Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι το defender. Αν ανοίξει με οποιον τροπο μετά έχω κλειδιά να ανοίξω τον κυλινδρο.

Update. Πήρα τον αντιπρόσωπο και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα. μου είπε ακόμα να κλειδώνω όχι τη μισή διαδρομή αλλά τη μισή. Δηλαδή ξεκλειδωτο είναι στις 12ωρα να κλειδώνω όχι μέχρι τις 6 αλλά μέχρι της 9 αναφέρομαι στη θέση της οπής.

Τώρα όμως ξανακλειδωθηκε η γυναίκα απ' έξω.

Πήρα τον πόρτα και παει από εκεί να προσπαθήσει. Μου είπε από μόνος του ότι το αλλάζουμε γιατί δεν είναι δουλειά αυτή να τρέχουμε έχει πρόβλημα άσχετα με το μου είπαν στον αντιπρόσωπο.

Ελπίζω να ανοίξει. Και θα μου φέρει καινούργιο defender.

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά τι προτείνετε για αντικατάσταση του συγκεκριμένου κυπρί;

received_981878425631683.jpeg

ισως κατι δεν καταλαβαινω αλλα τι να προτεινουμε ;

ενα απλο κυπρι ειναι...25€ με 35€ σε κλειδαραδικο ή/ισως κ φθηνοτερα σε χρωματοπωλειο.

24 λεπτά πριν, maglor1981 είπε

Το θέμα είναι το defender. Αν ανοίξει με οποιον τροπο μετά έχω κλειδιά να ανοίξω τον κυλινδρο.

Update. Πήρα τον αντιπρόσωπο και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα. μου είπε ακόμα να κλειδώνω όχι τη μισή διαδρομή αλλά τη μισή. Δηλαδή ξεκλειδωτο είναι στις 12ωρα να κλειδώνω όχι μέχρι τις 6 αλλά μέχρι της 9 αναφέρομαι στη θέση της οπής.

Τώρα όμως ξανακλειδωθηκε η γυναίκα απ' έξω.

Πήρα τον πόρτα και παει από εκεί να προσπαθήσει. Μου είπε από μόνος του ότι το αλλάζουμε γιατί δεν είναι δουλειά αυτή να τρέχουμε έχει πρόβλημα άσχετα με το μου είπαν στον αντιπρόσωπο.

Ελπίζω να ανοίξει. Και θα μου φέρει καινούργιο defender.

ο πορτας κ ο αντιπροσωπος τελικα λιγο αστειοι, ετσι ;

φανταζομαι οτι το πιστευουν κι αλλοι εκτος απο μενα...

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πορτάς ΟΧΙ. Για τον αντιπρόσωπο δεν έχω άποψη.
Ο πορτάς έτρεξε αμέσως μόλις τον πήρα τηλέφωνο και από μόνος του μόλις τον πήρα είπε μόλις ανοίξουμε το αλλάζουμε. Άνοιξε τελικά και αύριο θα αλλάξουμε defender. Ήδη πήρε αντιπρόσωπο και το παρήγγειλε μπροστά μου. Από το "after sale" εγώ είμαι ικανοποιημένος. Ο πορτάς άριστος κατ εμέ.
Οκ αστοχίες μπορεί να συμβούν αλλά, ούτε μα, ούτε μου, έτρεξε και αύριο αλλαγή. Οπότε σωστός από μένα. Δεν ευθύνεται για το defender ουσιαστικά.

Βέβαια ξενέρωσα με τη disec...γκαντεμιά. Λέτε να κόλλησε κορονοϊό και αυτή ή να φταίει το 5g??😁🤣

Πάω να παίξω κι ένα ΤΖΟΚΕΡ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, maglor1981 είπε

Ο πορτάς ΟΧΙ. Για τον αντιπρόσωπο δεν έχω άποψη.
Ο πορτάς έτρεξε αμέσως μόλις τον πήρα τηλέφωνο και από μόνος του μόλις τον πήρα είπε μόλις ανοίξουμε το αλλάζουμε. Άνοιξε τελικά και αύριο θα αλλάξουμε defender. Ήδη πήρε αντιπρόσωπο και το παρήγγειλε μπροστά μου. Από το "after sale" εγώ είμαι ικανοποιημένος. Ο πορτάς άριστος κατ εμέ.
Οκ αστοχίες μπορεί να συμβούν αλλά, ούτε μα, ούτε μου, έτρεξε και αύριο αλλαγή. Οπότε σωστός από μένα. Δεν ευθύνεται για το defender ουσιαστικά.

επειδη καπου εχω χασει καποιο part, εσυ τι σχεση εχεις με τον αντιπροσωπο του defender ; 

αγορασες απο καποιον επαγγελματια την πορτα ως σετ ή αγορασες απο αλλου την πορτα & αλλου τα πραγματα ; 

διοτι δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μιλησει ο maglor με τον αντιπροσωπο των defender και οχι ο πορτας που ειναι υπευθυνος για το συνολο & την τοποθετηση.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

επειδη καπου εχω χασει καποιο part, εσυ τι σχεση εχεις με τον αντιπροσωπο του defender ; 

αγορασες απο καποιον επαγγελματια την πορτα ως σετ ή αγορασες απο αλλου την πορτα & αλλου τα πραγματα ; 

διοτι δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μιλησει ο maglor με τον αντιπροσωπο των defender και οχι ο πορτας που ειναι υπευθυνος για το συνολο & την τοποθετηση.

σετ το πήρα αλλά επειδή είχα το τηλ αν θελησω να βγαλω εξτρα κλειδιά πήρα και εγω τηλέφωνο να δω τι συμβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maglor1981 είπε

σετ το πήρα αλλά επειδή είχα το τηλ αν θελησω να βγαλω εξτρα κλειδιά πήρα και εγω τηλέφωνο να δω τι συμβαίνει...

ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mclein² είπε

το προβλημα εντοπιζεται σε μαγνητικα ντιφεντερ 2 αντιπροσωπων στην αττικη & 1 στη θεσσαλονικη.

ή ατυχοι ειναι ή κακοσυσκευασμενα/κακοσυντηρημενα στην αποθηκη τους τα κρατανε.

μαϊμουδένια δεν ειναι γιατι το εχω φτασει μεχρι τη disec το θεμα αλλα επειδη εχει τυχει κατ'επαναληψη πλεον ειναι "don't touch" ! 

και με τους 2 τροπους...αναγκαια μιας κ το να βαζεις τροχους & τρυπανια σε πορτες δεν ειναι το ιδανικο σεναριο.

εαν η κλειδαρια ειναι γραναζωτη, αλλαζεις εναν κυλινδρο & το εξωτερικο defender.

κυλινδροι της προκοπης με διαβαθμιση στην ποιοτητα & παροχη ασφαλειας (καποιοι αντιστοιχοι, παραλειπονται για συντομια) :

agb 9000s // ifam wx 1000

agb dck // evva ics // mottura champions pro // mottura c28 plus

evva 4ks // mauer nw5 // kaba experT // abloy protec²

evva MCS // urban alps stealth

ΟΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟΙ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ 30/50 & ΚΑΤΑ 99% ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ !

Το defender δε χρειαζεται να ειναι καλυτερο το disec bd200 ή αντιστοιχης ποιοτητας αλλου brand κ μπορεις να το αφησεις εκει φευγοντας.

========

εαν η κλειδαρια ειναι διστροφη ή τριστροφη (κλακ - κλακ), δηλαδη μη-γραναζωτη, τοτε :

α) τοποθετεις Omega Plus με 190€ ~ 220€

β) τοποθετεις κλειδαρια κυλινδρου ΓΡΑΝΑΖΩΤΗ + κυλινδρο ασφαλειας + ντιφεντερ 

------------

το β μπορει να υλοποιηθει με διαφορα σετ σε διαφορες τιμες, παραδειγματα :

Cisa Revolution Pro + Disec Bd200 + Ifam wX 1000 = απο 180€

Cisa Revolution Pro + Disec Bd200 + Mottura Champions Pro = απο 190€

Cisa Revolution Pro + Disec Bd200 + Agb DCK = απο 200€

========

παρεθεσα μεχρι τα 200€ που θεωρησα οτι ειναι το μπατζετ σου αλλα μπορεις να κινηθεις κ σε ακριβοτερα σετ.

Εξαιρετική απάντηση. Σε ευχαριστώ πολύ. Τώρα αν η κλειδαριά είναι γραναζωτή δεν το ξέρω. Τρεις φορές κλειδώνει. Στο πρώτο κλείδωμα νομίζω πως νιώθω κλακ-κλακ, στο δεύτερο και το τρίτο δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα. Σε ευχαριστώ πολύ, μάλλον θα πάω για αλλαγή κλειδαριάς συνολικά, το (β). Και πάλι ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. Μπαινω σε διαμερισμα που ειχε παλια ξυλινη πορτα και θελω να βαλω κατι καλυτερο για ψυχολογικους λογους (δεν θα υπαρχουν μεσα αντικειμενα αξιας). Προσπαθησα να διαβασω τα δυο threads οσο μπορουσα αλλα μου πεφτουν πολυ τεχνικα. Το budget μου ειναι 500-700 με την τοποθετηση και τον ΦΠΑ μεσα. Εχω τις εξης ερωτησεις:

1) Εχουν καποια διαφορα οι εξης 1 , 2 πορτες?  Μου προσφερουν οπως ειναι μια επαρκη ασφαλεια απο ερασιτεχνες ή πρεπει να αλλαξω κατι?

2) Υπαρχει καποιο αλλο "ετοιμο" πακετο σε αυτο το budget που να ειναι καλυτερο?

 

Επεξ/σία από sansara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sansara είπε

Καλησπερα παιδια. Μπαινω σε διαμερισμα που ειχε παλια ξυλινη πορτα και θελω να βαλω κατι καλυτερο για ψυχολογικους λογους (δεν θα υπαρχουν μεσα αντικειμενα αξιας). Προσπαθησα να διαβασω τα δυο threads οσο μπορουσα αλλα μου πεφτουν πολυ τεχνικα. Το budget μου ειναι 500-700 με την τοποθετηση και τον ΦΠΑ μεσα. Εχω τις εξης ερωτησεις:

1) Εχουν καποια διαφορα οι δυο παρακατω πορτες? (Ο ενας δεν εχει μεσα ΦΠΑ αλλα αναφερει για τσιμεντο στην τοποθετηση)

Μου προσφερουν οπως ειναι μια επαρκη ασφαλεια απο ερασιτεχνες ή πρεπει να αλλαξω κατι?

2) Υπαρχει καποιο αλλο "ετοιμο" πακετο σε αυτο το budget που να ειναι καλυτερο?

Καλησπέρα. 

Το πρώτο λινκ δεν μου ανοίγει.

Είναι οκ η Dierre Sparta 17 σαν μοντέλο θωράκισης, για το budget σου. Αν αυτοί οι δύο πορτάδες που κοιτάς, την δίνουν μόνο με σετ κλειδαριάς της Dierre, προτείνω να ψάξεις να βρεις το ίδιο μοντέλο θωράκισης αλλού, όπου θα σε αφήνουν να βάλεις καλύτερη κλειδαριά στην πόρτα αυτή. 

Πχ τη συγκεκριμένη, Dierre Sparta 17, μπορείς να την βρεις/παραγγείλεις με σετ κλειδαριάς το οποίο θα αποτελείται από τα εξής: κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο Dom ix Twido, στα ~700€ περίπου. 

Η εναλλακτική σε αυτά τα λεφτά (~700€), είναι το μοντέλο θωράκισης ATROS (google it). 

 

Θυμίζω ότι δεν επιτρέπετε να αναφερόμαστε σε εταιρείες με πόρτες ασφαλείας οπότε καλό θα ήταν να σβήσεις τα λινκ που έχεις βάλει.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.    Έχουμε μια opera 23500 διετίας στην εξώπορτα της πολυκατοικίας η οποία όταν κάνει κρύο δεν λειτουργεί.δλδ αργά το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία δεν κλειδώνει. Ενώ την υπόλοιπη μέρα λειτουργεί κανονικά.   Γνωρίζει κάτι κάποιος??

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2020 στις 3:55 ΜΜ, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Το πρώτο λινκ δεν μου ανοίγει.

Είναι οκ η Dierre Sparta 17 σαν μοντέλο θωράκισης, για το budget σου. Αν αυτοί οι δύο πορτάδες που κοιτάς, την δίνουν μόνο με σετ κλειδαριάς της Dierre, προτείνω να ψάξεις να βρεις το ίδιο μοντέλο θωράκισης αλλού, όπου θα σε αφήνουν να βάλεις καλύτερη κλειδαριά στην πόρτα αυτή. 

Πχ τη συγκεκριμένη, Dierre Sparta 17, μπορείς να την βρεις/παραγγείλεις με σετ κλειδαριάς το οποίο θα αποτελείται από τα εξής: κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο Dom ix Twido, στα ~700€ περίπου. 

Η εναλλακτική σε αυτά τα λεφτά (~700€), είναι το μοντέλο θωράκισης ATROS (google it). 

Θυμίζω ότι δεν επιτρέπετε να αναφερόμαστε σε εταιρείες με πόρτες ασφαλείας οπότε καλό θα ήταν να σβήσεις τα λινκ που έχεις βάλει.

Καλησπερα, 

η Dierre 17 ,ειναι μοντελο διπλης θωρακισης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα, 

η Dierre 17 ,ειναι μοντελο διπλης θωρακισης?

Καλησπέρα. 

Μονής. Εδώ τα χαρακτηριστικά της θωράκισης από το site της εταιρείας. 

Spoiler

Τεχνικά Χαρακτηριστικά ___________________________________________________

  • Φύλλο πόρτας από ηλεκτρογαλβανιζέ λαμαρίνα 10/10mm ενωμένα με 3 κάθετα νεύρα σε σχήμα (Ω).
  • 17 περιμετρικά κλειδώματα-11 κινητά και 6 σταθερά έμβολα.
  • Κάσα μεταλλική 20/10mm αυτοστηριζόμενη χρώματος RAL 8017.
  • Κλειδαριά DIERRΕ νέου τύπου με κύλινδρο, ατσάλινo defender προστασίας, γρανάζι αθόρυβης λειτουργίας και σύστημα μπλοκαρίσματος σε περίπτωση παραβίασης.
  • Πιστοποιημένη κλάση αντι-διάρρηξης 3 (με πιστοποιητικό).
  • Μεντεσέδες βαρέως τύπου,αθόρυβοι,ρυθμιζόμενοι.
  • Ρέγουλα γλώσσας κλειδαριάς.
  • Πανοραμικό ματάκι 180°.
  • Σύρτης ασφαλείας-περιοριστής ανοίγματος.
  • Αυτόματος ρυθμιζόμενος ανεμοφράχτης. •Περιμετρικό ηχομονωτικό,θερμομονωτικό λάστιχο.
  • Πλάκα ατσαλομαγγανίου 25/10mm για αντι-διατρητική προστασία της κλειδαριάς.
  • Κιτ πομόλων με στρογγυλό bool σε bronze ή inox χρώμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Μετακομιζω σε καινουργιο σπιτι και θελω να αλλαξω κυλινδρο για σιγουρια. Εχετε κατι να προτεινεται μεχρι 80€. Επισης ειναι ευκολο να την αλλαξω μονος μου;

η κλειδαρια ειναι αυτη.

A1689A15-FF9D-4DE5-A197-F7F58D47DE52.jpeg.19ecb2b40595a13a12ad5040639aa083.jpeg

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης πόρτας ασφαλείας. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου στο παρελθόν και με λίγο ψάξιμο είδα ότι γίνεται χαμός μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 καλούς αντιπροσώπους - εγκαταστάτες με σωστά προϊόντα - τιμές στην Αττική ;

Σε budget θα ήθελα να μην ξεπεράσω τα 1000€.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gian_mosh είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης πόρτας ασφαλείας. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου στο παρελθόν και με λίγο ψάξιμο είδα ότι γίνεται χαμός μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 καλούς αντιπροσώπους - εγκαταστάτες με σωστά προϊόντα - τιμές στην Αττική ;

Σε budget θα ήθελα να μην ξεπεράσω τα 1000€.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα. 

Δεν επιτρέπεται να αναφερθούμε σε καταστήματα, οπότε θα σου γράψω μερικά μοντέλα θωράκισης για το budget σου. Τα ψάχνεις κι από κει και πέρα βλέπεις μαζί τους το θέμα της κλειδαριάς. 

1. Μοντέλο θωράκισης Παραγωγικός Τύπος με κύλινδρο KESO 8000.

2. Μοντέλο θωράκισης Armor με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA 4KS. 

3. Μοντέλο θωράκισης Rock με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA 4KS.

 

Είναι 3 διαφορετικά μοντέλα θωράκισης, από 3 διαφορετικούς πορτάδες/κατασκευαστές, των οποίων τα χαρακτηριστικά είναι σχετικά κοντά. 

Ο πρώτος να ξέρεις δεν συζητάει το θέμα της κλειδαριάς. Οπότε ή παίρνεις την πόρτα με ότι κύλινδρο την δίνει ή την παίρνεις και μετά την τοποθέτηση βάζεις τον κύλινδρο της επιλογής σου, αφού πρώτα τον προμηθευτείς από αλλού.

Ο 2ος και ο 3ος είναι πιο ευέλικτοι και λίγο-πολύ βάζουν ότι θες για κλειδαριά. Στο budget σου, όσον αφορά τα μοντέλα θωράκισης 2 και 3 που γράφω παραπάνω, υπάρχει περιθώριο για να βάλεις μαγνητικό defender αντί για απλό. Είτε το Disec MRM29 είτε το Disec MAG3G. Προσωπικά ίσως να ήμουν λίγο διστακτικός με τα μαγνητικά καθώς τελευταία έχουν αναφερθεί κάποια λειτουργικά θεματάκια - τα οποία βέβαια μπορεί να ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις. Πάντως είναι σίγουρο ότι αυξάνουν το επίπεδο ασφαλείας, οπότε μπορεί να σε ενδιαφέρουν. Αν σε ενδιαφέρουν, απλά ρώτησε το κατάστημα από όπου θα πάρεις την πόρτα, τι γίνεται σε περίπτωση που υπάρξει λειτουργικό θέμα με το μαγνητικό defender και αν θα σε καλύψουν σε αυτή την περίπτωση.

 

Σε γενικές γραμμές, στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις πόρτα που θα έχει και καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά. Αν χρειαστείς ή αν επιλέξεις συγκεκριμένες επενδύσεις εσωτερικά και εξωτερικά (πχ αλουμίνιο, καπλαμά, με σχέδια, κλπ) ή ακριβά πόμολα και λαβές, ή ειδικές διαστάσεις, όλα αυτά να ξέρεις ανεβάζουν το κόστος. Σε αυτή την περίπτωση, προτίμησε να κόψεις από την θωράκιση της πόρτας και όχι από την κλειδαριά. Η κλειδαριά (και ειδικά ο κύλινδρος) είναι το πιο σημαντικό. 

 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...