Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, dchatz είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όσον αφορα το κομμάτι κοιλοδοκού που προτείνεις να κολληθεί μπροστά (λογικά όπως τα λές ένας κοιλοδοκός 60Χ30Χ2 θα κάνει) αυτός κάποιο καπάκι δε πρέπει να έχει; Και μετά η φάσα που έχει η κλειδαριά δε πρέπει να βιδωθεί πάνω στο καπάκι; Το λέω γιατί όπως καταλαβαίνω δε πρέπει να υπάρχει κενο μεταξύ κοιλοδοκού και κλειδαριάς ενω αν βάλλω το κομμάτι που λες θα έχει μετά έναν πόντο γύρω-γύρω.

Επίσης μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ από τα προϊόντα που λές ("cisa astral" , "προσθετη κλειδαρια 2 στροφων της securemme", "gevy διστροφη κυλινδρο με αφαλο"). Ρωτάω βασικά γιατί αυτή η κλειδαριά που έχω δεν είναι ένας κλασσικός κύλινδρος, είναι διπλός, τρίγωνος από μέσα, και κλασσικός απ 'εξω. Δε βρίσκω κάτι τέτοιο. Επίσης ή άλλη που λες κάτω από το τζάμι δε γίνεται να είναι χωνευτή, πρέπει να είναι κάπως που να εξέχει από τη μέσα πλευρά. Αν έβλεπα φωτογραφίες από τα παραπάνω θα καταλάβαινω ακριβώς για ποιο προϊόν μιλάς.

Ο απ' εξω αφαλός αλλάχθηκε κάποτε που χάθηκαν όλα τα κλειδιά για προστασία (επειδή ρώτησες).

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

καπου μπερδευτηκες ή μπερδευτηκα εγω κ δεν καταλαβα τι μου απαντησες.

α. δε χρειαζεται καπακι. εαν ερθει να τρυπησει καποιος, θα το κανει ετσι κι αλλιως. χρειαζεσαι μια προστασια για το σπασιμο & μονο ο τροπος που σου ειπα γνωριζω οτι υπαρχει με 100% αποδοση.

β. το κυλινδρακι της κλειδαριας μπορεις να το βρεις σε κλειδαρα, λινκ δεν εχω προχειρο. αναζητας κυλινδρακι κουτιαστης κλειδαριας cisa logo.

γ. στο κατω μερος της πορτας, κατω απο το τζαμι δλδ, θεωρητικα πρεπει να υπαρχει κενο. εκει θα μπει μια προσθετη κλειδαρια χωνευτή, οχι κουτιαστη οπως η βασικη σου. προοριζεται για προσθετη ασφαλεια σε ξυλινες πορτες αλλα ενας καλος κλειδαρας / σιδερας / τεχνιτης γενικα μπορει να σκαψει την πορτα κ να τη βαλει. ο @pintourikio αν θελει μπορει να σου βαλει φωτο απο την πορτα που εχει στο εξοχικο του !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mclein² είπε

καπου μπερδευτηκες ή μπερδευτηκα εγω κ δεν καταλαβα τι μου απαντησες.

α. δε χρειαζεται καπακι. εαν ερθει να τρυπησει καποιος, θα το κανει ετσι κι αλλιως. χρειαζεσαι μια προστασια για το σπασιμο & μονο ο τροπος που σου ειπα γνωριζω οτι υπαρχει με 100% αποδοση.

Το σιδερένιο κουτάκι γύρω-γύρω θα πρέπει να είναι πιο έξω από τη φάσα της κλειδαριάς. κάνοντάς το αυτό ο αφαλός θα απέχει από την εσωτερική επιφάνεια του  σιδερένιου κουτιού κάνα πόντο γύρω γύρω, αυτό δεν αναιρεί το ζητούμενο πλεονέκτημα; Δε θα έπρεπε να είναι όσο πιο κοντά γίνεται; και επίσης....το κουτί στο ύψος θα είναι περασιά με τον αφαλό; λίγο πιο προς τα μέσα ή λίγο πιο μπρος τα έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dchatz είπε

Το σιδερένιο κουτάκι γύρω-γύρω θα πρέπει να είναι πιο έξω από τη φάσα της κλειδαριάς. κάνοντάς το αυτό ο αφαλός θα απέχει από την εσωτερική επιφάνεια του  σιδερένιου κουτιού κάνα πόντο γύρω γύρω, αυτό δεν αναιρεί το ζητούμενο πλεονέκτημα; Δε θα έπρεπε να είναι όσο πιο κοντά γίνεται; και επίσης....το κουτί στο ύψος θα είναι περασιά με τον αφαλό; λίγο πιο προς τα μέσα ή λίγο πιο μπρος τα έξω;

το κουτι θα το φτιαξεις τοσο κοντα & με τοσο υψος σχετικα με τον κυλινδρο ωστε να μη σε ενοχλει στο κλειδωμα/ξεκλειδωμα.

αλλος εχει δαχτυλα τσιμπιδακι & αλλος εχει ταναλιες :D 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

Στην πόρτα αυτή της φωτογραφίας θα ήθελα να αλλάξω την κλειδαριά, μιας και μετακόμισα πρόσφατα, είμαι ενοικιαστής.

Επειδή το budget είναι περιορισμένο, τι μπορώ να βάλω σε defender και κύλινδρο, έως 150-200€?

 

 

IMG-20201003-WA0003.jpg

IMG-20201003-WA0000.jpg

IMG-20201003-WA0001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! 

Σκέφτομαι για αλλαγή κυλίνδρου σε πόρτα ασφαλείας και έχω σταμπάρει τον abloy protec2. Θεωρείται ότι είναι ακόμα από τους καλύτερους στην αγορά ή πάει να ξεπεραστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Gataros είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Στην πόρτα αυτή της φωτογραφίας θα ήθελα να αλλάξω την κλειδαριά, μιας και μετακόμισα πρόσφατα, είμαι ενοικιαστής.

Επειδή το budget είναι περιορισμένο, τι μπορώ να βάλω σε defender και κύλινδρο, έως 150-200€?

IMG-20201003-WA0003.jpg

IMG-20201003-WA0000.jpg

IMG-20201003-WA0001.jpg

Μπορείς να τοποθετήσεις omega plus και φεύγοντας να ξαναβάλεις πάλι πίσω την παλιά κλειδαριά και να πάρεις την omega plus, με την ελπίδα ότι θα κάνει και στην επόμενη πόρτα.

Αλλιώς επιλέγεις μια γραναζωτη κλειδαριά (iseo/cisa/mottura/multlock) + disec bd200 (ή disec sferik rock για πιο οικονομικό μιας και δεν είναι δικό σου το σπίτι) + winkhaus ntra ή evva eps 

6 λεπτά πριν, John899 είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Σκέφτομαι για αλλαγή κυλίνδρου σε πόρτα ασφαλείας και έχω σταμπάρει τον abloy protec2. Θεωρείται ότι είναι ακόμα από τους καλύτερους στην αγορά ή πάει να ξεπεραστεί;

Θεωρείται ακόμα πολύ καλή επιλογή, αλλά δεν συνεργάζεται πολύ καλά με τις μη γραναζωτες κλειδαριές και γενικά μπορεί να ακουστούν παράπονα από κάποιους γιατί έχει περίεργη αίσθηση κατά την χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Gataros είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Στην πόρτα αυτή της φωτογραφίας θα ήθελα να αλλάξω την κλειδαριά, μιας και μετακόμισα πρόσφατα, είμαι ενοικιαστής.

Επειδή το budget είναι περιορισμένο, τι μπορώ να βάλω σε defender και κύλινδρο, έως 150-200€?

IMG-20201003-WA0003.jpg

IMG-20201003-WA0000.jpg

IMG-20201003-WA0001.jpg

cisa revolution + agb 9000 + sferik rok

cisa revolution + agb dck + sferik rok

cisa revolution + mottura champions pro + sferik rok

cisa revolution + ifam wx1000 + sferik rok

cisa revolution + winkhaus n-tra + sferik rok

cisa revolution + cisa astral tekno pro + sferik rok

cisa revolution + dom ix twido + sferik rok

omega plus + διακοσμητικα disec

 

Όλα ταιριάζουν και θα κανουν μια χαρα τη δουλεια σου.

Σε ολα εισαι κατω ή οριακα στα 200€ με την εργασια.

Εαν δεν αφησεις εκει τα πραγματα, μη βαλεις monolito rok (bd200), η τρυπα δεν καλυπτεται φευγοντας.

5 ώρες πριν, John899 είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Σκέφτομαι για αλλαγή κυλίνδρου σε πόρτα ασφαλείας και έχω σταμπάρει τον abloy protec2. Θεωρείται ότι είναι ακόμα από τους καλύτερους στην αγορά ή πάει να ξεπεραστεί;

απο τους καλυτερους & σιγουρα σε παρα πολυ καλη τιμη / συγκριτικά με τους ανταγωνιστες του.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

Mclein και pintourikio , σας ευχαριστώ παρά πολύ, είστε άψογοι!

 

Μια διευκρίνιση, στην δικιά μου περίπτωση η γλώσσα ειναι πάνω, ενώ στις φωτό πχ της visa revolution, η γλώσσα ειναι πάνω.

Υπαρχει κάποιο θέμα σε αυτό ή τοποθετείται ανάποδα ο μηχανισμός και είμαστε οκ;

Επεξ/σία από Gataros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Gataros είπε

Καλημέρα σε όλους,

Mclein και pintourikio , σας ευχαριστώ παρά πολύ, είστε άψογοι!

Μια διευκρίνιση, στην δικιά μου περίπτωση η γλώσσα ειναι πάνω, ενώ στις φωτό πχ της visa revolution, η γλώσσα ειναι πάνω.

Υπαρχει κάποιο θέμα σε αυτό ή τοποθετείται ανάποδα ο μηχανισμός και είμαστε οκ;

υπαρχουν καταλληλες κλειδαριες για αντικατασταση της υφισταμενης.

τιποτα δεν τοποθετειται αναποδα ή με πατεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Gataros είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.

Μεταξυ του astral tekno και του AP4S, θεωρείς οτι υπάρχει ουσιώδης διαφορά υπέρ του δεύτερου ή να μείνω στον astral tekno?

υπαρχουν καλυτερες επιλογες με λιγοτερα λεφτα αλλα η συγκριση των δυο ειναι ακυρη.

ο ap4s παρεχει μακραν μεγαλυτερη προστασια σε ολα τα επιπεδα.

ομως με 5 κλειδο ap4s και εργασια τεχνιτη, δε μπορω να δω τιμη κατω απο 220€ + φπα.

εαν το βρισκεις εως 200€, προχωρας.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 7:49 ΜΜ, Petros Electron είπε

Τον Winkhaus N-TRA. Δες και τον MAUER Red Line GM 27x35mm . Ο Mauer GM έχει μπίλιες και πίσω από το ωστήριο. Γι' αυτό και το κλειδί του είναι πιο μακρύ σε σχέση με τους άλλους κυλίνδρους. Το χαρακτηριστικό αυτό τον κάνει πιο ανθεκτικό κατά του picking.

Ευχαριστώ πολύ, τελικά επέλεξε το Winkhaus N-TRA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ελαφρώς off-topic μιας και πρόκειται για διόρθωση λειτουργίας κουδουνιού, αν υποθέτω σωστά.

Στην πολυκατοικία μας έγινε αλλαγή πριν κάποιους μηνες η κεντρική πόρτα. Από αλουμινίου με απλή κλειδαριά και ηλετρικό κυπρί, πήγαμε σε θωρακισμένη με ηλεκτρική κλειδαριά cisa. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που κάποιος ένοικος πατάει το κουμπί στιγμιαία από το θυροτηλέφωνο του διαμερίσματος, η εντολή κάτω διαρκεί ορισμένα δευτερόλεπτα. Το αποτέλεσμα είναι ότι αν κάποιος σπρώξει την πόρτα και δεν κλείσει στον χρόνο που είναι ρυθμισμένη από την σούστα, τότε η κλειδαριά δεν ασφαλίζει και η πόρτα μένει ορθάνοιχτη.

Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να ρυθμίσω τη διάρκεια που δίνει εντολή το κουδούνι για απεμπλοκή, προκειμένου αυτό να διαρκεί ελάχιστα και να αποφεύγουμε τέτοια γεγονότα; Τα θυροτηλέφωνά μας και η κουδουνιέρα είναι μάρκας elvox.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, σε πορτα αλουμινιου που βγαινει στο μπαλκονι εχει τοποθετηθει ενας 65ρης cisa κυλινδρος χρηματοκιβωτιου (της πλακας). Το κουφωμα ειναι Europa 8500 και η κλειδαρια cisa τριαινα με τρια σημεια κλειδωματος (αυτη με το δοντακι που μπαινει στο κουφωμα). Για κυλινδρο σε επιπεδο ασφαλειας scudo dck ή και καλυτερο τι θα προτεινατε ? Ο dck θεωρειται ακομη ασφαλης αλλιως με λιγα παραπανω χρηματα τι επιλογες εχουμε? Επισης για τετοια πορτα αλουμινιου ξερετε αν μπαινει defender (φανταζομαι μικρο σε διαμετρο οχι οπως των θωρακισμενων πορτων εισοδου)

Επεξ/σία από andrewchron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ mclein και pintourikio για τις απαντήσεις σας.

Η κλειδαρια είναι γραναζωτή οπότε πιστεύω να μην έχω πρόβλημα με τον abloy. Η τιμή που μου δώσανε είναι 190€ για τον hard με 5 κλειδιά και τοποθέτηση. Θεωρείται ότι είναι καλή τιμή ή υπάρχει κάτι καλύτερο να πάρω σε αυτά τα λεφτά; 

 

Επεξ/σία από John899
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...