Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα αυτήν την κλειδαριά . Από την έξω  μεριά  ο κύλινδρος δεν είναι σταθερός-γυρίζει και δυσκολεύομαι να βάλω το κλειδί .

Εντάξει θα το συνηθίσω αλλά είναι φυσιολογικό; Είναι καμία αντικλεπτικό πατέντα ;

Τα αγόρασα και τοποθετήθηκε από γνωστό - γνωστού και δεν έγινε έρευνα αγοράς . Του πήρε καπνά 3ωρο για την τοποθέτηση και έδωσα 210 ευρώ κλειδαριά+εργασία.

Είναι εντάξει τιμή ;

57EB2090-C122-4B3F-A9AA-775E9C8D633C.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Αγόρασα αυτήν την κλειδαριά . Από την έξω  μεριά  ο κύλινδρος δεν είναι σταθερός-γυρίζει και δυσκολεύομαι να βάλω το κλειδί .

Εντάξει θα το συνηθίσω αλλά είναι φυσιολογικό; Είναι καμία αντικλεπτικό πατέντα ;

Τα αγόρασα και τοποθετήθηκε από γνωστό - γνωστού και δεν έγινε έρευνα αγοράς . Του πήρε καπνά 3ωρο για την τοποθέτηση και έδωσα 210 ευρώ κλειδαριά+εργασία.

Είναι εντάξει τιμή ;

57EB2090-C122-4B3F-A9AA-775E9C8D633C.jpeg

Γυρίζει το ροτοράκι του defender, όχι ο κύλινδρος. Είναι φυσιολογικό. Η τιμή έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο τσιμπημένη, αν είναι χωρίς ΦΠΑ. Αν είναι με ΦΠΑ, φαντάζει νορμάλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Αγόρασα αυτήν την κλειδαριά . Από την έξω  μεριά  ο κύλινδρος δεν είναι σταθερός-γυρίζει και δυσκολεύομαι να βάλω το κλειδί .

Εντάξει θα το συνηθίσω αλλά είναι φυσιολογικό; Είναι καμία αντικλεπτικό πατέντα ;

Τα αγόρασα και τοποθετήθηκε από γνωστό - γνωστού και δεν έγινε έρευνα αγοράς . Του πήρε καπνά 3ωρο για την τοποθέτηση και έδωσα 210 ευρώ κλειδαριά+εργασία.

Είναι εντάξει τιμή ;

57EB2090-C122-4B3F-A9AA-775E9C8D633C.jpeg

φανταζομαι οτι γυριζει του defender το ατσαλακι & εισαι ή πολυ μικρός ή πολυ μεγαλος ηλικιακα για να μην μπορεις να πετυχεις την τρυπα.

γενικα οι δυσκολιες ειναι ελαχιστες & ακομη και 80χρονοι τα καταφερνουν χωρις δυσκολια. μηπως φταιει κατι αλλο ; 

αν δε δουμε την πορτα, δεν μπορουμε να πουμε αν οι 3 ωρες ειναι οκ (μου φαινεται πολυ) & βλεπουμε εναν κυλινδρο + ενα κουτι απο μοτουρα κλειδαρια αλλα δε βλεπουμε το defender για να βγαλουμε συμπερασμα για το κοστος.

εγγυηση εχει το σεναριο ; 

το προφιλ του κυλινδρου απο ποιον εισαγωγεα ειναι ; 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mclein² είπε

φανταζομαι οτι γυριζει του defender το ατσαλακι & εισαι ή πολυ μικρός ή πολυ μεγαλος ηλικιακα για να μην μπορεις να πετυχεις την τρυπα.

γενικα οι δυσκολιες ειναι ελαχιστες & ακομη και 80χρονοι τα καταφερνουν χωρις δυσκολια. μηπως φταιει κατι αλλο ; 

αν δε δουμε την πορτα, δεν μπορουμε να πουμε αν οι 3 ωρες ειναι οκ (μου φαινεται πολυ) & βλεπουμε εναν κυλινδρο + ενα κουτι απο μοτουρα κλειδαρια αλλα δε βλεπουμε το defender για να βγαλουμε συμπερασμα για το κοστος.

εγγυηση εχει το σεναριο ; 

το προφιλ του κυλινδρου απο ποιον εισαγωγεα ειναι ; 

Ναι κατάλαβα. Απλά με την άλλη χρηματοκιβωτίου στυλ την έβαζες αέρα -πατέρα .

Αυτο είναι το defender

 

image.jpg

Άργησε στην τοποθέτηση γιατί έκοβε με τον τροχό. Η άλλη κλειδαριά ήταν κολλημένη και είχε 2 στρώσεις από χοντρή λαμαρίνα που έπρεπε να κόψει πριν βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Ναι κατάλαβα. Απλά με την άλλη χρηματοκιβωτίου στυλ την έβαζες αέρα -πατέρα .

Αυτο είναι το defender

image.jpg

μπορουσες να το βρεις 170-180 ευρω το πακετακι μιας κ μιλαμε για το πιο απλο defender της αγορας αλλα και τα 200-220 δεν ειναι εκτος λογικης.

για μενα, χειροτερο ειναι που προτιμηθηκε ο tekno αντι του dck (ιδια χρηματα). θεωρω θα ησουν καλυτερα σε βαθος χρονου.

καλοδουλευτα να ειναι & μακρια απο αδιακριτα ματια + χερια.

υγ - ελπιζω το defender να ειναι ιδιο χρωμα με το χερουλι και απλα να μη φαινεται ιδιο στη φωτο :D 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein² είπε

μπορουσες να το βρεις 170-180 ευρω το πακετακι μιας κ μιλαμε για το πιο απλο defender της αγορας αλλα και τα 200-220 δεν ειναι εκτος λογικης.

για μενα, χειροτερο ειναι που προτιμηθηκε ο tekno αντι του dck (ιδια χρηματα). θεωρω θα ησουν καλυτερα σε βαθος χρονου.

καλοδουλευτα να ειναι & μακρια απο αδιακριτα ματια + χερια.

υγ - ελπιζω το defender να ειναι ιδιο χρωμα με το χερουλι και απλα να μη φαινεται ιδιο στη φωτο :D 

Ευχαριστώ . Κάποτε μπορεί να ήταν ίδιο χρώμα. Μετά από 27 χρόνια χρήσης έχει ψωριάσει και αλλάξει χρώμα. Στο εσωτερικό εκεί που ποτέ δεν ακούμπησε χέρι διατηρεί το χρυσό χρώμα.

170-180 ευρώ εννοείς με δύσκολη τοποθέτηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

170-180 ευρώ εννοείς με δύσκολη τοποθέτηση ;

η πορτα σου ειχε λιγο τροχο γιατι ειναι παλια αλλα τιποτα το περιεργο ή σπανιο για καποιον που ξερει.

οποτε νομιζω 170-180 για τα πραγματα + εργασια ειναι μια χαρα μεροκαματο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2019 στις 5:35 ΜΜ, swayback είπε

Μου έχει τύχει 1-2 φορές σε παλιές κλειδαριές ξύλινης πόρτας. Παλιές = 30+ ετών. Μη φανταστείς, έκανα το προφανές..επειδή ήταν αρκετά παλιές και ήθελα να βάλω και defender, απλά τις άλλαξα με καινούριες (10~12€, έκαστη). Μου είχε κάνει εντύπωση αλλά μάλλον κάποια διαφοροποίηση στο σχήμα και το μέγεθος του "μύλου" του κυλίνδρου θα το προκαλούσε. 

Και σε κάποιες κλειδαριές (10ετίας+) σε πόρτες ασφαλείας έχει γίνει αυτό. Ακριβώς το ίδιο.

 

Thanks....  Θα δω για άλλη κλειδαριά καλύτερα...

Μια ερωτηση αν ξερει κάποιος...   Είχα δει σε ένα βιντεάκι της disec ότι άνοιγε το μπρελοκακι του disec και μέσα έμπαινε το κλειδί του κυλίνδρου 

Κάπως έτσι...    http://prntscr.com/o5iuc6     παίζει αυτό το σενάριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Αγόρασα αυτήν την κλειδαριά . Από την έξω  μεριά  ο κύλινδρος δεν είναι σταθερός-γυρίζει και δυσκολεύομαι να βάλω το κλειδί .

Μαλλον δυσκολευεσαι γιατι η τρυπα του κυλινδρου στον tekno pro ειναι  τοποθετημενη

παρακεντρα και συγχρονως  την κρυβει και το defender.  Στους περισσοτερους κυλινδρους

η τρυπα του κυλινδρου ειναι στο κεντρο αλλα φανταζομαι οτι θα το συνηθισεις,

με την προυποθεση να μην ανηκει ο tekno pro στην κατηγορια κυλινδρων που εχει

δυσκολια στην εισοδο του κλειδιου.  (Οταν εψαχνα για κυλινδρο βρηκα ουκ ολιγους

αυτης της κατηγοριας)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ringboy είπε

Μαλλον δυσκολευεσαι γιατι η τρυπα του κυλινδρου στον tekno pro ειναι  τοποθετημενη

παρακεντρα και συγχρονως  την κρυβει και το defender.  Στους περισσοτερους κυλινδρους

η τρυπα του κυλινδρου ειναι στο κεντρο αλλα φανταζομαι οτι θα το συνηθισεις,

με την προυποθεση να μην ανηκει ο tekno pro στην κατηγορια κυλινδρων που εχει

δυσκολια στην εισοδο του κλειδιου.  (Οταν εψαχνα για κυλινδρο βρηκα ουκ ολιγους

αυτης της κατηγοριας)

κανενας κυλινδρος δεν εχει την εισοδο του κλειδιου στο κεντρο, εκτος απ'αυτους οπου το κλειδι μπαινει καθετα.

Επεξ/σία από mclein²
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επανέρχομαι λίγο στο θέμα για να ρωτήσω. Μου ζητάνε στην προσφορά που μου είχαν κάνει, όπου μου βάζανε κλειδαριά securemme, επιπλέον 45Ε για να μου βάλουν την γραναζωτή mottura. Με μια γρήγορη αναζήτηση η διαφορά τους είναι στα 10-15Ε. Έχει βάση αυτό που μου λένε? Να μην πω και ότι ο πωλητής μου είχε πει ότι δεν θα έχει διαφορά στην τιμή αλλά με πήρε το αφεντικό και μου λέει άλλο τώρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jaguar13 είπε

Καλημέρα. Επανέρχομαι λίγο στο θέμα για να ρωτήσω. Μου ζητάνε στην προσφορά που μου είχαν κάνει, όπου μου βάζανε κλειδαριά securemme, επιπλέον 45Ε για να μου βάλουν την γραναζωτή mottura. Με μια γρήγορη αναζήτηση η διαφορά τους είναι στα 10-15Ε. Έχει βάση αυτό που μου λένε? Να μην πω και ότι ο πωλητής μου είχε πει ότι δεν θα έχει διαφορά στην τιμή αλλά με πήρε το αφεντικό και μου λέει άλλο τώρα ....

φυσικα και εχει βαση.

securemme κλειδαρια + securemme defender = 40€

mottura κλειδαρια + securemme defender = 70€~80€ 

τιμες λιανικης απο ιντερνετικα μαγαζια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mclein² είπε

φυσικα και εχει βαση. 

securemme κλειδαρια + securemme defender = 40

mottura κλειδαρια + securemme defender = 70€~80€  

τιμες λιανικης απο ιντερνετικα μαγαζια.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2019 στις 8:32 ΜΜ, mclein² είπε

η κλειδαρια ειναι κινεζικη, ουτε καν η σεκιουρεμ. @swayback ξερεις καμια κλειδαρια μουλτιμπλοκ βρε ασχετε ; 

ο κυλινδρος ειναι τουρκικος & τα κλειδια αντιγραφονται πλεον ευκολα σ'ενα σοβαρο κλειδαρα. (TLC1R κωδικος κλειδιου για οποιον αμφισβητει οτι κοβεται ελευθερα)

νομιζω οτι απλα ειναι ανιδεος & σπρωχνει οτι εχει.

Λοιπόν μάστορα πήγα αλλού κ βρήκα μια προσφορά 610 ευρώ cisa astral γραναζωτη κ cisa κυλίνδρους κ ένα απλό defender νομίζω. 

Δεν έβγαλα φώτο τους κυλίνδρους ο κοιμισμένος. 

IMG_20190624_125957.jpg

IMG_20190624_125939.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...