Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θέλω να αντικαταστήσω τον κύλινδρο σε κουζινόπορτα αλουμινίου σε μπαλκόνι 1ου ορόφου. Όχι λόγω διάρρηξης, απλά για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Αυτή την στιγμή φοράει έναν Cisa Asix με κλειδαριά Cisa Multitop (3 σημείων με γατζάκια).
To προφίλ αλουμινίου είναι Europa 8500 με πλάτος περίπου 65mm, έχει μέσα-έξω αλουμινένια "προστατευτικά" κυλίνδρου περίπου 7mm και ο κύλινδρος που φοράει τώρα είναι 85mm (50 έξω - 35 μέσα) και εξέχει περίπου 6mm επιπλέον από την μέσα πλευρά (μπορώ δηλαδή να πάω και σε 80mm κύλινδρο (50 έξω -30 μέσα).
Επίσης εξωτερικά η πόρτα δεν έχει κάτι άλλο (ρολό, κάγκελα κτλ.) και έχει τζάμι τρίπλεξ στο πάνω μισό της,
Τι κύλινδρο προτείνετε να βάλω που να έχει νόημα για την περίσταση? (δεν έχω φωτό, ελπίζω να βοηθάει το παρακάτω σχέδιο)
aluminium-door.png.033ceb59b77105c031142d6230b40123.png

Επίσης σε πόρτα ασφαλείας ανάμεσα στον Mottura Champion Pro και τον Keso 8000 (50€ έξτρα) ποιον θα διαλέγατε?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια-απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, t0x1k είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να αντικαταστήσω τον κύλινδρο σε κουζινόπορτα αλουμινίου σε μπαλκόνι 1ου ορόφου. Όχι λόγω διάρρηξης, απλά για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Αυτή την στιγμή φοράει έναν Cisa Asix με κλειδαριά Cisa Multitop (3 σημείων με γατζάκια).
To προφίλ αλουμινίου είναι Europa 8500 με πλάτος περίπου 65mm, έχει μέσα-έξω αλουμινένια "προστατευτικά" κυλίνδρου περίπου 7mm και ο κύλινδρος που φοράει τώρα είναι 85mm (50 έξω - 35 μέσα) και εξέχει περίπου 6mm επιπλέον από την μέσα πλευρά (μπορώ δηλαδή να πάω και σε 80mm κύλινδρο (50 έξω -30 μέσα).
Επίσης εξωτερικά η πόρτα δεν έχει κάτι άλλο (ρολό, κάγκελα κτλ.) και έχει τζάμι τρίπλεξ στο πάνω μισό της,
Τι κύλινδρο προτείνετε να βάλω που να έχει νόημα για την περίσταση? (δεν έχω φωτό, ελπίζω να βοηθάει το παρακάτω σχέδιο)
aluminium-door.png.033ceb59b77105c031142d6230b40123.png

Επίσης σε πόρτα ασφαλείας ανάμεσα στον Mottura Champion Pro και τον Keso 8000 (50€ έξτρα) ποιον θα διαλέγατε?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια-απαντήσεις.

Καλησπέρα. 

Για την αλουμινόπορτα: AGB 9000 ή άντε EVVA EPS. Από έξω καλό θα ήταν να προεξέχει όσο λιγότερο γίνεται, ακόμα κι αν μπαίνει λίγο πιο μέσα από το διακοσμητικό. Οπότε και 30-45 ή 35-45 να πάρεις, θα είναι ακόμα καλύτερα. 

Για την ασφαλείας: Θα προτιμούσα τον Mottura λόγω κόστους. Αν είναι να δώσεις +50 σε σχέση με τον Mottura, υπάρχουν καλύτερες επιλογές από τον KESO 8000. Όπως, AGB DCK, EVVA ICS, Dom ix Twido, WinkHaus X-Tra, Mottura C28, ακόμα και Abloy Protec 2 αν το ψάξεις αρκετά. 

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση!!!

Και πάλι ζητάω από τους διαχειριστές να διαγράψουν το προηγούμενο μήνυμά μου με τις αναφορές εταιρειών.

 

Για την Mottura C48 είχα διαβάσει και σε προηγούμενες αναρτήσεις δικές σου, όπως κάποιος ανέφερε και την c55 αν θυμάμαι καλά.

Άντε και να προσπαθήσω να μου βάλει την c48, τι κάνω με το defender του; Ωραία, έχω διαβάσει σε προηγούμενες αναρτήσεις ότι δεν είναι της πλάκας, αλλά όταν έρθει η ώρα της αναβάθμισης;…ξήλωμα πόρτας, κοψίματα και τοποθέτηση καινούριου; Όπως έχεις και έχει αναφερθεί αρκετά, η Disec βγάζει δυνατά κομμάτια.

Στην άλλη εταιρεία με τις «ερπύστριες», επειδή είναι ευέλικτος, τι κλειδαριά και τι defender να ζητήσω; Μου είχε δείξει και μαγνητικό defender που άνοιγε και εμφανιζόταν ο αφαλός. Η αλήθεια είναι ότι για κάποιον λόγο το φοβάμαι το μαγνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Για την αλουμινόπορτα: AGB 9000 ή άντε EVVA EPS. Από έξω καλό θα ήταν να προεξέχει όσο λιγότερο γίνεται, ακόμα κι αν μπαίνει λίγο πιο μέσα από το διακοσμητικό. Οπότε και 30-45 ή 35-45 να πάρεις, θα είναι ακόμα καλύτερα. 

Για την ασφαλείας: Θα προτιμούσα τον Mottura λόγω κόστους. Αν είναι να δώσεις +50 σε σχέση με τον Mottura, υπάρχουν καλύτερες επιλογές από τον KESO 8000. Όπως, AGB DCK, EVVA ICS, Dom ix Twido, WinkHaus X-Tra, Mottura C28, ακόμα και Abloy Protec 2 αν το ψάξεις αρκετά. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δυστυχώς εκεί που θα παραγγείλω την πόρτα τοποθετούν μόνο τους: Keso 8000, Mottura Champions Pro και CES DM5.
Κι έλεγα να πάρω κάποιον από αυτούς για να ξεμπερδεύω. Θα ρωτήσω βέβαια μήπως την φέρνουν και χωρίς κύλινδρο και πάρω από αλλού έναν της επιλογής μου (από αυτούς που αναφέρεις και που έχουν αναφερθεί στο topic ως κορυφαίοι και VFM).
Αν όχι, από τους παραπάνω 3 ποιος είναι ασφαλέστερος?

*επίσης αν έχεις να προτείνεις κάποιον για να πάω για προσφορά για πόρτα ασφαλείας εκτός από τον παραπάνω, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, μπορείς να μου στείλεις pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση!!!

Και πάλι ζητάω από τους διαχειριστές να διαγράψουν το προηγούμενο μήνυμά μου με τις αναφορές εταιρειών.

Για την Mottura C48 είχα διαβάσει και σε προηγούμενες αναρτήσεις δικές σου, όπως κάποιος ανέφερε και την c55 αν θυμάμαι καλά.

Άντε και να προσπαθήσω να μου βάλει την c48, τι κάνω με το defender του; Ωραία, έχω διαβάσει σε προηγούμενες αναρτήσεις ότι δεν είναι της πλάκας, αλλά όταν έρθει η ώρα της αναβάθμισης;…ξήλωμα πόρτας, κοψίματα και τοποθέτηση καινούριου; Όπως έχεις και έχει αναφερθεί αρκετά, η Disec βγάζει δυνατά κομμάτια.

Στην άλλη εταιρεία με τις «ερπύστριες», επειδή είναι ευέλικτος, τι κλειδαριά και τι defender να ζητήσω; Μου είχε δείξει και μαγνητικό defender που άνοιγε και εμφανιζόταν ο αφαλός. Η αλήθεια είναι ότι για κάποιον λόγο το φοβάμαι το μαγνητικό.

Ρώτα εσύ και για C48 και για C55, δεν χάνεις τίποτα. Θυμίσου μόνο να έχεις υπομονή και να το ζητήσεις με ωραίο τρόπο εκεί. 😁

Για το defender στις συγκεκριμένες πόρτες δεν μπορούν να γίνουν και πολλά. Τα έχεις διαβάσει. Αλλαγή γίνεται μόνο με αφαίρεση της κλειδαριάς, που σημαίνει λύσιμο της πόρτας. Πάντως, αν πας σε διπλή κλειδαριά ή δύο ανεξάρτητες τέλος πάντων, ε ντάξει, μπορεί να μην είναι Disec Diamond τα defender που βάζει, αλλά δύο μεσαίας κατηγορίας είναι παραπάνω από οκ. Οπότε στην περίπτωση που μπουν δύο, δεν θα με απασχολούσε προσωπικά τόσο το θέμα του defender.

Από τον πρώτο θα ζήταγα προσφορά για:

  • Μοντέλο θωράκισης: Group S5 ή Παραγωγικός Τύπος (αν θες κάτι πιο οικονομικό αλλά αρκετά ενισχυμένο - μπες στο site του να δεις τις διαφορές στα μοντέλα)
  • Κλειδαριές: Mottura γραναζωτή + Abloy μηχανική αυτόματου κλειδώματος
  • Κύλινδροι: Mottura C48 + KESO 8000 ή Mottura Champions Pro ή CES DM5 (αν επιμείνει ότι δεν γίνεται να σου βάλει C48, τότε αναγκαστικά θα βάλεις δύο από τους άλλους που ανέφερα)


Εναλλακτικά, αν προτιμήσεις τον άλλον, προτείνω να ζητήσεις δύο προσφορές:

  • Μοντέλο θωράκισης: Tank ή Armor
  • Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro
  • Κύλινδρο: EVVA 4KS
  • Defender: Disec Diamond ή Disec MAG3G

ή (αν σε ενδιαφέρει το αυτόματο κλείδωμα):

  • Μοντέλο θωράκισης: Tank ή Armor
  • Κλειδαριές: Cisa Revolution Pro + Abloy μηχανική αυτόματου κλειδώματος
  • Κύλινδροι: EVVA 4KS + EVVA EPS ή Dom ix Twido
  • Defender: 1x Disec Diamond + 1x Disec BD200

 

Αν βάλεις μαγνητικό defender, αφού σκοπεύεις να δώσεις χρήματα για πολύ καλή κλειδαριά, καλύτερα προτίμησε το Disec MAG3G και όχι το Disec MRM29 που προτείνουν συνήθως. Και αν βάλεις τόσο καλό μαγνητικό defender, μπορείς να κόψεις λίγα από τον κύλινδρο και να βάλεις πχ EVVA ICS ή AGB DCK.

Αν σε ενδιαφέρει και το αυτόματο (μηχανικό) κλείδωμα, νομίζω μπορείς να ζητήσεις και από αυτόν να σου δώσει προσφορά με την μηχανική Abloy αυτόματου κλειδώματος. Την είχε τοποθετήσει κατά παραγγελία σε ένα παιδί από εδώ. Σε αυτή την προσφορά (με το αυτόματο κλείδωμα), δεν θα ζήταγα μαγνητικά defender.

18 λεπτά πριν, t0x1k είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δυστυχώς εκεί που θα παραγγείλω την πόρτα τοποθετούν μόνο τους: Keso 8000, Mottura Champions Pro και CES DM5.
Κι έλεγα να πάρω κάποιον από αυτούς για να ξεμπερδεύω. Θα ρωτήσω βέβαια μήπως την φέρνουν και χωρίς κύλινδρο και πάρω από αλλού έναν της επιλογής μου (από αυτούς που αναφέρεις και που έχουν αναφερθεί στο topic ως κορυφαίοι και VFM).
Αν όχι, από τους παραπάνω 3 ποιος είναι ασφαλέστερος?

*επίσης αν έχεις να προτείνεις κάποιον για να πάω για προσφορά για πόρτα ασφαλείας εκτός από τον παραπάνω, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, μπορείς να μου στείλεις pm

Ναι, κι εγώ ξέρω ότι τοποθετεί μόνο αυτούς τους 3 που αναφέρεις. Βέβαια κάποια μέλη εδώ έχουν αναφέρει ότι μετά από αρκετή ώρα, κατάφεραν να τον πείσουν να τους βάλει Mottura C48 ή ακόμα και να του πάνε κύλινδρο της επιλογής τους (αυτό το είχα καταφέρει κι εγώ πριν 5 χρόνια μετά από αρκετή προσπάθεια, αλλά πάει καιρός..). Χλωμό, αλλά μπορείς να το προσπαθήσεις όπως έγραψα πιο πάνω. Αλλιώς, μάλλον KESO 8000 ή CES DM5 θα προτιμούσα. Ιδανικά θα έπαιρνα την πόρτα με τον CES DM5 και θα το έβαζα στο πρόγραμμα να τον αλλάξω με κάποιον πολύ καλύτερο μετά από 1-2 χρόνια. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, t0x1k είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να αντικαταστήσω τον κύλινδρο σε κουζινόπορτα αλουμινίου σε μπαλκόνι 1ου ορόφου. Όχι λόγω διάρρηξης, απλά για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Αυτή την στιγμή φοράει έναν Cisa Asix με κλειδαριά Cisa Multitop (3 σημείων με γατζάκια).
To προφίλ αλουμινίου είναι Europa 8500 με πλάτος περίπου 65mm, έχει μέσα-έξω αλουμινένια "προστατευτικά" κυλίνδρου περίπου 7mm και ο κύλινδρος που φοράει τώρα είναι 85mm (50 έξω - 35 μέσα) και εξέχει περίπου 6mm επιπλέον από την μέσα πλευρά (μπορώ δηλαδή να πάω και σε 80mm κύλινδρο (50 έξω -30 μέσα).
Επίσης εξωτερικά η πόρτα δεν έχει κάτι άλλο (ρολό, κάγκελα κτλ.) και έχει τζάμι τρίπλεξ στο πάνω μισό της,
Τι κύλινδρο προτείνετε να βάλω που να έχει νόημα για την περίσταση? (δεν έχω φωτό, ελπίζω να βοηθάει το παρακάτω σχέδιο)
aluminium-door.png.033ceb59b77105c031142d6230b40123.png

Επίσης σε πόρτα ασφαλείας ανάμεσα στον Mottura Champion Pro και τον Keso 8000 (50€ έξτρα) ποιον θα διαλέγατε?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια-απαντήσεις.

για την αλουμινοπορτα παρε εναν cisa astral s με 50~60 ευρω και τελος.

περισσοτερα χρηματα δεν υπαρχει λογος να δαπανηθουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swayback, ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Μπήκα και είδα τις διαφορές της GroupS5 από τον παραγωγικό τύπο. Αυτό θα το δω και επί τόπου.

Στην περίπτωση που πάω σε αυτήν την εταιρεία και επιλέξω μονή κλειδαριά, η επιλογή θα είναι;

Κλειδαριά: Mottura γραναζωτή

Κύλινδρος: αν δεν μπει ο Mottura C48, τότε επιλέγω κατά σειρά: KESO 8000, Mottura Champions Pro, CES DM5 ή ακολουθώ αυτό που νομίζω ότι μιλάμε για την ίδια εταιρεία: «…..Αλλιώς, μάλλον KESO 8000 ή CES DM5 θα προτιμούσα. Ιδανικά θα έπαιρνα την πόρτα με τον CES DM5 και θα το έβαζα στο πρόγραμμα να τον αλλάξω με κάποιον πολύ καλύτερο μετά από 1-2 χρόνια.»

 

 

Και…

 

Μήπως, αν πάω σε μονή κλειδαριά, η επιλογή της άλλης εταιρείας:

• Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro

• Κύλινδρο: EVVA 4KS

• Defender: Disec Diamond ή Disec MAG3G

Είναι πιο δυνατή;

 

Απ’ ότι κατάλαβα, στη περίπτωση της διπλής κλειδαριάς προτιμάμε την πόρτα με τα δύσκολα (προς αντικατάσταση defender) ή οι διαφορές είναι μικρές;

 

Και κάτι τελευταίο.

Μία φίλη θέλει να αντικαταστήσει παλιά κλειδαριά  χρηματοκιβωτίου. Η πόρτα είναι του 2003 από κατασκευαστή. Απ’ ότι θυμάμαι, η γλώσσα είναι κάτω από τους πύρους, έχει 6 κινητούς πύρους και μάνταλο μερικού  ανοίγματος. Η πόρτα σε πάχος είναι περίπου στα 80χιλ και από το κέντρο της κλειδαριάς μέχρι την άκρη της πόρτας (από την έξω πλευρά) 80χιλ.

Ο συνδυασμός:

• Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro

• Κύλινδρο: EVVA 4KS

• Defender: Disec Diamond ή Disec MAG3G

Εφόσον ταιριάζουν στην πόρτα της, είναι οκ. Σωστά;

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikos-81 είπε

Στην περίπτωση που πάω σε αυτήν την εταιρεία και επιλέξω μονή κλειδαριά, η επιλογή θα είναι;

Κλειδαριά: Mottura γραναζωτή

Κύλινδρος: αν δεν μπει ο Mottura C48, τότε επιλέγω κατά σειρά: KESO 8000, Mottura Champions Pro, CES DM5 ή ακολουθώ αυτό που νομίζω ότι μιλάμε για την ίδια εταιρεία: «…..Αλλιώς, μάλλον KESO 8000 ή CES DM5 θα προτιμούσα. Ιδανικά θα έπαιρνα την πόρτα με τον CES DM5 και θα το έβαζα στο πρόγραμμα να τον αλλάξω με κάποιον πολύ καλύτερο μετά από 1-2 χρόνια.»

Ναι, αυτό θα έκανα. Θα την επαιρνα με CES DM5 και αργότερα θα έβαζα έναν (πολύ) καλύτερο, με κόστος 150~180€ περίπου.

1 ώρα πριν, Nikos-81 είπε

Μήπως, αν πάω σε μονή κλειδαριά, η επιλογή της άλλης εταιρείας:

• Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro

• Κύλινδρο: EVVA 4KS

• Defender: Disec Diamond ή Disec MAG3G

Είναι πιο δυνατή;

Ναι, το σετ αυτό είναι σημαντικά καλύτερο από το σετ που βάζει ο πρώτος.

1 ώρα πριν, Nikos-81 είπε

Απ’ ότι κατάλαβα, στη περίπτωση της διπλής κλειδαριάς προτιμάμε την πόρτα με τα δύσκολα (προς αντικατάσταση defender) ή οι διαφορές είναι μικρές;

Η διπλή κλειδαριά σου επιτρέπει να είσαι πιο ελαστικός ως προς το επίπεδο ασφαλείας του defender και των κυλίνδρων. Δύο μέτριες προς καλές κλειδαριές ανταγωνίζονται μία πολύ καλή. Γι αυτό λέω ότι αν προτιμάς τον πρώτο επειδή σου άρεσαν οι πόρτες του, μπορείς να βάλεις διπλή κλειδαριά κι ας μην βάζει ότι καλύτερο υπάρχει από κλειδαριές. Βασική προϋπόθεση για να ισχύει αυτό που λέω για την διπλή κλειδαριά, είναι να τις κλειδώνεις και τις 2.

 

1 ώρα πριν, Nikos-81 είπε

Μία φίλη θέλει να αντικαταστήσει παλιά κλειδαριά  χρηματοκιβωτίου. Η πόρτα είναι του 2003 από κατασκευαστή. Απ’ ότι θυμάμαι, η γλώσσα είναι κάτω από τους πύρους, έχει 6 κινητούς πύρους και μάνταλο μερικού  ανοίγματος. Η πόρτα σε πάχος είναι περίπου στα 80χιλ και από το κέντρο της κλειδαριάς μέχρι την άκρη της πόρτας (από την έξω πλευρά) 80χιλ.

Ο συνδυασμός:

• Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro

• Κύλινδρο: EVVA 4KS

• Defender: Disec Diamond ή Disec MAG3G

Εφόσον ταιριάζουν στην πόρτα της, είναι οκ. Σωστά;

Καλό είναι να δούμε φωτογραφίες της πόρτας πρώτα. Μέσα, έξω και πλάι, να φαίνονται οι πείροι στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swayback, και πάλι ευχαριστώ πολύ!!

Η αλήθεια είναι ότι είμαι σε δίλημμα και πρέπει να αποφασίσω μέσα στον Οκτώβρη γιατί μέσα Νοέμβρη πρέπει να έχω τοποθετήσει τη πόρτα.

Ως προς τις φωτογραφίες, μόλις τις έχω θα τις ανεβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετακομίζω σε σπίτι με ξύλινη πόρτα. Δεν μπορώ να αλλάξω πορτα. Έχει 2 κλειδαριές. Η σκέψη μου είναι να αλλάξω τους 2 κυλίνδρους με 2 DCK θωρακισμενης που ήδη έχω (φαντάζομαι θα κάνουν απλά θα προεξέχουν περισσότερο από την εσωτερική πλευρά της πόρτας) και να βάλω 2 defender. Αξίζει να βάλω ένα απλό κι ένα μαγνητικό? Υπάρχει? Είναι εφικτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, belmpas είπε

Αξίζει να βάλω ένα απλό κι ένα μαγνητικό?

Σε ξύλινη πόρτα, όχι. Για κανένα λόγο. Μπαίνει μαγνητικό, αλλά είναι πεταμένα λεφτά. Οι δύο DCK από μόνοι τους είναι υπερβολή αλλά αφού τους έχεις ήδη, οκ (ναι, θα προεξέχουν 2κάτι πόντους από μέσα). 

Η πάνω κλειδαριά στην ξύλινη πόρτα, τι κλειδαριά είναι; Χρηματοκιβωτίου ή κυλίνδρου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, belmpas είπε

Χρηματοκιβωτίου

Οκ, παίρνεις μία ίδιου τύπου πρόσθετη κλειδαριά σε τύπου κυλίνδρου, για να αξιοποιήσεις και τον 2ο DCK που ήδη έχεις, βάζεις το πολύ και ένα απλό defender (Disec OR02) στην κάτω κλειδαριά και είσαι οκ. Αν βάλεις defender, λογικά θα χρειαστεί να αλλάξεις και την κάτω κλειδαριά με κάποια που θα έχει υποδοχή για τις βίδες του defender (κλασική επιλογή η CISA 5C611, απλά βεβαιώσου ότι ταιριάζει).

Γενικά μην δώσεις πάνω από 50~100€ για την ξύλινη, γιατί το αδύναμο σημείο θα είναι πάντα το ξύλο της πόρτας. Δεν έχει νόημα να έχεις σούπερ κλειδαριές, αν ο άλλος μπορεί να την ανοίξει ακόμα και με μεγάλο κατσαβίδι και χωρίς μάλιστα να χρειαστεί να ασχοληθεί με τις κλειδαριές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ, με ξεμπλοκαρες. Θα επενδύσω σε καλύτερο σύστημα συναγερμού. Για την πάνω κλειδαριά έχεις κάποια προτίμηση? (Θα βάλω και πάνω defender, έστω για τα μάτια του κόσμου και ομοιομορφία)

Επεξ/σία από belmpas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, belmpas είπε

Σε ευχαριστώ, με ξεμπλοκαρες. Θα επενδύσω σε καλύτερο σύστημα συναγερμού. Για την πάνω κλειδαριά έχεις κάποια προτίμηση? (Θα βάλω και πάνω defender, έστω για τα μάτια του κόσμου και ομοιομορφία)

Όταν μπορέσεις, βάλε φωτογραφίες και των δύο κλειδαριών που έχει τώρα η ξύλινη πόρτα (πλάι, να φαίνονται οι πείροι), για να σου πούμε ποιες μπορείς να βάλεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...