Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Patrikeas είπε

Καλοριζικη με ασφαλεια!

Τι κυλινδρο και ντιφεντερ επελεξες;Ποσο στοιχησε η πορτα, αν επιτρεπεται;;

Το τσιμεντο που σου εβαλαν,ηταν κατοπιν απαιτηση σου ή το εβαλαν απο μονοι τους;

Για evva 4ks μου κάνει και defender δεν μπορώ να διακρίνω καλά από τις φωτό, mrm29 λέω ή bd200 😛 

Για να δούμε αν έχω εκπαιδευτεί καλά 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

MAG3G ξεκάθαρα!

@maglor1981Προσοχή στο καθάρισμα της λάκας όσο γίνεται. Εμένα μου είχαν πει μακριά από καθαριστικά ή οινόπνευμα...μαλακή πετσέτα και σκέτο νερό και όντως φεύγουν οι δαχτυλιές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Μετακόμισα πρόσφατα στο κέντρο της Αθήνας και σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στην ασφάλεια του διαμερίσματος. Έχω δύο πόρτες, μια κεντρική και μια στην κουζίνα που βγαίνει στο μπαλκόνι (υπερυψωμένο ισόγειο). Τι κύλινδρο θα μου προτείνατε να επιλέξω για αυτές τις κλειδαριές σε ένα μπάτζετ 50€-70€ ο ένας καθώς defender στα 30€-50€.

Σας ευχαριστώ πολύ.

PicsArt_09-18-10.27.45.jpg

PicsArt_09-18-10.24.56.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pubg3 είπε

Καλησπέρα σας. Μετακόμισα πρόσφατα στο κέντρο της Αθήνας και σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στην ασφάλεια του διαμερίσματος. Έχω δύο πόρτες, μια κεντρική και μια στην κουζίνα που βγαίνει στο μπαλκόνι (υπερυψωμένο ισόγειο). Τι κύλινδρο θα μου προτείνατε να επιλέξω για αυτές τις κλειδαριές σε ένα μπάτζετ 50€-70€ ο ένας καθώς defender στα 30€-50€.

Σας ευχαριστώ πολύ.

PicsArt_09-18-10.27.45.jpg

PicsArt_09-18-10.24.56.jpg

Καλησπέρα. 

Από έναν Cisa Astral S ή AGB 9000 σε κάθε πόρτα. Το πολύ. 

Αν βάλεις defender στην ξύλινη πόρτα, θα έχεις θέμα με το εσωτερικό διακοσμητικό μετά, οπότε θα έλεγα άστο. Επίσης, στην ξύλινη υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα ο νέος κύλινδρος, επειδή είναι παλιά η κλειδαριά. Οπότε αν τον βάλεις και λειτουργεί περίεργα, την αλλάζεις κι αυτή. 

Στην αλουμινόπορτα ίσως θα είχε περισσότερο νόημα να βάλεις 1-2 σύρτες τύπου CAL Double XL ή Domus WK+ από μέσα. 
 

Για την ξύλινη πόρτα θα προτείνω και κάτι επιπλέον, που μάλλον θα με κράξει ο mclein: αντί για defender, θα έβαζα έναν από τους δύο κυλίνδρους που έγραψα πιο πάνω, μαζί με την πλάκα Disec A0059. 
 

Στην ξύλινη, στην ουσία θες να μην μπορούν να σου σπάσουν εύκολα τον κύλινδρο. Άντε να έχει και μία μικρή προστασία η κλειδαριά από τρύπημα. Μέχρι εκεί. Σε επίθεση με λοστό ή μεγάλο κατσαβίδι όμως, να περιμένεις ότι δεν θα κάνουν τίποτα αυτά που πρότεινα. 

Στην αλουμινόπορτα πάντως, πέρα από τον κύλινδρο, αν βάλεις και 1-2 σύρτες θα προσφέρουν κάποια αντίσταση σε λοστό ή κάτι αντίστοιχο. Οι σύρτες θα είχαν περισσότερο νόημα και από τον κύλινδρο σε αυτή την πόρτα θα έλεγα.
 

Αν νοικιάζεις, σωστό θα ήταν να ενημερωθεί πρώτα ο ιδιοκτήτης για οποιαδήποτε παρέμβαση πέραν της αλλαγής κυλίνδρου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Patrikeas είπε

Καλοριζικη με ασφαλεια!

Τι κυλινδρο και ντιφεντερ επελεξες;Ποσο στοιχησε η πορτα, αν επιτρεπεται;;

Το τσιμεντο που σου εβαλαν,ηταν κατοπιν απαιτηση σου ή το εβαλαν απο μονοι τους;

4 ώρες πριν, pintourikio είπε

Για evva 4ks μου κάνει και defender δεν μπορώ να διακρίνω καλά από τις φωτό, mrm29 λέω ή bd200 😛 

Για να δούμε αν έχω εκπαιδευτεί καλά 😂

Κύλινδρος evva 4ks kai defender mag 3g. Τσιμέντο μου το είχε πει από την αρχή ότι βάζει και έτσι έγινε χωρίς να πω κάτι εγώ.

3 ώρες πριν, swayback είπε

MAG3G ξεκάθαρα!

@maglor1981Προσοχή στο καθάρισμα της λάκας όσο γίνεται. Εμένα μου είχαν πει μακριά από καθαριστικά ή οινόπνευμα...μαλακή πετσέτα και σκέτο νερό και όντως φεύγουν οι δαχτυλιές. 

Νεράκι του Θεού κάνει μια δουλειά. αντε κανένα υγρο για ξυλινες επιφάνειες ...

και το 3g τελικά μια χαρά είναι, λίγο συνήθεια 1-2-3 φορές. Που νομιζα ότι θα παιδεύει και θα είναι μανούρα, τίποτα τσακ μπαμ είναι τελικά...

Επεξ/σία από maglor1981
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, maglor1981 είπε

και απο την αλλαγή της πόρτας αξίζει να κρατήσω τίποτα?? μου έμειναν

ένας κύλινδρος mul-t-lock 7x7 μια κλειδαριά flag??
IMG_20200918_170340.jpg.1a6d6151e8c357111c78578c25ec7817.jpg

και μια κλειδαριά CISA
IMG_20200918_160609.jpg.1d3021c267d4828bdbd8c258cf035950.jpg

 

Μόνο τον κύλινδρο θα κράταγα για καμία πόρτα αποθήκης, σιδερένια πόρτα ταράτσας, κλπ. Τα άλλα μπαα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Κύλινδρος evva 4ks kai defender mag 3g. Τσιμέντο μου το είχε πει από την αρχή ότι βάζει και έτσι έγινε χωρίς να πω κάτι εγώ.

Νεράκι του Θεού κάνει μια δουλειά. αντε κανένα υγρο για ξυλινες επιφάνειες ...

και το 3g τελικά μια χαρά είναι, λίγο συνήθεια 1-2-3 φορές. Που νομιζα ότι θα παιδεύει και θα είναι μανούρα, τίποτα τσακ μπαμ είναι τελικά...

Πόσο σου πήγε φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Ήρθε και εγκαταστάθηκε λοιπόν η ευρωπαϊκή πόρτα TANK. Νομίζω πως έγινε πολύ καλή δουλειά. Τα παιδιά ήταν πολύ καλά και άριστοι επαγγελματίες. Ασχολήθηκαν όση ώρα έπρεπε και δεν την ξεπέταξαν απλώς. Όπως υποσχέθηκα ανεβάζω και μερικές φωτό.
Συμπερασματικά πολύ vfm η επιλογή του συγκεκριμένου καταστήματος. Πήρα αυτό που ήθελα χωρίς μα και μου. Απόλυτα ικανοποιημένος.

IMG_20200915_115446_1.jpg

IMG_20200915_131312.jpg

IMG_20200915_164437.jpg

IMG_20200915_164443.jpg

IMG_20200915_164540_1.jpg

IMG_20200918_160213.jpg

Καλορίζικη! Η πόρτα φαίνεται εξαιρετική ποιοτικά και πολύ όμορφη αισθητικά. 

Σε αντίθεση με τον πορτοκαλί τοίχο...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς σας φαίνεται σαν προσφορά πόρτα παραγωγική και δεύτερη κλειδαριά abloy αυτόματου μηχανικου κλειδώματος στα 1000 + ΦΠΑ ;

Η αλλιώς με διπλή μοτουρα χωρίς αυτόματο κλείδωμα αλλά μπλοκάρισμα της κυρίας όταν είναι κλειδωμένη στα 930+ΦΠΑ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, primeragt είπε

Πώς σας φαίνεται σαν προσφορά πόρτα παραγωγική και δεύτερη κλειδαριά abloy αυτόματου μηχανικου κλειδώματος στα 1000 + ΦΠΑ ;

Η αλλιώς με διπλή μοτουρα χωρίς αυτόματο κλείδωμα αλλά μπλοκάρισμα της κυρίας όταν είναι κλειδωμένη στα 930+ΦΠΑ;

Καλύτερα την 1η επιλογή θα έλεγα. Είναι μικρή η διαφορά και το αυτόματο κλείδωμα είναι χρήσιμο και πρακτικό. Φεύγεις, δεν κλειδώνεις και όταν γυρνάς το ξεκλείδωμα είναι άμεσο, σαν να ανοίγεις ξεκλείδωτη πόρτα. Συν ότι η πόρτα θα είναι πάντα κλειδωμένη και δεν θα έχεις την έννοια αυτή (κλείδωσα; δεν κλείδωσα; κλπ).

Και κυλίνδρους: CES DM5, Mottura Champions Pro, KESO 8000.

Ζήτησε τους και Mottura C28 ή Mottura C48 / 4J...ποιος ξέρει, μπορεί και να σου πουν ναι. Αν σου πουν όχι, ε, διάλεξε 2 από τους 3 που έγραψα πιο πάνω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλύτερα την 1η επιλογή θα έλεγα. Είναι μικρή η διαφορά και το αυτόματο κλείδωμα είναι χρήσιμο και πρακτικό. Φεύγεις, δεν κλειδώνεις και όταν γυρνάς το ξεκλείδωμα είναι άμεσο, σαν να ανοίγεις ξεκλείδωτη πόρτα. Συν ότι η πόρτα θα είναι πάντα κλειδωμένη και δεν θα έχεις την έννοια αυτή (κλείδωσα; δεν κλείδωσα; κλπ).

Και κυλίνδρους: CES DM5, Mottura Champions Pro, KESO 8000.

Ζήτησε τους και Mottura C28 ή Mottura C48 / 4J...ποιος ξέρει, μπορεί και να σου πουν ναι. Αν σου πουν όχι, ε, διάλεξε 2 από τους 3 που έγραψα πιο πάνω..

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, primeragt είπε

Πώς σας φαίνεται σαν προσφορά πόρτα παραγωγική και δεύτερη κλειδαριά abloy αυτόματου μηχανικου κλειδώματος στα 1000 + ΦΠΑ ;

Η αλλιώς με διπλή μοτουρα χωρίς αυτόματο κλείδωμα αλλά μπλοκάρισμα της κυρίας όταν είναι κλειδωμένη στα 930+ΦΠΑ;

Την εβαλα τον Μάρτιο του 2019, abloy αυτοματου κλειδώματος και με δεύτερη κλειδαριά με κυλινδρο KESO 8000, αψογη τοποθέτηση με τσιμέντο,πολύ στιβαρή πόρτα με βάρος 120 κιλα,απο το κεντρικό του κατάστημα στα 1360 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2020 στις 8:39 ΠΜ, VKG είπε

Καλημέρα! 200-250€ για την κάθε πόρτα. Επίσης στον ίδιο χώρο χρειάζομαι να αντικαταστήσω μια παλιά ξύλινη πόρτα με θωρακισμένη με κόστος έως 700€. Διάβασα προσεκτικά δεκάδες από τις αναρτήσεις που έχουν γίνει αλλά μπερδεύτηκα λίγο.

206D1B6D-641C-4A00-9B82-47F1D9774A68.jpeg

3B3A6F7F-18CA-4F12-8EDB-A761061CD7DD.jpeg

B52E394C-82DD-4017-A5A0-89C6C1098616.jpeg

Κοντά στα 200€

Γραναζωτη κλειδαριά μάρκας multlock/iseo/cisa/mottura

Defender: disec bd200

Κύλινδρος: evva eps/ winkhaus ntra/ mottura champions pro

Κοντά στα 250€

Κλειδαριά + defender τα ίδια με επάνω

Κύλινδρος: Agb dck/ evva ics/ dom ix twido

Εγώ θα πήγαινα να πάρω προσφορά για την πόρτα armor και την πόρτα atros (περίπου 700-750€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Έχουμε ξύλινη πόρτα σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με κλειδαριά τρίαινα.

Χρειαζόμαστε 5 κλειδιά.

Έχω ένα ενδιαφέρον για τον winkhaus n-tra, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ?

 

Βάζω φωτογραφία με τον κύλινδρο πού έχει τώρα η πόρτα

IMG-0879fe9e10b60762ca27de517635bbcf-V.jpg

Επεξ/σία από karthan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Θα τοποθετηθεί CISA Revolution pro + CISA RS3S σε πόρτα εξόδο σε σπίτι με αυτόνομη είσοδο. Για απομακρυσμένη άνοιγμα από θυροτηλέφωνο, τι θα προτείνατε;

Ηλεκτρική κλειδαριά revolution pro, ή κανονική + ηλεκτρικό κυπρί; Ποιες οι διαφορές τους; Υπέρ- κατά;

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...