Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, swayback είπε

Σίγουρα το αλουμίνιο υποχωρεί πιο εύκολα από μία σίδεροκατασκευή. Όμως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Με μία σοβαρή κλειδαριά 3 σημείων, όπως Cisa Multitop ή Domus TopGear και έναν αξιόλογο κύλινδρο όπως είναι ο 9000, βελτιώνεται αρκετά η κατάσταση. Και για πιο ζόρικες περιπτώσεις, υπάρχουν και οι σύρτες τύπου Cal Double και Domus WK+ που κοστίζουν και λίγο.

Συν ότι πλέον έχουμε και ενισχυμένα κουφώματα αλουμινίου.

Οκ, δεν φτάνουνε το επίπεδο μιας καλής θωρακισμένης αλλά υπάρχουν τρόποι να ενισχύσουμε αποτελεσματικά μία νορμάλ αλουμινόπορτα.


Αν εξαιρέσουμε το αισθητικό κομμάτι, οι παραπάνω σύρτες είναι καλό value for money για αυτό που προσφέρουν, δεδομένης της τιμής τους. 

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πλέον τα κουφώματα αλουμινίου έχουν κάποια ασφάλεια , ειδικά με κλειδαριά τριών σημείων. Απλά στη δικιά μου περίπτωση το μπαλκόνι είναι πολύ προσβάσιμο και μπορεί ο οποιοσδήποτε με την ησυχία του να βρεθεί εκεί , παρά στη θωρακισμένη εξώπορτα . Με τα Καγκελα θέλω πιο πολύ να αποτρέψω έστω να προσπαθήσει να μπει , κάτι που αν χαλάσει την πόρτα και ας μην μπει θα μου βγει κόστος σχεδόν 1000 ευρώ. (Συρτής κάνει δουλειά αλλά από έξω δε φαίνεται και δε θέλω να κάνω και τόσες τρύπες στο κούφωμα. Για όλες τις άλλες περιπτώσεις ισχύει με έναν καλό αφαλό είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, andrewchron είπε

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πλέον τα κουφώματα αλουμινίου έχουν κάποια ασφάλεια , ειδικά με κλειδαριά τριών σημείων. Απλά στη δικιά μου περίπτωση το μπαλκόνι είναι πολύ προσβάσιμο και μπορεί ο οποιοσδήποτε με την ησυχία του να βρεθεί εκεί , παρά στη θωρακισμένη εξώπορτα . Με τα Καγκελα θέλω πιο πολύ να αποτρέψω έστω να προσπαθήσει να μπει , κάτι που αν χαλάσει την πόρτα και ας μην μπει θα μου βγει κόστος σχεδόν 1000 ευρώ. (Συρτής κάνει δουλειά αλλά από έξω δε φαίνεται και δε θέλω να κάνω και τόσες τρύπες στο κούφωμα. Για όλες τις άλλες περιπτώσεις ισχύει με έναν καλό αφαλό είσαι μια χαρά.

'Οπως είπες κι εσύ, κάποια πράγματα εξαρτώνται από την εκάστοτε περίτωση. Στην δική μου, η κουζινόπορτα αλουμινίου είναι σε κοινή θέα και σε γειτονιά χωρίς πολυκατοικίες που γνωριζόματε όλοι μεταξύ μας πολλάαααααα χρόνια, οπότε σε οποιαδήποτε απόπειρα παραβίασης της με βίαιο τρόπο εκτός του ότι θα ακουστεί θα τον δούνε και οι γείτονες. Σε αντίθεση, η εξώπορτα είναι σε σημείο που δεν φαίνεται κι εκεί θα δώσω περισσότερη προσοχή στις επιλογές μου.
Μια επιπλέον λύση για μπαλκόνι είναι ένας αισθητήρας κίνησης συναγερμού που θα μπει έξω, θα καλύπτει το ευάλωτο σημείο και που θα ειδοποιήσει πριν καν φτάσει κάποιος κοντά στην πόρτα ή παράθυρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση (επειδή διάβαζα στο προηγούμενο thread για λίπανση πορτών).

Το λάδι ραπτομηχανής Singer All-Purpose Oil που είναι λεπτόρευστο ορυκτέλαιο και το χρησιμοποιώ ως λάδι γενικής χρήσης σε διάφορα και σε μεντεσέδες σε μεσόπορτες κάνει και για την λίπανση κυλίνδρων, πύρων κτλ. σε πόρτα ασφαλείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, t0x1k είπε

Ερώτηση (επειδή διάβαζα στο προηγούμενο thread για λίπανση πορτών).

Το λάδι ραπτομηχανής Singer All-Purpose Oil που είναι λεπτόρευστο ορυκτέλαιο και το χρησιμοποιώ ως λάδι γενικής χρήσης σε διάφορα και σε μεντεσέδες σε μεσόπορτες κάνει και για την λίπανση κυλίνδρων, πύρων κτλ. σε πόρτα ασφαλείας?

Σπρέι γραφίτη θα βάλεις. Ειναι οτι καλύτερο για τους κυλίνδρους ασφαλειας. Οχι μεσα στον κύλινδρο αλλα θα ψεκάσεις το κλειδι και μετα θα το βαλεις-βγαλεις αρκετές φόρες μεσα-εξω στον κύλινδρο. Προσοχή γιατί λεκιάζει.Για τα υπόλοιπα μερη και το λαδι σιλικόνης ειναι κάλο.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα και εγώ την συμβουλή σας για αλλαγή κλειδαριάς σε σπίτι σαν νέος ενοικιαστής για περισσότερη ασφάλεια. Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να αλλάξει κλειδαριές οπότε θα το κάνω εγώ με δικά μου έξοδα και θα τα πάρω μαζί μου όταν φύγω βάζοντας πίσω τα παλιά. Οι φωτογραφίες από την πόρτα είναι:

unnamed.jpg.ed5075739b0253d1a148aa198e21239c.jpg

1023276672_unnamed(2).jpg.c839a7056965958afb7abb5bf58c6312.jpg745042774_unnamed(1).jpg.a02df10e97b399b91ecf6f1a2819d6db.jpg

Ψάχνοντας το forum είδα κάποιες προτάσεις σε συμφορουμίτη και θα ήθελα την γνώμη σας αν κάνουν και για την δίκη μου περίπτωση.

Το budget μου είναι στα 200 με 250 ευρώ...

Σας ευχαριστώ.

Στις 5/10/2020 στις 7:33 ΠΜ, mclein² είπε

cisa revolution + agb 9000 + sferik rok

cisa revolution + agb dck + sferik rok

cisa revolution + mottura champions pro + sferik rok

cisa revolution + ifam wx1000 + sferik rok

cisa revolution + winkhaus n-tra + sferik rok

cisa revolution + cisa astral tekno pro + sferik rok

cisa revolution + dom ix twido + sferik rok

omega plus + διακοσμητικα disec

Όλα ταιριάζουν και θα κανουν μια χαρα τη δουλεια σου.

Σε ολα εισαι κατω ή οριακα στα 200€ με την εργασια.

Εαν δεν αφησεις εκει τα πραγματα, μη βαλεις monolito rok (bd200), η τρυπα δεν καλυπτεται φευγοντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Σπρέι γραφίτη θα βάλεις. Ειναι οτι καλύτερο για τους κυλίνδρους ασφαλειας. Οχι μεσα στον κύλινδρο αλλα θα ψεκάσεις το κλειδι και μετα θα το βαλεις-βγαλεις αρκετές φόρες μεσα-εξω στον κύλινδρο. Προσοχή γιατί λεκιάζει.Για τα υπόλοιπα μερη και το λαδι σιλικόνης ειναι κάλο.

Ειναι σιγουρο οτι πρεπει να ριξει πανω στο κλειδι και οχι μεσα στον κυλινδρο?

Αν δεν κανω λαθος εδω μεσα ειχα διαβασει οτι πρεπει να το ριξουμε μεσα στον κυλινδρο και οχι στο κλειδι.

Αν θυμαμαι καλα και σε συζητηση που ειχα και με τον sway μου ειχε πει οτι παντα λιπαινουμε τον κυλινδρο και οχι το κλειδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, VorlonShadow είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα και εγώ την συμβουλή σας για αλλαγή κλειδαριάς σε σπίτι σαν νέος ενοικιαστής για περισσότερη ασφάλεια. Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να αλλάξει κλειδαριές οπότε θα το κάνω εγώ με δικά μου έξοδα και θα τα πάρω μαζί μου όταν φύγω βάζοντας πίσω τα παλιά. Οι φωτογραφίες από την πόρτα είναι:

unnamed.jpg.ed5075739b0253d1a148aa198e21239c.jpg

1023276672_unnamed(2).jpg.c839a7056965958afb7abb5bf58c6312.jpg745042774_unnamed(1).jpg.a02df10e97b399b91ecf6f1a2819d6db.jpg

Ψάχνοντας το forum είδα κάποιες προτάσεις σε συμφορουμίτη και θα ήθελα την γνώμη σας αν κάνουν και για την δίκη μου περίπτωση.

Το budget μου είναι στα 200 με 250 ευρώ...

Σας ευχαριστώ.

Καλησπέρα.

 

Έχεις ήδη αρκετά καλή κλειδαριά (Cisa Revolution Pro ή Cisa Gear) και αρκετά καλό defender (Disec Monolito BD200). Ο κύλινδρος που έχει είναι μεσαία κατηγορία, οπότε καλό θα ήταν να τον αλλάξεις και για αυτό αλλά για να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει άλλος κλειδί.

Οπότε αρκεί να αλλάξεις μόνο τον κύλινδρο με κάποιον καλύτερο και θα είσαι εντάξει.

 

Κύλινδροι που προτείνω (φθηνότερος προς ακριβότερος): AGB 9000, EVVA EPS, Dom ix Twido, AGB DCK, Abloy Protec 2.

Αν θες να εξαντλήσεις όλο το ποσό που διαθέτεις και να βάλεις ότι καλύτερο υπάρχει σε μηχανικό κύλινδρο, προτείνω τον EVVA MCS. Υπάρχει μια περίπτωση να τον βρεις αυτή την περίοδο στα χρήματα που διαθέτεις (συνήθως κάνει 350+).

35 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ειναι σιγουρο οτι πρεπει να ριξει πανω στο κλειδι και οχι μεσα στον κυλινδρο?

Αν δεν κανω λαθος εδω μεσα ειχα διαβασει οτι πρεπει να το ριξουμε μεσα στον κυλινδρο και οχι στο κλειδι.

Αν θυμαμαι καλα και σε συζητηση που ειχα και με τον sway μου ειχε πει οτι παντα λιπαινουμε τον κυλινδρο και οχι το κλειδι.

Με τα σπρέι συνήθως τον κύλινδρο λιπαίνουμε. Και μετά βάζουμε-βγάζουμε το κλειδί να πάει παντού.

Συνήθως ψιλή σκόνη γραφίτη ρίχνεις στο κλειδί για να τη μεταφέρει μέσα.

Τα κλειδιά καλό είναι να μην έχουν πολλά λάδια κλπ για να μην κολλάνε πάνω τους σκόνες και άλλα σκουπιδάκια τα οποία πάνε μετά μέσα στον κύλινδρο. Μετά από κάθε λίπανση, σκουπίζω το κλειδί για να φύγουν τα πολλά.

Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο λιπαντικό που να έχει τρελή διαφορά σε σχέση με ένα κλασικό WD40. Παραδόξως, ένας Kaba expert που έχω, λειτουργεί καλύτερα μετά από καλό καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα παρά με λιπαντικό (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δουλεύει το ίδιο για τους υπόλοιπους κυλίνδρους).

Λιπαντικά που έχω δοκιμάσει: WD40, WD40 Dry PTFE, WD40 White Lithium Grease (ακατάλληλο), WD40 Fast Release Penetrant, Wurth Μulti, Q Oil Q20.
Και κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω Q OIL Q5 και Liqui Moly που έχουν μέσα γραφίτη.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, swayback είπε

 

Συνήθως ψιλή σκόνη γραφήτη ρίχνεις στο κλειδί για να τη μεταφέρει μέσα.

Τα κλειδιά καλό είναι να μην έχουν πολλά λάδια κλπ για να μην κολλάνε πάνω τους σκόνες και άλλα σκουπιδάκια τα οποία πάνε μετά μέσα στον κύλινδρο. Μετά από κάθε λίπανση, σκουπίζω το κλειδί για να φύγουν τα πολλά.

Οκ οποτε λιπαινουμε τον κυλινδρο και οχι το κλειδι με το σπρει καλα θυμαμαι.

Αυτο εχω εγω το Q με τον γραφιτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Οκ οποτε λιπαινουμε τον κυλινδρο και οχι το κλειδι με το σπρει καλα θυμαμαι.

Αυτο εχω εγω το Q με τον γραφιτη.

Καλά δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι κακό αν λιπάνεις το κλειδί αντί για τον κύλινδρο. Απλά δεν βλέπω το νόημα γιατί ρίχνοντας στο κλειδί, κάποια ποσότητα θα πάει χαμένη, ενώ μέσα στον κύλινδρο θα διεισδύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλά δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι κακό αν λιπάνεις το κλειδί αντί για τον κύλινδρο. Απλά δεν βλέπω το νόημα γιατί ρίχνοντας στο κλειδί, κάποια ποσότητα θα πάει χαμένη, ενώ μέσα στον κύλινδρο θα διεισδύσει.

Καλα ναι σιγουρα απλα το εγραψα πιο πολυ για επιβεβαιωση γιατι θυμομουν οτι ειχε αναφερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2020-10-14-13-49-23.jpg

2020-10-14-13-49-29.jpg

2020-10-14-13-50-25.jpg

2020-10-14-13-50-14.jpg
 

2020-10-14-13-50-34.jpg
 

Καλησπέρα.

 

Έχω την παραπάνω σιδερένια πόρτα και θέλω αν μπορεί να αλλαχτεί η κλειδαριά με ασφαλείας.

Είναι δύσκολο να αλλαχτεί η πόρτα οπότε ψάχνω λύση στην υπάρχουσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Magnum είπε

2020-10-14-13-49-23.jpg

2020-10-14-13-49-29.jpg

2020-10-14-13-50-25.jpg

2020-10-14-13-50-14.jpg
 

2020-10-14-13-50-34.jpg
 

Καλησπέρα.

Έχω την παραπάνω σιδερένια πόρτα και θέλω αν μπορεί να αλλαχτεί η κλειδαριά με ασφαλείας.

Είναι δύσκολο να αλλαχτεί η πόρτα οπότε ψάχνω λύση στην υπάρχουσα...

κατω απο το τζαμι, προσθετη κλειδαρια.

2 με 5 σελιδες πισω εγραψα αναλυτικα ποιες επιλογες υπαρχουν.

1 ώρα πριν, VorlonShadow είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα και εγώ την συμβουλή σας για αλλαγή κλειδαριάς σε σπίτι σαν νέος ενοικιαστής για περισσότερη ασφάλεια. Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να αλλάξει κλειδαριές οπότε θα το κάνω εγώ με δικά μου έξοδα και θα τα πάρω μαζί μου όταν φύγω βάζοντας πίσω τα παλιά. Οι φωτογραφίες από την πόρτα είναι:

unnamed.jpg.ed5075739b0253d1a148aa198e21239c.jpg

1023276672_unnamed(2).jpg.c839a7056965958afb7abb5bf58c6312.jpg745042774_unnamed(1).jpg.a02df10e97b399b91ecf6f1a2819d6db.jpg

Ψάχνοντας το forum είδα κάποιες προτάσεις σε συμφορουμίτη και θα ήθελα την γνώμη σας αν κάνουν και για την δίκη μου περίπτωση.

Το budget μου είναι στα 200 με 250 ευρώ...

Σας ευχαριστώ.

agb dck με 100~120

mauer nw5 με 145 ~ 165

evva 4ks με 155 ~ 185

evva MCS (υπο συνθηκη) με 235 ~ 250

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

κατω απο το τζαμι, προσθετη κλειδαρια.

2 με 5 σελιδες πισω εγραψα αναλυτικα ποιες επιλογες υπαρχουν.

 

Μπορείς να μου πεις αν μπορεί να αλλαχτεί η κλειδαριά με κάτι αρχικά πιο ασφαλείας, αν παίρνει και αυτή όπως αναφέρεις την CISA ASTRAL καθώς και την προσθήκη όπως πρότεινες και στην προηγούμενη για κάλυψη του αφαλού.  Επειδή είναι στρογγυλός ο αφαλός υπάρχουν κλειδαριές που να παίρνουν τα νέα ασφαλείας κλειδιά με μπίλιες τύπου Astral κλπ ?

Γιατί θυμάμαι πριν κάποια χρόνια ο κλειδαράς που το μόνο που έκανε ήταν να αλλάξει την εξωτερική μεριά με αποτέλεσμα τώρα να έχει άλλο (κλασικό) κλειδί μέσα και άλλο έξω....

Μπορείς να μου βάλεις ποιες είναι οι πρόσθετες κλειδαριές που αναφέρεις ;  (Να δω πως θα προσαρμοστούν επάνω στην ήδη υπάρχουσα πόρτα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2020 στις 11:09 ΜΜ, andrewchron είπε

@t0x1k Επειδη ειμαι ακριβως στην ιδια θεση με σενα (αλουμινοπορτα EUROPA 8500 που βγαινει στο μπαλκονι στον 1ο οροφο) ,το ψαχνω και εγω το θεμα αρκετο καιρο για τι κλειδαρια/αφαλο/defender να βαλω και τελικα κατεληξα οτι αλουμινοπορτα και ασφαλεια δεν πανε μαζι... οποτε θα βαλω εναν αφαλο agb 9000 αντικαθιστωντας την cisa του 10ευρου που ειχε και πτυσσομενα καγκελα βαρεος τυπου με τυφλο κλειδωμα. μπορει να βγαινει πιο ακριβο το πακετο αλλα αν δεν εχει σιδερο το κουφωμα πραγματικη ασφαλεια δεν εχει τελικα ο,τι κυλινδρο και να βαλεις για να εισαι ασφαλης.

Η καλυτερη λυση ειναι αυτη! Εχω βαλει καγκελα συρομενα με τυφκοβκλειδωμα και κοιμαμαι με ανοιχτα πατζουρια! Οτι καλυτερο για μπαλκονοπορτες! Μονο κοιτα να παρεις απο καλη εταιρεια βαρεου τυπου και ξεγνοιασες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

φτιάχνω για το σπίτι μου μια σιδερένια πόρτα για μέσο πόρτα σαλονιού κουζίνας. Δε θέλω για ασφάλεια απλά θέλω  τη κλειδαριά να είναι διακριτική και να ταιριάζει με το ύφος της πόρτας, όχι χρυσή. Ίσα ίσα με ένα πόμολακι  ral.

 

τι μου προτείνετε;

 

 

880C7D5B-57F3-434C-B9C7-FDAA3D078360.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...