Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Το μοντέλο class 2 προς Κηφισιά μεριά και το μοντέλο shell (το πιο φθηνό της rock είναι) λες να αξίζουν?

To shell το είχαμε παραγγείλει πριν 5 χρόνια με έναν φίλο που ήθελε κάτι φθηνό. Τίποτα το ιδιαίτερο. Κατηγορία Dierre Sparta θα έλεγα αλλά σε νορμάλ τιμή. Τότε είχε βγει περίπου 750€ με AP3S, securemme defender και κλειδαριά. Και laminate μέσα έξω. Οπότε δεν..
Το θέμα είναι ότι αν χρεώνει κοντά +200€ για BD200 και έναν κύλινδρο κατηγορίας των 100€, ε νομίζω δεν αξίζει. Το Rock που έχει είναι ωραίο/καλό μοντέλο θωράκισης αλλά πάει 800~840€ όπως το δίνει με AP4S και Cisa defender. Οπότε αν το θες με καλύτερο defender και κύλινδρο, πάει στα 1000€ περίπου. Οπότε πάλι δεν...για μένα. 

 

Το Class 2 (PN) το είχα ξεχάσει. Θυμάμαι ότι όταν είχα πάρει προσφορά, μου είχαν πει 870+ΦΠΑ αλλά για το Class 3 με γραναζωτή mottura και iseo R6. Πολλά λεφτά για αυτό το σετ κλειδαριάς, αλλά πάνε και κάποια χρόνια (νομίζω 5). Το θέμα είναι αν βάζουν κανένα σοβαρό κύλινδρο Mottura (μιας και θυμάμαι δουλεύουν πολύ Mottura εκεί). Αν βάζουν, ίσως τότε το Class 2 με Mottura C28 plus ή ιδανικά με Mottura C48, να βγαίνει κοντά στα 800κάτι. 

Γενικά έχει καλές πόρτες η PN αλλά δεν θυμάμαι να προσφέρει ευελιξία ως προς την επιλογή κυλίνδρου. 

Shell και Class 2 πάντως, είναι λίγο κατώτερα από το ATROS όσον αφορά τη θωράκιση, χωρίς να είναι και αισθητά φθηνότερα. Κάπως έτσι θα τα έβαζα: Armor > Atros > Shell/Class 2/Dierre Sparta.

 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, swayback είπε

To shell το είχαμε παραγγείλει πριν 5 χρόνια με έναν φίλο που ήθελε κάτι φθηνό. Τίποτα το ιδιαίτερο. Κατηγορία Dierre Sparta θα έλεγα αλλά σε νορμάλ τιμή. Τότε είχε βγει περίπου 750€ με AP3S, securemme defender και κλειδαριά. Και laminate μέσα έξω. Οπότε δεν..
Το θέμα είναι ότι αν χρεώνει κοντά +200€ για BD200 και έναν κύλινδρο κατηγορίας των 100€, ε νομίζω δεν αξίζει. Το Rock που έχει είναι ωραίο/καλό μοντέλο θωράκισης αλλά πάει 800~840€ όπως το δίνει με AP4S και Cisa defender. Οπότε αν το θες με καλύτερο defender και κύλινδρο, πάει στα 1000€ περίπου. Οπότε πάλι δεν...για μένα. 

Το Class 2 (PN) το είχα ξεχάσει. Θυμάμαι ότι όταν είχα πάρει προσφορά, μου είχαν πει 870+ΦΠΑ αλλά για το Class 3 με γραναζωτή mottura και iseo R6. Πολλά λεφτά για αυτό το σετ κλειδαριάς, αλλά πάνε και κάποια χρόνια (νομίζω 5). Το θέμα είναι αν βάζουν κανένα σοβαρό κύλινδρο Mottura (μιας και θυμάμαι δουλεύουν πολύ Mottura εκεί). Αν βάζουν, ίσως τότε το Class 2 με Mottura C28 plus ή ιδανικά με Mottura C48, να βγαίνει κοντά στα 800κάτι. 

Γενικά έχει καλές πόρτες η PN αλλά δεν θυμάμαι να προσφέρει ευελιξία ως προς την επιλογή κυλίνδρου. 

Shell και Class 2 πάντως, είναι λίγο κατώτερα από το ATROS όσον αφορά τη θωράκιση, χωρίς να είναι και αισθητά φθηνότερα. Κάπως έτσι θα τα έβαζα: Armor > Atros > Shell/Class 2/Dierre Sparta.

Πάντως ο φίλος από πάνω που πήγε στην PN αν κατάλαβα καλά, για το class 4 στην αρχή του είπαν για r6, μετά του είπαν r50 και τελικά του έδωσαν τον c48.

Γενικά μου έρχονται στο μυαλό 3-4 καταστήματα που παλιά χρησιμοποιούσαν mottura και το έχουν γυρίσει προς iseo σιγά σιγά.

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pintourikio είπε

Πάντως ο φίλος από πάνω που πήγε στην PN αν κατάλαβα καλά, για το class 4 στην αρχή του είπαν για r6, μετά του είπαν r50 και τελικά του έδωσαν τον c48.

Έχεις δίκιο. 

Επίσης βρήκα και την προσφορά που είχα πάρει τότε. Είχαν γράψει ότι ο καλύτερος που έβαζαν τότε ήταν ο C28 με επιβάρυνση +180€, διαφορετικά τοποθετούσαν όποιον κύλινδρο ήθελα (είχα ρωτήσει για Abloy και διάφορους άλλους κορυφαίους) με το ίδιο περίπου κόστος. Πάρα πολλά τα 180 για C28 αλλά ελπίζω, επειδή είναι παλιά η προσφορά, να βάζουν με τα ίδια τον C48 τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostakiss είπε

Υπάρχουν αναφορές παρόμοιες για το mrm29? Η έπεσε σε ελαττωματικό προϊόν ;

ετυχε.

συχνοτερο ειναι στο mrm23 που ηρθε μια ολοκληρη παρτιδα μαπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2020 στις 10:08 ΠΜ, Giorgosatene είπε

 

Θετω προς συγκριση τρια κορυφαια μοντελα θωρακισμενης πορτας χωρις μα γνωριζω βεβαια αν κινουνται στα ιδια επιπεδα απο αποψη τιμης!

α) ideal 22class 5 !!!!

β) dierre 5 star! 

γ) super 1 champion!

Με τραβαει η ideal!!! Η μηπως η dierre με τα 6 χιλιοστα; Η παλι  μηπως ειναι καλυτερα siamo με σουπερ πακτωση;

για το εξοχικο την κοιταω!!!! 

Περιμενω γνωμες!

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Θετω προς συγκριση τρια κορυφαια μοντελα θωρακισμενης πορτας χωρις μα γνωριζω βεβαια αν κινουνται στα ιδια επιπεδα απο αποψη τιμης!

α) ideal 22class 5 !!!!

β) dierre 5 star! 

γ) siamo super 1 champion!

Με τραβαει η ideal!!! Η μηπως η dierre με τα 6 χιλιοστα; Η παλι  μηπως ειναι καλυτερα siamo με σουπερ πακτωση;

για το εξοχικο την κοιταω!!!! 

Περιμενω γνωμες!

Γενικά είναι υπερβολή.. Ειδικά για εξοχικό, που αν θελήσουν να μπουν, θα μπουν! Γιατί έχουν άπλετο χρόνο. Επίσης αν πάνε με σκοπό να ρίξουν κάτω μια πόρτα 1000€, δεν θα σταματήσουν στην πόρτα των 2000€. Θα πρότεινα να βάλεις μια καλή πόρτα και έναν συναγερμό αλλά ότι θέλεις.

Για σοβαρή δουλειά και εγκατάσταση θα διάλεγα την 3η. Για την πρώτη δεν θα το σκεφτόμουν, καθώς εν έτη 2020 σ όλες τις διπλές του κλειδαριές βάζει μόνο στον έναν κύλινδρο defender και τον άλλον τον αφήνει έτσι.. Οπότε για μια τόσο ακριβή πόρτα δεν θα τον προτιμούσα.

Δες και την diamond.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Γενικά είναι υπερβολή.. Ειδικά για εξοχικό, που αν θελήσουν να μπουν, θα μπουν! Γιατί έχουν άπλετο χρόνο. Επίσης αν πάνε με σκοπό να ρίξουν κάτω μια πόρτα 1000€, δεν θα σταματήσουν στην πόρτα των 2000€. Θα πρότεινα να βάλεις μια καλή πόρτα και έναν συναγερμό αλλά ότι θέλεις.

Για σοβαρή δουλειά και εγκατάσταση θα διάλεγα την 3η. Για την πρώτη δεν θα το σκεφτόμουν, καθώς εν έτη 2020 σ όλες τις διπλές του κλειδαριές βάζει μόνο στον έναν κύλινδρο defender και τον άλλον τον αφήνει έτσι.. Οπότε για μια τόσο ακριβή πόρτα δεν θα τον προτιμούσα.

Δες και την diamond.

Ξεχασα να πω οτι σε ολες τος πορτες θα μπει ξεχωριστο σετ defender κυλινδρου για μεγαλυτερη αναβαθμιση! Το ερωτημα αφορουσε κυριως την θωρακιση και τοποθετηση της πορτας! Επισης το ερωτημα δεν ειναι αν αξιζει να μπει μια τετοια πορτα αλλα ποια απο αυτες τις πορτες αξιζει περισσοτερο! Στις παραπαναω προσθετω και την diamond  που μου αρεσει αλλα δεν ξερω αν πλησιαζει στο επιπεδο των αλλων! Αυτονοητο οτι θα υπαρχουν και αλλα συστηματα ασφαλειας!

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Γενικά είναι υπερβολή.. Ειδικά για εξοχικό, που αν θελήσουν να μπουν, θα μπουν! Γιατί έχουν άπλετο χρόνο. Επίσης αν πάνε με σκοπό να ρίξουν κάτω μια πόρτα 1000€, δεν θα σταματήσουν στην πόρτα των 2000€. Θα πρότεινα να βάλεις μια καλή πόρτα και έναν συναγερμό αλλά ότι θέλεις.

Για σοβαρή δουλειά και εγκατάσταση θα διάλεγα την 3η. Για την πρώτη δεν θα το σκεφτόμουν, καθώς εν έτη 2020 σ όλες τις διπλές του κλειδαριές βάζει μόνο στον έναν κύλινδρο defender και τον άλλον τον αφήνει έτσι.. Οπότε για μια τόσο ακριβή πόρτα δεν θα τον προτιμούσα.

Δες και την diamond.

Η Diamond δυστυχώς ξεκινάει από 3000€+. Είχα ρωτήσει τον Φεβρουάριο.

Ωραία και η Dierre Five Star αλλά αν η Sentry 4 κάνει 1500€, δεν νομίζω η πρώτη να κάνει λιγότερο από 2000~2500€.

Όποιος θέλει κάτι υπερβολικά καλό, τότε Ideal 22 και Super 1 Champion. Η Super παίζει κάπου στα 1700€ με διπλή κλειδαριά και η Ideal 22 νομίζω είναι ακόμα φθηνότερη.

Την Ideal δεν την έχω δει από κοντά, αλλά η Super 1 είναι ιδιαίτερη κατασκευή. Στο τσακ ήμουν να την πάρω αντί για το κατώτερο μοντέλο, αλλά ευτυχώς επικράτησε η λογική (αν και η διαφορά ήταν 200κάτι ευρώ αν θυμάμαι καλά, όχι κάτι το τραγικό).

Βέβαια, ακόμα και οι πωλητές των Diamond και Super 1 Champion, λένε ότι είναι υπερβολή τα συγκεκριμένα μοντέλα θωράκισης και ότι έχουν νόημα να τοποθετηθούν, αν όλα τα υπόλοιπα ανοίγματα του σπιτιού είναι εξίσου ενισχυμένα. Είναι και αρκετά βαριές (+-200kg) οπότε παίζει λίγο ρόλο και που θα στερεωθούν. Πχ σε μονότουβλο τοίχο, είχαν πει ότι δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στην atros με 50 € επιπλέον βάζεις mottura c4j. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά από τον c48. Εμένα το κλειδί μου μου φαίνεται ίδιο με αυτό του c48 που βλέπω στο site της mottura (έχει και ένα κινούμενο ελασματάκι στη μύτη του κλειδιού).

Επεξ/σία από johnieXoX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Πάντως στην atros με 50 € επιπλέον βάζεις mottura c4j. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά από τον c48. Εμένα το κλειδί μου μου φαίνεται ίδιο με αυτό του c48 που βλέπω στο site της mottura (έχει και ένα κινούμενο ελασματάκι στη μύτη του κλειδιού).

Σε ποιο κατάστημα έκανες αυτό το ντιλ?

Νομίζω είχε πει ο @mclein² ότι είναι ο ίδιος κύλινδρος με την διαφορά ότι τα κλειδιά του αντιγράφονται κανονικά εδώ, σε αντίθεση με τον c48 που γίνεται μόνο στο εργοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Σε ποιο κατάστημα έκανες αυτό το ντιλ?

Νομίζω είχε πει ο @mclein² ότι είναι ο ίδιος κύλινδρος με την διαφορά ότι τα κλειδιά του αντιγράφονται κανονικά εδώ, σε αντίθεση με τον c48 που γίνεται μόνο στο εργοστάσιο.

Στο κεντρικό στην Αθήνα. Μου είχε βάλει με 50 € παραπάνω τον keso 8000, αλλά επειδή διάβασα ότι ο c4j είναι καλύτερος, τον πήγα πίσω και μου τον άλλαξε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Στο κεντρικό στην Αθήνα. Μου είχε βάλει με 50 € παραπάνω τον keso 8000, αλλά επειδή διάβασα ότι ο c4j είναι καλύτερος, τον πήγα πίσω και μου τον άλλαξε.

ναι αλλα αυτο το εκανε μονο σ εσενα 😂

εστειλα κι εγω δυο συμφορουμιτες κ τους εδινε τσαμπιονς προ...ουτε καν τον с28

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, mclein² είπε

ναι αλλα αυτο το εκανε μονο σ εσενα 😂

εστειλα κι εγω δυο συμφορουμιτες κ τους εδινε τσαμπιονς προ...ουτε καν τον с28

Δεν τον πιάνεις πουθενά τον "άτιμο" 😛

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα ειχε πει αρχικά ο ενας απο τους δυο κυλίνδρους θα ειναι ο ST 8 διάβασα εδω και του ειπα να βάλει τον Keso 8000 και δεν πήρε παραπάνω χρήματα ειναι φαίνεται ανάλογα το φεγγάρι του!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, swayback είπε

Η Diamond δυστυχώς ξεκινάει από 3000€+. Είχα ρωτήσει τον Φεβρουάριο.

Ωραία και η Dierre Five Star αλλά αν η Sentry 4 κάνει 1500€, δεν νομίζω η πρώτη να κάνει λιγότερο από 2000~2500€.

Όποιος θέλει κάτι υπερβολικά καλό, τότε Ideal 22 και Super 1 Champion. Η Super παίζει κάπου στα 1700€ με διπλή κλειδαριά και η Ideal 22 νομίζω είναι ακόμα φθηνότερη.

Την Ideal δεν την έχω δει από κοντά, αλλά η Super 1 είναι ιδιαίτερη κατασκευή. Στο τσακ ήμουν να την πάρω αντί για το κατώτερο μοντέλο, αλλά ευτυχώς επικράτησε η λογική (αν και η διαφορά ήταν 200κάτι ευρώ αν θυμάμαι καλά, όχι κάτι το τραγικό).

Βέβαια, ακόμα και οι πωλητές των Diamond και Super 1 Champion, λένε ότι είναι υπερβολή τα συγκεκριμένα μοντέλα θωράκισης και ότι έχουν νόημα να τοποθετηθούν, αν όλα τα υπόλοιπα ανοίγματα του σπιτιού είναι εξίσου ενισχυμένα. Είναι και αρκετά βαριές (+-200kg) οπότε παίζει λίγο ρόλο και που θα στερεωθούν. Πχ σε μονότουβλο τοίχο, είχαν πει ότι δεν είναι και ότι καλύτερο.

Καλησπερα μετα απο καιρο,μια επισημανση να κανω.

Ειπες πως την ideal 22 δεν θα πηγαινες με τιποτα επειδη δεν βαζει ντιφεντερ(!!!😟😟😧) στη δευτερη κλειδαρια και εδω λες οτι για κατι πολυ καλο βλεπεις την ideal.Καπου μπερδευτηκα.

Η super champ νομιζω στα 1700€ που αναφερεις ειναι λιγα.Ειχα ρωτησει περυσι για την Extra 1 με διπλη με τη δευτερη η abloy αυτοματη και μου εδωσε τιμη με εκπτωση υποτιθεται στα 1800€,οποτε την Super 1 την υπολογιζω κανενα 2500€.

Η Guard δεν συμπεριλαμβανεται στις Τοπ;;

Πιστευω η five 5 star ειναι πολυ καλη με την πρυποθεση μην βαζουν την καπως ξεπερασμενη dierre new power,κριμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...