Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, babis792 είπε

Ευχαριστώ πείτε μου καμια αλλη επιλογή σε κυλινδρους να εχω back up επισης defender μπαίνει σε αυτές τις πορτες;

Κύλινδροι (60 έως 110€): AGB 9000, AGB DCK, EVVA EPS, EVVA ICS. Υπάρχουν και πιο καλοί αλλά και με αυτούς θα είσαι οκ. 

Το μόνο defender για αλουμινόπορτες που είναι κάπως πιο σοβαρό, είναι το Disec OP29 το οποίο από ότι βλέπω από τα σχεδιαγράμματα, μπορεί να συνεργαστεί με την Domus TopGear (με μία επιφύλαξη γιατί δεν τα έχω συνδυάσει ποτέ). Πάντως δεν είναι απαραίτητο όπως στις πόρτες ασφαλείας συν ότι το συγκεκριμένο defender είναι πολύ ακριβό. Μπορείς να πάρεις έναν καλό ή έναν πολύ καλό κύλινδρο ο οποίος όμως θα προεξέχει ελάχιστα από έξω και θα είσαι οκ. 

11 ώρες πριν, Olga_ είπε

Δυστυχώς το δοκίμασα και δεν αλλάζει κάτι ο κύλινδρος παραμένει μεγάλος για την πόρτα. (θυμίζω διάσταση πόρτας 3+2,50= 5,50)

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιον άλλο κύλινδρο; η πόρτα είναι αλουμινίου.

Σίγουρα; Γιατί στη φωτό από τη μέσα πλευρά δεν φαίνεται να προεξέχει ο κύλινδρος, οπότε αν τον έβαλες ανάποδα, δεν θα πρέπει να προεξέχει τόσο πολύ από έξω, οπότε θα  πρέπει να είσαι οκ. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Olga_ είπε

Δυστυχώς το δοκίμασα και δεν αλλάζει κάτι ο κύλινδρος παραμένει μεγάλος για την πόρτα. (θυμίζω διάσταση πόρτας 3+2,50= 5,50)

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιον άλλο κύλινδρο; η πόρτα είναι αλουμινίου.

παρε εναν κυλινδρο 30/30 μεχρι τα 50-60 ευρω.

cisa astral s, cisa tekno pro, agb 9000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, HERTHAN είπε

mclein ο ifam wx1000 εχει το ιδιο θεμα με τον ifam wx οπου εχει δυσκολια στο βαλε/βγαλε του κλειδιου οπως ειχες αναφερει στο παρελθον?

o ifam wx 1000 εχει δυσκολια στο βαλε βγαλε, ο αλλος εχει αισθητα λιγοτερες μπιλιες οποτε καταλαβαινεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2019 στις 1:06 ΠΜ, Dvs είπε

Ψάχνω λουκετάκι για αποδητήρια/γυμναστηριο.

Τι μπορω να χρησιμοποιήσω που να είναι ανθεκτικό;

Αυτα με τους κωδικούς δεν τα πολυμεπιστεύομαι και ψαχψω κάτι που να μην ανοιγει με ενα απλό κατσαβιδι

 

Στις 10/5/2019 στις 3:21 ΜΜ, billdanos είπε

Εδώ θα συνεχιστούν οι συζητήσεις από το προηγούμενο θέμα που κλειδώθηκε (διαβάστε σχετικά για να μην έχετε απορίες).

Αυτή τη φορά δεν θα παρεμβαίνουμε ξανά και ξανά εξηγώντας τους λόγους απενεργοποίησης λογαριασμών ή κλειδώματος αν η κατάσταση ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Σας εξηγούμε από την αρχή πως ΔΕΝ επιτρέπεται η προώθηση - με οποιοδήποτε τρόπο - υπηρεσιών και επαγγελματιών και η όποια συζήτηση με επαγγελματίες του χώρου, θα πρέπει να γίνεται για καθαρά συμβουλευτικούς λόγους.

Τους κανόνες του insomnia θα τους βρείτε εδώ.

Απορίες εκτός θεματικής ενότητας, μόνο μέσω PM. 

:) 

Καλησπερα παιδια,

ηθελα μια πληροφορια απο οποιον εχει τις απαραιτητες γνωσεις! Εχω πορτα ασφαλειας απο μπαλωμενο του 2001 με κλειδαρια διπλη που αλλαξα προσφατως απο σιαμο! Εχω defender σιαμου και κυλινδρο επανω ces wsm και κατω mottura champion pro! Τι ασφαλεια πιστευετε μου προσφερουν οι κυλινδροι αυτοι; Σκεφτομαι να αλλαξω εναν απο τους δυο με evva 4ks η με multilic mt5! Αξιζει; Επισης ειναι οι κυλινδροι αυτοι συμβατοι με το defender του σιαμου; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Giorgosatene είπε

Καλησπερα παιδια,

ηθελα μια πληροφορια απο οποιον εχει τις απαραιτητες γνωσεις! Εχω πορτα ασφαλειας απο μπαλωμενο του 2001 με κλειδαρια διπλη που αλλαξα προσφατως απο σιαμο! Εχω defender σιαμου και κυλινδρο επανω ces wsm και κατω mottura champion pro! Τι ασφαλεια πιστευετε μου προσφερουν οι κυλινδροι αυτοι; Σκεφτομαι να αλλαξω εναν απο τους δυο με evva 4ks η με multilic mt5! Αξιζει; Επισης ειναι οι κυλινδροι αυτοι συμβατοι με το defender του σιαμου; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλησπέρα. 

Αν κλειδώνεις και τους δύο κυλίνδρους κάθε φορά, είσαι οκ, καθυστέρησε την αλλαγή του ενός. Αν κλειδώνεις μόνο τον CES συνήθως(κύρια κλειδαριά), τότε δεν θα ήταν κακή ιδέα να αντικατασταθεί αυτός με κάποιον πολύ καλύτερο μιας και έχεις κυλίνδρους μέσης κατηγορίας. Και οι δύο είναι συμβατοί, αλλά θα προτιμούσα 4KS που είναι ανώτερος του MT5+. 
 

@tarisΕνδιαφέρουσα πληροφορία αλλά θυμίζω και στους δύο ότι καλό είναι να μην αναφερόμαστε σε εταιρείες με πόρτες όσο γίνεται..με ένα τηλ θα λυθεί η απορία σου.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Παντα κλειδωνω και τους δυο! Σκεφτομαι να αλλαξω τον ces με τον 4ks για να αναβαθμισω λιγο την ασφαλεια μου! 

Γιατι ομως προτεινεις να καθυστερησω την αλλαγη αν κλειδωνω και τους δυο; Ποιο ειναι το σκεπτικο σου; Να δω πως θα εξελιχθουν οι κυλινδροι; Μπορει να ξεπεραστει και ο evva σε λιγο καιρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Γιατι ομως προτεινεις να καθυστερησω την αλλαγη αν κλειδωνω και τους δυο; Ποιο ειναι το σκεπτικο σου; Να δω πως θα εξελιχθουν οι κυλινδροι; Μπορει να ξεπεραστει και ο evva σε λιγο καιρο;

Από ότι έχει φανεί μέχρι στιγμής, οι τοπ κύλινδροι σπάνια παραβιάζονται ακόμα και μετά από αρκετά χρόνια. Οπότε χλωμό το κόβω να έχει θέμα ο 4KS και μάλιστα σύντομα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 
Η λογική του να καθυστερήσεις την αναβάθμιση, είναι η κλασική...οι πιθανότητες να σου ανοίξουν και τους δύο κυλίνδρους, είναι αρκετά χαμηλότερες από το να σου ανοίξουν μόνο τον έναν. 

Αν θες να τον αλλάξεις για να είσαι πιο ήσυχος, προχώρα. Απλά λέω ότι δεν είναι απαραίτητο στην περίπτωση σου. Τουλάχιστον όχι ακόμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα θα ήθελα να ρωτήσω αν η omega plus εξακολουθεί να ειναι καλή (αδιαρρηκτη) ή να πάω σε μια κλειδαριά με αφαλό για αντικατάσταση atra-dierre

Επεξ/σία από kopap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kopap είπε

Καλημέρα στην ομάδα θα ήθελα να ρωτήσω αν η omega plus εξακολουθεί να ειναι καλή (αδιαρρηκτη) ή να πάω σε μια κλειδαριά με αφαλό για αντικατάσταση atra-dierre

Καλησπέρα,

Οχι δεν υπάρχει λογος να αλλάξεις την omega plus, ειναι ακομα πολυ καλη επιλογη και δεν παραβιάζεται τουλαχιστον χωρις τρύπημα. Το μονο μειονέκτημα της ειναι τα κλειδιά οτι φθείρονται εύκολα. Αν δεν σου έχει κάποια δυσλειτουργία λογω παλαιότητας δεν υπάρχει λόγος αντικατάστασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά καιρούς, σε σπίτια που έχω νοικιάσει το πρώτο πράγμα που κάνω (για λόγους ασφαλειας) είναι να αλλάζω τον αφαλό από την κλειδαριά.

Αν όμως η πόρτα είναι ασφαλείας και έχει κλειδαριά με πυρους τι κάνουμε για να εξασφαλίσουμε ότι δεν έχει άλλος αντικλειδι; Αλλάζουμε ολόκληρη την κλειδαριά;

 

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, thant είπε

Κατά καιρούς, σε σπίτια που έχω νοικιάσει το πρώτο πράγμα που κάνω (για λόγους ασφαλειας) είναι να αλλάζω τον αφαλό από την κλειδαριά.

Αν όμως η πόρτα είναι ασφαλείας και έχει κλειδαριά με πυρους τι κάνουμε για να εξασφαλίσουμε ότι δεν έχει άλλος αντικλειδι; Αλλάζουμε ολόκληρη την κλειδαριά;

Αν ειναι με κλειδαριά με κλειδί τυπου χρηματοκιβωτίου τοτε ναι θα πρεπει να την αλλάξεις ολη με νεα κλειδαριά κυλίνδρου. Σε μερικες αλλαζει και ο συνδυασμός αλλα δεν αξιζει. Θα σου παει η μια η αλλη. Οι κλειδαριές αυτες ειναι παλιας τεχνολογίας πλέον και εκτός οτι υπάρχει και κίνδυνος μπλοκαρίσματος (λογω παλαιότητας) παραβιάζονται και σχετικά ευκολα πλεον. Μπορεις σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη να περάσεις μια νεα κυλίνδρου και αν βαλεις εναν καλο κύλινδρο φεύγοντας μπορεις να τον αλλάξεις (και μονος σου) με εναν απλο και να πάρεις τον κάλο μαζι σου. Αν θες ανεβασε φωτογραφιες της πορτας να σου πουν τα παιδια λυση και τιμες.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο λόγος που ρωτάω είναι, αν σε περίπτωση που νοικιάσω σπίτι με πόρτα ασφαλείας πρέπει στα έξοδα να βάλω και μία κλειδαριά ασφαλείας για αντικατάσταση αυτής που θα υπάρχει.

Δεν θα μιλάμε για έναν αφαλό, θα υπάρχει ένα κόστος Α για ολόκληρη κλειδαριά.

Επεξ/σία από thant
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thant είπε

Ο λόγος που ρωτάω είναι, αν σε περίπτωση που νοικιάσω σπίτι με πόρτα ασφαλείας πρέπει στα έξοδα να βάλω και μία κλειδαριά ασφαλείας για αντικατάσταση αυτής που θα υπάρχει.

Δεν θα μιλάμε για έναν αφαλό, θα υπάρχει ένα κόστος Α για ολόκληρη κλειδαριά.

Εξαρτάτε, αν στο επόμενο σπίτι που νοικιάσεις υπάρχει κλειδαριά παλαιού τύπου, με τα κλειδια χρηματοκιβωτιου τότε αυτές οι κλειδαριές είναι φιξ πρέπει να αλλάξεις όλη την κλειδαρια, αν όμως είναι νέου τύπου αποτελούνται από τρία μέρη, μηχανισμός κλειδαριας οφαλος, ντιφεντερ, σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να αλλάξεις τον οφαλο με έναν ποιοτικό η οποία διαδικασία είναι τόσο εύκολη που μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, όταν φύγεις απο το σπίτι που νοικιάσεις μπορείς να βγάλεις τον οφαλο που αγόρασες και να βάλεις τον παλιό 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι,

παιδια σκεφτομαι σε πορτα ασφαλειας με δυο κυλινδρους (μετριους) σαν λυση αναβαθμισης να προσθεσω ηλεκτροπιρο αθεατο! Εχω βρει τον jeb 250! Εχει κανεις εμπειρια στον συγκεκριμενο αν ειναι αξιοπιστος; Επισης με προβληματιζει πως θα τον τοποθετησουν! Ειναι χωνευτος! Οποιαδηποτε πληροφορια επι του θεματος ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...