Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Anand είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Όχι δεν θα βάλω διπλή κλειδαριά ή την abloy αυτόματου κλειδώματος. Αποφασίσαμε με την γυναίκα μου για μια κλειδαριά. Και οι δύο είμαστε προσεκτικοί στο να κλειδώνουμε όταν είμαστε μέσα και όταν λείπουμε. Όποτε πάμε σε ένα κύλινδρο. Δεν ψάχνω ότι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά όπως έχω γράψει ψάχνω ένα καλό συνδυασμό κυλίνδρου-defender να συμπληρώσει την εν λόγω πόρτα. Πάνω από όλα να είμαστε ασφαλείς. Το κόστος είναι πάντα θέμα, αλλά από τη στιγμή που αποφασίσαμε να αλλάξουμε την παλιά ξύλινη πόρτα και ξοδεύουμε ένα σεβαστό ποσό (για τα δικά μας δεδομένα) σε μια καινούργια, τα πενήντα ή εκατό ευρώ επιπλέον δεν είναι πρόβλημα. Αρκεί να πιάνουν τόπο.

διαβαζοντας σε, πηρα τηλεφωνο κ μου ειπαν οτι δεν τοποθετουν τιποτα αλλο περαν των δικων τους πραγματων.

νομιζα οτι πετυχα ευκαιρια να αλλαξω μια τελευταια πορτα αλλα ακουσα το ιδιο παραμυθι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομιζω οτι καποιος εχει παρει πορτα απο εκει και τον αφησαν να βαλει κατι αλλο οποτε δεν αλλαζει κατι.Το ιδιο ποιημα εδω και χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Kingedward είπε

Σε ευχαριστώ αγορίνα! 

Αν τύχει τέτοιο σκηνικό θα πάω σούμπιτος από το μαγαζί για εξηγήσεις. Αλλά και 'γω δεν νομίζω. Η εξήγηση που μου έδωσε ήταν ότι έγινε επειδή το σπίτι ήταν ανακαινισμένο και κάτι είπε για τα κενά και τις κοιλοδοκούς που δεν πολυκατάλαβα.

Από τότε που βγήκε ο αφρός, οι μάστορες (πορτάδες, αλουμινάδες, σιδεράδες, ψυκτικοί) άφησαν το μυστρί στο σπίτι. Εύκολη, γρήγορη και καθαρή, γι' αυτούς, τοποθέτηση. Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό καθώς υπάρχουν περιπτώσεις που ο αφρός είναι μια χαρά λύση. Υπάρχουν όμως και άλλες που το τσιμέντο είναι καλύτερη. Ακόμα και αν κάτι τέτοιο θα αφορούσε μόνο την ψυχολογία του πελάτη.

Αν και σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις, είναι αρκετά σπάνιο να πετύχεις μάστορα να σου τσιμεντάρει ακόμα και αν το ζητήσεις. Και πάντα υπάρχουν συγκεκριμένες "τεχνικές" εξηγήσεις που συνηγορούν υπέρ του αφρού (κατά τη γνώμη του κάθε μάστορα πάντα)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Από τότε που βγήκε ο αφρός, οι μάστορες (πορτάδες, αλουμινάδες, σιδεράδες, ψυκτικοί) άφησαν το μυστρί στο σπίτι. Εύκολη, γρήγορη και καθαρή, γι' αυτούς, τοποθέτηση. Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό καθώς υπάρχουν περιπτώσεις που ο αφρός είναι μια χαρά λύση. Υπάρχουν όμως και άλλες που το τσιμέντο είναι καλύτερη. Ακόμα και αν κάτι τέτοιο θα αφορούσε μόνο την ψυχολογία του πελάτη.

Αν και σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις, είναι αρκετά σπάνιο να πετύχεις μάστορα να σου τσιμεντάρει ακόμα και αν το ζητήσεις. Και πάντα υπάρχουν συγκεκριμένες "τεχνικές" εξηγήσεις που συνηγορούν υπέρ του αφρού (κατά τη γνώμη του κάθε μάστορα πάντα)

Υποκλίνομαι γιατί μίλησες ανοιχτά και ντόμπρα! 

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Υποκλίνομαι γιατί μίλησες ανοιχτά και ντόμπρα! 

Σε ευχαριστώ!

Το "ανοιχτά" να το δεχτώ. "Ντόμπρος" όμως θα ήμουν μόνο στην περίπτωση που ανήκα κι εγώ σε κάποιον από τους κλάδους των τεχνικών που ανέφερα και μιλούσα ξεκάθαρα πάνω στη δουλειά μου :) (είναι λίγο πιο εύκολο και συνηθισμένο να κριτικάρει κανείς τη δουλειά του άλλου ;))

Όπως και να 'χει όμως, σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, haris_216 είπε

Το "ανοιχτά" να το δεχτώ. "Ντόμπρος" όμως θα ήμουν μόνο στην περίπτωση που ανήκα κι εγώ σε κάποιον από τους κλάδους των τεχνικών που ανέφερα και μιλούσα ξεκάθαρα πάνω στη δουλειά μου :) (είναι λίγο πιο εύκολο και συνηθισμένο να κριτικάρει κανείς τη δουλειά του άλλου ;))

Όπως και να 'χει όμως, σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου.

Δίκιο έχεις, ωστόσο κρατάμε το γεγονός ότι μίλησες ανοιχτά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας για λύση κλειδώματος της κεντρικής είσοδου της πολυκατοικίας μας. 

Είναι θωρακισμένη πόρτα, όχι κάτι το ιδιαίτερο, με 2πλα τζαμια αριστερά και δεξιά της με σιδερένιες μπάρες ανάμεσα τους. Τώρα δεν κλειδωνουμε και ανοίγει με θυροτηλεφωνο και κλειδί. 

Κατάλαβα ότι υπάρχουν 3 λύσεις. 

Με κάρτα και ηλεκτρομαγνητικη κλειδαριά η πειρο, κλειδαριά με 2 γλώσσες και κλειδαριά με αυτόματο κλείδωμα. 

Μία και θα πληρώσουμε 2 άτομα τελικά από τα 7 διαμερίσματα θα θέλαμε να διαθέσουμε γύρω στα 500 ευρώ. 

Τι προτείνετε ως πιο αξιόπιστη λύση για την περίπτωση μας; 

Σας ευχαριστώ! 

Θανασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ThanassisP είπε

Καλημερα

Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας για λύση κλειδώματος της κεντρικής είσοδου της πολυκατοικίας μας. 

Είναι θωρακισμένη πόρτα, όχι κάτι το ιδιαίτερο, με 2πλα τζαμια αριστερά και δεξιά της με σιδερένιες μπάρες ανάμεσα τους. Τώρα δεν κλειδωνουμε και ανοίγει με θυροτηλεφωνο και κλειδί. 

Κατάλαβα ότι υπάρχουν 3 λύσεις. 

Με κάρτα και ηλεκτρομαγνητικη κλειδαριά η πειρο, κλειδαριά με 2 γλώσσες και κλειδαριά με αυτόματο κλείδωμα. 

Μία και θα πληρώσουμε 2 άτομα τελικά από τα 7 διαμερίσματα θα θέλαμε να διαθέσουμε γύρω στα 500 ευρώ. 

Τι προτείνετε ως πιο αξιόπιστη λύση για την περίπτωση μας; 

Σας ευχαριστώ! 

Θανασης

η λυση της ηλεκτρικης κλειδαριας (cisa ή mottura ή los ) δίγλωσσης ----> ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ.

-

επομενως εχουμε :

α. ηλεκτρομηχανικες κλειδαριες : (cisa my evo, mottura x-nova, fiam x1r, tilanco)

β. ηλεκτροπυρος : κινεζος ή ευρωπαίος (συνηθως OEM βαζουν οι περισσοτεροι)

γ. ηλεκτροπυρος συνδεδεμενος με κλειδαρια los οπου η εξοδος θα γινεται αυτοματα χρησιμοποιωντας το χερουλι. (Fs Access)

δ. motorlock by Disec - σπανια προτεινομενη λυση αλλα εαν δεν υπαρχουν αγριοι στο μερος, θα κανει τη δουλεια μια χαρα.

-

Αξιοπιστια ειναι κατι σχετικο.

Το σιγουρο ειναι οτι αν 1 ενοικος/ιδιοκτητης ειναι ουγκανος, θα υπαρχει προβλημα.

Επισης σιγουρο ειναι οτι αν το μερος ειναι κεντρο διερχομενων, παλι θα υπαρξει προβλημα.

Υγ - με 500€ μονο για ηλεκτροπυρο σας βλεπω κ να παρετε ρεστα.

Επεξ/σία από mclein²
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα.

Θέλω προκαταβολικά να ευχαριστήσω για την βοήθεια και για την μέχρι τώρα γνώση που αποκόμισα διαβάζοντας.

Αγοράσαμε σπίτι πρόσφατα και υπάρχει η πόρτα των φωτογραφιών.

Σίγουρα σαν πρώτη ενέργεια πρέπει να αλλάξω αφαλό.

Τι βλέπετε και τι προτείνετε εσείς.

Προϋπολογισμός μέχρι 300€.

Σαν πρόταση έχω κατά νου abloy protec2 ή evva 4ks.

Defender δεν ξέρω αν αξίζει αυτό που έχει, όπως και η κλειδαριά.

 

0_IMG-45f2e02a3fcf0350d18dcfad292939bb-V.jpg

IMG-b73d484686aa67850fa25531cab02b37-V.jpg

IMG-550974904266d4cfb4391a771aacb458-V.jpg

Επεξ/σία από twingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, twingo είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Θέλω προκαταβολικά να ευχαριστήσω για την βοήθεια και για την μέχρι τώρα γνώση που αποκόμισα διαβάζοντας.

Αγοράσαμε σπίτι πρόσφατα και υπάρχει η πόρτα των φωτογραφιών.

Σίγουρα σαν πρώτη ενέργεια πρέπει να αλλάξω αφαλό.

Τι βλέπετε και τι προτείνετε εσείς.

Προϋπολογισμός μέχρι 300€.

Σαν πρόταση έχω κατά νου abloy protec2 ή evva 4ks.

Defender δεν ξέρω αν αξίζει αυτό που έχει, όπως και η κλειδαριά.

0_IMG-45f2e02a3fcf0350d18dcfad292939bb-V.jpg

IMG-b73d484686aa67850fa25531cab02b37-V.jpg

IMG-550974904266d4cfb4391a771aacb458-V.jpg

καλοι οι κυλινδροι που προτεινεις αλλα οπως ειχα γραψει κ στους αλλους που εξαφανιστηκαν, 

με securemme κλειδαρια & defender, ειναι σα να εχεις Lada και να αγοραζεις ζαντες για Lambo.

τελος, με 300€ στην αττικη μπορεις να παρεις πολλά πραγματα (κ αυτα που σου αρεσουν). 

στη θεσσαλονικη λιγοτερα & σε αλλες πολεις ελαχιστα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mclein² είπε

καλοι οι κυλινδροι που προτεινεις αλλα οπως ειχα γραψει κ στους αλλους που εξαφανιστηκαν, 

με securemme κλειδαρια & defender, ειναι σα να εχεις Lada και να αγοραζεις ζαντες για Lambo.

τελος, με 300€ στην αττικη μπορεις να παρεις πολλά πραγματα (κ αυτα που σου αρεσουν). 

στη θεσσαλονικη λιγοτερα & σε αλλες πολεις ελαχιστα !

Αθήνα είμαι. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω ιδέα ότι κλειδαριά είναι του ελέους.

Όποτε θέλω αλλαγή και εκεί.

Επανέρχομαι με προτάσεις και για κλειδαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, twingo είπε

Αθήνα είμαι. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω ιδέα ότι κλειδαριά είναι του ελέους.

Όποτε θέλω αλλαγή και εκεί.

Επανέρχομαι με προτάσεις και για κλειδαριά.

Cisa Revo + Agb DCK + MRM29 απο 255€ (5 κλειδια ο κυλινδρος / 3 μαγνητικα κλειδια το defender)

Cisa Revo + Evva 4ks + Monolito Rok απο 270€ (5 κλειδια ο κυλινδρος)

Cisa Revo + Mottura C28 + MRM29 από 290€ (5 κλειδια ο κυλινδρος / 3 μαγνητικα κλειδια το defender)

---------

extra σοβαρες επιλογες κυλινδρων : kaba experT / dom twido / mauer nw5 / mul-t-lock mt5 / cisa rs3s / winkhaus X-Tra

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mclein² είπε

Cisa Revo + Agb DCK + MRM29 απο 255€ (5 κλειδια ο κυλινδρος / 3 μαγνητικα κλειδια το defender)

Cisa Revo + Evva 4ks + Monolito Rok απο 270€ (5 κλειδια ο κυλινδρος)

Cisa Revo + Mottura C28 + MRM29 από 290€ (5 κλειδια ο κυλινδρος / 3 μαγνητικα κλειδια το defender)

---------

extra σοβαρες επιλογες κυλινδρων : kaba experT / dom twido / mauer nw5 / mul-t-lock mt5 / cisa rs3s / winkhaus X-Tra

Επιπλέον κλειδιά για το μαγνητικό defender περίπου πόσο κοστίζουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα. θέλω τα φώτα σας. 

1) θέλω να αλλάξω προληπτικά, τρεις μύλους που ανοίγουν με το ΙΔΙΟ κλειδί από σιδερόπορτες.

θέλω να βάλω κάτι καλύτερο από τους προ δεκαετίας αγορασμένους μύλους MUL-T-LOCK 7x7 (ΔΕΣ ΕΙΚΌΝΑ) με σύστημα κατά του σπασίματος, με συνολικό κόστος αγοράς για τους τρεις,  200-250 ευρώ με σύνολο 6 κλειδιά. 

2) θέλω να αλλάξω προληπτικά, έναν μύλο σε σιδερόπορτα εισόδου με 10 κλειδιά, με κόστος αγοράς 200-250 ευρώ. 

έκανα μια έρευνα αγοράς όμως περισσότερο μπερδεύτηκα. 

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ. 

αυτός φαίνεται καλός και φθηνός, όμως επειδή δεν είμαι γνώστης θέλω την γνώμη σας. https://key-safe.gr/kulindroi/kulindroi-asfaleias/kulindros-asfaleias-mauer-elite-red-line-2-322#1053

 

20190506092956_mul_t_lock_mul_t_lock_7x7_kylindros_asfaleias_me_systima_kata_tou_spasimatos.jpeg

Επεξ/σία από ΓΙΩΡΓΟΣ-2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...