Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, mclein² είπε

Σιαμος εγγύηση...

viber-image-2020-08-12-10-40-29.jpg

viber-image-2020-08-12-11-19-51.jpg

viber-image-2020-08-12-11-20-01.jpg

viber-image-2020-08-12-11-20-13.jpg

Καλημέρα,ο παραγωγικός τύπος ειναι, ερώτηση σε μελοντική αλαγή και στις δυο κλειδαριές που εχω πόσο δύσκολη ειναι και τι κόστος περίπου τα εργατικά.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, afelis είπε

Καλημέρα,ο παραγωγικός τύπος ειναι, ερώτηση σε μελοντική αλαγή και στις δυο κλειδαριές που εχω πόσο δύσκολη ειναι και τι κόστος περίπου τα εργατικά.Ευχαριστώ.

αρκετα δυσκολη αλλα ολα γινονται. για μενα ολα εξαρτωνται απο το τι θα μπει στο μελλον.

διαφορετικη εργασια αν παρεις τοπ οφ δε τοπ προϊοντα & διαφορετικη αν μου ζητησεις απλα αντικατασταση της κολλημενης μοτουρα.

οι φωτογραφιες ειναι συμφορουμιτη ο οποιος με λιγη βοηθεια κ αρκετη διαθεση εκανε αλλαγη σε ομεγα κ γλιτωσε τα 250€ εργατικα που του ζητησαν.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein² είπε

Σιαμος εγγύηση...

viber-image-2020-08-12-10-40-29.jpg

viber-image-2020-08-12-11-19-51.jpg

viber-image-2020-08-12-11-20-01.jpg

viber-image-2020-08-12-11-20-13.jpg

Με εκνευρίζει και μόνο που το βλέπω στη φωτογραφία. Εντελώς αναίτια κατασκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Τι άποψη έχετε για τη παρακάτω κλειδαρια και μυλο;

9FFBCCA7-34E4-4FE8-B9E0-0C76E9850A4C.jpeg

8B4E8598-E9D9-4AC5-ACFC-7FD15F604E4B.jpeg

Αυτήν ακριβώς έχουμε και έχει μπλοκάρει το κλειδί και δεν βγαίνει -ευτυχώς ξεκλείδωτη- και δεν ξέρουμε πώς να την αλλάξουμε, γιατί όπως είπα είμαστε στην ερημιά του θεού και ο πιο κοντινός κλειδαράς είναι 100 χλμ.!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Αυτήν ακριβώς έχουμε και έχει μπλοκάρει το κλειδί και δεν βγαίνει -ευτυχώς ξεκλείδωτη- και δεν ξέρουμε πώς να την αλλάξουμε, γιατί όπως είπα είμαστε στην ερημιά του θεού και ο πιο κοντινός κλειδαράς είναι 100 χλμ.!

Χωρίς να είμαι ειδικός... κάτω από την γλώσσα στο προφίλ της πόρτας  πρέπει να υπάρχει μία βίδα... εάν την ξεβιδώσεις (δε χρειάζεται τελείως) μπορείς πιθανώς να βγάλεις τον κύλινδρο. τα διακοσμιτικά ειναι κουμπωτα συνήθως οπότε δεν θα έχεις θέμα λογικά να τον αλλάξεις... 
Εάν δεν είναι η βίδα κάτω από την γλώσσα θα δεις μια αλενόβιδα δίπλα στον κύλινδρο αφαιρώντας το διακοσμητικό απο την μέσα πλευρά...
έχει και εδω κάτι οδηγίες: http://www.safecase.gr/diy-%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%BE%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%BF%CF%85

Αν επιχειρήσεις μόνος.... πάντα με ξεκλείδωτη πόρτα μην πέσει ο καταπέλτης,,,,
Καλύτερα ανέβασε φωτογραφίες και λεπτομέριες να σε βοηθήσουν οι πιο ειδικοι...πχ γυρνάει το κλειδι ?? κτλπ...

 

Επεξ/σία από norther
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, norther είπε

Χωρίς να είμαι ειδικός... κάτω από την γλώσσα στο προφίλ της πόρτας  πρέπει να υπάρχει μία βίδα... εάν την ξεβιδώσεις (δε χρειάζεται τελείως) μπορείς πιθανώς να βγάλεις τον κύλινδρο. τα διακοσμιτικά ειναι κουμπωτα συνήθως οπότε δεν θα έχεις θέμα λογικά να τον αλλάξεις... 
Εάν δεν είναι η βίδα κάτω από την γλώσσα θα δεις μια αλενόβιδα δίπλα στον κύλινδρο αφαιρώντας το διακοσμητικό απο την μέσα πλευρά...
έχει και εδω κάτι οδηγίες: http://www.safecase.gr/diy-%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%BE%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%BF%CF%85

Αν επιχειρήσεις μόνος.... πάντα με ξεκλείδωτη πόρτα μην πέσει ο καταπέλτης,,,,
Καλύτερα ανέβασε φωτογραφίες και λεπτομέριες να σε βοηθήσουν οι πιο ειδικοι...πχ γυρνάει το κλειδι ?? κτλπ...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το λινκ.

Το κλειδί γυρνάει λίγο ίσα που κινεί τη γλώσσα προς τα μέσα, αλλά όχι εντελώς. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γυρίζει αρκετά για να μπει το ωστήριο μέσα στον κύλινδρο και να τον ελευθερώσει.

Τα έχουμε δοκιμάσει όλα, αλλά θα κάνουμε μία ακόμη προσπάθεια το Σ/Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2020 στις 11:45 ΠΜ, SB_1957 είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το λινκ.

Το κλειδί γυρνάει λίγο ίσα που κινεί τη γλώσσα προς τα μέσα, αλλά όχι εντελώς. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γυρίζει αρκετά για να μπει το ωστήριο μέσα στον κύλινδρο και να τον ελευθερώσει.

Τα έχουμε δοκιμάσει όλα, αλλά θα κάνουμε μία ακόμη προσπάθεια το Σ/Κ.

αφαιρεσες το ντιφεντερ κ τις βιδες του & ακολουθως τη βιδα στηριξης του κυλινδρου και παλι δεν μπορει να κανει 45° το κλειδι για να βγαλεις τον κυλινδρο ; 

εαν πιεσεις παραπανω δε γυριζει το κλειδι ή πιστευεις θα σπασει ; 

επισης, εαν ο κυλινδρος ειναι ο R50 και απο το κλειδι χαθηκε το "μαγνητακι" ή απλα καποιας μπιλιας χαλασε το ελατηριο --->

ακολουθεις την 1η προταση και τραβας πολυ δυνατα το κλειδι, καποια στιγμη θα βγει.

(με ενα σφυρακι μπορεις να χτυπας τον κυλινδρο απο πανω ή κατω για βοηθεια ωστε να πεταχτει η μπιλια) ! 

υπαρχει κ αλλος τροπος πολυ ευκολος αλλα δεν μπορω να τον γραψω.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  •  
  •  
  •  
 

Θελω να ρωτησω πηρα ενα κυλινδρο  και το κουτι εχει κιτρινο χρωμα τα 3 κλειδια κλεισμενα σε μαυρο σακουλακι μαζι με τη καρτα   ,ομως βλεπω φωτογραφιες των κλειδιων και μοιαζουν διαφορετικες απο αυτα που εχω.Επισης ειδα μια συζητηση για πρασινα,κιτρινα,κοκκινα κλειδια!!! Μήπως αυτο σημαινει οτι καποιος μπορει να βαλει στην κλειδαρια μου κοκκινα?!!και να ανοιξει???Και αφού αγορασα καινουργια κλειδαρια δεν θα επρεπε να παρω πρασινα η τουλαχιστον να ενημερωθω οτι πηρα μεταχειρισμένη?Ισχυει κατι τετοιο η η φαντασία μου καλπάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gianna2029 είπε

Θελω να ρωτησω πηρα ενα κυλινδρο  και το κουτι εχει κιτρινο χρωμα τα 3 κλειδια κλεισμενα σε μαυρο σακουλακι μαζι με τη καρτα   ,ομως βλεπω φωτογραφιες των κλειδιων και μοιαζουν διαφορετικες απο αυτα που εχω.Επισης ειδα μια συζητηση για πρασινα,κιτρινα,κοκκινα κλειδια!!! Μήπως αυτο σημαινει οτι καποιος μπορει να βαλει στην κλειδαρια μου κοκκινα?!!και να ανοιξει???Και αφού αγορασα καινουργια κλειδαρια δεν θα επρεπε να παρω πρασινα η τουλαχιστον να ενημερωθω οτι πηρα μεταχειρισμένη?Ισχυει κατι τετοιο η η φαντασία μου καλπάζει?

Τι εννοείς μοιάζουν διαφορετικά; Ότι η λαβή των κλειδιών στις φωτό έχει χρωματιστά πλαστικά ενώ τα δικά σου κλειδιά δεν έχουν ή το αντίστροφο; Ή κάτι άλλο;

Εφόσον τα κλειδιά ήταν σφραγισμένα στο σακουλάκι τους, είσαι οκ πάντως. Το θέμα της εμφάνισης είναι άλλο. 
 

Επίσης, τα πράσινα, κίτρινα και κόκκινα (με αυτή τη σειρά) αφορούν κυλίνδρους ή κλειδαριές που έχουν "ζωές". Αρχικά χρησιμοποιείς τα πράσινα, αλλά αν χάσεις ένα πράσινο, βάζεις ένα κίτρινο και ακυρώνονται όλα τα πράσινα κλειδιά. Και αντίστοιχα τα κόκκινα ακυρώνουν τα κίτρινα κλειδιά. Αυτό όμως αφορά συγκεκριμένους κυλίνδρους και κλειδαριές και όχι τον δικό σου (EVVA ICS). 


Οπότε εισαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω εικονες του κατασκευαστη και απο site  αγορας και ειναι ιδια   τα δικα μου 3 κλειδια ειναι διαφορετικα στο λογοτυπο  ,εχει λιγοτερες ριγες δεξια αριστερα απο τη φωτογραφια  θα ανεβασω κι αλλη 

20200819_215626.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Gianna2029 είπε

βλεπω εικονες του κατασκευαστη και απο site  αγορας και ειναι ιδια   τα δικα μου 3 κλειδια ειναι διαφορετικα στο λογοτυπο  ,εχει λιγοτερες ριγες δεξια αριστερα απο τη φωτογραφια  θα ανεβασω κι αλλη 

20200819_215626.jpg

Είναι οκ. Απλά η σχεδίαση του κλειδιού είναι διαφορετική. Στο κουτί απεικονίζονται τα κοντόλαιμα κλειδιά, ενώ τα δικά σου (όπως και όλα τα κλειδιά της EVVA στην Ελλάδα) είναι μακρύλαιμα γιατί συνδυάζονται με defender. Υπάρχουν τα κοντόλαιμα, τα μακρύλαιμα και τα design keys της EVVA. Δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Έτσι είναι σε όλους. 

Στο δικό σου κλειδί υπάρχει πλαίσιο χαραγμένο στο οποίο μπορούν να χαραχθούν τα στοιχεία του κλειδιού ή τα στοιχεία του κλειδαρά από όπου αγόρασες τον κύλινδρο(αν έχει δικό του προφίλ). Είναι καθαρά θέμα σχεδίασης. 

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...