Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, ASFE said:

Ειπαν οτι ειναι πλεον ξεπερασμενο...

Δεν θα εμπαινα στην διαδικασια αλλα ανοιξαν το σπιτι της αδελφης της γυναικας μου και πηγε εκεινη για κλειδαρια καινουρια και ειπα να παω και γω. Πανω στην κουβεντα τους εδειξα το κλειδι και μου ειπαν αυτα

Μήπως ξέρεις  τι κλειδί είχε η αδερφή της γυναίκας σου;

Κλειδαριά και αφαλό πήρε από τον ίδιο κλειδαρά που πήγες κι εσύ;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα κλειδια που ηδη ειχαμε / εχουμε τα ειχαμε παρει ξεχωριστες εποχες και περιοδους.

Εγω το omega απο οτι θυμαμαι το εχω απο το 2011-2012. Αρα ειναι μπολικα χρονια.ε?

Σε εκεινους παντως δεν υπηρχε παραβιαση..Απλα ξεκλειδωσαν...Το μονο που ξερω ειναι οτι ειχαν το κλασικο κλειδι πορτας ασφαλειας. (το παλιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ASFE said:

Τα κλειδια που ηδη ειχαμε / εχουμε τα ειχαμε παρει ξεχωριστες εποχες και περιοδους.

Εγω το omega απο οτι θυμαμαι το εχω απο το 2011-2012. Αρα ειναι μπολικα χρονια.ε?

Σε εκεινους παντως δεν υπηρχε παραβιαση..Απλα ξεκλειδωσαν...Το μονο που ξερω ειναι οτι ειχαν το κλασικο κλειδι πορτας ασφαλειας. (το παλιο)

Από ότι κατάλαβα είχαν κλειδί χρηματοκιβωτίου... Άρα λογικό το ότι δε βρήκαν την πόρτα παραβιασμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ASFE είπε

Μπραβο αυτο το κλειδι εχω. Θα ανεβασω με την πρωτη ευκαιρια.

Παρά τρίχα θα έτρωγες χοντρό δάγκωμα άνευ λόγου... μια χαρά είναι η ομέγα μη τη σκαλίζεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σχολιαστε μου το defender σιαμου που εχω! Σε τι επιπεδο κινειται; Με ποιο της disec αντιστοιχει; Αυτος το εκθειαζει σαν δυνατο κομματι! Ελπιζω να με καλυπτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Παιδια σχολιαστε μου το defender σιαμου που εχω! Σε τι επιπεδο κινειται; Με ποιο της disec αντιστοιχει; Αυτος το εκθειαζει σαν δυνατο κομματι! Ελπιζω να με καλυπτει!

Οι εμποροι οταν πουλανε κατι συνηθως το εκθιαζουν,ετσι και αυτος. Απο οσο θυμαμαι παντως , οι ειδικοι εδω μεσα εχουν αναφερει οτι κινειται σε μετρια επιπεδα. Υπαρχουν και καλυτερα και χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Παιδια σχολιαστε μου το defender σιαμου που εχω! Σε τι επιπεδο κινειται; Με ποιο της disec αντιστοιχει; Αυτος το εκθειαζει σαν δυνατο κομματι! Ελπιζω να με καλυπτει!

Είναι της εταιρείας Azzi Fausto. Ιταλικό. Δυστυχώς δεν έχω βρει πληροφορίες για το κράμα και τη σκληρότητα του αλλά νομίζω είναι πιο μαλακό σε σχέση με της Disec. Επίσης, από τα σχεδιαγράμματα της εταιρείας, δεν φαίνεται να είναι ενισχυμένο εσωτερικά με στοιχεία καρβιδίου ή μαγγανίου. Τα μόνα καλά που ξέρω ότι έχει, είναι το πάχος του ρότορα (10mm) σε σχέση με τα περισσότερα που είναι 6-7mm και ότι έχει κωνική βάση που κάνει σχεδόν "απίθανη" την αφαίρεση του από την πόρτα. Αν και μάλλον στην δική σου δεν έχει βάλει αυτό με την κωνική βάση γιατί πρέπει να συνδυαστεί με την ειδική μαγγανιόπλακα, η οποία μπαίνει μάλλον μόνο στις καινούριες πόρτες του. 

Γενικά είναι ένα defender που κατατάσσεται κάπου ανάμεσα στο Disec Sferik και το Disec Monolito BD200. Μεσαία κατηγορία. Σίγουρα καλύτερο από τα σκουπίδια των 10~15€ που έχουν αρκετές πόρτες. 

Όμως, από ότι έχω καταλάβει είσαι σε οροφοδιαμέρισμα και έχεις 2 defender. Οπότε δεν υπάρχει θέμα. Εξάλλου τα πολύ ενισχυμένα όπως το Disec Diamond BKD250, συνήθως δεν προτείνονται για οροφοδιαμέρισμα γιατί είναι υπερβολή. 

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, swayback είπε

Είναι της εταιρείας Azzi Fausto. Ιταλικό. Δυστυχώς δεν έχω βρει πληροφορίες για το κράμα και τη σκληρότητα του αλλά νομίζω είναι πιο μαλακό σε σχέση με της Disec. Επίσης, από τα σχεδιαγράμματα της εταιρείας, δεν φαίνεται να είναι ενισχυμένο εσωτερικά με στοιχεία καρβιδίου ή μαγγανίου. Τα μόνα καλά που ξέρω ότι έχει, είναι το πάχος του ρότορα (10mm) σε σχέση με τα περισσότερα που είναι 6-7mm και ότι έχει κωνική βάση που κάνει σχεδόν "απίθανη" την αφαίρεση του από την πόρτα. Αν και μάλλον στην δική σου δεν έχει βάλει αυτό με την κωνική βάση γιατί πρέπει να συνδυαστεί με την ειδική μαγγανιόπλακα, η οποία μπαίνει μάλλον μόνο στις καινούριες πόρτες του. 

Γενικά είναι ένα defender που κατατάσσεται κάπου ανάμεσα στο Disec Sferik και το Disec Monolito BD200. Μέτρια κατηγορία.

Όμως, από ότι έχω καταλάβει είσαι σε οροφοδιαμέρισμα και έχεις 2 defender. Οπότε δεν υπάρχει θέμα. Εξάλλου τα πολύ ενισχυμένα όπως το Disec Diamond BKD250, συνήθως δεν προτείνονται για οροφοδιαμέρισμα γιατί είναι υπερβολή. 

Εχεις κανει ερευνα! Αν τα ηξερα αυτα θα ειχα βαλει αλλο εξ αρχης! Ειχα παει σε γνωστο μαγαζι στου ζωγραφου αλλα δεν μου τα εξηγησαν και ετσι βρεθηκα στο κωνικο του σιαμου που μαλλον δεν θα ειναι κωνικο!! Στην αγορα μου ειχε πει ατσαλομαγγανιο οτι ειναι ενω οι αλλοι βαζουν ντουραλουμινιο! Χαμηλα δηλ αν ειναι πιο κατω απο το monolito!

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giorgosatene είπε

Εχεις κανει ερευνα! Αν τα ηξερα αυτα θα ειχα βαλει αλλο εξ αρχης! Ειχα παει σε γνωστο μαγαζι στου ζωγραφου αλλα δεν μου τα εξηγησαν και ετσι βρεθηκα στο κωνικο του σιαμου που μαλλον δεν θα ειναι κωνικο!! Στην αγορα μου ειχε πει ατσαλομαγγανιο οτι ειναι ενω οι αλλοι βαζουν ντουρακουμινιο!

Ναι γενικά παίζουν με αυτές τις λέξεις και ψαρώνει ο κόσμος όπως είναι λογικό. Όντως υπάρχουν και χειρότερα αλλά και αυτό δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Ενίσχυση με 6mm μαγγάνιο (στο ροτοράκι) είχε το defender της Mottura που έβαζε παλιά (μέχρι το 2011 νομίζω).

Ισχύει ότι με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να είχες βάλει καλύτερα πράγματα αλλά κι αυτά που έχεις είναι οκ. Εξάλλου για να αλλάξεις τώρα defender, ας πούμε ότι είναι "υποχρεωτικό" να αλλάξεις και τα δύο για να μην φαίνονται διαφορετικά στο μάτι. Συν ότι για να βάλεις κάτι αρκετά καλύτερο, υπολόγισε 80€ τουλάχιστον. Με λίγα λόγια το προσπερνάς. Πάλι καλά που σου βάλανε και δύο defender μιας και δεν συνηθίζεται αυτό. 

Αν σε ανησυχεί τόσο πάντως, στη θέση σου θα άλλαζα έναν κύλινδρο κάποια στιγμή και τίποτα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, swayback είπε

Ναι γενικά παίζουν με αυτές τις λέξεις και ψαρώνει ο κόσμος όπως είναι λογικό. Όντως υπάρχουν και χειρότερα αλλά και αυτό δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Ενίσχυση με 6mm μαγγάνιο (στο ροτοράκι) είχε το defender της Mottura που έβαζε παλιά (μέχρι το 2011 νομίζω).

Ισχύει ότι με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να είχες βάλει καλύτερα πράγματα αλλά κι αυτά που έχεις είναι οκ. Εξάλλου για να αλλάξεις τώρα defender, ας πούμε ότι είναι "υποχρεωτικό" να αλλάξεις και τα δύο για να μην φαίνονται διαφορετικά στο μάτι. Συν ότι για να βάλεις κάτι αρκετά καλύτερο, υπολόγισε 80€ τουλάχιστον. Με λίγα λόγια το προσπερνάς. Πάλι καλά που σου βάλανε και δύο defender μιας και δεν συνηθίζεται αυτό. 

Αν σε ανησυχεί τόσο πάντως, στη θέση σου θα άλλαζα έναν κύλινδρο κάποια στιγμή και τίποτα παραπάνω. 

Ηταν δικη μου επιλογη να βαλω δυο defender και δυο κυλινδρους! Θα μπορουσα πχ να βαλω ενα κορυφαιο deender  και εναν κορυφαιο κυλινδρο! Απλα πιστευα οτι το defender του ηταν δυνατο και συμβιβαστηκα στους κυλινδρους! Τελικα φανηκε οτι ηταν ολα μετρια! Το μονο θετικο ειναι οτι επειδη ειναι δυο ισως ειναι πιο αποθαρυντικο απο ενα κορυφαιο σετ! Τι να πω! 500 ευρω πηγε αλλαγη κλειδαριας δυο defender και δυο κυλινδροι! Με αυτα εβαζα στον εναν οτι καλυτερο!γενικα οταν τα εβαλα δεν ειχα πολυτελεια χρονου να ψαξω! Νομιζω μπορουσα με αυτα τα χρηματα να βαλω καλυτερα πραγματα! Στο σαιτ διαφημιζει νομιζω οτι ειναι ατσαλομαγγανιο! Η μαλλον αφηνει να εννοηθει κατι τετοιο! Επισης το ροτορακι το δινει 12 mm!

 

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2020 at 21:52, kostakiss said:

Σύμφωνα με τα παραπάνω , επειδή έχει περάσει λίγος καιρός ... τώρα όμως ήρθε η ώρα της αλλαγής ,

συμφωνουμε ότι ένας από τους καλύτερους συνδυασμούς είναι ο mottura champions c48 με ένα defender bdk250?

ευχαριστω και με συγχωρείτε για τα πολλαπλά quote

Κάποιος βοήθεια εδωωωω 🗽🗽

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2020 στις 9:52 ΜΜ, kostakiss είπε

Σύμφωνα με τα παραπάνω , επειδή έχει περάσει λίγος καιρός ... τώρα όμως ήρθε η ώρα της αλλαγής ,

συμφωνουμε ότι ένας από τους καλύτερους συνδυασμούς είναι ο mottura champions c48 με ένα defender bdk250?

ευχαριστω και με συγχωρείτε για τα πολλαπλά quote

Συμφωνούμε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Giorgosatene είπε

Ηταν δικη μου επιλογη να βαλω δυο defender και δυο κυλινδρους! Θα μπορουσα πχ να βαλω ενα κορυφαιο deender  και εναν κορυφαιο κυλινδρο! Απλα πιστευα οτι το defender του ηταν δυνατο και συμβιβαστηκα στους κυλινδρους! Τελικα φανηκε οτι ηταν ολα μετρια! Το μονο θετικο ειναι οτι επειδη ειναι δυο ισως ειναι πιο αποθαρυντικο απο ενα κορυφαιο σετ! Τι να πω! 500 ευρω πηγε αλλαγη κλειδαριας δυο defender και δυο κυλινδροι! Με αυτα εβαζα στον εναν οτι καλυτερο!γενικα οταν τα εβαλα δεν ειχα πολυτελεια χρονου να ψαξω! Νομιζω μπορουσα με αυτα τα χρηματα να βαλω καλυτερα πραγματα! Στο σαιτ διαφημιζει νομιζω οτι ειναι ατσαλομαγγανιο! Η μαλλον αφηνει να εννοηθει κατι τετοιο! Επισης το ροτορακι το δινει 12 mm!

με 500€ θα ησουν πολυ μακρια γενικως.

α. δεδομενη γραναζωτη κλειδαρια

β. σουπερ 2 κυλινδροι / ενδεχομενως τοπ αν ηθελες ομοιους μιας κ θα γλιτωνες χρημα απο τα εξτρα κλειδια

γ. τουλαχιστον 2x - bd200 ή sferik + mrm29 

Στις 26/8/2020 στις 9:52 ΜΜ, kostakiss είπε

Σύμφωνα με τα παραπάνω , επειδή έχει περάσει λίγος καιρός ... τώρα όμως ήρθε η ώρα της αλλαγής ,

συμφωνουμε ότι ένας από τους καλύτερους συνδυασμούς είναι ο mottura champions c48 με ένα defender bdk250?

ευχαριστω και με συγχωρείτε για τα πολλαπλά quote

καλος συνδιασμος αν και περιττος.

η σοφοτερη επιλογη ειναι :

α. γραναζωτη κλειδαρια 2πλου κυλινδρου

β. 2 defender εστω κ απλα αν δε βγαινει το εργο για 2 monolito

γ. 2 κυλινδρους επανω / κατω. ο κατω δυνατος οσο μπορεις & ο επανω ενας νορμαλ τυπου agb5000s που κλειδωνει μεσα / εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Ρίξτε φως αν έχετε παρόμοια περίπτωση. Η εξωτερική πόρτα του σπιτιού ειναι Dierre 10ετίας και το κλειδί είναι τύπου αυτοκινήτου. Αλλες πληροφορίες δεν μπορώ να δώσω, δε γνωρίζω χαρακτηριστικά. Πρόσφατα παρατήρησα το εξής. Η πόρτα ξεκλειδώνει γυρίζοντας το κλειδί 3 φορές κατά 360 μοίρες ας πούμε, και σταματάει σε κάθετη θέση (όπως πάντα). Με άλλες 90 μοίρες απασφαλίζει η γλώσσα και ανοίγει η πόρτα, το κλειδί γυρνάει 90 μοίρες πίσω, πάλι στην κάθετη θέση. Δεν βγαίνει όμως, ενώ 10 χρόνια έβγαινε! Πρέπει να γυρίσω 180 μοίρες πίσω το κλειδί, σταματάει κάθετα και τότε βγαίνει.

Αυτό γίνεται και κλειδώνοντας και ξεκλειδώνοντας και από την εσωτερική και από την εξωτερική μεριά. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...