Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μια απαραίτητη διευκρίνιση:

Στο insomnia δεν επιτρέπεται η συμμετοχή για προώθηση επαγγελματικών δραστηριοτήτων. Το να προτείνετε μια λύση που σας έχει καλύψει είναι απολύτως θεμιτό -βασικά, θα ήταν αδύνατο να υπάρξει η όποια συζήτηση, σε νήματα όπως τα κλιματιστικά, οι πόρτες ασφαλείας, υλικά για μαστορέματα κτλ.

Επίσης δεν επιτρέπεται (για λόγους που θα έπρεπε να είναι προφανείς) η δυσφήμιση με απαξιωτικούς/προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως "ο τάδε είναι λαμόγιο", "μακριά από τον απατεώνα" κτλ.

Το να πείτε, λ.χ., ότι "το Πλαίσιο δεν με καλύπτει" ή "ο Κωτσόβολος μου ακύρωσε αδικαιολόγητα παραγγελία" είναι απολύτως θεμιτό. Το να γράψετε "μακριά από τον τάδε απατεώνα κλειδαρά" ή "ψόφο στους σκιτζήδες" δεν επιτρέπεται. Κι αυτό (θέλω να ελπίζω ότι) είναι προφανές και δεν χρειάζεται καμία εξήγηση γιατί δεν επιτρέπεται.

Όταν λέμε "συμμετοχή για προώθηση επαγγελματικών δραστηριοτήτων", αυτό σημαίνει, για παράδειγμα, να βάζετε για υπογραφή το μαγαζί σας και να λέτε "αν θέλεις να γίνει η τάδε δουλειά μπορώ να αναλάβω". Να συμμετέχετε σε ένα νήμα αναρτώντας φωτογραφίες με το λογότυπο της επιχείρησής σας, κτλ.

Κάτι λογαριασμοί-αλεξιπτωτιστές που εμφανίζονται κατά καιρούς να μας πουν τι καλά μηχανήματα στήνουν ή τι όμορφους γάμους διοργανώνουν, εννοείται πως απομακρύνονται χωρίς δεύτερη κουβέντα. Άλλο αυτό, άλλο τα μέλη της κοινότητας, παλιά και νέα, που ήρθαν για να μείνουν, να συμμετάσχουν ουσιαστικά και να προσφέρουν.

Πουθενά δεν απαγορεύουμε σε έναν επαγγελματία να εκφρέρει άποψη. Πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι, κάτι επαγγελόμαστε. (Κι εγώ έχω εκφέρει κατά καιρούς άποψη για ερωτήσεις που αφορούν το επάγγελμά μου). Αυτό που δεν επιτρέπουμε είναι στον επαγγελματία να έρχεται εδώ για να ψαρέψει πελάτες. Να μοιραστεί γνώση, ευχαρίστως. Εδώ, στο forum, πλήρη, χωρίς παραπομπές στο μαγαζί που εκπροσωπεί.

Τώρα, αν μέσα από μια διαρκή, μεστή παρουσία, ένας επαγγελματίας λάβει με προσωπικό μήνυμα κάποια πρόταση συνεργασίας (προσοχή: να λάβει, όχι να στείλει), αυτό είναι θέμα του μέλους που θα απευθυνθεί στον επαγγελματία και δεν μας απασχολεί. Εκεί που θα παρέμβουμε (και έχουμε παρέμβει) είναι σε απρόσκλητη ή/και τυφλή αποστολή προτάσεων συνεργασίας από επαγγελματίες (spam advertising).

Με δυο λόγια, αυτό που δεν επιτρέπουμε είναι την άγρα πελατών.

Μη φτάσουμε στο άλλο άκρο, να μη γράφετε ένα προϊόν με το όνομά του γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση. Αν κάποια μέλη νομίζουν πως απαγορεύεται αυτό, κάνουν λάθος.

Αυτούς που θα έρθουν ουρανοκατέβατοι να διαφημιστούν, έχει το insomnia άλλους τρόπους να τους αντιμετωπίσει, και σε αυτό χρειάζεται όπως πάντοτε τη συνδρομή των μελών μέσω της αποστολής αναφορών και της αποφυγής κάθε σχολιασμού των εξώφθαλμα διαφημιστικών μηνυμάτων.

Όπως πάντα, αν έχετε την όποια απορία για το πλαίσιο που διέπει ένα νήμα ή μια ενότητα του insomnia, αντί να δίνετε σημασία στο τι γράφει ο καθένας για το πλαίσιο λειτουργίας ή να ρωτάτε στον αέρα "αυτό γιατί συμβαίνει", μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα σε κάποιον από τους συντονιστές ζητώντας τις όποιες διευκρινήσεις. Και να μην είναι αρμόδιος, θα σας παραπέμψει σε κάποιον αρμόδιο. 

Καλή συνέχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους:

Άργησα λίγες μέρες, αλλά επανήλθα με φωτογραφίες.

Μία φίλη θέλει να αντικαταστήσει παλιά κλειδαριά  χρηματοκιβωτίου. Η πόρτα είναι του 2003 από κατασκευαστή. Απ’ ότι θυμάμαι πρέπει να έχει 6 κινητούς πύρους και μάνταλο μερικού ανοίγματος.

Swayback, μου είχες αναφέρει τον παρακάτω συνδυασμό για δική μου πόρτα τύπου Tank, και ρωτάω αν μπαίνει και στην πόρτα της φίλης.παραθέτω 3 φωτογραφίες.

Ο συνδυασμός:

• Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro

• Κύλινδρο: EVVA 4KS

• Defender: Disec Diamond ή Disec MAG3G

 

Εγώ με τη δική μου πόρτα παραμένω μπερδεμένος. Το γιατί…

Οι επιλογές είπαμε είναι δύο: παραγωγικός ή S5 ή Tank με τον παραπάνω συνδυασμό.

Έτσι και πάω στην πρώτη επιλογή σε δύο κλειδαριές, όταν έρθει η ώρα για αναβάθμιση θα πρέπει να λυθεί η πόρτα. Ωραία, την έλυσα και τοποθετώ εκσυγχρονισμένα προϊόντα με άλλα defender.

Ερωτήσεις: κάθε φορά που θα πρέπει να αναβαθμίζω θα πρέπει να λύνεται η πόρτα;

Επίσης, στη περίπτωση επιλογής δύο κλειδαριών, κανονικής και μηχανικής αυτόματου κλειδώματος, όταν αναβαθμίζω θα πρέπει να αναβαθμίζω και τις δύο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καλή σας διάθεση!!!

01a in.jpg

02a side.jpg

03a out.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

Swayback, μου είχες αναφέρει τον παρακάτω συνδυασμό για δική μου πόρτα τύπου Tank, και ρωτάω αν μπαίνει και στην πόρτα της φίλης.

Ο συνδυασμός:

• Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro

• Κύλινδρο: EVVA 4KS

• Defender: Disec Diamond ή Disec MAG3G

Καλησπέρα.

Ναι, μπορούν να τοποθετηθούν αυτά τα προϊόντα στη συγκεκριμένη πόρτα. Κόστος: περίπου 300~350€ + ΦΠΑ υπολόγισε. Ίσως και κάτι παραπάνω.

Φυσικά δεν χρειάζεται να βάλει τόσο καλά προϊόντα. Και με ~250 + ΦΠΑ μπορεί να βάλει κάτι αρκετά καλό, το οποίο και πάλι θα είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την κλειδαριά που έχει τώρα η πόρτα της φίλης σου.

59 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

Εγώ με τη δική μου πόρτα παραμένω μπερδεμένος. Το γιατί…

Οι επιλογές είπαμε είναι δύο: παραγωγικός ή S5 ή Tank με τον παραπάνω συνδυασμό.

Έτσι και πάω στην πρώτη επιλογή σε δύο κλειδαριές, όταν έρθει η ώρα για αναβάθμιση θα πρέπει να λυθεί η πόρτα. Ωραία, την έλυσα και τοποθετώ εκσυγχρονισμένα προϊόντα με άλλα defender.

Ερωτήσεις: κάθε φορά που θα πρέπει να αναβαθμίζω θα πρέπει να λύνεται η πόρτα;

Ανάλογα τι θα θες να αναβαθμίσεις. Η αλλαγή κυλίνδρου θα είναι εύκολη. Η αλλαγή defender απαιτεί λύσιμο της πόρτας, τουλάχιστον την πρώτη φορά. Αν αυτό που θα τοποθετήσεις αργότερα δεν έχει κωνική βάση όπως έχουν αυτά που βάζει ο Σιάμος, τότε και η αλλαγή defender θα είναι πλέον εύκολη. Η αλλαγή κλειδαριάς όμως, πάντα θα απαιτεί λύσιμο της πόρτας. Αυτό βέβαια ισχύει με όλες τις πόρτες ασφαλείας. 

59 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

Επίσης, στη περίπτωση επιλογής δύο κλειδαριών, κανονικής και μηχανικής αυτόματου κλειδώματος, όταν αναβαθμίζω θα πρέπει να αναβαθμίζω και τις δύο;

Όχι. Συνήθως αλλάζουμε κλειδαριά όταν αυτή που έχουμε έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ή αν θέλουμε να την αντικαταστήσουμε με κάποια ανώτερη. Η κλειδαριά θα έλεγα ότι θα είναι το τελευταίο που θα αλλάξεις, τουλάχιστον μέσα στα πρώτα 5~10 χρόνια. Πιθανότατα να μην χρειαστεί και καθόλου μέσα στη 10ετία. Κι αν χρειαστεί, δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις και τις δύο. 

Μπορεί τα defender αυτά που βάζει ο Σ. στις πόρτες του να μην είναι κατηγορίας Diamond, αλλά οκ, μιλάμε για δύο, μεσαίας κατηγορίας. Οπότε δεν θα σκεφτόμουν να τα αλλάξω σύντομα. Δεν υπάρχει λόγος.

Αρκεί να έχεις καλούς κυλίνδρους, κι από κει και πέρα, παρακολουθείς τις εξελίξεις και το βλέπεις αν θα αλλάξεις και τα defender κάαααποια στιγμή.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikos-81 είπε

Μία φίλη θέλει να αντικαταστήσει παλιά κλειδαριά  χρηματοκιβωτίου. Η πόρτα είναι του 2003 από κατασκευαστή

και ρωτάω αν μπαίνει και στην πόρτα της φίλης.παραθέτω 3 φωτογραφίες.

Ο συνδυασμός:

• Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro

• Κύλινδρο: EVVA 4KS

• Defender: Disec Diamond ή Disec MAG3G

01a in.jpg

02a side.jpg

03a out.jpg

Μπορουν να τοποθετηθουν ολοι οι συνδιασμοι που αφορουν κλειδαρια κυλινδρου + κυλινδρο + ντιφεντερ !

Ενδεικτικα για Αττική οι χαμηλότερες τιμές για αγορά + τοποθέτηση --->>> 

Cisa Revo + Evva MCS (5 keys) + Bd200 + Ki1903p = απο 350€

Cisa Revo + Evva 4ks (5 keys) + Bd200 + Ki1903p = απο 280€

Cisa Revo + Agb DCK (5 keys) + Bd200 + Ki1903p = απο 200€

Cisa Revo + Abloy Protec² (5 keys) + Bd200 + Ki1903p = 240€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@swayback Με αφορμή αυτό που είπες για αλλαγή γραναζωτής κλειδαριάς στα 5-10 χρόνια. Υπάρχει περίπτωση (δε μιλάω για 1%) να μη δείξει σημάδια ότι πάει να τα "φτύσει" η κλειδαριά και να σκαλώσει χωρίς ενδείξεις (άρα να κλειδωθείς μέσα/έξω με ό,τι αυτό συνεπάγεται);

Με άλλα λόγια, αλλάζουμε κλειδαριά στα ~10 χρόνια ή περιμένουμε για κάποιο σημάδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

@swayback Με αφορμή αυτό που είπες για αλλαγή γραναζωτής κλειδαριάς στα 5-10 χρόνια. Υπάρχει περίπτωση (δε μιλάω για 1%) να μη δείξει σημάδια ότι πάει να τα "φτύσει" η κλειδαριά και να σκαλώσει χωρίς ενδείξεις (άρα να κλειδωθείς μέσα/έξω με ό,τι αυτό συνεπάγεται);

Με άλλα λόγια, αλλάζουμε κλειδαριά στα ~10 χρόνια ή περιμένουμε για κάποιο σημάδι;

Δεν το ξέρω για να είμαι ειλικρινής (το αν είναι βέβαιο πως θα εμφανίσει σημάδια - θεωρώ πως όχι απαραίτητα).

Αν εμφανίσει κάποιο πρόβλημα και δεν βρίσκουμε λύση, εννοείται απευθυνόμαστε σε 1-2 επαγγελματίες και πράττουμε αναλόγως.

Η αλλαγή στη δεκαετία χωρίς να έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα, είναι καθαρά προληπτική. Και σε αυτό παίζει ρόλο η χρήση που κάνουμε, το περιβάλλον που βρίσκεται, αλλά και η κλειδαριά που έχουμε. Άλλο μία Cisa Revo ή μία Mottura και άλλο μία Securemme.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα ότι στο πάνω μέρος της πόρτας ασφαλείας μου (μάλλον gardesa) υπάρχει ένα κενό κοντά στα 5mm μεγαλύτερο από το κάτω μέρος της πόρτας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην σφραγίζουν καλά τα λάστιχα και να περνάει αέρας από το πάνω μέρος. Η πόρτα δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα κατά το άνοιγμα-κλείσιμο. Πριν περίπου δυο χρόνια είχε ανοιχτεί για να μπει ένας abloy κύλινδρος και defender , δεν ξέρω αν η ζημιά έγινε απο την αντικατάσταση.  Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να επισκευαστεί κάτι τέτοιο;

IMG_1498.jpg.da94c3d3254ae9c6e48f3f820ab9f3eb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swayback, mclein² σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!! Όπως πολλοί έχουν ήδη αναφέρει, πραγματικά παράγετε έργο εδώ!!

Σημαντικότατες οι διευκρινίσεις για τις αλλαγές κλειδαριάς / αφαλού / defender.

Όταν κλείσω την πόρτα θα σας πω την επιλογή μου.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jf15 είπε

Παρατήρησα ότι στο πάνω μέρος της πόρτας ασφαλείας μου (μάλλον gardesa) υπάρχει ένα κενό κοντά στα 5mm μεγαλύτερο από το κάτω μέρος της πόρτας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην σφραγίζουν καλά τα λάστιχα και να περνάει αέρας από το πάνω μέρος. Η πόρτα δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα κατά το άνοιγμα-κλείσιμο. Πριν περίπου δυο χρόνια είχε ανοιχτεί για να μπει ένας abloy κύλινδρος και defender , δεν ξέρω αν η ζημιά έγινε απο την αντικατάσταση.  Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να επισκευαστεί κάτι τέτοιο;

IMG_1498.jpg.da94c3d3254ae9c6e48f3f820ab9f3eb.jpg

ή σκέβρωσε απο τα χρονια ή τοποθετηθηκε εξ'αρχης ελαφρως στραβα κ παραγινε με τα χρονια.

βαλε μια κοντρα κατω να κραταει την πορτα μισάνοιχτη & τραβα ή σπρωξε το πανω μερος.

πχ αν βαλεις ενα σφυρι κατω στη γωνια (τον κορμο) κ το μεταλλικο να ακουμπα την πορτα θα μπορεις να ασκησεις αρκετα μεγαλη δυναμη.

14 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

@swayback Με αφορμή αυτό που είπες για αλλαγή γραναζωτής κλειδαριάς στα 5-10 χρόνια. Υπάρχει περίπτωση (δε μιλάω για 1%) να μη δείξει σημάδια ότι πάει να τα "φτύσει" η κλειδαριά και να σκαλώσει χωρίς ενδείξεις (άρα να κλειδωθείς μέσα/έξω με ό,τι αυτό συνεπάγεται);

Με άλλα λόγια, αλλάζουμε κλειδαριά στα ~10 χρόνια ή περιμένουμε για κάποιο σημάδι;

αν εισαι συνεπης & ευγενικος με την πορτα, θα κρατησει 20+ χρονια.

εαν δεις παααααααααααααρα πολλα μαυρα επανω στους πυρρους της κλειδαριας, ερχεται η ωρα που στεγνωνει & θελει αλλαγη.

γενικα ομως το fail time ειναι παντα διαφορετικο και παιζουν απειρα πραγματα ρολλο.

υλικο, δυναμη κλεισιματος, αριθμος κλειδωματων, τροπος κλειδωματος, εαν πεσει η πορτα κ δυσκολευει λιγο το κλειδωμα κ συνεχιζεις να τη ζοριζεις μειωνεις το χρονο ζωης κ παρα πολλα ακομη. 

να θυμασαι οτι οι φυσιολογικοι ανθρωποι εχουν κ φυσιολογικα προβληματα ΣΥΝΗΘΩΣ. εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα συνηθως αν δεν ψαχνεσαι για εξοδα, δεν προκυπτουν :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!

Έχουμε πει σε προηγούμενες σελίδες ότι στην περίπτωση παραγωγικού τύπου προτιμάμε τον CES DM5. Δηλαδή να μην προσπαθήσω για τον C48;

Βρίσκω τιμή του c48 στα 155. Είναι τόσο καλός;

Ο C48 μπορεί να συγκριθεί με τον EVVA 4KS;

Επίσης, είδα τιμή για κλειδαριά Mottura Champions Pro περίπου στα 113 και αλλάζει ανάλογα με τη διάσταση.

Συγκρίνεται με Revolution pro;

Δύσκολα ερωτήματα για έναν άσχετο (όπως εγώ), αλλά παιχνιδάκι για εσάς!

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!

Έχουμε πει σε προηγούμενες σελίδες ότι στην περίπτωση παραγωγικού τύπου προτιμάμε τον CES DM5. Δηλαδή να μην προσπαθήσω για τον C48;

Βρίσκω τιμή του c48 στα 155. Είναι τόσο καλός;

Ο C48 μπορεί να συγκριθεί με τον EVVA 4KS;

Επίσης, είδα τιμή για κλειδαριά Mottura Champions Pro περίπου στα 113 και αλλάζει ανάλογα με τη διάσταση.

Συγκρίνεται με Revolution pro;

Δύσκολα ερωτήματα για έναν άσχετο (όπως εγώ), αλλά παιχνιδάκι για εσάς!

Ευχαριστώ και πάλι!!!

εννοειται οτι θα προσπαθησεις για C4J (προσωπικο προφιλ του κ.Σιαμου) ή το european C48.

ειναι πολυ δυνατος κυλινδρος ο C48 αλλα εχει διαφορετικη τεχνοτροπια απο τον 4ks. (ειναι ιδιος με Mt5 / Nw5 -- mul-t-lock & mauer αντιστοιχα)

κύλινδρος ειναι ο champions pro και ειναι στην κατηγορια του CES, ισως λιγο πιο πανω.

η revo pro ειναι κλειδαριά βαση και συγκρινεται με mottura, iseo, mul-t-lock κλειδαριες κ οχι κυλινδρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mclein²  Ευχαριστώ πολύ!!

Πριν από λίγο ήμουν σε ένα site και είχε περιγραφή «κλειδαριά champions pro», γι’ αυτό το έγραψα.

Οπότε, ζητάω με τη σειρά C48, C4J και μετά DM5 όπου αν καταλήξω αναγκαστικά σε dm5 θα τον αλλάξω μετά από 1 με 2 χρόνια. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είχε γραφτεί πριν καιρό ότι ο Agb DCK διπλής ενέργειας είχε πρόβλημα και έκαναν αντικατάσταση. Τι έχει γίνει με αυτό το θέμα, υπάρχουν ακόμα προβληματικά κομμάτια στην αγορά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

mclein²  Ευχαριστώ πολύ!!

Πριν από λίγο ήμουν σε ένα site και είχε περιγραφή «κλειδαριά champions pro», γι’ αυτό το έγραψα.

Οπότε, ζητάω με τη σειρά C48, C4J και μετά DM5 όπου αν καταλήξω αναγκαστικά σε dm5 θα τον αλλάξω μετά από 1 με 2 χρόνια. Σωστά;

c48 δε νομιζω οτι εχουν, οποτε c4j με λιγη ευγενικη πιεση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

c48 δε νομιζω οτι εχουν, οποτε c4j με λιγη ευγενικη πιεση :)

Ευχαριστώ πολύ!!!

Καλά, εγώ θα προσπαθήσω να του πω και για EVVA 4ks κι ό,τι γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...