Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Έχει κλειδώσει η πόρτα του δωματίου μου.Μαλλον είχε σπασμένο κλειδί μέσα και δεν το ήξερα.
Υπάρχει τρόπος να ανοίξει;

 

http://imgur.com/gallery/ILpxsmJ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, XronisR είπε

Έχει κλειδώσει η πόρτα του δωματίου μου.Μαλλον είχε σπασμένο κλειδί μέσα και δεν το ήξερα.
Υπάρχει τρόπος να ανοίξει;

http://imgur.com/gallery/ILpxsmJ

ναι, καλεις κλειδαρα.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Για ένα έξτρα μαγνητικό κλειδί για Disec mrm29 σε ποιον απευθύνομαι στην Αττική;

Θα βόλευε ή στα βόρεια προάστια που μένω ή στον Πειραιά που εργάζομαι.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Spiros_Mout44 είπε

Καλησπέρα.Για ένα έξτρα μαγνητικό κλειδί για Disec mrm29 σε ποιον απευθύνομαι στην Αττική;

Θα βόλευε ή στα βόρεια προάστια που μένω ή στον Πειραιά που εργάζομαι.Ευχαριστώ.

Χρυσολωρα 16, Μεταμορφωση = Σωτηροπουλος

Σαχτούρη 34, Πειραιάς = Ραπτοπουλος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Είμαι σε φάση ανακαίνισης και θέλω το καλύτερο δυνατό στο θέμα πόρτας.

Με budget έως 600€ τι είναι το καλύτερο που μπορώ να έχω στο θέμα ασφάλειας?

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου δώσετε τις προδιαγραφές που θα πρέπει να ζητήσω καθώς και τι πρέπει να περιμένω να μου δώσουν που να πιστοποιεί/εξασφαλίζει ότι έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές που έχω ζητήσει.. καθότι άσχετος με το θέμα

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Panos_Kam είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Είμαι σε φάση ανακαίνισης και θέλω το καλύτερο δυνατό στο θέμα πόρτας.

Με budget έως 600€ τι είναι το καλύτερο που μπορώ να έχω στο θέμα ασφάλειας?

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου δώσετε τις προδιαγραφές που θα πρέπει να ζητήσω καθώς και τι πρέπει να περιμένω να μου δώσουν που να πιστοποιεί/εξασφαλίζει ότι έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές που έχω ζητήσει.. καθότι άσχετος με το θέμα

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Τι εννοείς 600 ευρω ξαι πόρτα κάσα και κλειδαριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Panos_Kam είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Είμαι σε φάση ανακαίνισης και θέλω το καλύτερο δυνατό στο θέμα πόρτας.

Με budget έως 600€ τι είναι το καλύτερο που μπορώ να έχω στο θέμα ασφάλειας?

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου δώσετε τις προδιαγραφές που θα πρέπει να ζητήσω καθώς και τι πρέπει να περιμένω να μου δώσουν που να πιστοποιεί/εξασφαλίζει ότι έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές που έχω ζητήσει.. καθότι άσχετος με το θέμα

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Παίρνεις την φθηνή εκδοχή με τα 450€ που έχουν οι περισσότεροι και βάζεις ένα πακετάκι revo pro-bd200 και ότι κύλινδρο από agb dck και πάνω θες. Οριακά βέβαια τα 600€ γιατί αν δεν κάνω λάθος και αυτό το πακέτο πάει κάνα 200αρι, οπότε αν σε παίρνει ανέβασε γενικά το κασε στα 700€ αν σε παίρνει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Παίρνεις την φθηνή εκδοχή με τα 450€ που έχουν οι περισσότεροι και βάζεις ένα πακετάκι revo pro-bd200 και ότι κύλινδρο από agb dck και πάνω θες. Οριακά βέβαια τα 600€ γιατί αν δεν κάνω λάθος και αυτό το πακέτο πάει κάνα 200αρι, οπότε αν σε παίρνει ανέβασε γενικά το κασε στα 700€ αν σε παίρνει.. 

Ευχαριστώ! Ναι άνετα πάω στα 700/800 αν πρόκειται για σημαντική αναβάθμιση από τα 500/600€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Panos_Kam είπε

Ευχαριστώ! Ναι άνετα πάω στα 700/800 αν πρόκειται για σημαντική αναβάθμιση από τα 500/600€

Κυρίως το κομμάτι των 100-200€ παραπάνω αφορά αυτά που προείπα που είναι και το βασικό κομμάτι της ασφάλειας. Σε θωράκιση με 100€ παραπάνω δε νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο.. Αντε καμία μόνωση... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2020 στις 10:11 ΠΜ, Justelene235 είπε

Καλημέρα σας,

συζήτησα μαζί του και μου είπε ότι θα βάλει τελικά mottura c48. Για τη συγκεκριμένη άποψη;

Πολύ καλός!

Τελικά class 4 με mottura κλειδαριά και mottura c48? Defender ποιο θα βάλεις?

Αν επιτρέπεται τι τιμή στην δίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Panos_Kam είπε

Ευχαριστώ! Ναι άνετα πάω στα 700/800 αν πρόκειται για σημαντική αναβάθμιση από τα 500/600€

Ψάξε για τα εξής:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ATROS. Βγαίνει κάπου στα 700€ όπως την δίνουν. Ζητάς προσφορά με κύλινδρο CES DM5 ή Mottura Champions Pro ή KESO 8000. Η εναλλακτική είναι να πάρεις την πόρτα στα ~700€ και μετά την τοποθέτηση να προμηθευτείς έναν πολύ καλό κύλινδρο με 100~150€(καλύτερο από τους 3 που ανέφερα πιο πάνω) από κάπου αλλού και να στον αλλάξουν. 

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ARMOR ή Dierre Sparta 17. Ζητάς προσφορά για αυτά τα δύο μοντέλα, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο AGB DCK ή EVVA ICS ή Dom ix Twido. Από ~700€ έως 800κάτι ο συνδυασμός αυτός. Το μοντέλο θωράκισης Dierre Sparta 17 είναι πιο φθηνό από το ARMOR, οπότε επιτρέπει να βάλεις ανώτερο κύλινδρο, όπως EVVA 4KS ή Dom ix TwinStar. 

Προσωπικά, μάλλον θα προτιμούσα το μοντέλο θωράκισης ATROS όπου μετά την τοποθέτηση θα του έβαζα κύλινδρο EVVA 4KS ή KABA Expert ή Mottura C48 (κόστος 160~180€). 


Ο πρώτος (ATROS) δεν είναι ευέλικτος, γι αυτό και λέω ότι μετά την τοποθέτηση βάζεις ότι κύλινδρο θες - τον οποίο θα προμηθευτείς από άλλο επαγγελματία. Αυτά που τοποθετεί αυτός, είναι απλά καλά. Υπάρχουν όμως και καλύτερα, γι αυτό και προτείνω ιδανικά την τοποθέτηση άλλου κυλίνδρου μετά την τοποθέτηση.

Ο δεύτερος είναι πιο συζητήσιμος οπότε προτείνω να ζητήσεις αυτά που γράφω στο "2", που έχω ακούσει ότι τοποθετεί. 
 

Γενικά, στα ~600€ το καλύτερο δυνατό σενάριο είναι πολύ οικονομική πόρτα ασφαλείας (400~450€) όπου οριακά θα μπορέσεις να την παραγγείλεις με κλειδαριά γραναζωτή και να της βάλεις έναν αξιόλογο κύλινδρο που δεν παραβιάζεται εύκολα. 

Στα 700~800€ όμως, υπάρχει περιθώριο να βάλεις σοβαρό σετ κλειδαριάς αλλά παράλληλα η πόρτα να έχει και αξιόλογη θωράκιση. Γι αυτό προτείνω και τα 3 παραπάνω μοντέλα θωράκισης. 

Όποιον και να προτιμήσεις πάντως, το σημαντικότερο είναι να δώσεις έμφαση στην κλειδαριά. Και ειδικά στον κύλινδρο γιατί πολλοί επαγγελματίες "σπρώχνουν" κακούς κυλίνδρους με τη σέσουλα. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Panos_Kam είπε

Ευχαριστώ! Ναι άνετα πάω στα 700/800 αν πρόκειται για σημαντική αναβάθμιση από τα 500/600€

Πιστεύω μπορείς να πάρεις μια καλή πόρτα+σετ κλειδαριάς στα 700-800€ με το απαραίτητο ψάξιμο.

Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα τα εξής:

Α) Πόρτα με διπλή θωράκιση (εσωτερική+εξωτερική) με 1mm πάχος θωράκισης.

Β) Τοποθέτηση με πάκτωση πυρων και τσιμεντάρισμα!

Γ) Γραναζωτη Κλειδαριά μάρκας Mottura/cisa/iseo/multock

Δ) Προστατευτικό κυλίνδρου "Defender" κατά προτίμηση το Disec bd200 

Ε) Τελευταίο και πιο σημαντικό είναι η επιλογή του κυλίνδρου, αλλά το κομμάτι που είναι το πιο εύκολο για να αλλάξεις και κάποιος μόνος του. Εδώ οι περισσότεροι επαγγελματίες αρχίζουν να τσατιζονται όταν ρωτάς-ζητας πληροφορίες ή κάτι άλλο, γιατί θέλουν να πουλήσουν τα δικά τους που πάντα τυγχάνει να είναι και τα "καλύτερα". Υπάρχουν πάρα πολλοί κύλινδροι που είναι για πέταμα και παρά πολλοί που αξίζουν, οπότε δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε αυτή την στιγμή. Πάρε προσφορές, αναζήτησε τα παραπάνω και ρώτα τους τι επιλογές έχεις σε κυλίνδρους και τότε έλα να μας ενημερώσεις.

9 λεπτά πριν, swayback είπε

Ψάξε για τα εξής:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ATROS. Βγαίνει κάπου στα 700€ όπως την δίνουν. Ζητάς προσφορά με κύλινδρο CES DM5 ή Mottura Champions Pro ή KESO 8000. Η εναλλακτική είναι να πάρεις την πόρτα στα ~700€ και μετά την τοποθέτηση να προμηθευτείς έναν πολύ καλό κύλινδρο με 100~150€(καλύτερο από τους 3 που ανέφερα πιο πάνω) από κάπου αλλού και να στον αλλάξουν. 

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ARMOR ή Dierre Sparta 17. Ζητάς προσφορά για αυτά τα δύο μοντέλα, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο AGB DCK ή EVVA ICS ή Dom ix Twido. Από ~700€ έως 800κάτι ο συνδυασμός αυτός. Το μοντέλο θωράκισης Dierre Sparta 17 είναι πιο φθηνό από το ARMOR, οπότε επιτρέπει να βάλεις ανώτερο κύλινδρο, όπως EVVA 4KS ή Dom ix TwinStar. 

Προσωπικά, μάλλον θα προτιμούσα το μοντέλο θωράκισης ATROS όπου μετά την τοποθέτηση θα του έβαζα κύλινδρο EVVA 4KS ή KABA Expert ή Mottura C48 (κόστος 160~180€). 


Ο πρώτος (ATROS) δεν είναι ευέλικτος, γι αυτό και λέω ότι μετά την τοποθέτηση βάζεις ότι κύλινδρο θες - τον οποίο θα προμηθευτείς από άλλο επαγγελματία. Αυτά που τοποθετεί αυτός, είναι απλά καλά. Υπάρχουν όμως και καλύτερα, γι αυτό και προτείνω ιδανικά την τοποθέτηση άλλου κυλίνδρου μετά την τοποθέτηση.

Ο δεύτερος είναι πιο συζητήσιμος οπότε προτείνω να ζητήσεις αυτά που γράφω στο "2", που έχω ακούσει ότι τοποθετεί. 
 

Γενικά, στα ~600€ το καλύτερο δυνατό σενάριο είναι πολύ οικονομική πόρτα ασφαλείας (400~450€) όπου οριακά θα μπορέσεις να την παραγγείλεις με κλειδαριά γραναζωτή και να της βάλεις έναν αξιόλογο κύλινδρο που δεν παραβιάζεται εύκολα. 

Στα 700~800€ όμως, υπάρχει περιθώριο να βάλεις σοβαρό σετ κλειδαριάς αλλά παράλληλα η πόρτα να έχει και αξιόλογη θωράκιση. Γι αυτό προτείνω και τα 3 παραπάνω μοντέλα θωράκισης. 

Όποιον και να προτιμήσεις πάντως, το σημαντικότερο είναι να δώσεις έμφαση στην κλειδαριά. Και ειδικά στον κύλινδρο γιατί πολλοί επαγγελματίες "σπρώχνουν" κακούς κυλίνδρους με τη σέσουλα. 

Το μοντέλο class 2 προς Κηφισιά μεριά και το μοντέλο shell (το πιο φθηνό της rock είναι) λες να αξίζουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...