Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, ΓΙΩΡΓΟΣ-2 είπε

καλημέρα. θέλω τα φώτα σας. 

1) θέλω να αλλάξω προληπτικά, τρεις μύλους που ανοίγουν με το ΙΔΙΟ κλειδί από σιδερόπορτες.

θέλω να βάλω κάτι καλύτερο από τους προ δεκαετίας αγορασμένους μύλους MUL-T-LOCK 7x7 (ΔΕΣ ΕΙΚΌΝΑ) με σύστημα κατά του σπασίματος, με συνολικό κόστος αγοράς για τους τρεις,  200-250 ευρώ με σύνολο 6 κλειδιά. 

2) θέλω να αλλάξω προληπτικά, έναν μύλο σε σιδερόπορτα εισόδου με 10 κλειδιά, με κόστος αγοράς 200-250 ευρώ. 

έκανα μια έρευνα αγοράς όμως περισσότερο μπερδεύτηκα. 

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ. 

αυτός φαίνεται καλός και φθηνός, όμως επειδή δεν είμαι γνώστης θέλω την γνώμη σας. https://key-safe.gr/kulindroi/kulindroi-asfaleias/kulindros-asfaleias-mauer-elite-red-line-2-322#1053

20190506092956_mul_t_lock_mul_t_lock_7x7_kylindros_asfaleias_me_systima_kata_tou_spasimatos.jpeg

καμια διαφορα απο τον 7χ7, πεταμενα λεφτα για την ακριβεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mclein² είπε

καμια διαφορα απο τον 7χ7, πεταμενα λεφτα για την ακριβεια.

μετά από 10 χρόνια;

σοβαρά ; !

κάποια άλλη πρόταση ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mclein² είπε

τι ποσό για καθε πορτα ; 

εξηγώ παραπάνω

1) θέλω να αλλάξω προληπτικά, τρεις μύλους που ανοίγουν με το ΙΔΙΟ κλειδί από σιδερόπορτες.

θέλω να βάλω κάτι καλύτερο από τους προ δεκαετίας αγορασμένους μύλους MUL-T-LOCK 7x7 (ΔΕΣ ΕΙΚΌΝΑ) με σύστημα κατά του σπασίματος, με συνολικό κόστος αγοράς για τους τρεις,  200-250 ευρώ με σύνολο 6 κλειδιά. 

2) θέλω να αλλάξω προληπτικά, έναν μύλο σε σιδερόπορτα εισόδου με 10 κλειδιά, με κόστος αγοράς 200-250 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ΓΙΩΡΓΟΣ-2 είπε

εξηγώ παραπάνω

1) θέλω να αλλάξω προληπτικά, τρεις μύλους που ανοίγουν με το ΙΔΙΟ κλειδί από σιδερόπορτες.

θέλω να βάλω κάτι καλύτερο από τους προ δεκαετίας αγορασμένους μύλους MUL-T-LOCK 7x7 (ΔΕΣ ΕΙΚΌΝΑ) με σύστημα κατά του σπασίματος, με συνολικό κόστος αγοράς για τους τρεις,  200-250 ευρώ με σύνολο 6 κλειδιά. 

2) θέλω να αλλάξω προληπτικά, έναν μύλο σε σιδερόπορτα εισόδου με 10 κλειδιά, με κόστος αγοράς 200-250 ευρώ. 

αν οι πορτες εχουν κομπλε κλειδαριες ως βαση μπορεις να δεις evva eps ή abloy protec² ή winkhaus rpe

τα χρηματα φτανουν οριακα.

το βασικο προβλημα στις σιδεροπορτες (δεν ειναι το σπασιμο του κυλινδρου) ειναι η κλειδαρια που η γλωσσα του κλειδωματος ειναι "κοντη" κ αρα με λοστο "ξεκουμπώνει" απο το κασωμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mclein² είπε

αν οι πορτες εχουν κομπλε κλειδαριες ως βαση μπορεις να δεις evva eps ή abloy protec² ή winkhaus rpe

τα χρηματα φτανουν οριακα.

το βασικο προβλημα στις σιδεροπορτες (δεν ειναι το σπασιμο του κυλινδρου) ειναι η κλειδαρια που η γλωσσα του κλειδωματος ειναι "κοντη" κ αρα με λοστο "ξεκουμπώνει" απο το κασωμα.

Οι πόρτες είναι ειδική κατασκευή, πολύ ανώτερη από την καλύτερη θωρακισμένη. είναι κατασκευασμένες με μορφοσωλήνες και λαμαρίνες πάχους δυο χιλιοστών . οι κλειδαριές είναι της cisa με 5 πείρους. οι πόρτες  ζυγίζουν 300 κιλά η κάθε μια και οι μεντεσέδες είναι επίσης βαρέως τύπου με ρουλεμάν. 

 

Επεξ/σία από ΓΙΩΡΓΟΣ-2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ΓΙΩΡΓΟΣ-2 είπε

Οι πόρτες είναι ειδική κατασκευή, πολύ ανώτερη από την καλύτερη θωρακισμένη. είναι κατασκευασμένες με μορφοσωλήνες και λαμαρίνες πάχους δυο χιλιοστών . οι κλειδαριές είναι της cisa με 5 πείρους. οι πόρτες  ζυγίζουν 300 κιλά η κάθε μια και οι μεντεσέδες είναι επίσης βαρέως τύπου με ρουλεμάν. 

evva eps σε καταλληλη διασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mclein² είπε

evva eps σε καταλληλη διασταση.

ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάτι εσύ;

γιατί απ ότι κατάλαβα είσαι γνώστης του θέματος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ΓΙΩΡΓΟΣ-2 είπε

ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάτι εσύ;

γιατί απ ότι κατάλαβα είσαι γνώστης του θέματος. 

προσωπικη μου προταση ειναι ο EPS. 

αφου αξιζει η πορτα, δεν υπαρχει λογος για παραπανω συζητηση.

Evva EPS ή Gege pExtra (kaba group) ειναι οτι πρεπει.

με πικ γκαν δεν ανοιγουν, με πικ στο χερι ειναι αρκετα εως πολυ δυσκολο, στο σπασιμο θα δυσκολευτει επισης αρκετα καποιος. βαλε κ το πατενταρισμενο κλειδι κ τελος !

-----------

εαν στην ελλαδα μπορουσε καποιος αντιπροσωπος ν'ασχοληθει σοβαρα με τους Astral S ή ap3s ή ap4s σε modular βαση κ να σου φτιαξουν τη διασταση που θελεις (ακριβως ωστε να μην εξεχουν ουτε 3-5 χιλιοστα) θα το συζηταγαμε διαφορετικα !

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/08/2020 at 10:06, mclein² said:

... με securemme κλειδαρια & defender, ειναι σα να εχεις Lada και να αγοραζεις ζαντες για Lambo. ...

στην παρομοίωση ποιό είναι LADA και ποιό Lamborghini?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Επανέρχομαι για να ευχαριστήσω για τις προτάσεις κ να πω οτι ο κύλινδρος αλλάχθηκε με τον evva ics στα 130 ευρώ με 5 κλειδιά, ο οποίος θέλω να πιστεύω  θα με καλύψει για κάποιο καιρό. Άλλωστε απ οτι κατάλαβα διαβάζοντας το θέμα θα πρέπει πάντα να ενημερώνομαι για τις εξελίξεις!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, eyw είπε

στην παρομοίωση ποιό είναι LADA και ποιό Lamborghini?

Ε ξεκάθαρα lada είναι η κλειδαριά και το defender securemme 

19 ώρες πριν, eyw είπε

στην παρομοίωση ποιό είναι LADA και ποιό Lamborghini?

Ε ξεκάθαρα lada είναι η κλειδαριά και το defender securemme 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω έχω διαμέρισμα 10 ετών ωστόσο ο κατασκευαστής δεν έβαλε πόρτα ασφαλείας και έβαλε ξύλινη αυτήν την στιγμή έχω μόνο αφαλό που μου το έδωσε το κατάστημα που το αγόρασα ως κλειδαριά ασφάλειας της εταιρείας CISA με κόστος 15€. Συμφέρει να αλλαχτεί η πόρτα ή να βάλω και πάνω κλειδαριά αλλά ποιά εταιρεία να διαλέξω;

Επεξ/σία από Panagiotis72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κάποιος να βγάλει το μπλοκαρισμένο κλειδί από κλειδαριά ασφαλείας, χωρίς να την καταστρέψει?

Πριν από χρόνια είχε μείνει το κλειδί πάνω σε άλλη κλειδαριά, ευτυχώς χωρίς να είναι κλειδωμένη η πόρτα.

Ήρθε αυτός που είχε περάσει την πόρτα και κλειδαριά ασφαλείας, αλλά μετά από ώρες παίδεμα, στο τέλος την τρύπησε με τρυπάνι για να μπορέσει να βγάλει την κλειδαριά και φυσικά την άλλαξε, αλλά ήταν μέσα στην εγγύηση.

Τώρα είμαστε στην ερημιά του θεού, και για να έρθει εδώ κλειδαράς άγνωστο πόσο θα μας στοιχίσει. 

Γι' αυτό ρωτάω αν το έχει καταφέρει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...