Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Καταρχάς ευχαριστώ και τους 2. Γενικά έχω το ελεύθερο να κάνω ότι θέλω, πέρα από το να πάρω την πόρτα και να φύγω :P 

H αλήθεια είναι δεν θέλω να χαλάσω την πόρτα, υπάρχει κάτι καλύτερο από τον σύρτη που μπορεί να μπεί χωρίς καταστροφή? 

η γνωμη μου ειναι να μην πετας λεφτα χωρις λογο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

η γνωμη μου ειναι να μην πετας λεφτα χωρις λογο.

Εντάξει τα λεφτά μιά φορά τα δίνεις και έχεις το κεφάλι σου ήρεμο. Αν έχεις κάτι να προτείνεις, κατά προτίμηση όχι κλειδαριά αλλά κάτι σαν σύρτης που να κάνει δουλίτσα, είμαι όλος αυτιά :P  


Παρέλαβα το defender πάντως, θα σε ενημερώσω από αύριο για τα υπόλοιπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, pantelikas είπε

Περιμένω να κολλήσει και μετά να χρειαστώ κλειδαρά να μπω στο σπίτι; Άραγε έχει εγγύηση;

εγγυηση εχεις φανταζομαι απλα δεν ξερω πως θα αποδειξεις τις 3 τυχαιες φορες κ αφου δεν το κανει συνεχεια πως θα ζητησεις νεο..

θα ηθελα να μαθω λεπτομερειες & αν ειναι συχνο φαινομενο και για τον protec² περαν του 1 που ηταν δεδομενο οτι κολλουσε μετα απο καποιο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro
  • Κύλινδρος:  EVVA 4KS  

Defender: Disec Kripton  ή  Disec MRM29

Ο ανωτέρω συνδυασμός ειναι πολύ καλός?

Κόστος μαζί με τοποθέτηση 350€ ειναι εντάξει?

Παρακαλώ τους ειδήμονες για τη συμβουλή τους!

Επεξ/σία από ankarage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ankarage είπε
  • Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro
  • Κύλινδρος:  EVVA 4KS  

Defender: Disec Kripton  ή  Disec MRM29

Ο ανωτέρω συνδυασμός ειναι πολύ καλός?

Κόστος μαζί με τοποθέτηση 350€ ειναι εντάξει?

Παρακαλώ τους ειδήμονες για τη συμβουλή τους!

Ναι είναι πολύ καλός συνδυασμός. Το αν η τιμή είναι καλή, εξαρτάται από τον τύπο της κλειδαριάς που έχεις, το αν ο ΦΠΑ είναι μέσα στα 350€ και το που βρίσκεται (πόλη) η πόρτα. Σε γενικές γραμμές είναι οκ αυτή η τιμή για αυτά που κοιτάς. Εντός λογικών ορίων, ειδικά στη περίπτωση με το MRM29.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω πρόβλημα με τον αφαλό-κύλινδρο που έχω: δεν κλειδώνει- γυρίζει το κλειδί. Μόλις πάρει μισή βόλτα νιώθω ότι θα σπάσει αν το πιέσω για να κλειδώσει. Ακόμα και ανοιχτή όταν είναι η πόρτα , πάλι δεν κλειδώνει. Με το κλειδί (χωρίς να το ζορίσω) πλέον μπορώ μόνο να μετακινήσω την γλώσσα για να ανοίξω από έξω. 

Υποθέτω ότι έχει πρόβλημα ο αφαλός-κύλινδρος και διαβάζοντας αρκετές σελίδες από το φορουμ, έχω πλέον  μπει στο τριπάκι για αλλαγή όχι μόνο του κυλίνδρου αλλά και defender και ίσως κλειδαριάς. (Η πόρτα είναι δεκαετίας αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες/κατασκευαστή).

Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες για να πάρω και μία γνώμη από τους ειδικούς:

Α Ο συνδυασμός κυλίνδρου και defender που έχω τώρα , διαβάζοντας το post πρέπει να είναι της πλάκας.

Β Το πιο πιθανό είναι να είναι το πρόβλημα στον κύλινδρο ; (καταλαβαίνω ότι διάγνωση μόνο με περιγραφή , χωρίς αυτοψία είναι λίγο δύσκολη...)

Γ Αν προχωρήσω σε αλλαγή όλου του πακέτου διαβάζοντας τα προηγούμενα posts ,προσανατολίζομαι προς: revo + abloy protec 2 ή 4KS + disec BD200 . 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

IMG_20200907_075546.jpg

IMG_20200907_075528.jpg

IMG_20200907_075509.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Μιας και χρειάζεται να βγάλουμε μερικά αντικλείδια για την εξώπορτα της πολυκατοικίας, κανένα κλειδαράδικο δεν μπορεί να μας βγάλει, σε 3 που πήγα μου είπαν οτι ειναι πατενταρισμένο το κλειδί και μόνον μέσω αντιπροσωπίας μπορούμε να βρούμε κλειδιά. Τους πήρα και μου είπαν οτι για 3 κλειδιά θέλουν €130 μιας και θα έρθουν μέσω Γερμανίας. Αφου το συζήτησα με τους άλλους ένοικους λέμε οτι αν ειναι να δώσουμε 130 για 3 κλειδιά, καλύτερα να αλλάξουμε κλειδαριά και ΑΝ χρειαστούμε κάποια στιμή κι άλλα να μπορούμε να τα βγάλουμε εδω.

Έχετε κάποια ιδέα για το ποια κλειδαριά ειναι καλή για εξώπορτες, μιας και είμαι παντελώς άσχετος. Παρακάτω παραθέτω και τις φωτογραφίες για το πως ειναι η κλειδαριά και το κλειδί το ίδιο.
Ευχαριστώ και που το διαβάσατε.

 

 

IMG_0214.jpg

IMG_0213.jpg

IMG_0212.jpg

IMG_0215.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας!

Κλειδί για Cisa Astral S που μπορώ να βγάλω; Γιατί σε ένα κλειδάκι ασκήθηκε επίδραση Uri Geller...

Την κάρτα της κλειδαριάς την έχω.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yonah είπε

Καλημέρα παιδιά,

Μιας και χρειάζεται να βγάλουμε μερικά αντικλείδια για την εξώπορτα της πολυκατοικίας, κανένα κλειδαράδικο δεν μπορεί να μας βγάλει, σε 3 που πήγα μου είπαν οτι ειναι πατενταρισμένο το κλειδί και μόνον μέσω αντιπροσωπίας μπορούμε να βρούμε κλειδιά. Τους πήρα και μου είπαν οτι για 3 κλειδιά θέλουν €130 μιας και θα έρθουν μέσω Γερμανίας. Αφου το συζήτησα με τους άλλους ένοικους λέμε οτι αν ειναι να δώσουμε 130 για 3 κλειδιά, καλύτερα να αλλάξουμε κλειδαριά και ΑΝ χρειαστούμε κάποια στιμή κι άλλα να μπορούμε να τα βγάλουμε εδω.

Έχετε κάποια ιδέα για το ποια κλειδαριά ειναι καλή για εξώπορτες, μιας και είμαι παντελώς άσχετος. Παρακάτω παραθέτω και τις φωτογραφίες για το πως ειναι η κλειδαριά και το κλειδί το ίδιο.
Ευχαριστώ και που το διαβάσατε.

IMG_0214.jpg

IMG_0213.jpg

IMG_0212.jpg

IMG_0215.jpg

BKS Helius είναι ο κύλινδρος που έχετε τώρα και από ότι διαβάζω:

Αναφορά σε κείμενο

Ο κύλινδρος HELIUS διαθέτει πατενταρισμένο προφίλ και τα κλειδιά του αναπαράγονται μόνο κατόπιν παραγγελίας, με την ένδειξη της κάρτας ιδιοκτησίας και την ταυτότηα, στην εταιρεία.

Γενικά όταν τα αντίγραφα των κλειδιών βγαίνουν μόνο από εξωτερικό, είναι πολύ ακριβά.

Εφόσον δεν θέλετε να πληρώνετε τόσα για αντίγραφα κλειδιών, μπορείτε να αλλάξετε τον κύλινδρο μόνο.
 

Αν θέλετε κάποιον αντίστοιχου επιπέδου ασφαλείας που θα έχει ελεγχόμενη αναπαραγωγή κλειδιών αλλά θα μπορείτε να βγάζετε εύκολα αντίγραφα (μόνο με την επίδειξη της κάρτας ιδιοκτησίας), δείτε για τον κύλινδρο EVVA EPS. Θα σας κοστίσει περίπου 80€ και κάθε αντίγραφο επιπλέον αντίγραφο κλειδιού, θα κοστίζει 10~15€ (δεν έχω ακούσει για παραπάνω).

Κάτι λίγο πιο οικονομικό είναι ο WINKHAUS keyTec RPE.

Επίσης, αν είστε λίγοι και σχετικά προσεκτικοί χρήστες, θα είχα στα υπόψιν και τον AGB Scudo 9000 (ελεύθερη αναπαραγωγή κλειδιών αλλά καλό επίπεδο ασφαλείας). 

Τέλος, αν θέλετε κάτι ακόμα φθηνότερο, με ελεύθερη αναπαραγωγή κλειδιών όμως και με πολύ φθηνά κλειδιά (3~5€), υπάρχει και ο Cisa Astral S. Είναι το λιγότερο που θα έβαζα, αλλά να ξέρετε είναι κατώτερος και αυτών που πρότεινα και αυτού που ήδη έχετε. Από άποψη ασφάλειας, δεν θα τον πρότεινα.
 

Οπότε, ιδανικά EVVA EPS ή WINKHAUS keyTec RPE. Αν θέλετε με λιγότερα χρήματα αλλά είστε αρκετά προσεκτικοί, τότε AGB Scudo 9000. Και αν δεν σας νοιάζει να "κατέβετε" σε ασφάλεια και απλά θέλετε να κάνετε τη δουλειά σας οικονομικά, τότε Cisa Astral S.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, swayback είπε

BKS Helius είναι ο κύλινδρος που έχετε τώρα και από ότι διαβάζω:

Γενικά όταν τα αντίγραφα των κλειδιών βγαίνουν μόνο από εξωτερικό, είναι πολύ ακριβά.

Εφόσον δεν θέλετε να πληρώνετε τόσα για αντίγραφα κλειδιών, μπορείτε να αλλάξετε τον κύλινδρο μόνο.
 

Αν θέλετε κάποιον αντίστοιχου επιπέδου ασφαλείας που θα έχει ελεγχόμενη αναπαραγωγή κλειδιών αλλά θα μπορείτε να βγάζετε εύκολα αντίγραφα (μόνο με την επίδειξη της κάρτας ιδιοκτησίας), δείτε για τον κύλινδρο EVVA EPS. Θα σας κοστίσει περίπου 80€ και κάθε αντίγραφο επιπλέον αντίγραφο κλειδιού, θα κοστίζει 10~15€ (δεν έχω ακούσει για παραπάνω).

Κάτι λίγο πιο οικονομικό είναι ο WINKHAUS keyTec RPE.

Επίσης, αν είστε λίγοι και σχετικά προσεκτικοί χρήστες, θα είχα στα υπόψιν και τον AGB Scudo 9000 (ελεύθερη αναπαραγωγή κλειδιών αλλά καλό επίπεδο ασφαλείας). 

Τέλος, αν θέλετε κάτι ακόμα φθηνότερο, με ελεύθερη αναπαραγωγή κλειδιών όμως και με πολύ φθηνά κλειδιά (3~5€), υπάρχει και ο Cisa Astral S. Είναι το λιγότερο που θα έβαζα, αλλά να ξέρετε είναι κατώτερος και αυτών που πρότεινα και αυτού που ήδη έχετε. Από άποψη ασφάλειας, δεν θα τον πρότεινα.
 

Οπότε, ιδανικά EVVA EPS ή WINKHAUS keyTec RPE. Αν θέλετε με λιγότερα χρήματα αλλά είστε αρκετά προσεκτικοί, τότε AGB Scudo 9000. Και αν δεν σας νοιάζει να "κατέβετε" σε ασφάλεια και απλά θέλετε να κάνετε τη δουλειά σας οικονομικά, τότε Cisa Astral S.

Καταρχάς, χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Έπειτα, θεωρείς οτι υπάρχον BKS Helius ειναι καλός και αξίζει να τον κρατήσουμε - πληρώνοντας και τα όσα μας ζητάει η εταιρία; Το οικονομικό είναι σε εντελώς δεύτερη (μην σου πω και τρίτη) μοίρα. Αν και είμαστε λίγοι  ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είμαστε προσεκτικοί. Οπότε κοιτώ για τον EVVA EPS;

Επεξ/σία από yonah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yonah είπε

Καταρχάς, χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Έπειτα, θεωρείς οτι υπάρχον BKS Helius ειναι καλός και αξίζει να τον κρατήσουμε - πληρώνοντας και τα όσα μας ζητάει η εταιρία; Το οικονομικό είναι σε εντελώς δεύτερη (μην σου πω και τρίτη) μοίρα. Αν και είμαστε λίγοι  ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είμαστε προσεκτικοί. Οπότε κοιτώ για τον EVVA EPS;

Δεν αξίζει να δώσετε 130€ για 3 κλειδιά εξώπορτας.

Έχει νόημα να κοιτάτε ποιον κύλινδρο θα επιλέξετε, με την προϋπόθεση ότι κλειδώνετε, αλλιώς δεν έχει ιδιαίτερη σημασία...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, yonah είπε

Καταρχάς, χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Έπειτα, θεωρείς οτι υπάρχον BKS Helius ειναι καλός και αξίζει να τον κρατήσουμε - πληρώνοντας και τα όσα μας ζητάει η εταιρία; Το οικονομικό είναι σε εντελώς δεύτερη (μην σου πω και τρίτη) μοίρα. Αν και είμαστε λίγοι  ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είμαστε προσεκτικοί. Οπότε κοιτώ για τον EVVA EPS;

Ο κύλινδρος που έχετε τώρα, έχει δυνατό πλεονέκτημα το ότι τα κλειδιά βγαίνουν από Γερμανία. Οπότε θεωρητικά δεν υπάρχουν άκοπα κλειδιά εδώ. Και επίσης είναι σχετικά σπάνιος.

Οπότε όσον αφορά την ασφάλεια κλειδιού, ο Helius υπερτερεί σε σχέση με αυτούς που πρότεινα. Αν δεν υπήρχε το "θέμα" των κλειδιών, δεν θα τον άλλαζα προσωπικά. Αλλά από την άλλη, αν είναι να θες 40~50€ και αρκετή αναμονή για κάθε κλειδί, ε είναι θέμα. Δεν είναι καλή επιλογή για κεντρική είσοδο από αυτή την άποψη. Είναι πιο πρακτικό να έχεις έναν κύλινδρο αξιόλογο του οποίου αντικλείδια βγαίνουν πιο γρήγορα και πιο οικονομικά. Χάνεις ασφάλεια αλλά κερδίζεις σε ευκολία. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις τι προτιμάς.

Θεωρώ καλύτερη επιλογή τον EVVA EPS για κεντρική είσοδο. Και φυσικά είναι σημαντικό να κλειδώνετε την πόρτα όπως είπε ο Pintourikio, αλλιώς αν μένει ξεκλείδωτη, δεν έχει νόημα να βάλετε καλό κύλινδρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Vmanos είπε

Καλησπέρα,

έχω πρόβλημα με τον αφαλό-κύλινδρο που έχω: δεν κλειδώνει- γυρίζει το κλειδί. Μόλις πάρει μισή βόλτα νιώθω ότι θα σπάσει αν το πιέσω για να κλειδώσει. Ακόμα και ανοιχτή όταν είναι η πόρτα , πάλι δεν κλειδώνει. Με το κλειδί (χωρίς να το ζορίσω) πλέον μπορώ μόνο να μετακινήσω την γλώσσα για να ανοίξω από έξω. 

Υποθέτω ότι έχει πρόβλημα ο αφαλός-κύλινδρος και διαβάζοντας αρκετές σελίδες από το φορουμ, έχω πλέον  μπει στο τριπάκι για αλλαγή όχι μόνο του κυλίνδρου αλλά και defender και ίσως κλειδαριάς. (Η πόρτα είναι δεκαετίας αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες/κατασκευαστή).

Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες για να πάρω και μία γνώμη από τους ειδικούς:

Α Ο συνδυασμός κυλίνδρου και defender που έχω τώρα , διαβάζοντας το post πρέπει να είναι της πλάκας.

Β Το πιο πιθανό είναι να είναι το πρόβλημα στον κύλινδρο ; (καταλαβαίνω ότι διάγνωση μόνο με περιγραφή , χωρίς αυτοψία είναι λίγο δύσκολη...)

Γ Αν προχωρήσω σε αλλαγή όλου του πακέτου διαβάζοντας τα προηγούμενα posts ,προσανατολίζομαι προς: revo + abloy protec 2 ή 4KS + disec BD200 . 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

IMG_20200907_075546.jpg

IMG_20200907_075528.jpg

IMG_20200907_075509.jpg

Που πήγε το κομμάτι του defender και το εσωτερικό διακοσμητικό της πόρτας?

Ο κύλινδρος από θέμα ασφάλειας καλό είναι να αλλαχτεί.

Η κλειδαριά αφού είναι 10ετιας, ας αλλαχτεί και αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, swayback είπε

Ο κύλινδρος που έχετε τώρα, έχει δυνατό πλεονέκτημα το ότι τα κλειδιά βγαίνουν από Γερμανία. Οπότε θεωρητικά δεν υπάρχουν άκοπα κλειδιά εδώ. Και επίσης είναι σχετικά σπάνιος.

Οπότε όσον αφορά την ασφάλεια κλειδιού, ο Helius υπερτερεί σε σχέση με αυτούς που πρότεινα. Αν δεν υπήρχε το "θέμα" των κλειδιών, δεν θα τον άλλαζα προσωπικά. Αλλά από την άλλη, αν είναι να θες 40~50€ και αρκετή αναμονή για κάθε κλειδί, ε είναι θέμα. Δεν είναι καλή επιλογή για κεντρική είσοδο από αυτή την άποψη. Είναι πιο πρακτικό να έχεις έναν κύλινδρο αξιόλογο του οποίου αντικλείδια βγαίνουν πιο γρήγορα και πιο οικονομικά. Χάνεις ασφάλεια αλλά κερδίζεις σε ευκολία. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις τι προτιμάς.

Θεωρώ καλύτερη επιλογή τον EVVA EPS για κεντρική είσοδο. Και φυσικά είναι σημαντικό να κλειδώνετε την πόρτα όπως είπε ο Pintourikio, αλλιώς αν μένει ξεκλείδωτη, δεν έχει νόημα να βάλετε καλό κύλινδρο.

Προτείνεις να ειναι πομολοκυλινδρος σε είσοδο πολυκατοικιας, ώστε να είναι πιο εύκολο και γρήγορο να ξεκλειδώσει σε μια κατάσταση ανάγκης σε σχέση με το να ψάχνεις το κλειδί, να μπει στην υποδοχή, να ξεκλειδώσεις (που ουσιαστικά απαγορεύεται να είναι κλειδωμένη για το τι μπορεί να συμβεί σε περίπτωση ανάγκης);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...