Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, swayback είπε

Είναι οκ. Απλά η σχεδίαση του κλειδιού είναι διαφορετική. Στο κουτί απεικονίζονται τα κοντόλαιμα κλειδιά, ενώ τα δικά σου (όπως και όλα τα κλειδιά της EVVA στην Ελλάδα) είναι μακρύλαιμα γιατί συνδυάζονται με defender. Υπάρχουν τα κοντόλαιμα, τα μακρύλαιμα και τα design keys της EVVA. Δεν υπάρχει κάποιο θέμα. 

 

3 λεπτά πριν, swayback είπε

Είναι οκ. Απλά η σχεδίαση του κλειδιού είναι διαφορετική. Στο κουτί απεικονίζονται τα κοντόλαιμα κλειδιά, ενώ τα δικά σου (όπως και όλα τα κλειδιά της EVVA στην Ελλάδα) είναι μακρύλαιμα γιατί συνδυάζονται με defender. Υπάρχουν τα κοντόλαιμα, τα μακρύλαιμα και τα design keys της EVVA. Δεν υπάρχει κάποιο θέμα. 

ωραια!! ηρεμησα!!! ευχαριστω πολύ!!!! να ειστε καλα!!!

 

20200819_215655.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους.
Πολύ χρήσιμα για όλους εμάς τους άσχετους αυτά που γράφονται εδώ.

Παρακολουθώ πολύ καιρό τα γραφόμενα κι έτσι τώρα που βρέθηκα στο πατρικό μου για το καλοκαίρι κατάλαβα σε αυτή την επιλογή κυλίνδρου υπάρχει κάτι εχμ... περίεργο..

Αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία δεν είναι πόμολο, ούτε η μύτη του κλειδαρά, αλλα ένας λιιιιγο μεγαλύτερος κύλινδρος..

Βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο, είναι μια απλή πόρτα αλουμινίου. Μπορώ να την αλλάξω αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι.

Επίσης χρειάζεται ντιφέντερ;; αν ναι τότε θα πρέπει να το τοποθετήσει ειδικός.

ευχαριστώ πολύ,

εξώπορτα.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Olga_ είπε

Καλησπέρα σε όλους.
Πολύ χρήσιμα για όλους εμάς τους άσχετους αυτά που γράφονται εδώ.

Παρακολουθώ πολύ καιρό τα γραφόμενα κι έτσι τώρα που βρέθηκα στο πατρικό μου για το καλοκαίρι κατάλαβα σε αυτή την επιλογή κυλίνδρου υπάρχει κάτι εχμ... περίεργο..

Αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία δεν είναι πόμολο, ούτε η μύτη του κλειδαρά, αλλα ένας λιιιιγο μεγαλύτερος κύλινδρος..

Βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο, είναι μια απλή πόρτα αλουμινίου. Μπορώ να την αλλάξω αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι.

Επίσης χρειάζεται ντιφέντερ;; αν ναι τότε θα πρέπει να το τοποθετήσει ειδικός.

ευχαριστώ πολύ,

εξώπορτα.jpg

Προφανώς και είναι λάθος η διάσταση του κυλίνδρου, έχει τοποθετηθεί μεγαλύτερος κύλινδρος που αυτόματα τον κάνει ευάλωτο στο σπάσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και γι αυτό εκτιμώ πολύ την χρησιμότητα του νήματος αυτού, χρόνια άνοιγα την πόρτα και ποτέ δεν την είχα προσέξει, τώρα θέλω να αλλάξω κύλινδρο.
Αν έχει κάποιος πρόταση σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Olga_ είπε

Ναι, και γι αυτό εκτιμώ πολύ την χρησιμότητα του νήματος αυτού, χρόνια άνοιγα την πόρτα και ποτέ δεν την είχα προσέξει, τώρα θέλω να αλλάξω κύλινδρο.
Αν έχει κάποιος πρόταση σχετικά;

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο για τον λόγο ότι η ασφάλεια μιας αλουμινένιας πόρτας δεν είναι από μόνη της κάτι το ιδιαίτερο, έναν επώνυμο κυλινδρο γύρω στα 30-40€ με τις σωστές διαστάσεις θα είσαι πολύ καλύτερα, ούτε dedender νομίζω ότι θα βοηθήσει σε κάτι, απέφυγε την μάρκα securemme σίγουρα,πάντως με έναν AGB SCUDO 9000 αν βγαίνει στην διάσταση που χρειάζεται θα είσαι υπερκαλημενη ίσως να είναι και υπερβολή, κάνε λίγη υπομονή και κάποιος από τους ειδικούς θα σου πουν ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Violator1978 είπε

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο για τον λόγο ότι η ασφάλεια μιας αλουμινένιας πόρτας δεν είναι από μόνη της κάτι το ιδιαίτερο, έναν επώνυμο κυλινδρο γύρω στα 30-40€ με τις σωστές διαστάσεις θα είσαι πολύ καλύτερα, ούτε dedender νομίζω ότι θα βοηθήσει σε κάτι, απέφυγε την μάρκα securemme σίγουρα,πάντως με έναν AGB SCUDO 9000 αν βγαίνει στην διάσταση που χρειάζεται θα είσαι υπερκαλημενη ίσως να είναι και υπερβολή, κάνε λίγη υπομονή και κάποιος από τους ειδικούς θα σου πουν ακριβώς 

Ευχαριστώ πολύ, θα περιμένω 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Olga_ είπε

Ναι, και γι αυτό εκτιμώ πολύ την χρησιμότητα του νήματος αυτού, χρόνια άνοιγα την πόρτα και ποτέ δεν την είχα προσέξει, τώρα θέλω να αλλάξω κύλινδρο.
Αν έχει κάποιος πρόταση σχετικά;

Με έναν χάρακα ή ένα μέτρο, μέτρα το πάχος της πόρτας για να σου πούμε τι διάσταση κυλίνδρου θες. Δες εδώ πως (σημείο αναφοράς ο πίρρος που κλειδώνει). 

Ιδανικά, δεν θες να προεξέχει περισσότερο από τα διακοσμητικά, ειδικά από την έξω μεριά. 

 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, swayback είπε

Με έναν χάρακα ή ένα μέτρο, μέτρα το πάχος της πόρτας για να σου πούμε τι διάσταση κυλίνδρου θες. Δες εδώ πως.

Ιδανικά, δεν θες να προεξέχει περισσότερο από τα διακοσμητικά, ειδικά από την έξω μεριά. 

είναι 3+2,5=5,50 εκατοστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Olga_ είπε

Καλησπέρα σε όλους.
Πολύ χρήσιμα για όλους εμάς τους άσχετους αυτά που γράφονται εδώ.

Παρακολουθώ πολύ καιρό τα γραφόμενα κι έτσι τώρα που βρέθηκα στο πατρικό μου για το καλοκαίρι κατάλαβα σε αυτή την επιλογή κυλίνδρου υπάρχει κάτι εχμ... περίεργο..

Αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία δεν είναι πόμολο, ούτε η μύτη του κλειδαρά, αλλα ένας λιιιιγο μεγαλύτερος κύλινδρος..

Βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο, είναι μια απλή πόρτα αλουμινίου. Μπορώ να την αλλάξω αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι.

Επίσης χρειάζεται ντιφέντερ;; αν ναι τότε θα πρέπει να το τοποθετήσει ειδικός.

ευχαριστώ πολύ,

εξώπορτα.jpg

μπορεις να ξεσφιξεις τη βιδα, να βγαλεις τον κυλινδρο & να τον τοποθετησεις αναποδα κ να δεις αν περισσευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mclein² είπε

μπορεις να ξεσφιξεις τη βιδα, να βγαλεις τον κυλινδρο & να τον τοποθετησεις αναποδα κ να δεις αν περισσευει.

Αν και από την μέσα πλευρά δείχνει να φτάνει ως την άκρη της πόρτας θα το δοκιμάσω, υποθέτω το προτείνεις γιατί η αλλαγή κυλίνδρου δεν θα προσθέσει ιδιαίτερη ασφάλεια σε αυτή την πόρτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα σε καινούργια πόρτα εισόδου όχι πολυκατοικίας αλλα σπιτιού αλουμινίου ή pvc πέρα από triplex τζάμι τι άλλο να ζητήσω τι κλειδαριά και τι κύλινδρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babis792 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα σε καινούργια πόρτα εισόδου όχι πολυκατοικίας αλλα σπιτιού αλουμινίου ή pvc πέρα από triplex τζάμι τι άλλο να ζητήσω τι κλειδαριά και τι κύλινδρο;

Καλησπέρα. 

Κλειδαριά 3 ή περισσότερων σημείων (Cisa Multitop Pro, Domus TopGear, κλπ) και έναν καλό κύλινδρο, από AGB 9000 και πάνω, στη σωστή διάσταση πάντα (να προεξέχει ελάχιστα από έξω).

Άμα σε ενδιαφέρει και το αυτόματο (μηχανικό) κλείδωμα, υπάρχει και η Cisa Multitop Matic, η οποία όμως κοστίζει περίπου 150€ παραπάνω από τις κλασικές κλειδαριές πολλαπλών σημείων. Από μέσα ξεκλειδώνει κατεβάζοντας το πόμολο της πόρτας και από έξω με το κλειδί. Ενημερωτικά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mclein² είπε

μπορεις να ξεσφιξεις τη βιδα, να βγαλεις τον κυλινδρο & να τον τοποθετησεις αναποδα κ να δεις αν περισσευει.

Δυστυχώς το δοκίμασα και δεν αλλάζει κάτι ο κύλινδρος παραμένει μεγάλος για την πόρτα. (θυμίζω διάσταση πόρτας 3+2,50= 5,50)

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιον άλλο κύλινδρο; η πόρτα είναι αλουμινίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...