Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, papath είπε

Επίσης πως φαίνεται αν είναι 2πλής λειτουργίας ή όχι?

Αν η ετικέτα στο πλάι της συσκευασίας είναι πορτοκαλί, τότε είναι διπλής λειτουργίας. Αν είναι λευκή, είναι μονής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Alejandro είπε

Αν η ετικέτα στο πλάι της συσκευασίας είναι πορτοκαλί, τότε είναι διπλής λειτουργίας. Αν είναι λευκή, είναι μονής.

Η ετικέτα είναι λευκή, οπότε μονής.... Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papath είπε

Καλησπέρα,

Μετά από διάβασμα των περισσοτέρων σελίδων εδώ, προχώρησα στην αγορά πακέτου για αναβάθμιση της θωρακισμένης πόρτας με Cisa rev pro- AGB DCK - BD200.

Το ερώτημα είναι ότι ζήτησα αφαλό 80mm (30-50) και ο κλειδαράς μου έδωσε 70mm (25-45) λέγοντάς μου ότι σε θωρακισμένες αυτόν βάζουν και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα γιατί στο συγκεκριμένο τύπο, τα κλειδιά έχουν πιο μακρύ λαιμό από άλλους. Ψάχνοντας στο site της AGB είδα ότι όντως τα κλειδιά έχουν 2εκ λαιμό ενώ τα περισσότερα που είδα έχουν  από 1.3εκ μέχρι 1.5εκ. Ποια είναι η γνώμη σας  πάνω σε αυτό? τι μπαίνει συνήθως? φοβάμαι μήπως μαζί με το defender δε φτάνει το κλειδί να μπεί στην κλειδαρια

Επίσης πως φαίνεται αν είναι 2πλής λειτουργίας ή όχι? Την συσκευασία δεν την έχω ανοίξει ακόμα γιατί μου είπε να μετρήσω την πόρτα και αν δε μου κάνει να τον πάω πίσω.

ο agb μετραει χωρις το ροτορακι, οποτε αν το υπολογισεις κι αυτο ο κυλινδρος ειναι +5 χιλιοστα απο καθε μερια ==> 30/50 τελικη διασταση.

14 ώρες πριν, Panlaz είπε

Χμμμ οκ, σε ευχαριστώ και πάλι.

Από ότι κατάλαβα ο κλειδαρας που μας έβαλε τον κύλινδρο Dom Twido μας 'εκλεψε' λιγότερο από αυτόν που έβαλε τον Cisa Ap4s.... 🙄 Τουλάχιστον είναι ψιλοκαλοι κύλινδροι... Πάλι καλά. 

επρεπε να ψαχτεις λιγο παραπανω αλλα οι κυλινδροι ειναι καλοι εστω κι αν τους πηρες ακριβα !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papath είπε

Καλησπέρα,

Μετά από διάβασμα των περισσοτέρων σελίδων εδώ, προχώρησα στην αγορά πακέτου για αναβάθμιση της θωρακισμένης πόρτας με Cisa rev pro- AGB DCK - BD200.

Το ερώτημα είναι ότι ζήτησα αφαλό 80mm (30-50) και ο κλειδαράς μου έδωσε 70mm (25-45) λέγοντάς μου ότι σε θωρακισμένες αυτόν βάζουν και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα γιατί στο συγκεκριμένο τύπο, τα κλειδιά έχουν πιο μακρύ λαιμό από άλλους.

Καλημέρα.

 

Να υποθέσω διάβασες στο κουτί του DCK να γράφει 25-45. Αν θυμάμαι καλά, στο κουτί του DCK γράφει την καθαρή διάσταση του εξωτερικού και του εσωτερικού κομματιού του κυλίνδρου, χωρίς να μετράει και το ωστήριο που είναι 1εκ. Οπότε εκτός κι αν υπάρχει διάσταση 25-45(χλωμό) και δεν το ξέρω, τότε έχεις πάρει 30-50 και είσαι οκ.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Καλημέρα.

Να υποθέσω διάβασες στο κουτί του DCK να γράφει 25-45. Αν θυμάμαι καλά, στο κουτί του DCK γράφει την καθαρή διάσταση του εξωτερικού και του εσωτερικού κομματιού του κυλίνδρου, χωρίς να μετράει και το ωστήριο που είναι 1εκ. Οπότε εκτός κι αν υπάρχει διάσταση 25-45(χλωμό) και δεν το ξέρω, τότε έχεις πάρει 30-50 και είσαι οκ.
 

Σωστά, διάβασα ότι λέει το κουτί απ'έξω. Στο site της agb Έχει τις περισσότερες διαστάσεις εκτός από αυτή από Που μέχρι που μετράει ο κύλινδρος.

 

Ευχαριστώ για τη διευκρινηση

2 ώρες πριν, mclein² είπε

ο agb μετραει χωρις το ροτορακι, οποτε αν το υπολογισεις κι αυτο ο κυλινδρος ειναι +5 χιλιοστα απο καθε μερια ==> 30/50 τελικη διασταση.

επρεπε να ψαχτεις λιγο παραπανω αλλα οι κυλινδροι ειναι καλοι εστω κι αν τους πηρες ακριβα !!!

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση.

Δεν έχω ανοίξει ακόμα τη συσκευασία του κυλίνδρου, προς το παρόν προσπαθώ να εγκαταστήσω την κλειδαριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλειδαριά και ο κύλινδρος εγκαταστάθηκαν. Επιβεβαιώνω ότι η κλειδαριά είναι 30-50 Ενώ το κουτί έλεγε 25-45.

Μια ερώτηση ακόμα. Στη συσκευασία του defender (bd200) υπαρχουν και 2 μπίλιες που δε βρήκα τη χρησιμότητά τους. Μήπως γνωρίζει κάποιος που χρησιμοποιούνται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papath είπε

Η κλειδαριά και ο κύλινδρος εγκαταστάθηκαν. Επιβεβαιώνω ότι η κλειδαριά είναι 30-50 Ενώ το κουτί έλεγε 25-45.

Μια ερώτηση ακόμα. Στη συσκευασία του defender (bd200) υπαρχουν και 2 μπίλιες που δε βρήκα τη χρησιμότητά τους. Μήπως γνωρίζει κάποιος που χρησιμοποιούνται?

Πρέπει να τις βάλεις μέσα στις τρύπες που πιάνουν οι βίδες το defender. Το δείχνει νομίζω και στις οδηγίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Πρέπει να τις βάλεις μέσα στις τρύπες που πιάνουν οι βίδες το defender. Το δείχνει νομίζω και στις οδηγίες.

Προφανώς και μου διέφυγε. Θα γίνει επανατοποθέτηση. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά.

Ψάχνω για αγορά πόρτας ασφαλείας και κλειδαριάς.. Είχα καταλήξει γύρω στα 1200-1300 αλλά διαβάζοντας κάποιες σελίδες προβληματιστηκα. Τι προτείνετε σε αυτά τα χρήματα ως το πιο ασφαλές; υπόψιν έχω ήδη πόρτα ασφαλείας αλλά δε γνωρίζω τπτ για την κατασκευή πέρα του ότι είναι του 92 και έχει μι κλειδαριά cisa γραμματοκιβωτιου.. Ο λόγος που πάω σε αλλαγή και πόρτας εκτός από μι καλή κλειδαριά ειναι τοποθέτηση πατωματος 1,5 m  κι από ότι έχω καταλάβει οι ασφαλείας δε κόβονται. 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Eki_13 είπε

Καλημέρα παιδιά.

Ψάχνω για αγορά πόρτας ασφαλείας και κλειδαριάς.. Είχα καταλήξει γύρω στα 1200-1300 αλλά διαβάζοντας κάποιες σελίδες προβληματιστηκα. Τι προτείνετε σε αυτά τα χρήματα ως το πιο ασφαλές; υπόψιν έχω ήδη πόρτα ασφαλείας αλλά δε γνωρίζω τπτ για την κατασκευή πέρα του ότι είναι του 92 και έχει μι κλειδαριά cisa γραμματοκιβωτιου.. Ο λόγος που πάω σε αλλαγή και πόρτας εκτός από μι καλή κλειδαριά ειναι τοποθέτηση πατωματος 1,5 m  κι από ότι έχω καταλάβει οι ασφαλείας δε κόβονται. 

Ευχαριστώ 

Καλημέρα. 

Αρχικά να ενημερώσω ότι δεν επιτρέπεται να αναφερόμαστε σε εταιρείες παρά μόνο στα προϊόντα τους (πχ μόνο στα μοντέλα θωράκισης). Οπότε προσοχή σε αυτό. 

Πριν σου προτείνουμε πόρτες, να πω ότι έχω δει κομμένες πόρτες ασφαλείας κατά 2 πόντους περίπου με σκοπό την τοποθέτηση νέου πατώματος. Η δική σου πόρτα είναι του 1992 οπότε υποψιάζομαι θα έχει και πιο χοντρές λαμαρίνες, αν όχι και πιο ενισχυμένη θωράκιση συνολικά (και άρα πιο πολλά μέταλλα). Οπότε ψάξε να βρεις κάποιον που να το κάνει και να το κάνει ωραία.

Το κόψιμο έχει και δύο αρνητικά όμως. Αν την κόψει, θα κόψει μαζί και τον οδηγό όπου μπαίνουν συρταρωτά και στηρίζονται οι ξύλινες(;) επενδύσεις μέσα και έξω. Οπότε μετά θα πρέπει να βιδώσει διακριτικά τις επενδύσεις πάνω στην πόρτα. 

Το 2ο είναι ότι δεν θα έχεις ανεμοφράκτη μετά, οπότε θα πρέπει να βάλεις κάποιου είδους αεροστόπ.

Της βάζεις και μία καλή κλειδαριά με 250~300 πες (ή και παραπάνω αν θες κάτι πολύ καλό), και μετά είσαι οκ. 
 

Τα παραπάνω τα αναφέρω αν θες να γλιτώσεις λεφτά αλλά κι επειδή η πόρτα είναι του '92, οπότε μάλλον καλή θα είναι. 

Αν δεν σου αρέσει η παραπάνω λύση και προτιμάς να πάρεις καινούρια για είναι όλα όπως πρέπει, πάμε σε προτάσεις πορτών.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει πολλες φορες το ονομα στο thread γι αυτο και το εγραψα..

υπάρχει κάποιος που να κάνει αυτή τη δουλειά?(εστω με pm) έτσι ώστε να μου πει και αν αξίζει. Αν και αυτο με τον ανεμοφρακτη με προβληματιζει. Νομιζα οτι τις εκοβαν μαζι με τον ανεμοφρακτη 10 ποντους και η ενωση γινοταν ξανα πιο πανω. Μπορούμε κάπως να δούμε αν η πόρτα αξίζει η οχι? 

Για πάμε σε προτάσεις καινούργιων και θα εχω την τροποποίηση σαν plan b.

το budget ειναι γυρω στα 1200-1300 περιοχη Αθήνα. 

αυτη που ειχα σχεδον καταληξει ήταν ξύλινη με maxi lock που σε καποια post ειδα οτι παραβιαζεται.

τα φωτα σας γιατι ο χρονος ειναι πολυ πιεσμενος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eki_13 είπε

Ειχα διαβασει πολλες φορες το ονομα στο thread γι αυτο και το εγραψα..

Ισχύει αλλά καλό είναι να μην γίνεται. 

1 ώρα πριν, Eki_13 είπε

Νομιζα οτι τις εκοβαν μαζι με τον ανεμοφρακτη 10 ποντους και η ενωση γινοταν ξανα πιο πανω.

Αυτό που γράφεις είναι πιο σωστό αλλά θέλει δουλειά και όρεξη από αυτόν που θα το αναλάβει. Προς το παρόν το μόνο που έχω δει είναι να τις κόβουν απλά από κάτω όσο χρειάζεται. Σε μία περίπτωση μάλιστα, δεν βίδωσαν καν τις επενδύσεις στην πόρτα, με αποτέλεσμα να κολλάει το χερούλι της πόρτας συνέχεια επειδή έπεφτε πάνω του όλο το βάρος των επενδύσεων. 

1 ώρα πριν, Eki_13 είπε

Μπορούμε κάπως να δούμε αν η πόρτα αξίζει η οχι? 

Ίσως να μπορέσουμε να καταλάβουμε από μερικές (καλές) φωτογραφίες μέσα έξω. Αν και συνήθως οι παλιές ασφαλείας, 20+ ετών, είναι στιβαρές μεταλλικές κατασκευές με χοντρές λαμαρίνες κλπ. Συνήθως.

Γράφω σε λίγο προτάσεις στα χρήματα που διαθέτεις.

****************************************************************
Όσον αφορά τα μοντέλα θωράκισης:

Αν αντί για MaxiLock έβαζε κάτι καλύτερο αυτός που ανέφερες, ίσως να τον πρότεινα.

Θεωρώ πως στα χρήματα αυτά υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές, όπως:

  1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Παραγωγικός Τύπος. Προτείνω να ζητήσεις προσφορά για αυτή την πόρτα, είτε με διπλή κλειδαριά Mottura, είτε με δύο ανεξάρτητες (μία απλή Mottura και μία Abloy αυτόματου κλειδώματος)
  2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Tank. Προτείνω να ζητήσεις προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec Diamond ή μαγνητικό Disec MAG3G και κύλινδρο EVVA 4KS

    Προτείνω αυτές τις δύο αν θες να δώσεις 1100~1300€. Είναι πόρτες με έμφαση στη θωράκιση και κλειδαριές αρκετά καλές έως πολύ καλές.
     

    Ενημερωτικά, μπορείς και με έως 1000€ να πάρεις πόρτα με αξιόλογη θωράκιση και πολύ καλή κλειδαριά. Για παράδειγμα:

  3. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Armor. Ζητάς προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec Diamond ή μαγνητικό Disec MAG3G και κύλινδρο EVVA 4KS
  4. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Rock. Ζητάς προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec Diamond και κύλινδρο EVVA 4KS
     

Σημειώσεις:
Α. Τα defender που προτείνω στις περιπτώσεις 2, 3 και 4, είναι υπερβολικά καλά. Τα αναφέρω επειδή "χωράνε" στο budget σου, οπότε θα τα προτιμούσα. Παρόλα αυτά, αν θες να γλιτώσεις 100~150€, μπορείς να ζητήσεις το defender Disec BD200 που είναι οικονομικό και αξιόλογο. 

Β. Η κλειδαριά, ο κύλινδρος και τα defender που προτείνω στις περιπτώσεις 2, 3 και 4, είναι προϊόντα που μπορείς να ζητήσεις να σου βάλουν οι εταιρείες αυτές, αλλά όχι ο 1ος (Παραγωγικός Τύπος). Γι αυτό γράφω τι να ζητήσεις συγκεκριμένα.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να συνεισφέρω με μια ερώτηση προς του ειδικούς

Θα μπορούσε η πόρτα να κοπεί από την πάνω πλευρά και έτσι να παραμείνει και ο ανεμοφράκτης; Ή δε γίνεται λόγω των πίρων;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Να συνεισφέρω με μια ερώτηση προς του ειδικούς

Θα μπορούσε η πόρτα να κοπεί από την πάνω πλευρά και έτσι να παραμείνει και ο ανεμοφράκτης; Ή δε γίνεται λόγω των πίρων;

Δεν γίνεται.

1. Θα υπήρχε θέμα με τους μεντεσέδες.

2. Οι οριζόντιοι πείροι θα έβρισκαν στην κάσα πλέον.

3. Συνήθως στο πάνω μέρος υπάρχει ένα επιπλέον κινητό στοιχείο (πείρος) οπότε θα έπρεπε να κόψεις και αυτό.

4. Αριστερά, δεξιά και πάνω, όλες οι πόρτες έχουν πηχάκια και προφίλ με γωνία. Είναι αυτά που κρύβουν το κενό ανάμεσα στην πόρτα και την κάσα και συνήθως εκεί πιάνουν τα λάστιχα της πόρτας.
 

Αν είναι να την κόψεις, το κάνεις από κάτω. Το πως θα το κάνεις είναι μια άλλη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί καθόλου και για τους πλαινούς (μόνο τους πάνω σκέφτηκα). Καλά, για τους μεντεσέδες δεν το συζητάω. Χαζομάρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...