Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Με κλειδαριά που κλειδώνει σε πολλά σημεία (3?). @mclein @mclein²

Ναι. Δεν κλειδώνει μόνο η γλώσσα αλλά έχει και "μανιτάρια" όπως οι μπαλκονόπορτες. Η κάσα εννοείται ότι είναι βιδωμένη στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Ναι. Δεν κλειδώνει μόνο η γλώσσα αλλά έχει και "μανιτάρια" όπως οι μπαλκονόπορτες. Η κάσα εννοείται ότι είναι βιδωμένη στον τοίχο.

Σε γενικές γραμμές, ειναι καλύτερη μια τέτοιου είδους ή μαχαιρωτη/γλώσσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Inthemix21 είπε

Καλησπέρα. Διάβασα κάμποσα πράγματα στο φορουμ και θέλω να ρωτήσω τα εξης. Εχω μια πόρτα ασφαλείας (κατα τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη) απο αλουμινιο αλλα ειναι αρκετα ελαφρια σε σχεση με αλλες που εχω δει. Η πορτα φοραει κυλινδρο (50x30) και η κλειδαριά ειναι μαλλον γραναζωτη (δεν κανει το χαρακτηριστικό κλακ οταν γυρναω κλειδί). Ο κυλινδρος που ειχε αλλαχθηκε σε abus d6s (αυτος με τα προκαθορισμενα σημεια σπασιματος). 

1)Πως μπορω να δω αν η πορτα μου ειναι οντως ασφαλειας και αν κλειδαρια μου εχει καταπέλτη; 

2)Μπορω να αλλαξω κλειδαρια μονος μου η πρέπει να απευθυνθω σε κλειδαρα; 

3)Σε τι συνδυασμο κυλινδρου - defender μπορω να βαλω για μεγαλύτερη ασφάλεια; (θα προτιμούσα καποιο defender που δεν θα χρειαστεί τρυπα με ποτηρι) 

Επισυνάπτω φωτο της πόρτας (ειναι με τον παλιο κυλινδρο) 

https://imgur.com/a/nSrZLiH

1. δεν ειναι ασφαλειας, ειναι αλουμινιου οπως ειπε ο Αλεξ κ δεν εχει καταπελτη.

2. δεν μπορεις να αλλαξεις την κλειδαρια με τιποτα αλλο. το προφιλ που επιλεχθηκε παιρνει μονο G-U.

3. επισης δεν μπορεις να βαλεις defender και αφου ειπες οτι πηρες d6s, θα τον αλλαξεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mclein² είπε

1. δεν ειναι ασφαλειας, ειναι αλουμινιου οπως ειπε ο Αλεξ κ δεν εχει καταπελτη.

2. δεν μπορεις να αλλαξεις την κλειδαρια με τιποτα αλλο. το προφιλ που επιλεχθηκε παιρνει μονο G-U.

3. επισης δεν μπορεις να βαλεις defender και αφου ειπες οτι πηρες d6s, θα τον αλλαξεις ; 

Τον κυλινδρο τον πηρα σαν μια φθηνη προσωρινή λύση γιατι ο προηγούμενος ηταν τυπου 10ευρου και ο ιδιοκτήτης ειχε μονο 1 κλειδί. Γενικά θα ηθελα να δω αν αξιζει να βαλω καλυτερο κυλινδρο (και defender εκτος αν δεν παιρνει κανενα) η αν εν τελει πρεπει να ερθω σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη να μπει κανονικη πορτα ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inthemix21 είπε

εν τελει πρεπει να ερθω σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη να μπει κανονικη πορτα ασφαλείας. 

Το ιδανικότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inthemix21 είπε

Τον κυλινδρο τον πηρα σαν μια φθηνη προσωρινή λύση γιατι ο προηγούμενος ηταν τυπου 10ευρου και ο ιδιοκτήτης ειχε μονο 1 κλειδί. Γενικά θα ηθελα να δω αν αξιζει να βαλω καλυτερο κυλινδρο (και defender εκτος αν δεν παιρνει κανενα) η αν εν τελει πρεπει να ερθω σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη να μπει κανονικη πορτα ασφαλείας. 

την πορτα τη βλεπω ολοκαινουρια...δυσκολο το βλεπω να βαζει καποιος ιδιοκτητης λεφτα !!!

προσωπικα για το αλουμινιο που βλεπω θα πηγαινα σε cisa astral s / ap3s / ap4s που διαθετουν ελαστικη μπαρα κ ατσαλινες μπιλιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mclein² είπε

την πορτα τη βλεπω ολοκαινουρια...δυσκολο το βλεπω να βαζει καποιος ιδιοκτητης λεφτα !!!

προσωπικα για το αλουμινιο που βλεπω θα πηγαινα σε cisa astral s / ap3s / ap4s που διαθετουν ελαστικη μπαρα κ ατσαλινες μπιλιες. 

Εχει νοημα να παω σε rs3s η σε καποια αντίστοιχη η καλυπτομαι και με μια ap4s? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Inthemix21 είπε

Εχει νοημα να παω σε rs3s η σε καποια αντίστοιχη η καλυπτομαι και με μια ap4s? 

ολοι οι κυλινδροι astral -> s, ap3s, ap4s, rs3s ειναι ακριβως το ιδιο προϊον με μοναδικη διαφορα το πατενταρισμα του κλειδιου.

μιλαμε για μια αλουμινοπορτα....και ap3s / ap4s υπερβολη ειναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

ολοι οι κυλινδροι astral -> s, ap3s, ap4s, rs3s ειναι ακριβως το ιδιο προϊον με μοναδικη διαφορα το πατενταρισμα του κλειδιου.

μιλαμε για μια αλουμινοπορτα....και ap3s / ap4s υπερβολη ειναι.

Οκ. Σ'ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου φιλε μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έβαλα πρόσφατα στο διαμέρισμα που μένω μια πόρτα ασφαλείας, και κατά τύχη διαπίστωσα ότι όταν είναι ανοιχτή και την κλειδώσω και βγούνε οι πείροι έξω αν σπρώξω με το χέρι μου είτε τους μεσαίους 4 ή τον μόνο που έχει πάνω πάνω , μαζεύονται όλοι μέσα, με τους κάτω 2 ή με τους πάνω 2 δεν το κάνει..τι μπορεί να φταίει; Η πόρτα είναι η master της ΚΕΤΕ.

Επεξ/σία από georger_volos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2020 στις 8:47 ΜΜ, georger_volos είπε

Καλησπέρα, έβαλα πρόσφατα στο διαμέρισμα που μένω μια πόρτα ασφαλείας, και κατά τύχη διαπίστωσα ότι όταν είναι ανοιχτή και την κλειδώσω και βγούνε οι πείροι έξω αν σπρώξω με το χέρι μου είτε τους μεσαίους 4 ή τον μόνο που έχει πάνω πάνω , μαζεύονται όλοι μέσα, με τους κάτω 2 ή με τους πάνω 2 δεν το κάνει..τι μπορεί να φταίει; Η πόρτα είναι η master της ΚΕΤΕ.

με το κλειδι επανω στον κυλινδρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

με το κλειδι επανω στον κυλινδρο ;

Και με το κλειδί και χωρίς το κλειδί, μίλησα με την εταιρεία και μου είπαν ότι έχει πρόβλημα η κλειδαριά και θα αντικατασταθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι. Επανέρχομαι για το θέμα της πόρτας αλλά αυτή τη φορά για θέμα του μαγνητικού defender. Έχω το disec mag 3g.
Μου παραπονιόταν η γυναίκα ότι κάποιες φορές δεν έπιανε καλά το μαγνητικό κλειδί και δεν μπορούσε να γυρίσει το defender. Σήμερα λοιπόν με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει δεν μπορεί να το γυρίσει καθόλου οπότε φεύγοντας δεν μπορεί να ξεκλειδώσει το defender για να κλειδώσει την πόρτα.. Έφυγε λοιπόν με κλειδωμένο defender και ξεκλείδωτη πόρτα. Άρχισα να σκεφτομαι ότι μάλλον κάτι θα έχει το μαγνητικό κλειδί της.

Γυρίζω σπίτι πάω να ξεκλειδώσω το defender και δεν γυρνούσε με τίποτα. ξαναπροσπαθώ τίποτα τραντάζω λίγο το defender ξανά τίποτα. κάποια στιγμή στην 10 προσπάθεια γύρισε οπότε κατάφερα να ανοίξω και την πόρτα. Από εκεί και πέρα όσες φορές δοκίμασα το defender δουλεύει μια χαρά.

Τα φώτα σας . . . . . .  τα παίζει το  defender??? μην κλειδωθούμε και απ' έξω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, georger_volos είπε

Και με το κλειδί και χωρίς το κλειδί, μίλησα με την εταιρεία και μου είπαν ότι έχει πρόβλημα η κλειδαριά και θα αντικατασταθεί.

ενημερωσε μας για τη μαρκα της κλειδαριας & αν ειναι γραναζωτη παρακαλω ++ για την αντικατασταση αν θα λυσει το θεμα.

επισης, αν μπορεις, οταν θα λυθει η πορτα απο μεσα παρατηρησε τις ντιζες αν ειναι συνδεδεμενες επανω στην κλειδαρια σωστα.

ευχαριστω για τον κοπο :)

20 λεπτά πριν, maglor1981 είπε

Καλησπέρα σας και πάλι. Επανέρχομαι για το θέμα της πόρτας αλλά αυτή τη φορά για θέμα του μαγνητικού defender. Έχω το disec mag 3g.
Μου παραπονιόταν η γυναίκα ότι κάποιες φορές δεν έπιανε καλά το μαγνητικό κλειδί και δεν μπορούσε να γυρίσει το defender. Σήμερα λοιπόν με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει δεν μπορεί να το γυρίσει καθόλου οπότε φεύγοντας δεν μπορεί να ξεκλειδώσει το defender για να κλειδώσει την πόρτα.. Έφυγε λοιπόν με κλειδωμένο defender και ξεκλείδωτη πόρτα. Άρχισα να σκεφτομαι ότι μάλλον κάτι θα έχει το μαγνητικό κλειδί της.

Γυρίζω σπίτι πάω να ξεκλειδώσω το defender και δεν γυρνούσε με τίποτα. ξαναπροσπαθώ τίποτα τραντάζω λίγο το defender ξανά τίποτα. κάποια στιγμή στην 10 προσπάθεια γύρισε οπότε κατάφερα να ανοίξω και την πόρτα. Από εκεί και πέρα όσες φορές δοκίμασα το defender δουλεύει μια χαρά.

Τα φώτα σας . . . . . .  τα παίζει το  defender??? μην κλειδωθούμε και απ' έξω....

δεν κανει κανενα κλακ οταν κολλαει ; 

υγ - οταν την ειχες βαλει σε φωτο ηθελα να γραψω για την κακη επιλογη μονοκοματης πλακας/χερουλιου extra slim...τωρα δυστυχως θα λυθει μια πανεμορφη πορτα για να βγει το defender αν εχει προβλημα.. :( :(  

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...