Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Παιδια βλεποντας το κλειδι του evva 4ks φοβαμαι μηπως δεν ειναι αρκετα μακρυ για το defender μου (siamo)! Ξερει κανεις αν εχει το απαραιτητο μηκος για να λειτουργησει; Επισης  ηθελα να ρωτησω i mauer nw 5 εχει διασταση 82 mm! Ο κυλινδρος που εχω επανω τωρα ειναι 80! Χωραει; Η αποκλιση των 2 mm δημιουργει προβλημα; Επισης θετω υποψιν του φορουμ ενα τιπ για τζαμια μπαλκονιου! Φιλμ που τα κανει αθραυστα! Πακετο για διαρρηκτες που δεν το περιμενουν! Τι λετε;

Ο λαιμός του του μακρύλαιμου κλειδιού 4KS είναι 14mm (13mm με την πλαστική λαβή). Εσύ μάλλον είδες το απλό κλειδί. Οπότε 99% θα είσαι οκ, απλά επειδή ο Σιάμος παίζει να σου έχει βάλει ένα defender που έχει ροτοράκι πάχους 10mm, βεβαιώσου ότι το κενό - απόσταση ανάμεσα στον κύλινδρο και το ροτοράκι του defender, δεν είναι πάνω από 2-3mm. 

Ωραίο το φιλμ αλλά αρκετά έως πολύ ακριβό. Τουλάχιστον η σειρά ultra της 3M, είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, swayback είπε

Ο λαιμός του του μακρύλαιμου κλειδιού 4KS είναι 14mm (13mm με την πλαστική λαβή). Εσύ μάλλον είδες το απλό κλειδί. Οπότε 99% θα είσαι οκ, απλά επειδή ο Σιάμος παίζει να σου έχει βάλει ένα defender που έχει ροτοράκι πάχους 10mm, βεβαιώσου ότι το κενό - απόσταση ανάμεσα στον κύλινδρο και το ροτοράκι του defender, δεν είναι πάνω από 2-3mm. 

Ωραίο το φιλμ αλλά αρκετά έως πολύ ακριβό. Τουλάχιστον η σειρά ultra της 3M, είναι.

Ευχαριστω για την απαντηση! Πιστευω οτι ολα τα μαγαζια θα εχουν το μακρυλαιμο κλειδι αφου πρεπει να συνδυαζεται με defender  η μηπως πρεπει να το ζητησω εγω; Ναι το ροτορακι το βλεπω παχυ! Θα ψαξω καμια τιμη για τις μεμβρανες και αμα μαθω θα σας πω! Εγω βεβαια στο μπαλκονι εχω βαλει πτυσσομενα καγκελα, αλλα το ειδα σαν επιπροσθετη ασφαλεια το θεμα με την μεμβρανη! Με εβαλε στα αιματα καποιος φιλος που ισχυριζοταν οτι με υγρο αζωτο μου τα κοβουν σαν βουτηρο! Εγω βεβαια δεν το πιστευω , θεωρω οτι θελουν τροχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, taris είπε

Να ελπίζουμε για pricerange Evva 4KS??? Αυτό θα είναι σοκ και δέος!!!

θα ειναι καλη η τιμη, αυτο ειναι το σιγουρο.

10 ώρες πριν, Giorgosatene είπε

Παιδια βλεποντας το κλειδι του evva 4ks φοβαμαι μηπως δεν ειναι αρκετα μακρυ για το defender μου (siamo)! Ξερει κανεις αν εχει το απαραιτητο μηκος για να λειτουργησει; Επισης  ηθελα να ρωτησω i mauer nw 5 εχει διασταση 82 mm! Ο κυλινδρος που εχω επανω τωρα ειναι 80! Χωραει; Η αποκλιση των 2 mm δημιουργει προβλημα; Επισης θετω υποψιν του φορουμ ενα τιπ για τζαμια μπαλκονιου! Φιλμ που τα κανει αθραυστα! Πακετο για διαρρηκτες που δεν το περιμενουν! Τι λετε;

μπορει και να μη χωραει οποιοσδηποτε κυλινδρος ειναι 31/51.

ολα εξαρτωνται απο τις αστειες αναβαθμισεις που κανει ο σιαμος & τα αστεια πραγματα που τοποθετει ως χρυσαφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το φιλμ για τα τζαμια εμαθα μια τιμη 35 ευρω το τετραγωνικο! Ομως ειμαι επιφυλακτικος στο τι προσφερει και αν αξιζει! Σιγουρα δυσκολευει την θραυση! Δεν ξερω εσεις πως το βλεπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Giorgosatene είπε

Παιδια το φιλμ για τα τζαμια εμαθα μια τιμη 35 ευρω το τετραγωνικο! Ομως ειμαι επιφυλακτικος στο τι προσφερει και αν αξιζει! Σιγουρα δυσκολευει την θραυση! Δεν ξερω εσεις πως το βλεπετε;

Μπορείς να δεις εδώ περίπου τι δουλειά κάνει:

Spoiler

 

35/m2 κάνει το S150 και φτάνει και τα 80κάτι που κάνει το S800. Η αποτελεσματικότητα του εξαρτάται και από τον τύπο του γυαλιού που έχει το παράθυρο.

Αλλά τι το θες; Αφού έχεις κάγκελα.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, swayback είπε

Μπορείς να δεις εδώ περίπου τι δουλειά κάνει:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

35/m2 κάνει το S150 και φτάνει και τα 80κάτι που κάνει το S800. Η αποτελεσματικότητα του εξαρτάται και από τον τύπο του γυαλιού που έχει το παράθυρο.

Αλλά τι το θες; Αφού έχεις κάγκελα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν το χρειαζομαι! Απλα ψαχνω οτιδηποτε μπορει να αυξησει το επιπεδο ασφαλειας μου! Και τα καγκελα δεν ειναι πανακεια! Ειμαι στον πρωτο οροφο με χαμηλο μπαλκονι! Οποτε αν κατι  σε καλο κοστος με αναβαθμιζει το κοιταω!

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κύλινδρος MUL-T-LOCK 7x7, έχει διαφορά με τον MUL-T-LOCK Integrator;

Επίσης, για να υπάρξει δυνατότητα με Master Key, πρέπει να είναι όλα το ίδιο μοντέλο; Αν χρειαστεί αναβάθμιση σε κάτι καλύτερο για κάποιον εκ των κυλίνδρων, πρέπει να αλλαχθούν όλοι για να υπάρχει χρήση με Master Key;

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/02/2020 at 10:28, kostakiss said:

Θέλω κάποιες κορυφαίες λύσεις για τη παρακάτω περίπτωση :

1067-AB59-D7-A4-48-FA-9-B0-F-15-A9942-C4

3-BE49-E58-53-EC-4-DAD-9931-FAC973-F21-A

45-B3545-E-BD03-4-F4-C-BC90-0847940-FA4-

περιοχή : Ανατολική Θεσσαλονίκη 
 

υς: θα αντικατασταθεί το εσωτερικό φύλλο πόρτας για αισθητικούς λόγους , πρέπει να γίνει ταυτόχρονα με την αντικατάσταση κλειδαριάς η όχι ;

 

On 08/02/2020 at 17:41, pintourikio said:

Λοιπόν, αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για διπλή κλειδαριά tesio χρηματοκιβωτιου που στο πάνω μέρος δέχεται επιπλέον κύλινδρο που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρησιμοποιείται. Εσύ μπορείς να συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο ή να την εκμεταλλευτείς πλήρως, αλλά με μετατροπή στην πόρτα (μιας και πρόκειται να αλλάξεις και την επένδυση της πόρτας δεν είναι και τίποτα σπουδαίο). Εσύ έχεις τις εξής επιλογές:

Σενάριο 1 (συνέχεια στο ίδιο μοτίβο με τώρα):

Α) Κλειδαριά: Mottura tesio

Defender: disec bd200 ή disec bkd 250 ή disec mrm29

Κύλινδρος: cisa rs3s, mottura c48, winkhaus xtra, mauer nw5, abloy protec2, agb dck κτλπ

Β) Κλειδαριά omega plus για tesio + πλάκα μαγγανίου ή defender απλό για omega ή μαγνητικό defender για omega.

Σενάριο 2 (με 2 κυλίνδρους):

Α) Κλειδαριά: Multlock tesio

Defender: disec bd200 x2

Κύλινδροι:  agb dck + agb 9000 ή evva eps ή mottura champions pro ή winkhaus ntra

Β) Kλειδαριά omega plus για tesio + πλάκα μαγγανίου

Κύλινδρος: agb 9000 ή evva eps + defender disec sferik rok ή disec bd200

 

On 08/02/2020 at 19:22, swayback said:

Ναι, καλή είναι γενικά. Ούτε της πλάκας, ούτε και κανένα τέρας από άποψη θωράκισης. Νορμάλ, αξιόλογη και ποιοτική. Και αν της βάλεις και μία καλή κλειδαριά, θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.

 

On 09/02/2020 at 09:27, mclein² said:

αν μπορω να συμβαλω σε κατι ειναι πως καλο θα ηταν να πας σε modular κυλινδρο και αν μπορει ο μαστορας να εχει μια εκδοση 35/50 και μια 30/50 μαζι του.

θεωρω πως σωστοτερη ειναι η 35/50 με 2 αποστατες. μιλαμε για το σεναριο που μπει σοβαρο defender. εαν μιλησουμε για σφερικ κλπ πας σε 30/50.

 

On 09/02/2020 at 22:36, Alejandro said:

Χρειάζεσαι κλειδαριά, defender και modular κύλινδρο. Τέτοιος είναι σίγουρα ο Abloy Protec2 και οι ειδικοί θα σου πουν και ποιοι άλλοι κύλινδροι είναι σε αυτή την κατηγορία.

 

On 10/02/2020 at 09:17, mclein² said:

κλειδαρια mottura ή mul-t-lock + κυλινδρο modular (συναρμολογουμενο) + defender + διακοσμητικο μεσα.

εαν δε σκοπευεις να τη χρησιμοποιησεις ως διπλη (που δεν ειναι φτιαγμενη η πορτα σου γι'αυτο) - βαλε κλειδαρια mottura.

defender παρε bd200 ή bkd250 ή mrm29.

κυλινδρο οτι νομιζεις & οτι σου αρεσει απο την κορυφαια 5αδα - 6αδα που εχουμε αναφερει αρκει να ειναι modular

(για να μην ταλαιπωρειται ο μαστορας κ να μπορει να φερει 2 επιλογες για σιγουρια)

ολοι οι κυλινδροι ειναι στα 5 κλειδια. οι πορταδες & κλειδαραδες με προσωπικο κλειδωμενο προφιλ εχουν 3κλειδους για να παιρνουν λεφτα κ απο εκει.

Σύμφωνα με τα παραπάνω , επειδή έχει περάσει λίγος καιρός ... τώρα όμως ήρθε η ώρα της αλλαγής ,

συμφωνουμε ότι ένας από τους καλύτερους συνδυασμούς είναι ο mottura champions c48 με ένα defender bdk250?

 

ευχαριστω και με συγχωρείτε για τα πολλαπλά quote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το σκεφτομαι να αλλαξω και γω (ασχετος δεν ασχολουμαι ) τωρα εχω το μαρκουτσακι με την κοκκινη λαβη που ανοιγει :P

Πηγα σε ενα μαγαζι και μου εδωσαν τις παρακατω τιμες για τα μοντελα

ces dm5 300+fpa

tesa st8 250+fpa

mottura champion pro 270+fpa

 

Ειμαι ανοιχτος σε προτασεις λυσεις καθως το θεμα ειναι πολυ μεγαλο για να διαβαστει ολο απο την αρχη. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASFE είπε

...τωρα εχω το μαρκουτσακι με την κοκκινη λαβη που ανοιγει :P

Εννοείς αυτό;
 

Ανέβασε αν θες 2-3 φωτογραφίες (μέσα, έξω και πλάι να φαίνονται οι πείροι) της πόρτας για να δούμε τι κλειδαριά έχεις τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ASFE said:

Επειδη το σκεφτομαι να αλλαξω και γω (ασχετος δεν ασχολουμαι ) τωρα εχω το μαρκουτσακι με την κοκκινη λαβη που ανοιγει :P

Πηγα σε ενα μαγαζι και μου εδωσαν τις παρακατω τιμες για τα μοντελα

ces dm5 300+fpa

tesa st8 250+fpa

mottura champion pro 270+fpa

Ειμαι ανοιχτος σε προτασεις λυσεις καθως το θεμα ειναι πολυ μεγαλο για να διαβαστει ολο απο την αρχη. Ευχαριστω

Τους έδειξες το κλειδί αυτό που έχεις και σου πρότειναν να αλλάξεις κλειδαριά (και κύλινδρο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαν οτι ειναι πλεον ξεπερασμενο...

Δεν θα εμπαινα στην διαδικασια αλλα ανοιξαν το σπιτι της αδελφης της γυναικας μου και πηγε εκεινη για κλειδαρια καινουρια και ειπα να παω και γω. Πανω στην κουβεντα τους εδειξα το κλειδι και μου ειπαν αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ASFE είπε

Ειπαν οτι ειναι πλεον ξεπερασμενο...

Δεν θα εμπαινα στην διαδικασια αλλα ανοιξαν το σπιτι της αδελφης της γυναικας μου και πηγε εκεινη για κλειδαρια καινουρια και ειπα να παω και γω. Πανω στην κουβεντα τους εδειξα το κλειδι και μου ειπαν αυτα

Μην αλλάξεις κάτι, ότι και να τους έδειχνες προφανώς θα σου έλεγαν να το αλλάξεις...

Να λες πάλι καλά που δεν σου είπαν να αλλάξεις και πόρτα 😛

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ASFE είπε

Μπραβο αυτο το κλειδι εχω. Θα ανεβασω με την πρωτη ευκαιρια.

Εκτός κι αν την έχεις καμία 10ετία+ ή εκτός κι αν έχεις προσέξει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. Πόσο μάλλον με αυτά που σου πρότειναν (φαντάζομαι θα σου είπαν ότι είναι ξεπερασμένη και έχει παραβιαστεί; - τώρα το είδα).
Όπως και να χει, αν δεν έχει κάποιο θέμα/κόλλημα ή δεν την έχεις πολλά χρόνια, την κρατάς και αν θες να ανεβάσεις κι άλλο το επίπεδο, της βάζεις μαγνητικό defender. 

Βάλε όμως φωτογραφίες κάποια στιγμή. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...