Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, soterman είπε

Καλημέρα σε όλους!

Ρίξτε φως αν έχετε παρόμοια περίπτωση. Η εξωτερική πόρτα του σπιτιού ειναι Dierre 10ετίας και το κλειδί είναι τύπου αυτοκινήτου. Αλλες πληροφορίες δεν μπορώ να δώσω, δε γνωρίζω χαρακτηριστικά. Πρόσφατα παρατήρησα το εξής. Η πόρτα ξεκλειδώνει γυρίζοντας το κλειδί 3 φορές κατά 360 μοίρες ας πούμε, και σταματάει σε κάθετη θέση (όπως πάντα). Με άλλες 90 μοίρες απασφαλίζει η γλώσσα και ανοίγει η πόρτα, το κλειδί γυρνάει 90 μοίρες πίσω, πάλι στην κάθετη θέση. Δεν βγαίνει όμως, ενώ 10 χρόνια έβγαινε! Πρέπει να γυρίσω 180 μοίρες πίσω το κλειδί, σταματάει κάθετα και τότε βγαίνει.

Αυτό γίνεται και κλειδώνοντας και ξεκλειδώνοντας και από την εσωτερική και από την εξωτερική μεριά. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!

Κύλινδρος Dierre New Power. Μου έχει συμβεί άλλη μία φορά να έχει θέμα το ωστήριο του συγκεκριμένου κυλίνδρου (10ετίας+ πάλι) και να γίνεται αυτό που λες. Το πρόβλημα λύθηκε με αντικατάσταση του κυλίνδρου. Φυσικά αν τον αλλάξεις μην βάλεις τον ίδιο, πλέον υπάρχουν αρκετές και καλύτερες επιλογές.

Περίμενε λίγο αν θες μήπως και ακούσεις κάτι παραπάνω που δεν γνωρίζω εγώ, αλλά γενικά αν ο κύλινδρος χάνει τον έλεγχο του ωστηρίου (το οποίο και ξεκλειδώνει την κλειδαριά), νομίζω είναι ώρα να τον αντικαταστήσεις για να μην χειροτερέψει και έχει θέμα να ανοίξεις την πόρτα.

Επεξ/σία από swayback
Λάθη.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επικοινώνησα με την dierre στην Αθήνα και μου είπαν ότι το τεχνικό τμήμα επιστρέφει 1/9, οπότε 1000 ευχαριστώ για την απάντηση, καλά έκανα που πόσταρα....

Όταν λες καλύτερες επιλογές, θες να μου προτείνεις κάποιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, soterman είπε

Επικοινώνησα με την dierre στην Αθήνα και μου είπαν ότι το τεχνικό τμήμα επιστρέφει 1/9, οπότε 1000 ευχαριστώ για την απάντηση, καλά έκανα που πόσταρα....

Όταν λες καλύτερες επιλογές, θες να μου προτείνεις κάποιες;

Εκεί κοντά στα χρήματα του Dierre New Power που έχεις, προτείνω: AGB Scudo DCK ή EVVA ICS ή Dom ix Twido ή Mottura C28. Ίσως να ξεχνάω και κάποιον άλλο. Υπάρχουν και αρκετά καλύτεροι από αυτούς, αλλά πας στα 150€ κοντά. Αν όμως θες κάτι αξιόλογο να κάνεις απλά τη δουλειά σου και αυτοί που πρότεινα αρχικά, είναι οκ. 

Προτείνω να απευθυνθείς σε επαγγελματία κλειδαρά και όχι στην Dierre γιατί η Dierre μάλλον πάλι τον ίδιο θα σου βάλει και πλέον είναι και ξεπερασμένος. Βέβαια, αν το "Ιωάννινα" στην περιγραφή ισχύει, τότε ενδεχομένως εκεί να μην είναι ξεπερασμένος ο Dierre New Power. Παρόλα αυτά, μετά από τόσα χρόνια χλωμό να σου κάνει αντικατάσταση η Dierre (μπορείς να το ρωτήσεις βέβαια), οπότε κρίμα να δώσεις ~100€ για τον ίδιο κύλινδρο. Άποψη μου.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, Γιάννενα μένω. Θα δω και τι θα μου πουν από την Dierre, και σίγουρα θα ψάξω για αυτούς που αναφέρεις, δε λέει με 100 να πάρω τον ίδιο τη στιγμή που λες ότι υπάρχουν καλύτεροι.

Ελπίζω να ταιριάζουν και να μη θέλουν χωρίς σκάψιμο χαχαχα. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, soterman είπε

Ισχύει, Γιάννενα μένω. Θα δω και τι θα μου πουν από την Dierre, και σίγουρα θα ψάξω για αυτούς που αναφέρεις, δε λέει με 100 να πάρω τον ίδιο τη στιγμή που λες ότι υπάρχουν καλύτεροι.

Ελπίζω να ταιριάζουν και να μη θέλουν χωρίς σκάψιμο χαχαχα. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Η διαδικασία αντικατάστασης είναι σχετικά απλή, αρκεί να έχουν φροντίσει να έχει ανοιχτεί η κατάλληλη τρύπα για να βγει η ροζέτα με τον κύλινδρο από τη μέσα πλευρά της πόρτας. Σε κάθε περίπτωση, ο επαγγελματίας που θα αναλάβει την αντικατάσταση, θα πρέπει να γνωρίζει τι ακριβώς να κάνει οπότε οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, swayback said:

Συμφωνούμε. 

Θενξ !

4 hours ago, mclein² said: 

καλος συνδιασμος αν και περιττος.

η σοφοτερη επιλογη ειναι :

α. γραναζωτη κλειδαρια 2πλου κυλινδρου

β. 2 defender εστω κ απλα αν δε βγαινει το εργο για 2 monolito

γ. 2 κυλινδρους επανω / κατω. ο κατω δυνατος οσο μπορεις & ο επανω ενας νορμαλ τυπου agb5000s που κλειδωνει μεσα / εξω.

Περιττός γιατί ; Οικονομικά ανεβαίνει πολύ περισσότερο σε σχέση με τον συνδυασμό που ανέφερα παραπάνω;

On 10/02/2020 at 09:17, mclein² said:

κλειδαρια mottura ή mul-t-lock + κυλινδρο modular (συναρμολογουμενο) + defender + διακοσμητικο μεσα.

εαν δε σκοπευεις να τη χρησιμοποιησεις ως διπλη (που δεν ειναι φτιαγμενη η πορτα σου γι'αυτο) - βαλε κλειδαρια mottura.

defender παρε bd200 ή bkd250 ή mrm29.

κυλινδρο οτι νομιζεις & οτι σου αρεσει απο την κορυφαια 5αδα - 6αδα που εχουμε αναφερει αρκει να ειναι modular

(για να μην ταλαιπωρειται ο μαστορας κ να μπορει να φερει 2 επιλογες για σιγουρια)

ολοι οι κυλινδροι ειναι στα 5 κλειδια. οι πορταδες & κλειδαραδες με προσωπικο κλειδωμενο προφιλ εχουν 3κλειδους για να παιρνουν λεφτα κ απο εκει.

Στο ποστ στο παρελθόν αναφέρεις ότι δεν είναι η πόρτα μου φτιαγμένη γ αυτό .

προκειται άρα για πατέντα η παραπάνω λύση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Πρώτα απ’όλα να ευχαριστήσω όλους για την πολύτιμη βοήθεια που μας προσφέρετε με τις γνώσεις σας.

Πριν λίγες μέρες διέρρηξαν φίλο μου. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις και ψάχτηκα λίγο για αλλαγή στην κλειδαριά μου, αφού συγγενής πρόσφατα έχασε κλειδί που της ειχαμε δώσει για να ποτίζει φυτά όσο θα ειμασταν διακοπές και για ότι άλλο προέκυπτε. Και παρότι στο σπίτι δεν υπάρχει ποτέ ούτε μετρητο ούτε χρυσαφικά, και μόνο τον χαμό που κάνουν οι διαρρηκτες και η σκέψη του ότι κάποιος μπήκε στο σπίτι σου, με οδήγησαν στην απόφαση.

Διάβασα λοιπον σχεδόν όλο το θέμα (και το προηγούμενο) και έχω πολύ περισσότερο γνώση απ’ότι πριν, αλλά και πάλι θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθότι καταλαβαίνω τα περι κλειδαριών μάλλον επιδερμικά.

Η πόρτα μου και τα παρελκομενα εγκαταστάθηκαν το 2009. Ο κύλινδρος μου (agb 9000) απ’οτι κατάλαβα είναι από τους καλούς μεσαίας κατηγορίας και value for money. Δεν έχω όμως ιδέα για την κλειδαριά μου,πέραν του ότι είναι 2 στροφών με 3 πυρρους και μάλλον securemme από το logo στο διακοσμητικό. Άρα μάλλον τουλάχιστον μέτρια. Για το defender δεν έχω ιδέα…. Επισυνάπτω όμως φωτογραφίες.

Το μπάτζετ που διαθέτω είναι 400-450€. Μέχρι στιγμής προσανατολίζονται στα εξής:

1. Cisa revolution pro ( μπορώ να πάω σε 4 πυρρους, μιας και βλέπω ότι είναι φθηνότερες;)

2. Evva 4ks ή Abloy Protec 2 (δεν πιστεύω να είναι πιο δύσχρηστος από αυτόν που έχω τώρα)

3. Defender Disec bdk250 ή κάποιον εφάμιλλο σε μαγνητικό.

Κοιτούσα και πιο ακριβούς κυλίνδρους κυρίως τον stealth της Urban Alps και τον Evva MCS. Και για αυτό αποφάσισα να γράψω το μήνυμα τώρα αν και ακόμα ψάχνομαι γιατί ο mclein² κάτι είπε για μείωση τιμής του MCS. Οπότε, θα με ενδιέφερε. Ξέρουμε περισσότερες πληροφορίες;

UQSAO8r.jpg

JV0XxwZ.jpg

PYRb8ma.jpg

5vo8mMd.jpg

4vgP1Hd.jpg

Επεξ/σία από depmode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostakiss είπε

Θενξ !

Περιττός γιατί ; Οικονομικά ανεβαίνει πολύ περισσότερο σε σχέση με τον συνδυασμό που ανέφερα παραπάνω;

πολυ δυνατο ντιφεντερ με πολυ δυνατο κυλινδρο.

παρε καλυτερα κανενα MRM29 με τον C48 ή καποιον αλλο κυλινδρο αν δε σου βγαινει το μπατζετ.

ακυρα τα περι 2 κυλινδρων & 2 ντιφεντερ...λαθος φωτο σκεφτομουν & σχολιαζα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, mclein² said:

πολυ δυνατο ντιφεντερ με πολυ δυνατο κυλινδρο.

παρε καλυτερα κανενα MRM29 με τον C48 ή καποιον αλλο κυλινδρο αν δε σου βγαινει το μπατζετ.

ακυρα τα περι 2 κυλινδρων & 2 ντιφεντερ...λαθος φωτο σκεφτομουν & σχολιαζα.

το disec mrm29 ,αν δε το κλειδωνεις ,εχει ισχυ η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, depmode είπε

Καλησπέρα 

Πρώτα απ’όλα να ευχαριστήσω όλους για την πολύτιμη βοήθεια που μας προσφέρετε με τις γνώσεις σας.

Πριν λίγες μέρες διέρρηξαν φίλο μου. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις και ψάχτηκα λίγο για αλλαγή στην κλειδαριά μου, αφού συγγενής πρόσφατα έχασε κλειδί που της ειχαμε δώσει για να ποτίζει φυτά όσο θα ειμασταν διακοπές και για ότι άλλο προέκυπτε. Και παρότι στο σπίτι δεν υπάρχει ποτέ ούτε μετρητο ούτε χρυσαφικά, και μόνο τον χαμό που κάνουν οι διαρρηκτες και η σκέψη του ότι κάποιος μπήκε στο σπίτι σου, με οδήγησαν στην απόφαση.

Διάβασα λοιπον σχεδόν όλο το θέμα (και το προηγούμενο) και έχω πολύ περισσότερο γνώση απ’ότι πριν, αλλά και πάλι θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθότι καταλαβαίνω τα περι κλειδαριών μάλλον επιδερμικά.

Η πόρτα μου και τα παρελκομενα εγκαταστάθηκαν το 2009. Ο κύλινδρος μου (agb 9000) απ’οτι κατάλαβα είναι από τους καλούς μεσαίας κατηγορίας και value for money. Δεν έχω όμως ιδέα για την κλειδαριά μου,πέραν του ότι είναι 2 στροφών με 3 πυρρους και μάλλον securemme από το logo στο διακοσμητικό. Άρα μάλλον τουλάχιστον μέτρια. Για το defender δεν έχω ιδέα…. Επισυνάπτω όμως φωτογραφίες.

Το μπάτζετ που διαθέτω είναι 400-450€. Μέχρι στιγμής προσανατολίζονται στα εξής:

1. Cisa revolution pro ( μπορώ να πάω σε 4 πυρρους, μιας και βλέπω ότι είναι φθηνότερες;)

2. Evva 4ks ή Abloy Protec 2 (δεν πιστεύω να είναι πιο δύσχρηστος από αυτόν που έχω τώρα)

3. Defender Disec bdk250 ή κάποιον εφάμιλλο σε μαγνητικό.

Κοιτούσα και πιο ακριβούς κυλίνδρους κυρίως τον stealth της Urban Alps και τον Evva MCS. Και για αυτό αποφάσισα να γράψω το μήνυμα τώρα αν και ακόμα ψάχνομαι γιατί ο @mclein² κάτι είπε για μείωση τιμής του MCS. Οπότε, θα με ενδιέφερε. Ξέρουμε περισσότερες πληροφορίες;

Να πω τέλος ότι βρίσκομαι Θεσσαλονίκη Ανατολικά.

UQSAO8r.jpg

JV0XxwZ.jpg

PYRb8ma.jpg

5vo8mMd.jpg

4vgP1Hd.jpg

Καλησπέρα. 

Ο κύλινδρος που έχεις είναι είτε ο AGB 5000 είτε ο AGB U-TECH. Και οι δύο κατώτεροι του AGB 9000 που ανέφερες. 

1. Όπως μπορείς να δεις εδώ (δεξιά), η απόσταση ανάμεσα στους πίρους είναι διαφορετική στις κλειδαριές με 4 πίρους και διαφορετική σε αυτές με 3 πίρους. Μέτρα και μόνος σου για να δεις ότι όντως είναι 37mm η απόσταση των κέντρων των πείρων στην δική σου. Οπότε πας για κλειδαριά με 3 πείρους πάλι. Η Cisa δεν βγάζει κλειδαριά για αυτόν τον τύπο, οπότε προτείνω την MUL-T-LOCK CM10337. Θα μπορούσες να αλλάξεις μόνο κύλινδρο και να κάνεις τη δουλειά σου αλλά αφού την έχεις 11 χρόνια την κλειδαριά, καλό είναι να την αλλάξεις λόγω της όποιας φθοράς μπορεί να έχει για να αποφευχθεί η πιθανότητα προβλήματος. Επίσης η καινούρια θα είναι γραναζωτή και θα έχει διπλό καταπέλτη (ο οποίος ενεργοποιείται ακόμα και στην προσπάθεια αφαίρεσης του defender). Δες εδώ πως να μετρήσεις το κέντρο της κλειδαριάς σου - από το κέντρο του ρότορα έως εκεί που ξεκινάνε οι πείροι. Αν είναι 60κάτι χιλιοστά, τότε θες 60ρα. Αν μετρήσεις 70κάτι χιλιοστά, τότε θες 70ρα. 

2. EVVA 4KS και Abloy Protec 2 είναι και οι δύο πολύ καλοί. Ο Abloy αν και λίγο πιο δύσχρηστος, θα λειτουργεί οκ με την Mul-T-Lock κλειδαριά. Να περιμένεις όμως ότι ανάλογα τη χρήση που θα κάνεις, μπορεί να σου δίνει την αίσθηση ότι κολλάει ο Abloy. Όσο πιο βιαστικά κλειδώνεις, τόσο πιο έντονο θα είναι αυτό που λέω. 

3. Το Diamond BKD250 το έχουν λίγοι στη Θεσσαλονίκη. Ψάξε λίγο και θα το βρεις. Αν θες μαγνητικό και ενισχυμένο, τότε ζήτα τους το Disec MAG3G ή το Disec MAG4G. Βέβαια και το "απλό" μαγνητικό Disec MRM29 να βάλεις θα είναι οκ. Απλά λέω τι υπάρχει μιας και είπες θες να είναι και ενισχυμένο. 

Χωρίς να γνωρίζω κάτι, αυτό που είπε ο mclein σχετικά με τον EVVA MCS νομίζω θα αφορά την Αττική. Ή να το πω αλλιώς, ίσως να μπορείς να τον πάρεις από Αττική. Με επιφύλαξη αυτό που λέω. Μπορεί να κάνω λάθος. 

Επίσης, ο Stealth Key κύλινδρος, συνεργάζεται με συγκεκριμένο αριθμό defender, λόγω του ειδικού ρότορα που απαιτεί. 
 

Συνοψίζοντας, δεδομένου του budget σου, ζητάς προσφορές για τα παρακάτω:

Κλειδαριά: MUL-T-LOCK CM10337 (3 πείροι πάνω και γλώσσα κάτω, με κέντρο τάδε (θα μετρήσεις))

Κύλινδροι: EVVA 4KS ή Abloy Protec 2

Defender: Disec Diamond BKD250 ή Disec MAG3G ή Disec MAG4G ή Disec MRM29

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2020 στις 10:23 ΜΜ, swayback είπε

Είναι της εταιρείας Azzi Fausto. Ιταλικό. Δυστυχώς δεν έχω βρει πληροφορίες για το κράμα και τη σκληρότητα του αλλά νομίζω είναι πιο μαλακό σε σχέση με της Disec. Επίσης, από τα σχεδιαγράμματα της εταιρείας, δεν φαίνεται να είναι ενισχυμένο εσωτερικά με στοιχεία καρβιδίου ή μαγγανίου. Τα μόνα καλά που ξέρω ότι έχει, είναι το πάχος του ρότορα (10mm) σε σχέση με τα περισσότερα που είναι 6-7mm και ότι έχει κωνική βάση που κάνει σχεδόν "απίθανη" την αφαίρεση του από την πόρτα. Αν και μάλλον στην δική σου δεν έχει βάλει αυτό με την κωνική βάση γιατί πρέπει να συνδυαστεί με την ειδική μαγγανιόπλακα, η οποία μπαίνει μάλλον μόνο στις καινούριες πόρτες του. 

Γενικά είναι ένα defender που κατατάσσεται κάπου ανάμεσα στο Disec Sferik και το Disec Monolito BD200. Μεσαία κατηγορία. Σίγουρα καλύτερο από τα σκουπίδια των 10~15€ που έχουν αρκετές πόρτες. 

Όμως, από ότι έχω καταλάβει είσαι σε οροφοδιαμέρισμα και έχεις 2 defender. Οπότε δεν υπάρχει θέμα. Εξάλλου τα πολύ ενισχυμένα όπως το Disec Diamond BKD250, συνήθως δεν προτείνονται για οροφοδιαμέρισμα γιατί είναι υπερβολή. 

Παιδια ενημερωτικα το defender azzi fausto ( αν αυτο χρησιμοποιει ο σιαμος) εψαξα οτι ειναι κραμα ατσαλι με μαγγανιο! Εξ ου και η ατσαλομαγγανεζα που λεει ο σιαμος! Οι πληροφοριες ειναι απο το σαιτ της εταιρειας στα ιταλικα! Εγω παντως απο οτι καταλαβα βαζει μαλλον της mottura! Επισης εχει καλη φημη το defender του στην αγορα που ρωτησα! Οποτε νομιζω το αδικησαμε να το καταταξουμε στα επιπεδα του db200! Επισης εψαξα οτι στην ιταλια  η mottura εχει καποια πολυ δυνατα defender ισως και καλυτερα απο το εδω κορυφαιο της disec που μοιαζει σαν μοναδικη επιλογη! Βεβαια δεν ξερω αν τα φερνει κανεις αυτα! Πχ df11H, το μαγνητικο κτλ! Χωρις να εχω γνωσεις πιστευω λογικα σκεπτομενος οτι πρεπει να υπαρχει ποικιλια προοιοντων γιατι αλλιως η διαρρηξη δεν αργει να ερθει! Δηλ αν ολοι εχουν το ιδιο defender δεν ειναι καλο! Θα επρεπε να υπαρχουν και αλλες επιλογες! Το ιδιο ισχυει και για τους κυλινδρους! Αν υπαρχουν 5-10 κυλινδροι λογικα καποια στιγμη θα παραβιαστουν! 

Επεξ/σία από Giorgosatene
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giorgosatene είπε

Παιδια ενημερωτικα το defender azzi fausto ( αν αυτο χρησιμοποιει ο σιαμος) εψαξα οτι ειναι κραμα ατσαλι με μαγγανιο! Εξ ου και η ατσαλομαγγανεζα που λεει ο σιαμος! Οι πληροφοριες ειναι απο το σαιτ της εταιρειας στα ιταλικα! 

Ο Σιάμος έχει την τάση να χρησιμοποιεί defender με κωνική βάση. Από τον κατάλογο με τα defender της Azzi Fausto, φαίνεται ότι μόνο τα απλά έχουν κωνική βάση και όχι τα ενισχυμένα. Όλα αυτά με κωνική βάση, έχουν απλά σαν περιγραφή το "Carbonitrurated steel body hardness min. 60 HRC", δηλαδή κάποιο κράμα ατσαλιού με αυξημένη περιεκτικότητα σε άνθρακα το οποίο έχει σκληρότητα τουλάχιστον 60 βαθμούς στην κλίμακα Rockwell. Περίπου την ίδια σκληρότητα με αυτά της Disec δηλαδή. Από εκεί βγαίνει το συμπέρασμα ότι αυτά με κωνική βάση πλησιάζουν το BD200 της Disec. 

1 ώρα πριν, Giorgosatene είπε

Εγω παντως απο οτι καταλαβα βαζει μαλλον της mottura!

To κεντρικό κατάστημα βάζει Azzi Fausto. Αυτό προκύπτει αρχικά από την διακοσμητική ροζέτα του defender (της Mottura είναι αρκετά διαφορετική και έχει και το λογότυπο της εταιρείας πάνω στη ροζέτα) αλλά και από σχόλιο του καταστήματος στις κριτικές στο google reviews, όπου εκπρόσωπος τους λέει ότι βάζουν defender της Azzi Fausto από το 2011. Στο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας πήγες ή σε κάποιο άλλο; Γιατί τα άλλα παίζε να βάζουν Mottura ακόμα. Βάλε φωτό να σου πούμε ποιας εταιρείας είναι τα δικά σου. 

1 ώρα πριν, Giorgosatene είπε

Επισης εψαξα οτι στην ιταλια  η mottura εχει καποια πολυ δυνατα defender ισως και καλυτερα απο το εδω κορυφαιο της disec που μοιαζει σαν μοναδικη επιλογη! Βεβαια δεν ξερω αν τα φερνει κανεις αυτα! Πχ df11H, το μαγνητικο κτλ!

Όπως και η Azzi Fausto και η Disec και η Cipierre, έτσι και η Mottura έχει διάφορες κατηγορίες defender. Και οι 4 εταιρείες έχουν κάποια πολύ ενισχυμένα (Disec CLS5, Mottura DF11, Cipierre THS, Azzi Fausto F23).

1 ώρα πριν, Giorgosatene είπε

Χωρις να εχω γνωσεις πιστευω λογικα σκεπτομενος οτι πρεπει να υπαρχει ποικιλια προοιοντων γιατι αλλιως η διαρρηξη δεν αργει να ερθει! Δηλ αν ολοι εχουν το ιδιο defender δεν ειναι καλο! Θα επρεπε να υπαρχουν και αλλες επιλογες!

Το 90+% των πορτών (με defender) στην Ελλάδα αφορά defender των 20€ max. Και το ποσοστό που απομένει έχει από BD200 και πάνω. Στην Ελλάδα υπάρχουν τα κορυφαία της Disec και της Cipierre. Οπότε τα Disec Diamond BKD250, Disec CLS5 και Cipierre THS φτάνουν και με το παραπάνω. Θέλω να πω ότι έχουμε κάποια ποικιλία ενώ δεν υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση στα κορυφαία defender. Ποικιλία υπάρχει και στα μαγνητικά πλέον. 

Και στους κυλίνδρους έχουμε ποικιλία. Μεγάλη. Καμία σχέση με τις κλειδαριές χρηματοκιβωτίου που ήταν 5-6 οι τύποι κλειδαριών που είχαν οι περισσότερες πόρτες.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, swayback είπε

Ο Σιάμος έχει την τάση να χρησιμοποιεί defender με κωνική βάση. Από τον κατάλογο με τα defender της Azzi Fausto, φαίνεται ότι μόνο τα απλά έχουν κωνική βάση και όχι τα ενισχυμένα. Όλα αυτά με κωνική βάση, έχουν απλά σαν περιγραφή το "Carbonitrurated steel body hardness min. 60 HRC", δηλαδή κάποιο κράμα ατσαλιού με αυξημένη περιεκτικότητα σε άνθρακα το οποίο έχει σκληρότητα τουλάχιστον 60 βαθμούς στην κλίμακα Rockwell. Περίπου την ίδια σκληρότητα με αυτά της Disec δηλαδή. Από εκεί βγαίνει το συμπέρασμα ότι αυτά με κωνική βάση πλησιάζουν το BD200 της Disec. 

To κεντρικό κατάστημα βάζει Azzi Fausto. Αυτό προκύπτει αρχικά από την διακοσμητική ροζέτα του defender (της Mottura είναι αρκετά διαφορετική και έχει και το λογότυπο της εταιρείας πάνω στη ροζέτα) αλλά και από σχόλιο του καταστήματος στις κριτικές στο google reviews, όπου εκπρόσωπος τους λέει ότι βάζουν defender της Azzi Fausto από το 2011. Στο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας πήγες ή σε κάποιο άλλο; Γιατί τα άλλα παίζε να βάζουν Mottura ακόμα. Βάλε φωτό να σου πούμε ποιας εταιρείας είναι τα δικά σου. 

Όπως και η Azzi Fausto και η Disec και η Cipierre, έτσι και η Mottura έχει διάφορες κατηγορίες defender. Και οι 4 εταιρείες έχουν κάποια πολύ ενισχυμένα (Disec CLS5, Mottura DF11, Cipierre THS, Azzi Fausto F23).

Το 90+% των πορτών (με defender) στην Ελλάδα αφορά defender των 20€ max. Και το ποσοστό που απομένει έχει από BD200 και πάνω. Στην Ελλάδα υπάρχουν τα κορυφαία της Disec και της Cipierre. Οπότε τα Disec Diamond BKD250, Disec CLS5 και Cipierre THS φτάνουν και με το παραπάνω. Θέλω να πω ότι έχουμε κάποια ποικιλία ενώ δεν υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση στα κορυφαία defender. Ποικιλία υπάρχει και στα μαγνητικά πλέον. 

Και στους κυλίνδρους έχουμε ποικιλία. Μεγάλη. Καμία σχέση με τις κλειδαριές χρηματοκιβωτίου που ήταν 5-6 οι τύποι κλειδαριών που είχαν οι περισσότερες πόρτες.

Καλημερα,

ακομα κι αν ειναι ετσι εμεις δεν ξερουμε ποιον απο ολους τους τυπους του defender της azzi χρησιμοποιει ο σιαμος, ουτε αν το υποβαλλει σε καποια περαιτερω επεξεργασια! Μου φαινεται κουτο καποιος να εχει πορτα με 2 χιλιαδες ευρω και σούερ θωρακιση και να βαζει defender των 20 ευρω! Θα βαλω φωτο σε λιγο!

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...