Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Giorgosatene είπε

Καλημερα,

ακομα κι αν ειναι ετσι εμεις δεν ξερουμε ποιον απο ολους τους τυπους του defender της azzi χρησιμοποιει ο σιαμος, ουτε αν το υποβαλλει σε καποια περαιτερω επεξεργασια! Μου φαινεται κουτο καποιος να εχει πορτα με 2 χιλιαδες ευρω και σούερ θωρακιση και να βαζει defender των 20 ευρω! Θα βαλω φωτο σε λιγο!

των 45€ ειναι το defender και οχι των 20€.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, mclein² είπε

των 45€ ειναι το defender και οχι των 20€.

 

53 λεπτά πριν, mclein² είπε

των 45€ ειναι το defender και οχι των 20€.

Και παλι πιστευω οτι ειναι πολυ λιγο σε σχεση με την πορτα champion που εχει! Εκτος και αν κατι μας διαφευγει! Επισης θα ηθελα να επανορθωσω διοτι ο ανθρωπος μου εχει βαλει μαλλον κλειδαρια γραναζωτη και οτι εμαθα θα φερει τον κυλινδρο stealth! Θα εχει δηλ κυλινδρο 350 ευρω με πορτα με σούπερ θωρακιση και το defender του 50κου; Κατι δεν ταιριαζει! 

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kostakiss είπε

Ξεκλείδωτο εννοείς ;

ναι, αφου ξεκλειδωτο με ρωτησες :D 

3 ώρες πριν, Giorgosatene είπε

Επισης θα ηθελα να επανορθωσω διοτι ο ανθρωπος μου εχει βαλει μαλλον κλειδαρια γραναζωτη και οτι εμαθα θα φερει τον κυλινδρο stealth ! 

πολυ καλο νεο αν ο κυριος Σιαμος φερει Stealth.

περιεργο ομως να συμβει μιας κ ειναι αντιθετος σε πωλησεις προϊοντων που εξυπηρετουνται απο το εργοστασιο κι οχι απο τον ιδιο (κλειδια, support).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mclein² είπε

ναι, αφου ξεκλειδωτο με ρωτησες :D 

πολυ καλο νεο αν ο κυριος Σιαμος φερει Stealth.

περιεργο ομως να συμβει μιας κ ειναι αντιθετος σε πωλησεις προϊοντων που εξυπηρετουνται απο το εργοστασιο κι οχι απο τον ιδιο (κλειδια, support).

Θα επρεπε κανονικα να φερνει και κλειδαριες και defender υψιστης ασφαλειας σε συνδυασμο με το κορυφαιο μοντελο πορτας που εχει για καποιους που αναζητουν το κατι παραπανω! Μακαρι να γινει!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Θα επρεπε κανονικα να φερνει και κλειδαριες και defender υψιστης ασφαλειας σε συνδυασμο με το κορυφαιο μοντελο πορτας που εχει για καποιους που αναζητουν το κατι παραπανω! Μακαρι να γινει!!!

και μονο που προσπαθει ν αποφυγει τις μη γραναζωτες μοτουρα με ιζεο νεας γενιας, σε καλο δρομο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.

Πρόκειται να αναβαθμίσω "αρχαία" κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου (potent vario 7000) σε πόρτα ασφαλείας. Έχω διαβάσει μεγάλο μέρος του thread και έχω εστιάσει στα ακόλουθα:

- Κλειδαριά Cisa Revolution Pro ή Mul-T-Lock LoS
- Κύλινδρο Abloy Protec2 ή Μottura champions c48 ή Keso 8000 Ω2
- Defender Disec Diamond BKD250.

 

Πώς σας φαίνεται ο συνδυασμός: Mul-T-Lock LoS + Abloy Protec2 + Disec Diamond BKD250;

Υπάρχει κάτι καλύτερο; Budget περίπου 300 ευρώ...

 

Κάθε σκέψη και ιδέα ευπρόσδεκτη 😉

Επεξ/σία από gothrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αναβαθμίσω λίγο την ασφάλεια της πόρτας γιατί υπήρξαν κρούσματα γύρω μου, περιοχή Ζωγράφου. . Έχω defender και κλειδαριά secureme, δεν ξέρω ακριβώς μοντελο. Με 500 ευρω γίνεται δουλειά μαζι με εργατικά? 

Ο συρτής που είναι ενσωματομενος στη πόρτα κάνει τίποτα? Να αγοράσω κανονικο που πιανει στον τοίχο? 

Θα βάλω και φώτο μετά να  μου πείτε αν αυτά που έχω θέλουν πέταμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gothrog είπε

Καλησπέρα σας.

Πρόκειται να αναβαθμίσω "αρχαία" κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου (potent vario 7000) σε πόρτα ασφαλείας. Έχω διαβάσει μεγάλο μέρος του thread και έχω εστιάσει στα ακόλουθα:

- Κλειδαριά Cisa Revolution Pro ή Mul-T-Lock LoS
- Κύλινδρο Abloy Protec2 ή Μottura champions c48 ή Keso 8000 Ω2
- Defender Disec Diamond BKD250.

Πώς σας φαίνεται ο συνδυασμός: Mul-T-Lock LoS + Abloy Protec2 + Disec Diamond BKD250;

Υπάρχει κάτι καλύτερο; Budget περίπου 300 ευρώ...

Κάθε σκέψη και ιδέα ευπρόσδεκτη 😉

 

13 ώρες πριν, Herald είπε

Θέλω να αναβαθμίσω λίγο την ασφάλεια της πόρτας γιατί υπήρξαν κρούσματα γύρω μου, περιοχή Ζωγράφου. . Έχω defender και κλειδαριά secureme, δεν ξέρω ακριβώς μοντελο. Με 500 ευρω γίνεται δουλειά μαζι με εργατικά? 

Ο συρτής που είναι ενσωματομενος στη πόρτα κάνει τίποτα? Να αγοράσω κανονικο που πιανει στον τοίχο? 

Θα βάλω και φώτο μετά να  μου πείτε αν αυτά που έχω θέλουν πέταμα. 

Καλό είναι να βάλετε και οι δύο φωτογραφίες της πόρτας σας (μέσα, έξω και πλάι να φαίνονται οι πείροι) για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι στις προτάσεις μας. Γιατί πέρα από τον τύπο της κλειδαριάς που έχετε, καμία φορά το πάχος της εσωτερικής και της εξωτερικής (συνήθως ξύλινης) επένδυσης μπορεί να μην επιτρέψει τον συνδυασμό συγκεκριμένων προϊόντων.

Σε γενικές γραμμές:

@gothrogΑν βγάλεις εκτός τον KESO 8000, τότε τα άλλα προϊόντα που ανέφερες είναι από τα καλύτερα. Το αν θα φτάσουν τα 300€ για τα συγκεκριμένα προϊόντα, θα εξαρτηθεί και από το που βρίσκεται η πόρτα.

@HeraldΜε 250~300€, μπορείς να πας σε αρκετά σοβαρό σετ κλειδαριάς κυλίνδρου. Με 500€ πας σε κάτι υπερβολικά καλό. Οπότε με καλή κλειδαριά θα είσαι οκ. Οι σύρτες, θα είναι περιττοί μετά. Καλό είναι να δούμε φωτογραφίες όμως πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλό είναι να βάλετε και οι δύο φωτογραφίες της πόρτας σας (μέσα, έξω και πλάι να φαίνονται οι πείροι) για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι στις προτάσεις μας. Γιατί πέρα από τον τύπο της κλειδαριάς που έχετε, καμία φορά το πάχος της εσωτερικής και της εξωτερικής (συνήθως ξύλινης) επένδυσης μπορεί να μην επιτρέψει τον συνδυασμό συγκεκριμένων προϊόντων.

Σε γενικές γραμμές:

@gothrogΑν βγάλεις εκτός τον KESO 8000, τότε τα άλλα προϊόντα που ανέφερες είναι από τα καλύτερα. Το αν θα φτάσουν τα 300€ για τα συγκεκριμένα προϊόντα, θα εξαρτηθεί και από το που βρίσκεται η πόρτα.

@HeraldΜε 250~300€, μπορείς να πας σε αρκετά σοβαρό σετ κλειδαριάς κυλίνδρου. Με 500€ πας σε κάτι υπερβολικά καλό. Οπότε με καλή κλειδαριά θα είσαι οκ. Οι σύρτες, θα είναι περιττοί μετά. Καλό είναι να δούμε φωτογραφίες όμως πρώτα.

Σε ευχαριστώ, μετά από επικοινωνία με κλειδαρά της περιοχής και τον κ. mclein κατέληξα σε abloy protec και mrm29. Για κλειδαριά θα δούμε αν θα χρειαστεί. 

 

Πάντως έχουν αγριέψει τα πράματα, κόβουν βόλτες μέσα στην πολυκατοικία μέρα μεσημέρι...και δε μιλάμε για μια και δυο φορές...ευτύχως υπάρχει και ο σκύλος εδώ και παίρνει πρέφα και αρχίσει τα γαβ γουβ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε ευχαριστώ, μετά από επικοινωνία με κλειδαρά της περιοχής και τον κ. mclein κατέληξα σε abloy protec και mrm29. Για κλειδαριά θα δούμε αν θα χρειαστεί. 

Πάντως έχουν αγριέψει τα πράματα, κόβουν βόλτες μέσα στην πολυκατοικία μέρα μεσημέρι...και δε μιλάμε για μια και δυο φορές...ευτύχως υπάρχει και ο σκύλος εδώ και παίρνει πρέφα και αρχίσει τα γαβ γουβ. 

Πολύ δυνατός συνδυασμός. Τουλάχιστον όσον αφορά το διαμέρισμα σου, μετά την τοποθέτηση του σετ που ανέφερες δεν θα υπάρχει λόγος ανησυχίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, swayback είπε

Πολύ δυνατός συνδυασμός. Τουλάχιστον όσον αφορά το διαμέρισμα σου, μετά την τοποθέτηση του σετ που ανέφερες δεν θα υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Να ρωτήσω και την βλακεία μου, το μαγνητικό defender κλείνει αυτόματα όταν είσαι μέσα, ή είναι μόνο για όταν λείπεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Να ρωτήσω και την βλακεία μου, το μαγνητικό defender κλείνει αυτόματα όταν είσαι μέσα, ή είναι μόνο για όταν λείπεις? 

Ωραίο θα ήταν να κλειδώνει αυτόματα, αλλά όχι, πρέπει θα το κλειδώνεις χειροκίνητα κάθε φορά. Προφανώς από μέσα δεν κλειδώνει, απλά το κλειδώνεις με το χέρι πριν κλείσεις την πόρτα. Οπότε είναι και για όταν είσαι μέσα και για όταν λείπεις. Δες εδώ πως λειτουργεί.

Το κλείδωμα γίνεται με το χέρι ενώ το ξεκλείδωμα απαιτεί το μαγνητάκι προφανώς.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, swayback είπε

Ωραίο θα ήταν να κλειδώνει αυτόματα, αλλά όχι, πρέπει θα το κλειδώνεις χειροκίνητα κάθε φορά. Προφανώς από μέσα δεν κλειδώνει, απλά το κλειδώνεις με το χέρι πριν κλείσεις την πόρτα. Δες εδώ πως λειτουργεί.

Το κλείδωμα γίνεται με το χέρι ενώ το ξεκλείδωμα απαιτεί το μαγνητάκι προφανώς.

οκ, φαντάστηκα κάπως έτσι πάει το πραμά. Άψογα σε ευχαριστώ.

Αν κατάλαβα καλά και από μόνο του το defender πάντως δεν δίνει πρόσβαση στον αφάλο, θέλει τρύπημα, ακόμα και μάπα αφαλό να έχεις. Υπάρχει άλλος τρόπος να παραβιαστεί το defender? Αθόρυβα εννοώ, όχι βαριοπούλα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

οκ, φαντάστηκα κάπως έτσι πάει το πραμά. Άψογα σε ευχαριστώ.

Αν κατάλαβα καλά και από μόνο του το defender πάντως δεν δίνει πρόσβαση στον αφάλο, θέλει τρύπημα, ακόμα και μάπα αφαλό να έχεις. Υπάρχει άλλος τρόπος να παραβιαστεί το defender? Αθόρυβα εννοώ, όχι βαριοπούλα :P 

Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει κάποιο περιστατικό που το ξεκλείδωσαν χωρίς ζημιά και φασαρία. Αλλά και να το καταφέρουν κάποια στιγμή, θα έχεις Abloy από πίσω οπότε καλή τύχη σε όποιον προσπαθήσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...