Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, gothrog είπε

Καλησπέρα σας.

Πρόκειται να αναβαθμίσω "αρχαία" κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου (potent vario 7000) σε πόρτα ασφαλείας. Έχω διαβάσει μεγάλο μέρος του thread και έχω εστιάσει στα ακόλουθα:

- Κλειδαριά Cisa Revolution Pro ή Mul-T-Lock LoS
- Κύλινδρο Abloy Protec2 ή Μottura champions c48 ή Keso 8000 Ω2
- Defender Disec Diamond BKD250.

Πώς σας φαίνεται ο συνδυασμός: Mul-T-Lock LoS + Abloy Protec2 + Disec Diamond BKD250;

Υπάρχει κάτι καλύτερο; Budget περίπου 300 ευρώ...

Κάθε σκέψη και ιδέα ευπρόσδεκτη 😉

εχεις και ρεστα....

στα 260€ δε θα βρεις τιποτα καλυτερο.

βαλε cisa αντι για los θα κατσει καλυτερα στην πορτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια.

Λέω να προχωρήσω με Cisa Revolution Pro + Abloy Protec2 + Disec Diamond BKD250.

 

43 λεπτά πριν, mclein² είπε

βαλε cisa αντι για los θα κατσει καλυτερα στην πορτα.

@mclein²Είναι εύκολο να το εξηγήσεις λίγο αυτό; Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gothrog είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια.

Λέω να προχωρήσω με Cisa Revolution Pro + Abloy Protec2 + Disec Diamond BKD250.

@mclein²Είναι εύκολο να το εξηγήσεις λίγο αυτό; Ευχαριστώ!

 

θεωρω οτι θα εχει λιγοτερες αντιστασεις & πιο ομορφη λειτουργια επανω σε πορτα φτιαγμενη με potent.

η επιβαρυνση της καταστασης με diamond + abloy ειναι αρκετη οποτε κ η Los καπελο θεωρω οτι δε θα βοηθησει την κατασταση.

εννοειται οτι δεν υπαρχει προβλημα & θα παιζει καμπανα αλλα οχι τοσο οσο με Revo.

ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ & ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mclein² είπε

θεωρω οτι θα εχει λιγοτερες αντιστασεις & πιο ομορφη λειτουργια επανω σε πορτα φτιαγμενη με potent.

η επιβαρυνση της καταστασης με diamond + abloy ειναι αρκετη οποτε κ η Los καπελο θεωρω οτι δε θα βοηθησει την κατασταση.

εννοειται οτι δεν υπαρχει προβλημα & θα παιζει καμπανα αλλα οχι τοσο οσο με Revo.

ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ & ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ

Εξαιρετικά κατατοπιστικός!

Σε ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Σε ευχαριστώ, μετά από επικοινωνία με κλειδαρά της περιοχής και τον κ. mclein κατέληξα σε abloy protec και mrm29. Για κλειδαριά θα δούμε αν θα χρειαστεί. 

Πάντως έχουν αγριέψει τα πράματα, κόβουν βόλτες μέσα στην πολυκατοικία μέρα μεσημέρι...και δε μιλάμε για μια και δυο φορές...ευτύχως υπάρχει και ο σκύλος εδώ και παίρνει πρέφα και αρχίσει τα γαβ γουβ. 

ιδιο συνδιασμο εχω και εγω,πολυ καλη επιλογη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά έλειπε ο άνθρωπος από το σπίτι. Αν λείπεις και μάλιστα καλοκαίρι να δεις τι ωραία που ξηλώνουν τα κάγκελα που συνήθως βγαίνουν σπάζοντας λίγο το σοβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω Abloy Protec 2 περίπου έναν χρόνο. Τον κύλινδρο τον πέρασα μόνος μου στην κλειδαριά. Τον τελευταίο μήνα μου έτυχε 3 φορές να πάω να ξεκλειδώσω και να νιώθω το κλειδί να γυρνάει χωρίς αποτέλεσμα και να πιάνει μετά από 2-3 περιστροφές. Έχει τύχει σε κάποιον; κάποια συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Καλησπέρα, έχω Abloy Protec 2 περίπου έναν χρόνο. Τον κύλινδρο τον πέρασα μόνος μου στην κλειδαριά. Τον τελευταίο μήνα μου έτυχε 3 φορές να πάω να ξεκλειδώσω και να νιώθω το κλειδί να γυρνάει χωρίς αποτέλεσμα και να πιάνει μετά από 2-3 περιστροφές. Έχει τύχει σε κάποιον; κάποια συμβουλή;

Ξεκλειδώσες για να μπεις μέσα ή για να φύγεις; Αν για να μπεις μέσα, μήπως την ώρα που ξεκλείδωσες είχε κάποιος αφήσει άλλο κλειδί abloy μέσα στον κύλινδρο από τη μέσα πλευρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, swayback είπε

Ξεκλειδώσες για να μπεις μέσα ή για να φύγεις; Αν για να μπεις μέσα, μήπως την ώρα που ξεκλείδωσες είχε κάποιος αφήσει άλλο κλειδί abloy μέσα στον κύλινδρο από τη μέσα πλευρά;

Από μέσα δεν μπαίνει κλειδί, έχω το πόμολο της φωτογραφίας (δεν μου έρχεται η σωστή λέξη). Νομίζω μου έτυχε και τις 3 φορές στο ξεκλείδωμα

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71fPjKv13AL._AC_SL1500_.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Από μέσα δεν μπαίνει κλειδί, έχω το πόμολο της φωτογραφίας (δεν μου έρχεται η σωστή λέξη). Νομίζω μου έτυχε και τις 3 φορές στο ξεκλείδωμα

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71fPjKv13AL._AC_SL1500_.jpg

περιμενεις να δεις μηπως σου κολλησει & πας για αντικατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mclein² είπε

περιμενεις να δεις μηπως σου κολλησει & πας για αντικατασταση.

Περιμένω να κολλήσει και μετά να χρειαστώ κλειδαρά να μπω στο σπίτι; Άραγε έχει εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mclein²@swayback


Πρίζω πάλι, αλλά αφού θα την κάνω που θα την κάνω την δουλειά, υπάρχει κάτι να μπεί στη θέση του σύρτη πόρτας? Είτε σύρτης που να κάνει δουλειά, γιατί αυτος που έχω μου φαίνεται μάπα, είτε 2η κλειδαριά ας πούμε?  Δεν με καίει το κόστος, απλά κάτι να έχω το κεφάλι μου ήρεμο, κυρίως για όταν είμαι μέσα στο σπίτι, οτι αμα είναι να μπούν θα πρέπει να γκρεμίσουν πόρτα και θα τους ακούσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

@mclein²@swayback


Πρίζω πάλι, αλλά αφού θα την κάνω που θα την κάνω την δουλειά, υπάρχει κάτι να μπεί στη θέση του σύρτη πόρτας? Είτε σύρτης που να κάνει δουλειά, γιατί αυτος που έχω μου φαίνεται μάπα, είτε 2η κλειδαριά ας πούμε?  Δεν με καίει το κόστος, απλά κάτι να έχω το κεφάλι μου ήρεμο, κυρίως για όταν είμαι μέσα στο σπίτι, οτι αμα είναι να μπούν θα πρέπει να γκρεμίσουν πόρτα και θα τους ακούσω :P 

Μπορείς να τρυπήσεις την κάσα στο σημείο που ακουμπάει ο σύρτης ώστε να μπαίνει μέσα στην κάσα ο πείρος. Ή μπορείς να βιδώσεις τον μάνταλο ώστε να μην κουνιέται και να "πιάνει" εκεί ο σύρτης. 

Αν κάνεις τρύπα, φρόντισε να μην είναι οριακά μεγαλύτερη από τον πείρο και έχεις θέμα μακροπρόθεσμα. Πχ ο πείρος του σύρτη είναι 18~20mm, οπότε η τρύπα που θα κάνεις να είναι 22~24mm. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

@mclein²@swayback


Πρίζω πάλι, αλλά αφού θα την κάνω που θα την κάνω την δουλειά, υπάρχει κάτι να μπεί στη θέση του σύρτη πόρτας? Είτε σύρτης που να κάνει δουλειά, γιατί αυτος που έχω μου φαίνεται μάπα, είτε 2η κλειδαριά ας πούμε?  Δεν με καίει το κόστος, απλά κάτι να έχω το κεφάλι μου ήρεμο, κυρίως για όταν είμαι μέσα στο σπίτι, οτι αμα είναι να μπούν θα πρέπει να γκρεμίσουν πόρτα και θα τους ακούσω :P 

αμα ειναι να μην εχεις το κεφαλι σου ησυχο με abloy + mrm29....καλυτερα ν'αλλαξουμε ηπειρο.

επισης, αν θυμαμαι καλα δεν ειναι δικη σου η πορτα...οποτε δε νομιζω να εχεις κ πολλα δικαιωματα επανω της - οπως ας πουμε να την τρυπησεις -

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mclein² είπε

αμα ειναι να μην εχεις το κεφαλι σου ησυχο με abloy + mrm29....καλυτερα ν'αλλαξουμε ηπειρο.

επισης, αν θυμαμαι καλα δεν ειναι δικη σου η πορτα...οποτε δε νομιζω να εχεις κ πολλα δικαιωματα επανω της - οπως ας πουμε να την τρυπησεις -

 

1 ώρα πριν, swayback είπε

Μπορείς να τρυπήσεις την κάσα στο σημείο που ακουμπάει ο σύρτης ώστε να μπαίνει μέσα στην κάσα ο πείρος. Ή μπορείς να βιδώσεις τον μάνταλο ώστε να μην κουνιέται και να "πιάνει" εκεί ο σύρτης. 

Αν κάνεις τρύπα, φρόντισε να μην είναι οριακά μεγαλύτερη από τον πείρο και έχεις θέμα μακροπρόθεσμα. Πχ ο πείρος του σύρτη είναι 18~20mm, οπότε η τρύπα που θα κάνεις να είναι 22~24mm. 

Καταρχάς ευχαριστώ και τους 2. Γενικά έχω το ελεύθερο να κάνω ότι θέλω, πέρα από το να πάρω την πόρτα και να φύγω :P 

H αλήθεια είναι δεν θέλω να χαλάσω την πόρτα, υπάρχει κάτι καλύτερο από τον σύρτη που μπορεί να μπεί χωρίς καταστροφή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...