Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω, στο σαιτ δεν αναφερει τα τεχνικα χαρακτηριστικα της "σουπερ" πορτας αυτης,ωστε να γνωριζει ο πελατης, οπως δεν εχει καποιο αλλο μοντελο θωρακισης.

Τοτε που ειχα βαλει τις πορτες ειχα παρει τηλ.  εκει(ευγενεστατοι κατα τα αλλα) να ρωτησω,μου ειπαν εχουμε και αλλα μοντελα θωρακισης αλλα πρεπει να ερθετε απο εδω.Δεν μπορουσα να παω Μενιδι και τελος.

Οντως πριν λιγο μπηκα στο σαιτ τους και δεν εχουν τον cobra πουθενα.Ενω στο youtube την προβαλουν με κυλινδρο cobra μαλιστα 4d τον αναφερουν.Θελει ερευνα πριν αγορασει καποιος.Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος νομιζω μετα χιλια ζορια μου ειπαν κατι για 1700€ περιπου.*με επιφυλαξη αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 70% των πελατων ειναι καλυμενοι και με τα πιο απλα προϊοντα της αγορας. Το βασικο ποσοστο εχει προβλημα, οταν οι διαρρηξεις γινονται σε βαθμο κατακλυσμου.

Το θεμα ειναι οτι αυτο το 70% και το υπολοιπο 30% εαν ενημερωθουν ευγενικα, σωστα, τιμια ενδεχομενως να κανουν το οικονομικο αλμα προς τα επανω.

Ο λογος ειναι απλός : ειναι ελληνες καταναλωτες σ'ενα κρατος, σε μια πολη, σ'ενα δημο που ειναι απλα "αβοηθητοι" αρα θα κανουν οτι μπορουν για τα παιδια τους & για τα λεφτα τους.

Το μονο που θελει ο ελληνας πελατης ειναι προσεγγιση οπου θα του δειξουν οτι ενδιαφερονται για εκεινον.

Δυστυχως οι καλες εποχες περασαν σχεδον για ολους & αρα οι πορταδες, κλειδαραδες κ λοιποι του χωρου της ασφαλειας πρεπει να βαλουν νερο στο κρασι & να ενημερωσουν οχι με βαση την τσεπη τους αλλα την τσεπη του καταναλωτη. Δειχνεις το δρομο, δινεις επιλογες και ο καθενας παιρνει αυτο που πρέπει ή μπορει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

 

κ21. υπαρχει τετοιος κυλινδρος ; μηπως μιλαμε για κ3 ? κ22 ? κ64 ? κ2 ?

δεν καταλαβαινω παρολο που θεωρω οτι ειμαι γνωστης του αντικειμενου για ποια απ'τις 2 cisa χρησιμοποιει, ουτε ποιον κυλινδρο θα βαλει με αυτη.

να ζητησεις γραπτως :

α) μαρκα + μοντελο κλειδαριας

β) μαρκα + μοντελο κυλινδρου

γ) μαρκα + μοντελο defender

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Τελικά μιλάμε για τον κ64 που διαβάζοντας τα προηγούμενα τοπικς δεν τον έχετε σε μεγάλη εκτίμηση, οπότε θα πάω σίγουρα στην προσφορά των 650.

Τις λεπτομέρειες που ζήτησες mclein θα τις έχω αύριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aspirini είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Τελικά μιλάμε για τον κ64 που διαβάζοντας τα προηγούμενα τοπικς δεν τον έχετε σε μεγάλη εκτίμηση, οπότε θα πάω σίγουρα στην προσφορά των 650.

Τις λεπτομέρειες που ζήτησες mclein θα τις έχω αύριο. 

550, με κ64 δεν ειναι και τοσο ασχημη προσφορα παντως...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Επειδη σε παραπανω αναρτησεις διαβασα καποιες αντιφατικες αποψεις σχετικα με την συντηρηση της πορτας-κλειδαριας,μπορει να με διαφωτισεται αν χρειαζεται κατι σχετικο και τι ειναι αυτο;;

Μου ειπε ο πορτας,οπως και τα εγχειριδια χρησης της πορτας και κλειδαριας οτι δεν χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο περαν 1-2 φορες το χρονο ενα λαδωμα των πιρων.

Ειδα καποιες φωτο πιο πανω απο συμφορουμιτη,που οι πιροι της κλειδαριας ειχαν οξειδωθει στα σημεια!!

Περιμενω την απαντηση των ειδικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Καλησπερα σε ολους.

Επειδη σε παραπανω αναρτησεις διαβασα καποιες αντιφατικες αποψεις σχετικα με την συντηρηση της πορτας-κλειδαριας,μπορει να με διαφωτισεται αν χρειαζεται κατι σχετικο και τι ειναι αυτο;;

Μου ειπε ο πορτας,οπως και τα εγχειριδια χρησης της πορτας και κλειδαριας οτι δεν χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο περαν 1-2 φορες το χρονο ενα λαδωμα των πιρων.

Ειδα καποιες φωτο πιο πανω απο συμφορουμιτη,που οι πιροι της κλειδαριας ειχαν οξειδωθει στα σημεια!!

Περιμενω την απαντηση των ειδικων.

τι αντιφατικες αποψεις διαβασες ; 

α) οι κλειδαριες απαγορευεται να λιπαινονται εσωτερικα. μπορεις να καθαριζεις τους πυρους με οτιδηποτε θες.

β) οι κυλινδροι μονο με γραφιτη ή ειδικο λιπαντικο του εκαστοτε κυλινδρου

γ) οι ντιζες σε καποιες πορτες ειναι ΓΤΠ, οποτε πρεπει οπωσδηποτε να λιπαινονται με καθαρα λιπαντικα καθε 6 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αντιφατικα δεν αναφερθηκα προσωπικα.

Επειδη οι περισσοτεροι δεν ειμαστε τεχνικοι-κλειθροποιοι για να γνωριζουμε θα ηθελα με απλα λογια να μας πεις ενα δυο πραγματα απλα που μπορουμε να κανουμε,ωστε να διατηρησουμε οσο γινεται σε καλη κατασταση το ολο συστημα. 

Οπως ειπα εγω το μονο που κανω λιπαινω ελαφρα με ενα εμποτισμενο με λιπαντικο πανακι τους πιρους,τιποτα αλλο,γιατι αν δεν ειμαι σιγουρος για κατι δεν προβαινω σε ενεργειες που μπορει να επιβαρυνουν την κλειδαρια-κυλινδρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Επειδη οι περισσοτεροι δεν ειμαστε τεχνικοι-κλειθροποιοι για να γνωριζουμε θα ηθελα με απλα λογια να μας πεις ενα δυο πραγματα απλα που μπορουμε να κανουμε,ωστε να διατηρησουμε οσο γινεται σε καλη κατασταση το ολο συστημα. 

Οπως ειπα εγω το μονο που κανω λιπαινω ελαφρα με ενα εμποτισμενο με λιπαντικο πανακι τους πιρους,τιποτα αλλο,γιατι αν δεν ειμαι σιγουρος για κατι δεν προβαινω σε ενεργειες που μπορει να επιβαρυνουν την κλειδαρια-κυλινδρο.

εαν τηρεις αυτα τα 3 βηματα που εγραψα θα εισαι τζετ για τα 7-8 χρονια που πρεπει να κρατησει η κλειδαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

εαν τηρεις αυτα τα 3 βηματα που εγραψα θα εισαι τζετ για τα 7-8 χρονια που πρεπει να κρατησει η κλειδαρια.

Συγνωμη που επανερχομαι στο θεμα αλλα θελω καποιες διευκρινισεις αν μπορεις στα παραπανω.

α)δηλαδη οτι και να γινει οι κλειδαριες σε 7-8 χρονια ειναι για πεταμα και θελουν αλλαγη;Μαζι με κυλινδρο δηλαδη θα παει κανενα 200-280€.

β)ειπες κλειδαρια δεν λιπαινουμε,και να θελαμε πως θα μπορουσαμε να εχουμε προσβαση;Δεν επρεπε να λυσουμε την πορτα;

γ)λιπανση στις ντιζες.Που ειναι οι ντιζες; Μπορουμε εμεις ή φωναζουμε κλειδαρα;

δ)οταν λες για τον κυλινδρο,γραφιτη ή λιπαντικο τα ριχνουμε απο μπροστα,απο την οπη του defender;Αλλιως πως;

Αποριες απο εναν μη γνωστη,οπως καταλαβες,αλλα και σχολαστικο για την σωστη δουλεια.

Με συγχωρεις και παλι αν σε κουρασα αλλα γι αυτο ειναι το φορουμ να ανταλλασουμε αποψεις και αποριες.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2019 στις 5:20 ΜΜ, mclein² είπε

να ζητησεις γραπτως :

α) μαρκα + μοντελο κλειδαριας

β) μαρκα + μοντελο κυλινδρου

γ) μαρκα + μοντελο defender

Αυτά μου έστειλε. Για την 650 ευρώ πόρτα. Δεν μπορώ να πάρω ξεκάθαρες απαντήσεις μοντέλων κ καταλήγω σε 2 τεινα. 

Η απλά είναι μεταπωλητής χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις η αποφεύγει να μπει σε λεπτομέρειες λόγω κάποιας λαμογιας. 

Το θέμα είναι ότι η επιχειρηση(επίπλων/πορτες ασφαλείας) είναι πάρα πολλά  χρόνια στην τοπική αγορά κ οπότε και τα 2 σενάρια που σκέφτομαι, μου φαίνονται λάθος. 

received_2210064812657411.jpeg

received_2129057910720173.jpeg

received_846586785717252.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, aspirini είπε

Αυτά μου έστειλε. Για την 650 ευρώ πόρτα. Δεν μπορώ να πάρω ξεκάθαρες απαντήσεις μοντέλων κ καταλήγω σε 2 τεινα. 

Η απλά είναι μεταπωλητής χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις η αποφεύγει να μπει σε λεπτομέρειες λόγω κάποιας λαμογιας. 

Το θέμα είναι ότι η επιχειρηση(επίπλων/πορτες ασφαλείας) είναι πάρα πολλά  χρόνια στην τοπική αγορά κ οπότε και τα 2 σενάρια που σκέφτομαι, μου φαίνονται λάθος. 

received_2210064812657411.jpeg

received_2129057910720173.jpeg

received_846586785717252.jpeg

η κλειδαρια ειναι κινεζικη, ουτε καν η σεκιουρεμ. @swayback ξερεις καμια κλειδαρια μουλτιμπλοκ βρε ασχετε ; 

ο κυλινδρος ειναι τουρκικος & τα κλειδια αντιγραφονται πλεον ευκολα σ'ενα σοβαρο κλειδαρα. (TLC1R κωδικος κλειδιου για οποιον αμφισβητει οτι κοβεται ελευθερα)

νομιζω οτι απλα ειναι ανιδεος & σπρωχνει οτι εχει.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μπορουμε να λιπανουμε αφοβα ειναι ο οριζοντιος μονος πειρος της κατω ντιζας

που κινειται απο ενα υποτυπωδη διαγωνιο μηχανικο μοχλο , και καμια φορα ζοριζει την περιστροφη του κλειδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση - απορια,

ψαχνω κλειδαρια εξωπορτας πολυκατοικιας ηλεκτρομαγνητικη που να κλειδωνει αυτοματα.

Τι προτασεις υπαρχουν και σε τι κοστος, ετσι ωστε να πουμε οτι εχουν μια στοιχειωδη ασφαλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτο τον αφαλό εξώπορτας, τον οποίο αλλάξαμε πριν 3 μήνες, έχει χαλάσει κάτι απο την μέσα μερια της πόρτας και δεν μπαινει κλειδί. Στην αρχή νομίζαμε οτι έχει σπασει κλειδι αλλά κοιτωντας με προσοχή και σκαλιζοντας το λίγο με ένα ψιλό συρματάκι, είδα οτι ειναι κάτι σαν τα πυρακια που έχει ο αφαλος απο μέσα και "διαβαζουν" το κλειδί όταν μπαίνει. Σαν να έχει ξεκουμππωσει ένα τέτοιο και γυρναει ανεξελεγκτο μέσα στον αφαλό και δεν αφήνει κλειδί να μπει. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο, η να χάλασε με κάποιο αλλο τροπο ο αφαλός; Και αν χάλασε ετσι μέσα σε 3 μήνες πάιζει να έχει κάτι σαν εγγύση για να τον αλλάξουν; Απο Εξω κλειδώνει και ανοιγει κανονικα.

(αυτό που φαινεται στη φωτο μέσα στον αφαλο είναι ενα πυράκι 3mm περιπου)

IMG_3629.jpeg

Επεξ/σία από G.bar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, G.bar είπε

Σε αυτο τον αφαλό εξώπορτας, τον οποίο αλλάξαμε πριν 3 μήνες, έχει χαλάσει κάτι απο την μέσα μερια της πόρτας και δεν μπαινει κλειδί. Στην αρχή νομίζαμε οτι έχει σπασει κλειδι αλλά κοιτωντας με προσοχή και σκαλιζοντας το λίγο με ένα ψιλό συρματάκι, είδα οτι ειναι κάτι σαν τα πυρακια που έχει ο αφαλος απο μέσα και "διαβαζουν" το κλειδί όταν μπαίνει. Σαν να έχει ξεκουμππωσει ένα τέτοιο και γυρναει ανεξελεγκτο μέσα στον αφαλό και δεν αφήνει κλειδί να μπει. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο, η να χάλασε με κάποιο αλλο τροπο ο αφαλός; Και αν χάλασε ετσι μέσα σε 3 μήνες πάιζει να έχει κάτι σαν εγγύση για να τον αλλάξουν; Απο Εξω κλειδώνει και ανοιγει κανονικα.

(αυτό που φαινεται στη φωτο μέσα στον αφαλο είναι ενα πυράκι 3mm περιπου)

IMG_3629.jpeg

Ειναι αυτα που λεγαμε για την ποιοτητα της Iseo. 

Ο κυλινδρος ειναι αυτος που βαζουν οι κλειδαραδες του ΣΑΕΚ (F9) δηθεν για ασφαλειας & ποιοτικος.

Αυτη τη στιγμη ειναι για πεταμα μιας κ χαλασε το ελατηριο με τη μπιλια που βλεπεις.

Χαλασε απο τη χρηση & μονο. Δεν προσπαθησε να κανει καποιος κατι.

Εγγυηση δυσκολα βλεπω ν'αναγνωριζεται σε κυλινδρο εισοδου πολυκατοικιας αλλα δε χανετε τιποτα να ρωτησετε.

15 ώρες πριν, tornado είπε

μια ερωτηση - απορια,

ψαχνω κλειδαρια εξωπορτας πολυκατοικιας ηλεκτρομαγνητικη που να κλειδωνει αυτοματα.

Τι προτασεις υπαρχουν και σε τι κοστος, ετσι ωστε να πουμε οτι εχουν μια στοιχειωδη ασφαλεια?

τι ειδους πορτα ; 

Στις 21/6/2019 στις 5:46 ΜΜ, Patrikeas είπε

Συγνωμη που επανερχομαι στο θεμα αλλα θελω καποιες διευκρινισεις αν μπορεις στα παραπανω.

α)δηλαδη οτι και να γινει οι κλειδαριες σε 7-8 χρονια ειναι για πεταμα και θελουν αλλαγη;Μαζι με κυλινδρο δηλαδη θα παει κανενα 200-280€.

β)ειπες κλειδαρια δεν λιπαινουμε,και να θελαμε πως θα μπορουσαμε να εχουμε προσβαση;Δεν επρεπε να λυσουμε την πορτα;

γ)λιπανση στις ντιζες.Που ειναι οι ντιζες; Μπορουμε εμεις ή φωναζουμε κλειδαρα;

δ)οταν λες για τον κυλινδρο,γραφιτη ή λιπαντικο τα ριχνουμε απο μπροστα,απο την οπη του defender;Αλλιως πως;

Αποριες απο εναν μη γνωστη,οπως καταλαβες,αλλα και σχολαστικο για την σωστη δουλεια.

Με συγχωρεις και παλι αν σε κουρασα αλλα γι αυτο ειναι το φορουμ να ανταλλασουμε αποψεις και αποριες.

Ευχαριστω.

α) οχι, δεν ειναι για πεταμα αλλα αν μια κλειδαρια ασφαλειας εχει 5% πιθανοτητα να κολλησει την 1η μερα εγκαταστασης - τοτε σε 7-8 χρονια μαλλον εχει περισσοτερο.

β) οχι, δεν επρεπε να λυσεις την πορτα.

γ) ολες τις ντιζες μπορεις να λιπανεις. επανω / κατω / δεξια / αριστερα. οπου εχει τελοσπαντων. (μεσω των πυρων. ολων εκτος της κλειδαριας).

δ) μπορεις να βγαλεις τον κυλινδρο και να τον "καθαρισεις".

Επεξ/σία από mclein²
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...