Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, zamc είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια να κατανοήσω κάτι για αρχή και να επιλέξω στη συνέχεια!

Καταρχήν να δηλώσω ελάχιστη γνώση περί του θέματος κλειδαριών! Το πρόβλημα που θα ήθελα τη βοήθεια σας είναι το εξής:

Μένω Αθήνα σε ενοίκιο και όταν είχαμε πρωτομπεί στο σπίτι είχε σε μια πόρτα ασφαλείας μια κλειδαριά ασφαλείας cisa με κλειδί παλιό τύπου χρηματοκιβωτίου. Οπότε θέλοντας να βάλω κάτι καλύτερο πήρα τότε μια omega  MUL-T-LOCK την οποία κατάφερα και την άλλαξα και μόνος μου! 

Τώρα ξανά μετακομίζω και πάλι στα ίδια! Σε μια πόρτα ασφαλείας στο νέο σπίτι εχει πάλι μια ίδια παλιά κλειδαριά ασφαλείας με κλειδί παλιό τύπου χρηματοκιβωτίου! (Αυτή την έχω και φωτογραφία θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω!). Προσπαθώντας να καταλάβω αν ταιριάζει μέτρησα το κέντρο του κλειδιού μέχρι το σημείο που βγαίνουν οι πίροι. Στην πόρτα λοιπον που έχω την Omega μετράω περίπου 7.8 cm ενώ στην πόρτα με την παλιά κλειδαριά στο νέο σπίτι μετράω περίπου 6,7 cm.  Οπότε να υποθέσω πως δε κάνει η κλειδαριά ε? Καλά το κατάλαβα?

Οπότε αν πάρουμε πως λογικά η απάντηση είναι πως δεν θα κάνει, υπάρχει καμιά πρόταση για να αγορά νέας? Να πάω στην ίδια (omega) σαν κι αυτή που έχω; ή να πάω σε κάτι άλλο. Στα χρήματα μέχρι 250 ευρώ βέβαια μην ξεφύγω παραπάνω δεν με πολυπαίρνει!

Σας ευχαριστώ

IMG_20200627_135928.jpg

IMG_20200627_140015.jpg

εισαι πολυ ατυχος πραγματικα.

θεωρητικα το 99% των Dierre που εχουν το παλιο τετραγωνο διακοσμητικο ειναι 60αρες (οπως η νεα του σιαμο που σου ετυχε) αλλα αφου μετρας 7+ σημαινει οτι δεν εισαι πολυ τυχερος κ επεσες στο 1%.

οποτε θα πας σε νεα κλειδαρια - με τοποθετηση σε ακομη δυσκολοτερη πορτα απ'οτι της dierre.

-

την τοποθετηση θα την κανεις μονος σου ή να σου γραψω τιμες με τοποθετηση απο τεχνικο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ καταρχήν.

Υπάρχει περίπτωση στην Dierre που εχω τώρα να είναι 60αρα αλλά να εχουν κάνει καμιά πατέντα ? γιατι αν θυμαμαι καλά τότε που την είχα ανοίξει, δεν ειχαν συνδεμένες στην κλειδαριά στις πανω κατω μπαρες (ισως γιατι κατι δεν τους κόλαγε? δεν κατάλαβα).

οπως και να εχει πιστευεις πως αξίζει να βγάλω την Omega που εβαλα εγώ και να ξαναβάλω στην Dierre την παλιά που είχε? (την είχα φυλάξει). Αν πιστεύεις οτι αξίζει να την πάρω μαζί ακόμα και αν δεν κάνει μήπως να τη μετρήσω εξω απο την πόρτα μηπως αυτοί είχαν κάνει καμια μαιμουδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, zamc said:

Σ ευχαριστώ καταρχήν.

Υπάρχει περίπτωση στην Dierre που εχω τώρα να είναι 60αρα αλλά να εχουν κάνει καμιά πατέντα ? γιατι αν θυμαμαι καλά τότε που την είχα ανοίξει, δεν ειχαν συνδεμένες στην κλειδαριά στις πανω κατω μπαρες (ισως γιατι κατι δεν τους κόλαγε? δεν κατάλαβα).

οπως και να εχει πιστευεις πως αξίζει να βγάλω την Omega που εβαλα εγώ και να ξαναβάλω στην Dierre την παλιά που είχε? (την είχα φυλάξει). Αν πιστεύεις οτι αξίζει να την πάρω μαζί ακόμα και αν δεν κάνει μήπως να τη μετρήσω εξω απο την πόρτα μηπως αυτοί είχαν κάνει καμια μαιμουδια?

 

Για εμένα, ασχέτως αν κάνει ή δεν κάνει στο νεο σπίτι η Ω-plus, και με δεδομένο ότι την έχεις πληρώσει εσύ, την βγάζεις και την κρατάς καβάτζα για όταν/αν σου χρειαστεί. Μπορεί να είναι και σύντομα, δεν το ξέρεις.

Προφανώς μόνο αν έχεις κρατήσει την παλιά, κάτι που πολύ σωστά έχεις κάνει.

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανώς την είχα κρατήσει! Δε θα την πετούσα σε καμία περίπτωση! Αρα τη βγάζω.

Επίσης λογικά απο οτι κατάλαβα η πορτα στο σπίτι που πάω (σιαμο) ειναι 60αρα? που σημαίνει πόσο πρεπει να μετράω όταν την εχω έξω (στο χέρι μου) απο το μέσο του κλειδιου μεχει τους πιρους της (που οταν την εχεις στο χέρι προεξέχουν λίγο)

Οπότε αφού μάλλον καταλήξαμε (εκτός τρομακτικής πατέντας που μπορεί να εχουν κάνει!) πως δεν ταιριάζουν οι κλειδαριές, ακούω προτάσεις για αγορά νέας για τη νέα πόρτα.

Οπως είπα και πιο πάνω μιλάμε για ως 250 ευρώ πάντα και αν αξίζει να πάρω την ίδια (Ομεγα) σαν κι αυτή που εχω αλλα στο σωστό νούμερο ή να παω σε κάτι άλλο.

Ευχαριστώ πολύ όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zamc είπε

Σ ευχαριστώ καταρχήν.

Υπάρχει περίπτωση στην Dierre που εχω τώρα να είναι 60αρα αλλά να εχουν κάνει καμιά πατέντα ? γιατι αν θυμαμαι καλά τότε που την είχα ανοίξει, δεν ειχαν συνδεμένες στην κλειδαριά στις πανω κατω μπαρες (ισως γιατι κατι δεν τους κόλαγε? δεν κατάλαβα).

οπως και να εχει πιστευεις πως αξίζει να βγάλω την Omega που εβαλα εγώ και να ξαναβάλω στην Dierre την παλιά που είχε? (την είχα φυλάξει). Αν πιστεύεις οτι αξίζει να την πάρω μαζί ακόμα και αν δεν κάνει μήπως να τη μετρήσω εξω απο την πόρτα μηπως αυτοί είχαν κάνει καμια μαιμουδια?

όχι δε γινεται πατεντα αναποδα. 

η κλειδαρια σ'αυτη την πορτα θα μπορουσε να ειναι 60αρα & 70αρα / αφου μετρας 7+ τοτε ειναι 70αρα / σπανιο μεν αλλα δυστυχως συμβαινει.

ναι, εννοειται αξιζει να βαλεις omega plus - εγω προσωπικα τη θεωρω μια απο τις καλυτερες λυσεις σε πολυ ιδανικο κοστος.

οσον αφορα την πορτα του Σιαμο...θα ειναι σιγουρα δυσκολοτερη απο την αρχαια της Dierre.

επισης εννοειται οτι θα παρεις την Omega που εβαλες στη dierre εκτος αν ο ιδιοκτητης σου δωσει 100€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α λες να του το προτείνω ε? Δεν εχω να χάσω και κάτι θα μου πείς! Βέβαια τώρα δεν ξέρω αν θα μου χρειαστεί εμένα κάτι αλλά ποτέ δεν ξερεις !!!

Οκ άρα κρατάμε σαν μια επιλογή την Ομεγα, εχουμε κάποια άλλη πρόταση ή να μείνουμε εδω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zamc είπε

Α λες να του το προτείνω ε? Δεν εχω να χάσω και κάτι θα μου πείς! Βέβαια τώρα δεν ξέρω αν θα μου χρειαστεί εμένα κάτι αλλά ποτέ δεν ξερεις !!!

Οκ άρα κρατάμε σαν μια επιλογή την Ομεγα, εχουμε κάποια άλλη πρόταση ή να μείνουμε εδω!!

Στη χειρότερη τη πουλας μεταχειρισμενη ενα 40-50€ ξερω γω ολο και κάποιος θα βρεθει τι στο καλό... παντως τσαμπα μαγκα θα ελεγα να μη τον κανεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zamc είπε

Α λες να του το προτείνω ε? Δεν εχω να χάσω και κάτι θα μου πείς! Βέβαια τώρα δεν ξέρω αν θα μου χρειαστεί εμένα κάτι αλλά ποτέ δεν ξερεις !!!

Οκ άρα κρατάμε σαν μια επιλογή την Ομεγα, εχουμε κάποια άλλη πρόταση ή να μείνουμε εδω!!

εαν εχεις χρησιμοποιησει τα 3 κλειδια της 1ης ζωης, του εξηγεις οτι τα παραδιδει στους επομενους ενοικιαστες μαζι με την καρτα + το σακουλακι με το κλειδι του 2ου συνδιασμου & κωδικο 3ου συνδιασμου. επισης του εξηγεις οτι κλειδια χωρις καρτα δεν αναπαραγονται οποτε με τη σειρα του εξηγει στους ενοικιαστες του οτι αφου ειναι αχρησιμοποιητος ο 2ος συνδιασμος ειναι κ σιγουροι οτι καποιος δεν εχει 2ο-3ο-5ο κλειδι κ αν δεν πιστευουν ας πανε στον 3ο συνδιασμο κατευθειαν.

προταση με εγκαταστατη εσενα ή τεχνικο ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω αλλάξει συνδιασμό κλειδιών ειναι ειναι στην 1η ζωνη.

Τωρα όσον αφορά για εγκατάσταση με ή χωρίς τεχνικό ότι νομίζεις και το λέω απλά γιατι η μετακόμιση θα είναι απο Αθήνα σε άλλη πόλη (Πάτρα). Οπότε Πατρα είναι η νέα πόρτα μας που συζητάμε!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, zamc είπε

Οχι δεν εχω αλλάξει συνδιασμό κλειδιών ειναι ειναι στην 1η ζωνη.

Τωρα όσον αφορά για εγκατάσταση με ή χωρίς τεχνικό ότι νομίζεις και το λέω απλά γιατι η μετακόμιση θα είναι απο Αθήνα σε άλλη πόλη (Πάτρα). Οπότε Πατρα είναι η νέα πόρτα μας που συζητάμε!

βαλε μια omega plus 60mm με γλωσσα κατω και θα εισαι τζετ.

απλα επειδη αισθητικα δεν μ αρεσε που στα διακοσμητικα της dierre μεγαλωσες τις τρυπες, παρε κ 2 νεα διακοσμητικα για την πορτα του Σιαμο.

εαν το κανεις μονος σου κ αγορασεις απο αθηνα τα πραγματα, ισως πας στα 150-170 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω απορία γιατί δεν τα άλλαξε πριν (στην Dierre). Οκ το μέσα διακοσμητικό πες δεν υπάρχει/δεν το βρήκε, δεν ξέρω...αλλά το έξω; Καμουφλάζ ή απλά βόλευε; 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, swayback είπε

Εγώ έχω απορία γιατί δεν τα άλλαξε πριν (στην Dierre). Οκ το μέσα διακοσμητικό πες δεν υπάρχει/δεν το βρήκε, δεν ξέρω...αλλά το έξω; Καμουφλάζ ή απλά βόλευε; 

ερασιτεχνης που πιανουν τα χερια του ειναι ο ανθρωπος...μια χαρα το εκανε.

πριν 7-8-10 χρονια κλειδαραδες κανανε ακριβως το ιδιο πραγμα για να γλιτωσουν 15-20 ευρω απο τα διακοσμητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mclein² είπε

ερασιτεχνης που πιανουν τα χερια του ειναι ο ανθρωπος...μια χαρα το εκανε.

πριν 7-8-10 χρονια κλειδαραδες κανανε ακριβως το ιδιο πραγμα για να γλιτωσουν 15-20 ευρω απο τα διακοσμητικα.

Οπως τα λές! Ερασιτέχνης. Φαντάσου πως όταν άλαξα την κλειδαριά δεν ήξερα καν οτι αλλάζουν αυτά! Αυτά είχε απο την πρώτη κλειδαριά και τα ξαναέβαλα και μετά την αλλαγή, δεν τα ξεχείλωσα εγω παρα ελάχιστα!!

Που να με δεις που ξήλωνα την πόρτα να αλλάξω την κλειδαριά και ούτε καν ήξερα πως ανοίγει και τι θα συναντήσω!

άρα λες να μην ψαχτώ για κάτι διαφορετικό από την ομεγα ε? (σε τύπο με κύλινδρο).

Επίσης για την ομεγα να πάρω κάποιον defender ή δεν χρειάζεται?

Ασε που τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν εχω την υπομονή πάλι να ανοίξω μόνος μου την σιαμο (ειδικά αν λές πως είναι δυσκολότερη!)

 

Επεξ/σία από zamc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zamc είπε

Οπως τα λές! Ερασιτέχνης. Φαντάσου πως όταν άλαξα την κλειδαριά δεν ήξερα καν οτι αλλάζουν αυτά! Αυτά είχε απο την πρώτη κλειδαριά και τα ξαναέβαλα και μετά την αλλαγή, δεν τα ξεχείλωσα εγω παρα ελάχιστα!!

Που να με δεις που ξήλωνα την πόρτα να αλλάξω την κλειδαριά και ούτε καν ήξερα πως ανοίγει και τι θα συναντήσω!

άρα λες να μην ψαχτώ για κάτι διαφορετικό από την ομεγα ε? (σε τύπο με κύλινδρο).

Επίσης για την ομεγα να πάρω κάποιον defender ή δεν χρειάζεται?

Ασε που τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν εχω την υπομονή πάλι να ανοίξω μόνος μου την σιαμο (ειδικά αν λές πως είναι δυσκολότερη!)

απ'αυτα που εχω ακουσει για την Πατρα δεν ειναι ευνοϊκες οι συνθηκες χρησης τεχνικου / βλεπω το τραινο των 300€ να ερχεται κατα πανω σου.

προσωπικα σε πορτα του Σιαμο στην Πατρα δε θα σκεφτομουν τιποτα αλλο περα απο omega plus.

defender εξωτερικο σιγουρα δε χρειαζεσαι. θεωρητικα οπως βλεπω την πορτα, ουτε μαγγανιο θα χρειαστεις εχει μπολικο μεσα !

θα προτεινα να ψαχτεις με τους μαστορες της περιοχης ->

α. ομεγα πλας με τοποθετηση

β. ομεγα πλας δικη σου κ εκεινοι μονο τοποθετηση

γ. δικη τους προταση + τοποθετηση.

-

εμεις εδω ειμαστε για να σε βοηθησουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...