικος με το θεμα λυσιμο/δεσιμο.

εαν προτιθεσαι να κανεις κρυφο μπλοκ γιατι δεν πας κατευθειαν σε εναν ηλεκτροπυρο να τελειωνεις ; 

 

8 ώρες πριν, dioz είπε

Να κάνω μία εξωσχολική ερώτηση...😁

Για ποδήλατο τι κλειδαριά να κοιτάξω...?

ABUS GRANIT CITY BLACK 1010/170

Abus bordo Granit XPlus 6500/85 Black

ABUS GRANIT 1060/140 ΜΕ ΕΠΕΝΔΥΣΗ

ABUS GRANIT 68 Victory 12KS BLACK LOOP

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

διαβαζουν αρκετοι, επαγγελματιες & μη...οποτε λογικο να σου ελεγαν την αληθεια αφου τη διαβασες εδω :D 

για τη βοηθεια (με καθε τροπο) ειμαι ελαφρως αντιθετος - διοτι ο κυριος που θα στα πουλησει, θα μπορουσε να κανει εκπτωση στα χερια του (να μη χρεωνει τοποθετηση 100ευρα) κ να τα τοποθετησει εκεινος (δηλαδη να μη χαρισει την τεχνογνωσια). αντ'αυτου για μια πωληση με 18%~21% κερδος καταστρεφει το επαγγελμα.

ειναι η πορτα δυσκολη και γι'αυτο θα φας χρονο οντας μη-σχετικος με το θεμα λυσιμο/δεσιμο.

εαν προτιθεσαι να κανεις κρυφο μπλοκ γιατι δεν πας κατευθειαν σε εναν ηλεκτροπυρο να τελειωνεις ; 

ABUS GRANIT CITY BLACK 1010/170

Abus bordo Granit XPlus 6500/85 Black

ABUS GRANIT 1060/140 ΜΕ ΕΠΕΝΔΥΣΗ

ABUS GRANIT 68 Victory 12KS BLACK LOOP

Για ηλεκτρικό πύρο, σκεφόμουνα, αλλά να παραμέινει και η κλειδαριά. Ο πύρος θα ανοίγει αν δεν έχει ρεύμα και όταν το RFID που έχω ήδη και ανοίγω τις τρεις εξώπορτες (ή το κινητό) είναι κοντά. Θα δουλεύουν παράλληλα. Θέλω να δω τι χώρο έχει μέσα για να βάλω εντός όλα τα συστήματα, συν ενα UPS δικης μου σχεδίασης με μπατaρίες 26650. Θα μπορεί να ελέγχεται και από κινητό και δεν θα καταλαβαίνει κανείς οτι υπάρχει τέτοιο σύστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexopth είπε

Για ηλεκτρικό πύρο, σκεφόμουνα, αλλά να παραμέινει και η κλειδαριά. Ο πύρος θα ανοίγει αν δεν έχει ρεύμα και όταν το RFID που έχω ήδη και ανοίγω τις τρεις εξώπορτες (ή το κινητό) είναι κοντά. Θα δουλεύουν παράλληλα. Θέλω να δω τι χώρο έχει μέσα για να βάλω εντός όλα τα συστήματα, συν ενα UPS δικης μου σχεδίασης με μπατaρίες 26650. Θα μπορεί να ελέγχεται και από κινητό και δεν θα καταλαβαίνει κανείς οτι υπάρχει τέτοιο σύστημα. 

Πολύ ενδιαφέρον θα είναι αυτό αν το υλοποιήσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, alexopth said:

... συν ενα UPS δικης μου σχεδίασης με μπατaρίες 26650. ...

σωστός, μάλλον θα έχεις διπλωματική σε σχετικό τομέα ή κάτι ήδη έτοιμο από προηγούμενο project και θα ξέρεις τα χούγια-βίτσια των Li-κάτι.
Πάντως με VRLA όλα θα είναι φθηνότερα και απλούστερα, ιδιαίτερα για stand-by δουλειές όπως τροφοδοσία ηλεκτρομαγνητικής κλειδαριάς για (π.χ.) 72-96 ώρες (γνώμη μου).
Γιατί 26650 και όχι 18650 που είναι πια established και mainstream και έχουν όλοι οι γνωστοί-επώνυμοι?

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 266500 ειναι λίγο μεγαλύτερες και τις προτιμώ, πλέον βρίσκω με λιγότερο από 10 ευρώ, αλλά δεν έχει σημασία και οι 18650 μια χαρά είναι. Έχω ετοιμάσει ένα παρόμοιο σύστημα με 40 μπαταρίες για UPS στο σπίτι για +200 Wh. Οχι η διπλωματική μου ηταν ασφάλεια συστημάτων σε Unix τότε :) 

https://drive.google.com/file/d/1f-elvb7boqfweS0J0xaX9Riet7aJUD0W/view?usp=sharing

To πρόβλημα που έχω είναι ο ελαχιστότατος χρόνος που έχω, αλλά τα σχεδιάζω τα πράγματα και σιγά σιγά με κάθε ευκαιρία υλοποιώ. Οταν πάντως το φτιάξω θα το δώσω εδώ, (δε θα είναι φτηνό) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια να κατανοήσω κάτι για αρχή και να επιλέξω στη συνέχεια!

Καταρχήν να δηλώσω ελάχιστη γνώση περί του θέματος κλειδαριών! Το πρόβλημα που θα ήθελα τη βοήθεια σας είναι το εξής:

Μένω Αθήνα σε ενοίκιο και όταν είχαμε πρωτομπεί στο σπίτι είχε σε μια πόρτα ασφαλείας μια κλειδαριά ασφαλείας cisa με κλειδί παλιό τύπου χρηματοκιβωτίου. Οπότε θέλοντας να βάλω κάτι καλύτερο πήρα τότε μια omega  MUL-T-LOCK την οποία κατάφερα και την άλλαξα και μόνος μου! 

Τώρα ξανά μετακομίζω και πάλι στα ίδια! Σε μια πόρτα ασφαλείας στο νέο σπίτι εχει πάλι μια ίδια παλιά κλειδαριά ασφαλείας με κλειδί παλιό τύπου χρηματοκιβωτίου! (Αυτή την έχω και φωτογραφία θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω!). Προσπαθώντας να καταλάβω αν ταιριάζει μέτρησα το κέντρο του κλειδιού μέχρι το σημείο που βγαίνουν οι πίροι. Στην πόρτα λοιπον που έχω την Omega μετράω περίπου 7.8 cm ενώ στην πόρτα με την παλιά κλειδαριά στο νέο σπίτι μετράω περίπου 6,7 cm.  Οπότε να υποθέσω πως δε κάνει η κλειδαριά ε? Καλά το κατάλαβα?

Οπότε αν πάρουμε πως λογικά η απάντηση είναι πως δεν θα κάνει, υπάρχει καμιά πρόταση για να αγορά νέας? Να πάω στην ίδια (omega) σαν κι αυτή που έχω; ή να πάω σε κάτι άλλο. Στα χρήματα μέχρι 250 ευρώ βέβαια μην ξεφύγω παραπάνω δεν με πολυπαίρνει!

Σας ευχαριστώ

 

IMG_20200627_135928.jpg

IMG_20200627_140015.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zamc είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια να κατανοήσω κάτι για αρχή και να επιλέξω στη συνέχεια!

Καταρχήν να δηλώσω ελάχιστη γνώση περί του θέματος κλειδαριών! Το πρόβλημα που θα ήθελα τη βοήθεια σας είναι το εξής:

Μένω Αθήνα σε ενοίκιο και όταν είχαμε πρωτομπεί στο σπίτι είχε σε μια πόρτα ασφαλείας μια κλειδαριά ασφαλείας cisa με κλειδί παλιό τύπου χρηματοκιβωτίου. Οπότε θέλοντας να βάλω κάτι καλύτερο πήρα τότε μια omega  MUL-T-LOCK την οποία κατάφερα και την άλλαξα και μόνος μου! 

Τώρα ξανά μετακομίζω και πάλι στα ίδια! Σε μια πόρτα ασφαλείας στο νέο σπίτι εχει πάλι μια ίδια παλιά κλειδαριά ασφαλείας με κλειδί παλιό τύπου χρηματοκιβωτίου! (Αυτή την έχω και φωτογραφία θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω!). Προσπαθώντας να καταλάβω αν ταιριάζει μέτρησα το κέντρο του κλειδιού μέχρι το σημείο που βγαίνουν οι πίροι. Στην πόρτα λοιπον που έχω την Omega μετράω περίπου 7.8 cm ενώ στην πόρτα με την παλιά κλειδαριά στο νέο σπίτι μετράω περίπου 6,7 cm.  Οπότε να υποθέσω πως δε κάνει η κλειδαριά ε? Καλά το κατάλαβα?

Οπότε αν πάρουμε πως λογικά η απάντηση είναι πως δεν θα κάνει, υπάρχει καμιά πρόταση για να αγορά νέας? Να πάω στην ίδια (omega) σαν κι αυτή που έχω; ή να πάω σε κάτι άλλο. Στα χρήματα μέχρι 250 ευρώ βέβαια μην ξεφύγω παραπάνω δεν με πολυπαίρνει!

Σας ευχαριστώ

IMG_20200627_135928.jpg

IMG_20200627_140015.jpg

ας ξεκινησουμε με τα απλα, βαλε μια φωτογραφια την omega plus που εχεις αγορασει. 

ειτε ειναι τοποθετημενη - ειτε οχι, δεν εχει σημασια, απλα να τη δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι τοποθετημένη και απ' έξω είναι τα καπάκια της πόρτας (cisa) θα καταλάβεις κάτι; Αν έβρισκα την κάρτα της μήπως θα βοηθούσε περισσότερο ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zamc είπε

Βασικά είναι τοποθετημένη και απ' έξω είναι τα καπάκια της πόρτας (cisa) θα καταλάβεις κάτι; Αν έβρισκα την κάρτα της μήπως θα βοηθούσε περισσότερο ή οχι;

την καρτα θα τη βλεπεις εσυ κ κανεις αλλος / ουτε γι'αστειο δε λεμε τετοιες προτασεις.

στειλε ή ανεβασε φωτο απο την αλλη πορτα οπως ειναι τοποθετημενη η κλειδαρια. (μεσα / εξω / προφιλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...