Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Giorgosatene είπε

Καλησπερα και παλι,

παιδια σκεφτομαι σε πορτα ασφαλειας με δυο κυλινδρους (μετριους) σαν λυση αναβαθμισης να προσθεσω ηλεκτροπιρο αθεατο! Εχω βρει τον jeb 250! Εχει κανεις εμπειρια στον συγκεκριμενο αν ειναι αξιοπιστος; Επισης με προβληματιζει πως θα τον τοποθετησουν! Ειναι χωνευτος! Οποιαδηποτε πληροφορια επι του θεματος ευπροσδεκτη!

Οι κρυφές κλειδαριές είναι πάντα ωραία ιδέα από άποψη ασφάλειας.

Τι γίνεται όμως αν κολλήσει; Σίγουρα υπάρχουν επώνυμα προϊόντα με χαμηλότερες πιθανότητες κολλήματος...αλλά όσο αξιόπιστη και να είναι, ρισκάρεις να μην έχεις μηχανική/χειροκίνητη πρόσβαση από έξω;

Δεν ξέρω βέβαια αν ένας κολλημένος/μπλοκαρισμένος fail-safe ηλεκτροπίρος ξεμπλοκάρει και ανοίγει αν κόψεις το ρεύμα.

 

Στη θέση σου θα προτιμούσα να δώσω έμφαση στους κυλίνδρους και το ή τα defender, παρά σε κρυφό κλείδωμα. Παρόλο που έχει πιο πολύ ενδιαφέρον το τελευταίο.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/8/2020 στις 4:44 ΜΜ, Giorgosatene είπε

Καλησπερα παιδια,

ηθελα μια πληροφορια απο οποιον εχει τις απαραιτητες γνωσεις! Εχω πορτα ασφαλειας απο μπαλωμενο του 2001 με κλειδαρια διπλη που αλλαξα προσφατως απο σιαμο! Εχω defender σιαμου και κυλινδρο επανω ces wsm και κατω mottura champion pro! Τι ασφαλεια πιστευετε μου προσφερουν οι κυλινδροι αυτοι; Σκεφτομαι να αλλαξω εναν απο τους δυο με evva 4ks η με multilic mt5! Αξιζει; Επισης ειναι οι κυλινδροι αυτοι συμβατοι με το defender του σιαμου; Ευχαριστω εκ των προτερων!

θα κερδισεις ενα 10%.

ο CES του σιαμου δεν εχει προβληματα & ειναι μοναδικο προφιλ οποτε δυσκολα θα αποκτησει προβλημα συντομα εκτος αν ο silca παραξει κλειδι για το ελευθερο προφιλ.

μην πεταξεις χρηματα στον αερα, καλυτερα αγορασε κατι που σε ευχαριστει στην προσωπικη σου ζωη.

21 ώρες πριν, kopap είπε

Καλημέρα στην ομάδα θα ήθελα να ρωτήσω αν η omega plus εξακολουθεί να ειναι καλή (αδιαρρηκτη) ή να πάω σε μια κλειδαριά με αφαλό για αντικατάσταση atra-dierre

ισως απο τις λιγες επιλογες μαζι με mottura 3d που ο μονος τροπος διαρρηξης ειναι καταστροφη της κλειδαριας.

15 ώρες πριν, thant είπε

Κατά καιρούς, σε σπίτια που έχω νοικιάσει το πρώτο πράγμα που κάνω (για λόγους ασφαλειας) είναι να αλλάζω τον αφαλό από την κλειδαριά.

Αν όμως η πόρτα είναι ασφαλείας και έχει κλειδαριά με πυρους τι κάνουμε για να εξασφαλίσουμε ότι δεν έχει άλλος αντικλειδι; Αλλάζουμε ολόκληρη την κλειδαριά;

αλλαγη συνδιασμου αν γινεται & αν δε σε ενδιαφερει το θεμα της γενικης ασφαλειας ή αλλαγη κλειδαριας (σετ) για να παρεις το μαξ των δυνατοτητων της πορτας σου.

9 ώρες πριν, Giorgosatene είπε

Καλησπερα και παλι,

παιδια σκεφτομαι σε πορτα ασφαλειας με δυο κυλινδρους (μετριους) σαν λυση αναβαθμισης να προσθεσω ηλεκτροπιρο αθεατο! Εχω βρει τον jeb 250! Εχει κανεις εμπειρια στον συγκεκριμενο αν ειναι αξιοπιστος; Επισης με προβληματιζει πως θα τον τοποθετησουν! Ειναι χωνευτος! Οποιαδηποτε πληροφορια επι του θεματος ευπροσδεκτη!

δεν ξερω τι σημαινει μετριος κυλινδρος για σενα / ο jeb 250 ειναι μια χαρα επιλογη ακομη και για θωρακισμενη πορτα εισοδου πολυκατοικιας.

τι εννοεις πως θα τοποθετηθει ; 

οπως ζητησεις θα γινει η τοποθετηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδια ολους! 

Μετριο κυλινδρο χαρακτηρισα τον ces wsm και τον mottura champion pro χωρις βεβαια να εχω τος γνωσεις! Απο οσα διαβαζω εδω το ειπα! 

Τον ηλεκτροπιρο τον σκεφτηκα  για προσθετη ασφαλεια στην πορτα του διαμερισματος μου! Δεν ξερω σαν λυση αν προτεινεται! Βεβαια βλεπω οτι παει ψηλα το κοστος διοτι θελει τροφοδοτικο, μπουτον, πανελ για την προσβαση εξωτερικο κτλ!

Η πορτα ειναι θωρακισμενη του 2001 απο γνωστη εταιρεια που δεν ξερω τι θωρακιση εχει ( εννοω παχος ) και εχω αλλαξει προ διετιας κλειδαρια! Οταν την αλλαξα ο τεχνικος χαλασε εναν τροχο ωια να μου βαλει το defender παντως! Εχω μια διπλη mottura με defender σιαμου και τους κυλινδρους που προανεφερα!  Σκεφτομαι τροπους αναβαθμισης της ασφαλειας γι αυτο ρωταω μια για κυλινδρο καλυτερο μια για ηλεκτροπιρο! Τελικα μπορει να καταληξω στον συναγερμο! Εσεις σαν ειδικοι απο οσα σας ανεφερα τι επιπεδο ασφαλειας πιστευετε προσφερει αυτη η πορτα; Με προβληματιζει που ειναι 20 ετιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα , στην παρακατω πορτα εισοδου πολυκατοικιας θελουμε να βαλουμε κεντρικο κλειδωμα.

Τι προτεινετε , ηλεκτροπιρο  , ηλεκτρομαγνητη , ηλεκτρομηχανικη κλειδαρια ή κατι αλλο και ποιο το κοστος (πανω κατω) σε καθε περιπτωση ?

Ευχαριστω πολυ

IMG_20200729_142857.jpg.ce595e576842f44d68476ae24743b93d.jpgIMG_20200729_142808.jpg.274fbce9b2c31ab0243461a147246e73.jpgIMG_20200718_131436.jpg.6ab4d623dc1c6fa2e8cb8f233c0c9804.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giorgosatene είπε

Ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδια ολους! 

Μετριο κυλινδρο χαρακτηρισα τον ces wsm και τον mottura champion pro χωρις βεβαια να εχω τος γνωσεις! Απο οσα διαβαζω εδω το ειπα! 

Τον ηλεκτροπιρο τον σκεφτηκα  για προσθετη ασφαλεια στην πορτα του διαμερισματος μου! Δεν ξερω σαν λυση αν προτεινεται! Βεβαια βλεπω οτι παει ψηλα το κοστος διοτι θελει τροφοδοτικο, μπουτον, πανελ για την προσβαση εξωτερικο κτλ!

Η πορτα ειναι θωρακισμενη του 2001 απο γνωστη εταιρεια που δεν ξερω τι θωρακιση εχει ( εννοω παχος ) και εχω αλλαξει προ διετιας κλειδαρια! Οταν την αλλαξα ο τεχνικος χαλασε εναν τροχο ωια να μου βαλει το defender παντως! Εχω μια διπλη mottura με defender σιαμου και τους κυλινδρους που προανεφερα!  Σκεφτομαι τροπους αναβαθμισης της ασφαλειας γι αυτο ρωταω μια για κυλινδρο καλυτερο μια για ηλεκτροπιρο! Τελικα μπορει να καταληξω στον συναγερμο! Εσεις σαν ειδικοι απο οσα σας ανεφερα τι επιπεδο ασφαλειας πιστευετε προσφερει αυτη η πορτα; Με προβληματιζει που ειναι 20 ετιας!

και στους 2 κυλινδρους υπαρχει defender ?

3 ώρες πριν, swatsquadgr είπε

Καλημερα , στην παρακατω πορτα εισοδου πολυκατοικιας θελουμε να βαλουμε κεντρικο κλειδωμα.

Τι προτεινετε , ηλεκτροπιρο  , ηλεκτρομαγνητη , ηλεκτρομηχανικη κλειδαρια ή κατι αλλο και ποιο το κοστος (πανω κατω) σε καθε περιπτωση ?

Ευχαριστω πολυ

IMG_20200729_142857.jpg.ce595e576842f44d68476ae24743b93d.jpgIMG_20200729_142808.jpg.274fbce9b2c31ab0243461a147246e73.jpgIMG_20200718_131436.jpg.6ab4d623dc1c6fa2e8cb8f233c0c9804.jpg

μαλλον ηλεκτρομαγνητης επανω ψηλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εχει defender καις τους δυο κυλινδρους απο σιαμο! Με προβληματιζει και η θωρακιση! Δεν ξερω τι κανανε πριν 20 χρονια! Μου φαινεται βαρια σαν πορτα αλλα παλι δεν ξερω! Ειναι του μπαλωμενου! Δεν εχω στα σχεδια μου να αλλξω πορτα αλλα αν δεν με καλυπτει! 

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Giorgosatene είπε

Ναι εχει defender καις τους δυο κυλινδρους απο σιαμο! Με προβληματιζει και η θωρακιση! Δεν ξερω τι κανανε πριν 20 χρονια! Μου φαινεται βαρια σαν πορτα αλλα παλι δεν ξερω! Ειναι του μπαλωμενου! Δεν εχω στα σχεδια μου να αλλξω πορτα αλλα αν δεν με καλυπτει! 

δε χρειαζεται να κανετε τιποτα παραπανω απο το να κλειδωνετε και τα 2 μερη της κλειδαριας.

τοποθετηστε σοβαρο συναγερμο ή καποιο συστημα προειδοποίησης για τυχον παραβιαση του χωρου σας.

μην πεταξετε (κι εσεις) χρηματα μονο για το ψυχολογικο κομματι εκτος αν θεωρειτε πως ειστε εντελως ευαλωτος ή στοχος !

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

δε χρειαζεται να κανετε τιποτα παραπανω απο το να κλειδωνετε και τα 2 μερη της κλειδαριας.

τοποθετηστε σοβαρο συναγερμο ή καποιο συστημα προειδοποίησης για τυχον παραβιαση του χωρου σας.

μην πεταξετε (κι εσεις) χρηματα μονο για το ψυχολογικο κομματι εκτος αν θεωρειτε πως ειστε εντελως ευαλωτος ή στοχος !

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Θα κινηθω για τοποθετηση συναγερμου! Σε θεωρητικο επιπεδο ποια θα ηταν η γνωμη σας για την ακομα μεγαλυτερη αναβαθμιση ασφαλειας; Δηλ σε συνδυασμο με συναγερμο θα ανιζε να ενισχυσω αυτην την πορτα περαιτερω η μετα παμε σε αλλαγη με νεα καλυτερη;η μηπως οι παλιες πορτες εχουν ποιοτικοτερα υλικα και αξιζει να τις κρατησει κανεις;

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Θα κινηθω για τοποθετηση συναγερμου! Σε θεωρητικο επιπεδο ποια θα ηταν η γνωμη σας για την ακομα μεγαλυτερη αναβαθμιση ασφαλειας; Δηλ σε συνδυασμο με συναγερμο θα ανιζε να ενισχυσω αυτην την πορτα περαιτερω η μετα παμε σε αλλαγη με νεα καλυτερη;η μηπως οι παλιες ποστες εχουν κοιοτικοτερα υλικα και ανιζει να τις κρατησει κανεις;

η (τότε) πορτα του balomenos με τη διπλη μοτουρα ειναι εξαιρετικη.

αγοραζετε καινουρια καλυτερη με 1500 - 1800 ευρω, πραγμα που το θεωρω κακη επενδυτικη κινηση.

αν δεν ειχατε καλεσει το siamo, θα μπορουσατε να βαλετε οικονομικα 2 μαγνητικα defender αλλα τωρα.....

ισως αξιζει μονο ενα σετ με 2 ομοιους 4ks ή winkhaus X-Tra ή ο βασικος κυλινδρος να γινει Agb DCK & ο CES να μπει στο μπλοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mclein² είπε

η (τότε) πορτα του balomenos με τη διπλη μοτουρα ειναι εξαιρετικη.

αγοραζετε καινουρια καλυτερη με 1500 - 1800 ευρω, πραγμα που το θεωρω κακη επενδυτικη κινηση.

αν δεν ειχατε καλεσει το siamo, θα μπορουσατε να βαλετε οικονομικα 2 μαγνητικα defender αλλα τωρα.....

ισως αξιζει μονο ενα σετ με 2 ομοιους 4ks ή winkhaus X-Tra ή ο βασικος κυλινδρος να γινει Agb DCK & ο CES να μπει στο μπλοκ.

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Φαινεστε πολυ καταρτισμενος στο αντικειμενο. Δραστηριοποιηστε στην Αθηνα; Αν επιλεξω να αλλαξω τον κυλινδπρο θα ηθελα να συνεγαστουμε!  Οταν λετε εξαιρετικη ; Εχει καλη θωρακιση; Επειδη σημερα βλεπω  την θωρακιση στις νεες πορτες μπαλωμενου στο 1 χιλιοστο! Ελπιζω το 2001 να εβαζε πιο χοντρη λαμαρινα!Ομολογω ηρεμησα λιγο γιατι πιστευα οτι η πορτα δεν ηταν καλη!δεν εχω μπορεσει να βρω στοιχεια για παχος λαμαρινας κτλ! Παντος φαινεται βαρια αρκετα! 

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mclein² είπε

η (τότε) πορτα του balomenos με τη διπλη μοτουρα ειναι εξαιρετικη.

αγοραζετε καινουρια καλυτερη με 1500 - 1800 ευρω, πραγμα που το θεωρω κακη επενδυτικη κινηση.

αν δεν ειχατε καλεσει το siamo, θα μπορουσατε να βαλετε οικονομικα 2 μαγνητικα defender αλλα τωρα.....

ισως αξιζει μονο ενα σετ με 2 ομοιους 4ks ή winkhaus X-Tra ή ο βασικος κυλινδρος να γινει Agb DCK & ο CES να μπει στο μπλο

Καλημερα,

Abloy protect 2 η evva 4ks? Πως θα μπει ο abloy που ειναι κυλινδρικος στο fefender μου που ειναι το ασταλακι για πλακε κλειδι; Αν ειναι στο ιδιο επιπεδο να προτιμησω 4ks! Αλλη επιλογη στο ιδιο επιπεδο ασφαλειας;

Επισης δεν μπορω να βρω πουε ληγει η πατεντα του abloy protect 2!

Ειδα οτι η πατεντα του 4ks ληγει το 2035

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgosatene είπε

Καλημερα,

Abloy protect 2 η evva 4ks? Πως θα μπει ο abloy που ειναι κυλινδρικος στο fefender μου που ειναι το ασταλακι για πλακε κλειδι; Αν ειναι στο ιδιο επιπεδο να προτιμησω 4ks! Αλλη επιλογη στο ιδιο επιπεδο ασφαλειας;

Επισης δεν μπορω να βρω πουε ληγει η πατεντα του abloy protect 2!

Ειδα οτι η πατεντα του 4ks ληγει το 2035

η κλειδαρια που εβαλε ο Σιαμος να φανταστω δεν ειναι γραναζωτη, σωστα ; 

κλειδωνει με 2, 3 ή 4 στροφες κλακ κλακ ; 

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Τρίζει/τρίζουν οι μεντεσέδες της πόρτας ασφαλείας (8ετίας). Τι μπορώ να βάλω για να σταματήσει;

σηκωσε την πορτα ελαφρως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mclein² είπε

η κλειδαρια που εβαλε ο Σιαμος να φανταστω δεν ειναι γραναζωτη, σωστα ; 

κλειδωνει με 2, 3 ή 4 στροφες κλακ κλακ ; 

σηκωσε την πορτα ελαφρως

Δεν ξερω αν ειναι γραναζωτη! Κλειδωνει 4 φορες και κανει κλακ κλακ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giorgosatene είπε

Δεν ξερω αν ειναι γραναζωτη! Κλειδωνει 4 φορες και κανει κλακ κλακ!

δεν ειναι γραναζωτη λοιπον οποτε καλο θα ηταν να αποφυγεις κυλινδρο οπως ο abloy protec² γι'αυτο το λογο κι οχι για τη σχισμη στο defender.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...