Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς την επίδειξη κάρτας ιδιοκτησίας, ένα λαμόγιο κλειδαράς θα μπορούσε στην ζούλα να αντιγράψει το κλειδί αν του πάς ένα ή χωρίς αυτή την κάρτα ακόμα και αν έχει μπροστά του το κλειδί και να θέλει δεν μπορεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, aggeliki :) είπε

Χωρίς την επίδειξη κάρτας ιδιοκτησίας, ένα λαμόγιο κλειδαράς θα μπορούσε στην ζούλα να αντιγράψει το κλειδί αν του πάς ένα ή χωρίς αυτή την κάρτα ακόμα και αν έχει μπροστά του το κλειδί και να θέλει δεν μπορεί?

Δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά στο συγκεκριμένο ερώτημα γιατί ξέρω λίγα πράγματα για την αντιγραφή κλειδιών. Θεωρητικά δεν μπορεί ή, ακόμα κι αν μπορεί (αν δηλαδή έχει τα κατάλληλα μηχανήματα και τα κατάλληλα άκοπα κλειδιά) δεν επιτρέπεται να το κάνει χωρίς την κάρτα. 

Το σίγουρο πάντως είναι, ότι οι κύλινδροι των οποίων τα κλειδιά αναπαράγονται μόνο από τον κατασκευαστή τους στο εξωτερικό, είναι και οι πιο ασφαλείς όσον αφορά τα αντίγραφα. Οπότε αν σε προβληματίζει μήπως κάποιος κλειδαράς κάνει αυτό που ρωτάς, τότε πας σε τέτοιο κύλινδρο.
Ενδεικτικά κάποιοι κύλινδροι που προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα: AGB DCK, CISA RS3S, MOTTURA C48, DOM DIAMANT, EVVA MCS, BKS JANUS, BKS HELIUS, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θελω να αποφυγω. Στην Ελλαδα ζουμε. Το οτι δεν επιτρεπεται να το κανει χωρις την καρτα δεν σημαινει οτι δεν θα το κανει κιολας. Σκοπος ειναι να μην μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα :

Στην σελίδα 286 του Forum υπάρχει η απάντηση: ¨προσωπικό προφίλ, κόβεις κλειδιά μόνο σε αυτόν που τοποθέτησε¨ και στην σελίδα 279 ¨την κάρτα θα τη βλέπεις εσύ και κανείς άλλος¨.

  Επειδή πρόσφατα αντικατέστησα κλειδαριά παλαιού τύπου με νέα και θα χρειαστώ επί πλέον κλειδί θα παρακαλούσα να μου υποδείξετε την διαδικασία που ακολουθείτε για την παραλαβή του νέου κλειδιού.  Επί πλέον πως τεκμηριώνετε ότι κόβω κλειδί μόνο από αυτόν που έκανε την τοποθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, aggeliki :) είπε

Αυτο θελω να αποφυγω. Στην Ελλαδα ζουμε. Το οτι δεν επιτρεπεται να το κανει χωρις την καρτα δεν σημαινει οτι δεν θα το κανει κιολας. Σκοπος ειναι να μην μπορει.

ολα μπορουν να γινουν, οτι κλειδωνει -> ξεκλειδωνει.

οι βουλγαροι διπλα μας ξεπερνανε ΚΑΙ τους ρωσους / γεωργιανους σε λιγο στα εργαλεια.

το προβλημα σου ειναι οι κατασκευαστες εργαλειων κ οχι οι κλειδαραδες της γειτονιας σου.

ειδες πολλους βλακες κλειδαραδες ν'αφησουν τα 5 - 10 χιλιαρικα το μηνα για να βγαλουν 50 - 100 επιφοβα ;

9 ώρες πριν, mani-mani είπε

Καλησπέρα :

Στην σελίδα 286 του Forum υπάρχει η απάντηση: ¨προσωπικό προφίλ, κόβεις κλειδιά μόνο σε αυτόν που τοποθέτησε¨ και στην σελίδα 279 ¨την κάρτα θα τη βλέπεις εσύ και κανείς άλλος¨.

  Επειδή πρόσφατα αντικατέστησα κλειδαριά παλαιού τύπου με νέα και θα χρειαστώ επί πλέον κλειδί θα παρακαλούσα να μου υποδείξετε την διαδικασία που ακολουθείτε για την παραλαβή του νέου κλειδιού.  Επί πλέον πως τεκμηριώνετε ότι κόβω κλειδί μόνο από αυτόν που έκανε την τοποθέτηση.

επειδη ειναι εντελως ασαφες το μηνυμα σου, αν θες πες μας ή δειξε μας τι τοποθετησες.

(εαν βαλεις φωτο το κλειδι, βαλε ΜΟΝΟ το κεφαλι και οχι το συνδιασμο του) !

επισης, δεν ρωτησες τον επαγγελματια που τοποθετησε ποια ειναι η διαδικασια ;

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mclein² είπε

ολα μπορουν να γινουν, οτι κλειδωνει -> ξεκλειδωνει.

οι βουλγαροι διπλα μας ξεπερνανε ΚΑΙ τους ρωσους / γεωργιανους σε λιγο στα εργαλεια.

το προβλημα σου ειναι οι κατασκευαστες εργαλειων κ οχι οι κλειδαραδες της γειτονιας σου.

ειδες πολλους βλακες κλειδαραδες ν'αφησουν τα 5 - 10 χιλιαρικα το μηνα για να βγαλουν 50 - 100 επιφοβα ;

Σε έχασα λίγο. Θέλεις να μου εξηγήσεις τι εννοείς?

Βρήκα αυτό εδώ το κείμενο και το θεωρώ αρκετά κατατοπιστικό: https://alfinodoor.gr/olh-h-alhtheia-gia-antigrafh-kleidiou-nees-kleidaries-asfaleias-me-kylindro/

Επίσης αν και κατάλαβα πως δεν πρέπει να αναφέρουμε εταιρίες και να κάνουμε διαφήμιση, η εν λόγω εταιρία έχει καλές κρητικές στο internet. Να την επιλέξω ή να κοιτάξω και αλλού γιατί υπάρχουν και ποιό αξιόλογες?

Επεξ/σία από aggeliki :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοεί ότι το πρόβλημα δεν είναι ο κλειδαράς που θα προσπαθήσει να σε κλέψει (διότι δεν θα αποκομίσει σημαντικό όφελος) αλλά οι τεχνικές παραβίασης, οι οποίες συνεχώς εξελίσσονται.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθέτησα κλειδαριά Omega plus.

Και βέβαια τον ρώτησα. Και μου είπε με την κάρτα ιδιοκτησίας πηγαίνω στο μαγαζί και την επομένη παραλαμβάνω το κλειδί. Το πρόβλημα είναι ότι αυτός που εγκατέστησε την κλειδαριά γνωρίζει και την διεύθυνση του σπιτιού. Θεωρητικά εδώ υπάρχει κάποιο κενό ασφαλείας. Για αυτό ρώτησα πως τεκμηριώνετε ότι κόβω κλειδί από αυτόν που την τοποθέτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, mani-mani said:

Τοποθέτησα κλειδαριά Omega plus.

Και βέβαια τον ρώτησα. Και μου είπε με την κάρτα ιδιοκτησίας πηγαίνω στο μαγαζί και την επομένη παραλαμβάνω το κλειδί. Το πρόβλημα είναι ότι αυτός που εγκατέστησε την κλειδαριά γνωρίζει και την διεύθυνση του σπιτιού. Θεωρητικά εδώ υπάρχει κάποιο κενό ασφαλείας. Για αυτό ρώτησα πως τεκμηριώνετε ότι κόβω κλειδί από αυτόν που την τοποθέτησε.

Δεν κατάλαβα, χύμα κλειδιά στο χέρι σας έδωσε ή σε σακουλάκι; ή απλά το αναφέρετε στην περίπτωση που θα βγάλετε έξτρα κλειδί από τον ίδιο επαγγελματία;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mani-mani είπε

Τοποθέτησα κλειδαριά Omega plus.

Και βέβαια τον ρώτησα. Και μου είπε με την κάρτα ιδιοκτησίας πηγαίνω στο μαγαζί και την επομένη παραλαμβάνω το κλειδί. Το πρόβλημα είναι ότι αυτός που εγκατέστησε την κλειδαριά γνωρίζει και την διεύθυνση του σπιτιού. Θεωρητικά εδώ υπάρχει κάποιο κενό ασφαλείας. Για αυτό ρώτησα πως τεκμηριώνετε ότι κόβω κλειδί από αυτόν που την τοποθέτησε.

ο επαγγελματιας που επελεξες δεν ειναι Omega Point (αυτο δεν ειναι κακο - ουτε υποχρεωτικο να αγορασει καποιος απο omega point) αρα δεν μπορει ν'αναπαραγει κλειδια απο καρτες / κλειδαριες omega.

επισης, αφου εχουμε αμφιβολιες σχετικα με τον επαγγελματια, απευθυνεσαι ΜΟΝΟ σε omega points τα οποια θα βρεις εδω --> 

https://sotiropoulosfs.gr/service-omega-points

αφου λοιπον βρεις αυτο που σε εξυπηρετει, με την καρτα αναπαραγωγης κλειδιων & την ταυτοτητα σου

(αν δεν εχει βιβλιο συμβαντων δε θα στο ζητησει καν το 2ο σκελος) // βγαζεις αντιγραφο σε 2' με κοστος απο 16 εως 25 ευρω

------

οποτε ο κλειδαρας που επελεξες δεν στα εχει πει ακριβως οπως ισχυουν.

Υγ - μπορεις να παρακαμψεις τους κλειδαραδες / πορταδες και να βγαλεις αντιγραφο στον αντιπροσωπο απευθειας (sotiropoulosfs)

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mani-mani είπε

Τοποθέτησα κλειδαριά Omega plus.

Και βέβαια τον ρώτησα. Και μου είπε με την κάρτα ιδιοκτησίας πηγαίνω στο μαγαζί και την επομένη παραλαμβάνω το κλειδί. Το πρόβλημα είναι ότι αυτός που εγκατέστησε την κλειδαριά γνωρίζει και την διεύθυνση του σπιτιού. Θεωρητικά εδώ υπάρχει κάποιο κενό ασφαλείας. Για αυτό ρώτησα πως τεκμηριώνετε ότι κόβω κλειδί από αυτόν που την τοποθέτησε.

Μπορείς να του βάλεις κουκούλα,να τον κανεις μια μεγάλη βόλτα,και μετα να τον πας να αλλάξει την κλειδαριά.Μετά αντίστροφα τις ίδιες κινήσεις.

Αν σε βρει και έτσι τότε χαλάλι του.

Αλλή λύση είναι να την βάλεις μονος σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Διάβασα κάμποσα πράγματα στο φορουμ και θέλω να ρωτήσω τα εξης. Εχω μια πόρτα ασφαλείας (κατα τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη) απο αλουμινιο αλλα ειναι αρκετα ελαφρια σε σχεση με αλλες που εχω δει. Η πορτα φοραει κυλινδρο (50x30) και η κλειδαριά ειναι μαλλον γραναζωτη (δεν κανει το χαρακτηριστικό κλακ οταν γυρναω κλειδί). Ο κυλινδρος που ειχε αλλαχθηκε σε abus d6s (αυτος με τα προκαθορισμενα σημεια σπασιματος). 

1)Πως μπορω να δω αν η πορτα μου ειναι οντως ασφαλειας και αν κλειδαρια μου εχει καταπέλτη; 

2)Μπορω να αλλαξω κλειδαρια μονος μου η πρέπει να απευθυνθω σε κλειδαρα; 

3)Σε τι συνδυασμο κυλινδρου - defender μπορω να βαλω για μεγαλύτερη ασφάλεια; (θα προτιμούσα καποιο defender που δεν θα χρειαστεί τρυπα με ποτηρι) 

Επισυνάπτω φωτο της πόρτας (ειναι με τον παλιο κυλινδρο) 

https://imgur.com/a/nSrZLiH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Inthemix21 είπε

Καλησπέρα. Διάβασα κάμποσα πράγματα στο φορουμ και θέλω να ρωτήσω τα εξης. Εχω μια πόρτα ασφαλείας (κατα τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη) απο αλουμινιο αλλα ειναι αρκετα ελαφρια σε σχεση με αλλες που εχω δει. Η πορτα φοραει κυλινδρο (50x30) και η κλειδαριά ειναι μαλλον γραναζωτη (δεν κανει το χαρακτηριστικό κλακ οταν γυρναω κλειδί). Ο κυλινδρος που ειχε αλλαχθηκε σε abus d6s (αυτος με τα προκαθορισμενα σημεια σπασιματος). 

1)Πως μπορω να δω αν η πορτα μου ειναι οντως ασφαλειας και αν κλειδαρια μου εχει καταπέλτη; 

2)Μπορω να αλλαξω κλειδαρια μονος μου η πρέπει να απευθυνθω σε κλειδαρα; 

3)Σε τι συνδυασμο κυλινδρου - defender μπορω να βαλω για μεγαλύτερη ασφάλεια; (θα προτιμούσα καποιο defender που δεν θα χρειαστεί τρυπα με ποτηρι) 

Επισυνάπτω φωτο της πόρτας (ειναι με τον παλιο κυλινδρο) 

https://imgur.com/a/nSrZLiH

Δεν είναι θωρακισμένη. Είναι απλή είσοδος αλουμινίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Δεν είναι θωρακισμένη. Είναι απλή είσοδος αλουμινίου.

Με κλειδαριά που κλειδώνει σε πολλά σημεία (3?). @mclein @mclein²

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...