Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 προταση για καποιον αξιολογο κυλινδρο ασφαλειας με 3 κλειδια  για ενοικιαζομενο σπιτι, μεχρι  60 ευρω. 

Το σπιτι δεν ειναι ιδιοκτητο και τα εξοδα πολλα ,οποτε δεν υπαρχει μεγαλυτερο  μπατζετ. Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  σε όλους,

Καταρχάς ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ σε όλους που δίνουν τα φώτα τους και βοήθεια σε εμάς που δεν έχουμε τις γνώσεις και την πείρα σας.

Έχω μία πόρτα Golden Door περίπου εξαετίας (φωτογραφία 1 ) στην όποια θέλω να αλλάξω κύλινδρο και να προσθέσω ένα καλό Defender και στο πλαίσιο αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας στα ακόλουθα :

Η κλειδαριά είναι Cisa μάλλον revolution pro, ενώ η κάρτα των  κλειδιών γράφει μοντέλο Astral. Ο κύλινδρος έχει συνολικό μήκος 78,8mm. Επιπλέον υπάρχει και ένα απλό Defender. Η κλειδαριά έχει τη γλώσσα επάνω και τέσσερις πύρους από κάτω, δεν είμαι όμως σίγουρος αν πράγματι είναι revolution pro.  

Στην φωτογραφία (2) που έβγαλα διακρίνονται οι δύο τρύπες δίπλα στην τρύπα της κλειδαριάς και μια από κάτω. Επίσης αν προσέξετε πάνω αριστερά φαίνεται σαν να έχει δύο καταπέλτες. Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει, ας επιβεβαιώσει το μοντέλο.

Όσον αφορά τον κύλινδρο μετά από όσα διάβασα στο forum, σκέφτομαι να βάλω evva  4ks η abloy protec 2 (εφόσον ταιριάζουν ;;;).  Στον evva   βρίσκω μοντέλο 4ks plus και 4ks σκέτο, δεν ξέρω αν έχουν κάποια διαφορά. Από αυτά που διάβασα μάλλον προκρίνεται ο evva ή όχι ;

 

Για το Defender, αρχικά σκέφτηκα το Drumm Gemini το στρογγυλό που το βρίσκω Γερμανία στα 223  . Δεν ξέρω όμως αν μπορεί να μπει στην κλειδαριά cisa γιατί εκτός από τις δύο βίδες στους 3,8 πόντους δίπλα στον κύλινδρο έχει και μία τρίτη βίδα στο κάτω μέρος (φωτογραφία 3), η οποία για να μπει, όπως το αντιλαμβάνομαι θα πρέπει να τρυπηθεί το κάτω μέρος στο τελείωμα της κάσας της κλειδαριάς, το οποίο δεν γνωρίζω αν (και μάλλον δεν) μπορεί να γίνει.

Επειδή θέλω να βάλω μαγνητικό Defender, λόγω του ότι κρύβει  τον κύλινδρο, επόμενη επιλογή θα μπορούσε να είναι το μοντέλο DISEC BKD250 για το οποίο διάβασα πολύ καλά σχόλια, μαζί με mg3551 extend για το οποίο όμως κάποιοι εδώ υποστηρίζουν ότι δεν προσαρμόζεται στο BKD250. Μήπως έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε εφάμιλλο σε ανθεκτικότητα του Gemini ή του BKD250, αλλά μαγνητικό ή που έστω να προσαρμόζεται το mg3551 extend.

Τέλος, ποια είναι η γνώμη σας για τα disec mαg3g , mag4g και mg3551 σε σχέση με το Gemini και το BKD250.

Ευχαριστώ θερμά για όποια βοήθεια από μέρους σας.

Φιλικά Νίκος

foto 1.jpg

foto 2.jpg

foto 3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, simos1974 είπε

καλησπερα,

 προταση για καποιον αξιολογο κυλινδρο ασφαλειας με 3 κλειδια  για ενοικιαζομενο σπιτι, μεχρι  60 ευρω. 

Το σπιτι δεν ειναι ιδιοκτητο και τα εξοδα πολλα ,οποτε δεν υπαρχει μεγαλυτερο  μπατζετ. Ευχαριστω..

Καλησπέρα. AGB 9000. 

6 ώρες πριν, nikoumound είπε

Καλησπέρα  σε όλους,

Καταρχάς ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ σε όλους που δίνουν τα φώτα τους και βοήθεια σε εμάς που δεν έχουμε τις γνώσεις και την πείρα σας.

Έχω μία πόρτα Golden Door περίπου εξαετίας (φωτογραφία 1 ) στην όποια θέλω να αλλάξω κύλινδρο και να προσθέσω ένα καλό Defender και στο πλαίσιο αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας στα ακόλουθα :

Η κλειδαριά είναι Cisa μάλλον revolution pro, ενώ η κάρτα των  κλειδιών γράφει μοντέλο Astral. Ο κύλινδρος έχει συνολικό μήκος 78,8mm. Επιπλέον υπάρχει και ένα απλό Defender. Η κλειδαριά έχει τη γλώσσα επάνω και τέσσερις πύρους από κάτω, δεν είμαι όμως σίγουρος αν πράγματι είναι revolution pro.  

Στην φωτογραφία (2) που έβγαλα διακρίνονται οι δύο τρύπες δίπλα στην τρύπα της κλειδαριάς και μια από κάτω. Επίσης αν προσέξετε πάνω αριστερά φαίνεται σαν να έχει δύο καταπέλτες. Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει, ας επιβεβαιώσει το μοντέλο.

Όσον αφορά τον κύλινδρο μετά από όσα διάβασα στο forum, σκέφτομαι να βάλω evva  4ks η abloy protec 2 (εφόσον ταιριάζουν ;;;).  Στον evva   βρίσκω μοντέλο 4ks plus και 4ks σκέτο, δεν ξέρω αν έχουν κάποια διαφορά. Από αυτά που διάβασα μάλλον προκρίνεται ο evva ή όχι ;

 

Για το Defender, αρχικά σκέφτηκα το Drumm Gemini το στρογγυλό που το βρίσκω Γερμανία στα 223  . Δεν ξέρω όμως αν μπορεί να μπει στην κλειδαριά cisa γιατί εκτός από τις δύο βίδες στους 3,8 πόντους δίπλα στον κύλινδρο έχει και μία τρίτη βίδα στο κάτω μέρος (φωτογραφία 3), η οποία για να μπει, όπως το αντιλαμβάνομαι θα πρέπει να τρυπηθεί το κάτω μέρος στο τελείωμα της κάσας της κλειδαριάς, το οποίο δεν γνωρίζω αν (και μάλλον δεν) μπορεί να γίνει.

Επειδή θέλω να βάλω μαγνητικό Defender, λόγω του ότι κρύβει  τον κύλινδρο, επόμενη επιλογή θα μπορούσε να είναι το μοντέλο DISEC BKD250 για το οποίο διάβασα πολύ καλά σχόλια, μαζί με mg3551 extend για το οποίο όμως κάποιοι εδώ υποστηρίζουν ότι δεν προσαρμόζεται στο BKD250. Μήπως έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε εφάμιλλο σε ανθεκτικότητα του Gemini ή του BKD250, αλλά μαγνητικό ή που έστω να προσαρμόζεται το mg3551 extend.

Τέλος, ποια είναι η γνώμη σας για τα disec mαg3g , mag4g και mg3551 σε σχέση με το Gemini και το BKD250.

Ευχαριστώ θερμά για όποια βοήθεια από μέρους σας.

Φιλικά Νίκος

Καλησπέρα. 

Ναι, έχει δύο καταπέλτες οπότε η Cisa Revolution Pro είναι.

Και ο 4KS και ο Protec2 είναι κορυφαίοι. Ο Abloy είναι ένα κλικ πιο πάνω σε ασφάλεια αλλά ο 4KS συνδυάζει ομαλή λειτουργία και υψηλό επίπεδο ασφαλείας. Όποιον και να πάρεις, θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.

Αν δεις το σχεδιάγραμμα του Geminy και το σχεδιάγραμμα της κλειδαριάς σου, θα δεις ότι για 1,5mm δεν μπορεί να μπει και η 3η (κάτω) βίδα του Geminy γιατί θα βρίσκει στο κάτω μέρος της κλειδαριάς. Οπότε, δεδομένης της σχετικά μεγάλης επιφάνειας της βάσης του, ίσως να μην είναι καλή ιδέα να στηριχθεί μόνο στις δύο βίδες. Δεν το έχω τοποθετήσει ποτέ, δεν το γνωρίζω...δικό μου συμπέρασμα από τα διαγράμματα. Θεωρώ ότι όσο μικρότερη η επιφάνεια της βάσης του defender, τόσο πιο δύσκολη η αφαίρεση του. Εκτός κι αν είναι περισσότερα τα σημεία στήριξης. 
Ένας άλλος λόγος που δεν θα προτιμούσα το Geminy, είναι γιατί τραβάει προσοχή (σε σχέση με ένα πιο συνηθισμένο defender). Κατά τα άλλα, σαν κατασκευή και μηχανισμός, είναι κορυφή. 

Δεν γνωρίζω αν 3551 extend και BKD250 συνεργάζονται. Αυτό θα στο επιβεβαιώσουν εκεί που θα το βρεις. Αν δεν βρεις άκρη, εννοείται πως τα MAG3G και MAG4G είναι πολύ καλά από άποψη ασφάλειας.

Το Geminy και το BKD250 είναι πιο ενισχυμένα από όλα τα (έτοιμα) μαγνητικά της Disec. 


Επίσης, στο MG3551 extend πρόσεξε το βάθος της ροζέτας. Μπορεί να έχει ωφέλιμο βάθος 15mm (δες εδώ), αλλά αν η εξωτερική σου επένδυση(ξύλο) είναι λεπτότερη, θα φαίνεται κάπως (ή θα θέλει τον πλαστικό αποστάση). Όπως βλέπω την πόρτα σου, η εξωτερική ξύλινη επένδυση μαζί με την λαμαρίνα και την πλάκα μαγγανίου (που συνήθως έχουν οι πόρτες της GD) πρέπει να έχουν συνολικό πάχος κάτι λιγότερο από 15mm.

Να πω και το αυτονόητο, ότι και μόνο η αλλαγή του κυλίνδρου είναι επαρκής. Αν διαθέτεις το budget όμως, δεν θα ήταν κακό να αλλαχτεί και το defender. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας απο το Ηράκλειο Κρήτης,

θέλω να αλλάξω την κλασική πόρτα με μια ασφαλείας. Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογών όπως στην Αθήνα για αγορά και η μόνη επώνυμη που έχω βρει είναι η GD και o Σ στα Χανια(που δεν νομίζω να έρχεται Ηράκλειο θα κάνω τηλέφωνο και θα δω).

Τι γνώμη έχετε για της GD και αξίζει με μονή ή διπλή θωράκιση(μέσα-εξω).

Κόστος μέχρι 1000€ είναι εφικτό......

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή αρκεί να υποστηρίζεται στο Ηράκλειο γιατί από τυχαίους εγκαταστάτες έχουμε πολλούς.

Επεξ/σία από graigos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@swayback   ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τα πολύ κατατοπιστικά σχόλιά σου. Μετά από αυτά απευθύνθηκα σε μια εταιρεία στο Αιγάλεω που έχει  το  MG3551 extend (αλλά πανάκριβο στα 185, ενώ στο Amazon Ισπανίας 127 +9 μεταφορικά), που με διαβεβαίωσαν ότι είναι συμβατό με το BKD250 αλλά και με οποιοδήποτε άλλο Defender. Τα ίδιο γράφει και το τεχνικό φυλλάδιο της DISEC :

" Protection that can be fitted as a security upgrade on cylinder protectors of any type and brand even when already installed ".

Για να είμαι πιο σίγουρος θα στείλω email στην DISEC να μου επιβεβαιώσουν τα παραπάνω. και αν πράγματι είναι έτσι, τότε μάλλον θα προχωρήσω με τη λύση αυτή  BKD250 + MG3551 extend. 

Κύριε Mclein² ή οποιοσδήποτε άλλος, μήπως γνωρίζετε κατά πόσον μπορεί να τρυπηθεί το revolution pro, 1-5 χιλιοστά από το κάτω μέρος (αν δεν έχει κινούμενα εξαρτήματα στο σημείο αυτό), προκειμένου να περάσει η κάτω βίδα του Gemini το οποίο ήταν η αρχική μου επιλογή σε defender. Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, παρακαλώ διαβάστε το προηγούμενό μου ποστ όπως και την απάντηση του swayback.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, graigos είπε

Γειά σας απο το Ηράκλειο Κρήτης,

θέλω να αλλάξω την κλασική πόρτα με μια ασφαλείας. Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογών όπως στην Αθήνα για αγορά και η μόνη επώνυμη που έχω βρει είναι η GD και o Σ. στα Χανια(που δεν νομίζω να έρχεται Ηράκλειο θα κάνω τηλέφωνο και θα δω).

Τι γνώμη έχετε για της GD και αξίζει με μονή ή διπλή θωράκιση(μέσα-εξω).

Κόστος μέχρι 1000€ είναι εφικτό......

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή αρκεί να υποστηρίζεται στο Ηράκλειο γιατί από τυχαίους εγκαταστάτες έχουμε πολλούς.

Καλησπέρα. Θυμίζω καλό είναι να μην αναφερόμαστε σε πορτάδες. Πάντως οι δύο που αναφέρεις είναι καλοί (αναφέρομαι στις πόρτες τους και όχι στα υποκαταστήματα της Κρήτης για τα οποία δεν έχω ιδέα). Σαν πόρτες είναι οκ.

Δώσε προσοχή στην κλειδαριά. Η GD συνήθως βάσει προϊόντα της Cisa. Ζήτησε προσφορά με κύλινδρο AP4S ή RS3S. Ο RS3S είναι σαφώς προτιμότερος αλλά και σημαντικά πιο ακριβός. 

Στον άλλον πορτά που ανέφερες, ζήτησε προσφορά με κύλινδρο KESO 8000 ή Mottura C28 ή Mottura C48. 

2 ώρες πριν, nikoumound είπε

@swayback   ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τα πολύ κατατοπιστικά σχόλιά σου. Μετά από αυτά απευθύνθηκα σε μια εταιρεία στο Αιγάλεω που έχει  το  MG3551 extend (αλλά πανάκριβο στα 185, ενώ στο Amazon Ισπανίας 127 +9 μεταφορικά), που με διαβεβαίωσαν ότι είναι συμβατό με το BKD250 αλλά και με οποιοδήποτε άλλο Defender. Τα ίδιο γράφει και το τεχνικό φυλλάδιο της DISEC :

Μιλάμε πάντα για τον ίδιο αριθμό μαγνητικών κλειδιών; Επίσης δεν ξέρω αν θα μπορείς να βγάλεις επιπλέον μαγνητικά κλειδιά αν το πάρεις από Ισπανία. Εκτός κι αν πάρεις επιπλέον. 

2 ώρες πριν, nikoumound είπε

Κύριε Mclein² ή οποιοσδήποτε άλλος, μήπως γνωρίζετε κατά πόσον μπορεί να τρυπηθεί το revolution pro, 1-5 χιλιοστά από το κάτω μέρος (αν δεν έχει κινούμενα εξαρτήματα στο σημείο αυτό), προκειμένου να περάσει η κάτω βίδα του Gemini το οποίο ήταν η αρχική μου επιλογή σε defender. Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, παρακαλώ διαβάστε το προηγούμενό μου ποστ όπως και την απάντηση του swayback.

Δες εδώ. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι σε αυτό το σημείο. Επιπλέον φωτό:

Αν το κάνεις τελικά, έχε υπόψη και τα ρινίσματα από το τρύπημα. Μην πάνε σε κανένα μηχανισμό και δημιουργήσουν πρόβλημα. Δεν το συνεχίζω γιατί θα τα ακούσω. :P

Ένας επαγγελματίας φυσικά δεν θα προτείνει τέτοια πειράματα. Εξάλλου δεν χρειάζονται μιας και υπάρχουν σοβαρότατες έτοιμες λύσεις. Αν έχεις όρεξη να πειραματιστείς, πάσο. Να είμαι ειλικρινής, μπορεί να το έκανα. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νοικιαρικο σπιτι εχω μια dieree class 2 + securemme κλειδαρια (λογικα) με το κλασσικο κλειδι χρηματοκιβωτιου.

Οταν μετακομισα εκανα το ελαχιστο που μου επετρεπαν τα οικονομικα μου τη δεδομενη στιγμη και αλλαξα μονο το συνδυασμο, ωστε να σιγουρευτω οτι δεν υπαρχουν αλλα αντιγραφα.

Μιας και ευκαιρω οικονομικα τωρα, ψαχνομαι τι μπορω να αλλαξω, ωστε να γινει πιο ασφαλεις η κατασταση.

Παραθετω και φωτογραφιες απο την πορτα.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

Το παρον setup, προστατευει καθολου τον κυλινδρο; Εξωτερικα εχει απλα αυτο το χρυσο φυλλο (μεταλλικο;) μαζι με το πομολο.

Αξιζει να κανω κατι παραπανω στην συγκεκριμενη πορτε, πχ καποιος συνδυασμος κυλινδρου με defender και αν ναι, τι θα προτεινατε και γιατι;

Αλλαγη κλειδαριας μαλλον απορριπτεται εξαρχης διοτι απαιτει λυσιμο πορτας αν δεν κανω λαθος.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

3E470E50-D239-4813-86ED-0C87BED3A3DE.jpeg

22B58F09-A0AE-46D5-B0DB-27ADCE00E1DF.jpeg

A27097B7-D2AD-4795-9052-1CCDEB56933B.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αφου βαλαμε πορτα ασφαλειας, τωρα ψαχνω για καγκελο παραθυρου για ενα ισογειο που βλεπει σε δρομο σε δυσκολη περιοχη της Αθηνας. Κοιταζω τα πτυσσομενα, αλλα δυσπιστω αναφορικα με τις κλειδαριες. Αν φορουν απλο κλειδι securem θα μπορουσε καποιος με πασπαρτου να βαλει ενα χερι μεσα απο το καγκελο και να το ανοιξει σαν κυριος? Επισης επειδη ειναι πατενταρισμενα τα συστηματα, οι κλειδαριες αλλαζονται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 5:07 ΜΜ, waterpolistas είπε

Καλησπερα σας. Μετακομιζω σε καινουργιο σπιτι και θελω να αλλαξω κυλινδρο για σιγουρια. Εχετε κατι να προτεινεται μεχρι 80€. Επισης ειναι ευκολο να την αλλαξω μονος μου;

η κλειδαρια ειναι αυτη.

A1689A15-FF9D-4DE5-A197-F7F58D47DE52.jpeg.19ecb2b40595a13a12ad5040639aa083.jpeg

Ευχαριστω πολυ.

μπορεις να βρεις Champions Pro ή DCK στα 80€ (5 κλειδια σε καθε περιπτωση)

Στις 29/11/2020 στις 5:33 ΜΜ, simos1974 είπε

καλησπερα,

 προταση για καποιον αξιολογο κυλινδρο ασφαλειας με 3 κλειδια  για ενοικιαζομενο σπιτι, μεχρι  60 ευρω. 

Το σπιτι δεν ειναι ιδιοκτητο και τα εξοδα πολλα ,οποτε δεν υπαρχει μεγαλυτερο  μπατζετ. Ευχαριστω..

τι ειδους πορτα & τι διασταση κυλινδρου ; 

1 ώρα πριν, kostantisgr είπε

Σε νοικιαρικο σπιτι εχω μια dieree class 2 + securemme κλειδαρια (λογικα) με το κλασσικο κλειδι χρηματοκιβωτιου.

Οταν μετακομισα εκανα το ελαχιστο που μου επετρεπαν τα οικονομικα μου τη δεδομενη στιγμη και αλλαξα μονο το συνδυασμο, ωστε να σιγουρευτω οτι δεν υπαρχουν αλλα αντιγραφα.

Μιας και ευκαιρω οικονομικα τωρα, ψαχνομαι τι μπορω να αλλαξω, ωστε να γινει πιο ασφαλεις η κατασταση.

Παραθετω και φωτογραφιες απο την πορτα.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

Το παρον setup, προστατευει καθολου τον κυλινδρο; Εξωτερικα εχει απλα αυτο το χρυσο φυλλο (μεταλλικο;) μαζι με το πομολο.

Αξιζει να κανω κατι παραπανω στην συγκεκριμενη πορτε, πχ καποιος συνδυασμος κυλινδρου με defender και αν ναι, τι θα προτεινατε και γιατι;

Αλλαγη κλειδαριας μαλλον απορριπτεται εξαρχης διοτι απαιτει λυσιμο πορτας αν δεν κανω λαθος.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

3E470E50-D239-4813-86ED-0C87BED3A3DE.jpeg

22B58F09-A0AE-46D5-B0DB-27ADCE00E1DF.jpeg

A27097B7-D2AD-4795-9052-1CCDEB56933B.jpeg

η κλειδαρια ειναι Atra --> ισως η χειροτερη κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου ακομη κ για μικρο-απατεωνες.

η αλλαγη σε κλειδαρια κυλινδρου ή omega plus ειναι μονοδρομος για κατι με μικρη ή μεγαλη προστασια.

ξεκινατε απο 140€ και καταληγετε στο 500€.

οτιδηποτε και να τοποθετησετε (λυνοντας την πορτα καποιος επαγγελματιας) - φευγοντας μπορειτε να το παρετε μαζι σας χωρις να φαινεται κατα 99% καποια τροποποιηση στην πορτα (λογω διακοσμητικων ειστε τυχερος)

3 ώρες πριν, nikoumound είπε

@swayback   ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τα πολύ κατατοπιστικά σχόλιά σου. Μετά από αυτά απευθύνθηκα σε μια εταιρεία στο Αιγάλεω που έχει  το  MG3551 extend (αλλά πανάκριβο στα 185, ενώ στο Amazon Ισπανίας 127 +9 μεταφορικά), που με διαβεβαίωσαν ότι είναι συμβατό με το BKD250 αλλά και με οποιοδήποτε άλλο Defender. Τα ίδιο γράφει και το τεχνικό φυλλάδιο της DISEC :

" Protection that can be fitted as a security upgrade on cylinder protectors of any type and brand even when already installed ".

Για να είμαι πιο σίγουρος θα στείλω email στην DISEC να μου επιβεβαιώσουν τα παραπάνω. και αν πράγματι είναι έτσι, τότε μάλλον θα προχωρήσω με τη λύση αυτή  BKD250 + MG3551 extend. 

Κύριε Mclein² ή οποιοσδήποτε άλλος, μήπως γνωρίζετε κατά πόσον μπορεί να τρυπηθεί το revolution pro, 1-5 χιλιοστά από το κάτω μέρος (αν δεν έχει κινούμενα εξαρτήματα στο σημείο αυτό), προκειμένου να περάσει η κάτω βίδα του Gemini το οποίο ήταν η αρχική μου επιλογή σε defender. Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, παρακαλώ διαβάστε το προηγούμενό μου ποστ όπως και την απάντηση του swayback.

Ευχαριστώ

το ισπανικο που κοιτατε δεν περιλαμβανει το defender, ειναι μονο το εξωτερικο. 

(εκτος αν βρηκα λαθος λινκ)

δυστυχως δε γνωριζω σχετικα με την τοποθετηση Gemini τεχνικες λεπτομερειες. 

υγ - την τοποθετηση θα την κανετε μονος ; 

Στις 27/11/2020 στις 7:59 ΜΜ, mvoli είπε

Καλησπέρα στην παρέα.    Έχουμε μια opera 23500 διετίας στην εξώπορτα της πολυκατοικίας η οποία όταν κάνει κρύο δεν λειτουργεί.δλδ αργά το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία δεν κλειδώνει. Ενώ την υπόλοιπη μέρα λειτουργεί κανονικά.   Γνωρίζει κάτι κάποιος??

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ρυθμιση θελει, πιστευωπαιζει ρολο η συστολη - διαστολη της πορτας.

Στις 17/11/2020 στις 4:27 ΜΜ, maglor1981 είπε

Καλησπέρα σας και πάλι. Επανέρχομαι για το θέμα της πόρτας αλλά αυτή τη φορά για θέμα του μαγνητικού defender. Έχω το disec mag 3g.
Μου παραπονιόταν η γυναίκα ότι κάποιες φορές δεν έπιανε καλά το μαγνητικό κλειδί και δεν μπορούσε να γυρίσει το defender. Σήμερα λοιπόν με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει δεν μπορεί να το γυρίσει καθόλου οπότε φεύγοντας δεν μπορεί να ξεκλειδώσει το defender για να κλειδώσει την πόρτα.. Έφυγε λοιπόν με κλειδωμένο defender και ξεκλείδωτη πόρτα. Άρχισα να σκεφτομαι ότι μάλλον κάτι θα έχει το μαγνητικό κλειδί της.

Γυρίζω σπίτι πάω να ξεκλειδώσω το defender και δεν γυρνούσε με τίποτα. ξαναπροσπαθώ τίποτα τραντάζω λίγο το defender ξανά τίποτα. κάποια στιγμή στην 10 προσπάθεια γύρισε οπότε κατάφερα να ανοίξω και την πόρτα. Από εκεί και πέρα όσες φορές δοκίμασα το defender δουλεύει μια χαρά.

Τα φώτα σας . . . . . .  τα παίζει το  defender??? μην κλειδωθούμε και απ' έξω....

τελικα τι εγινε με την αλλαγη του ντιφεντερ ;

ηταν προβληματικο ; 

λυθηκε η πορτα για την αφαιρεση του ; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mclein² είπε

η κλειδαρια ειναι Atra --> ισως η χειροτερη κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου ακομη κ για μικρο-απατεωνες.

η αλλαγη σε κλειδαρια κυλινδρου ή omega plus ειναι μονοδρομος για κατι με μικρη ή μεγαλη προστασια.

ξεκινατε απο 140€ και καταληγετε στο 500€.

οτιδηποτε και να τοποθετησετε (λυνοντας την πορτα καποιος επαγγελματιας) - φευγοντας μπορειτε να το παρετε μαζι σας χωρις να φαινεται κατα 99% καποια τροποποιηση στην πορτα (λογω διακοσμητικων ειστε τυχερος)

Εχεις δικαιο, ATRA ειναι με βαση τον 4ψηφιο κωδικο που αναγραφει το κλειδι στο πισω μερος.
 

Υπάρχει καποιο αξιολογο combo (κλειδαρια+ κυλινδρος?+defender?) 250-300€, οπως επισης + ποσα εργατικα πρεπει να υπολογιζω για μια τετοια δουλεια;

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:



1) Η multlock (omega plus) αν εχω νιωσει καταργει την υπαρξη του κυλινδρου στην πορτα;

2) Τι παραπανω εχει να μου προσφερει μια multlock χωρις κυλινδρο με μια πχ multlock ή cisa με καλο κυλινδρο;

3) Η multlock (omega plus) σε κανα 2 site ειδα οτι παραδιδεται με πλακα μαγκανιου απο οτι γραφουν. Γινεται να μπει συνδυαστικα η πλακα με defender ή ενα απο τα 2 κουμπωνεις;

 

Επεξ/σία από kostantisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα. Θυμίζω καλό είναι να μην αναφερόμαστε σε πορτάδες. Πάντως οι δύο που αναφέρεις είναι καλοί (αναφέρομαι στις πόρτες τους και όχι στα υποκαταστήματα της Κρήτης για τα οποία δεν έχω ιδέα). Σαν πόρτες είναι οκ.

Δώσε προσοχή στην κλειδαριά. Η GD συνήθως βάσει προϊόντα της Cisa. Ζήτησε προσφορά με κύλινδρο AP4S ή RS3S. Ο RS3S είναι σαφώς προτιμότερος αλλά και σημαντικά πιο ακριβός. 

Στον άλλον πορτά που ανέφερες, ζήτησε προσφορά με κύλινδρο KESO 8000 ή Mottura C28 ή Mottura C48. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, άλλαξα και το μήνυμά μου σχετικά με την αναφορά ονομάτων. Οσο αφορά την μονή και διπλή θωράκιση τι γνώμη έχεις αξίζει τον κόπο; Κλείνω στην GD λόγω και τοπικού καταστήματος και αμεσότητα σε περίπτωση service.

Για την κλειδαριά πράγματι Cisa χρησιμοποιούν και αφαλός είναι ο RS3S που ζήτησα, τιμή σετ κλειδαριά και αφαλός το δίνει 180€. Συνολικά η πόρτα με διπλή θωράκιση(μέσα-έξω είναι 900€ με την τοποθέτηση συν το ΦΠΑ.

Επεξ/σία από graigos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Αrieta είπε

Καλησπερα, αφου βαλαμε πορτα ασφαλειας, τωρα ψαχνω για καγκελο παραθυρου για ενα ισογειο που βλεπει σε δρομο σε δυσκολη περιοχη της Αθηνας. Κοιταζω τα πτυσσομενα, αλλα δυσπιστω αναφορικα με τις κλειδαριες. Αν φορουν απλο κλειδι securem θα μπορουσε καποιος με πασπαρτου να βαλει ενα χερι μεσα απο το καγκελο και να το ανοιξει σαν κυριος? Επισης επειδη ειναι πατενταρισμενα τα συστηματα, οι κλειδαριες αλλαζονται? 

Καλήμερα, ειχα κοιτάξει και εγω (για μπαλκονόπορτα) αλλα πραγματικά ειναι πολύ ακριβά. Μου έβγαινε πιο ακριβά και από μια πόρτα ασφάλειας. Από κλειδαριές δεν λεγανε και τίποτα, αν και η κλειδαριά ειναι από μέσα και ειναι φαινομενικά δύσκολο να παραβιαστεί.Αν θες ποιο οικονομική λύση, δεν ξέρω τι χρήση κάνεις από αυτό το παράθυρο να βάλεις μόνιμα κάγκελα, και να επιλέξεις να βάλεις και έναν συναγερμό (αν δεν εχεις ήδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, graigos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, άλλαξα και το μήνυμά μου σχετικά με την αναφορά ονομάτων. Οσο αφορά την μονή και διπλή θωράκιση τι γνώμη έχεις αξίζει τον κόπο; Κλείνω στην GD λόγω και τοπικού καταστήματος και αμεσότητα σε περίπτωση service.

Για την κλειδαριά πράγματι Cisa χρησιμοποιούν και αφαλός είναι ο RS3S που ζήτησα, τιμή σετ κλειδαριά και αφαλός το δίνει 180€. Συνολικά η πόρτα με διπλή θωράκιση(μέσα-έξω είναι 900€ με την τοποθέτηση συν το ΦΠΑ.

Αν δεν είναι μεγάλη η χρέωση για τη διπλή θωράκιση, καλό είναι να είναι διπλής. Όλο και κάτι θα προσθέτει σε στιβαρότητα και ακαμψία. Τώρα αν χρεώνει 200€ για αυτό μόνο, ίσως να το σκεφτόμουν. Σαν τιμή πάντως (900+ΦΠΑ), για διπλή θωράκιση και κύλινδρο RS3S, και μιλώντας πάντα για Κρήτη, είναι οκ τιμή.  Βεβαιώσου ότι και η κλειδαριά θα είναι η CISA REVOLUTION PRO με διπλό καταπέλτη (λογικά αυτή θα βάζουν αλλά επιβεβαίωσε το καλού-κακού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostantisgr είπε

Εχεις δικαιο, ATRA ειναι με βαση τον 4ψηφιο κωδικο που αναγραφει το κλειδι στο πισω μερος.
 

Υπάρχει καποιο αξιολογο combo (κλειδαρια+ κυλινδρος?+defender?) 250-300€, οπως επισης + ποσα εργατικα πρεπει να υπολογιζω για μια τετοια δουλεια;

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:



1) Η multlock (omega plus) αν εχω νιωσει καταργει την υπαρξη του κυλινδρου στην πορτα;

2) Τι παραπανω εχει να μου προσφερει μια multlock χωρις κυλινδρο με μια πχ multlock ή cisa με καλο κυλινδρο;

3) Η multlock (omega plus) σε κανα 2 site ειδα οτι παραδιδεται με πλακα μαγκανιου απο οτι γραφουν. Γινεται να μπει συνδυαστικα η πλακα με defender ή ενα απο τα 2 κουμπωνεις;

 

μερικες σελιδες πιο πισω εχω γραψει καμια 10αρια combo...

εργατικα + προϊοντα μεχρι τα 2,5-3 κατοσταρικα βρισκεις τα σχεδον τα καλυτερα !

1. η ομεγα ειναι η πρωτη γραναζωτη & ειναι μια κλειδαρια με core οπως η τωρινη που εχεις απλα 1000 φορες πιο ασφαλης.

2. δεδομενη/αποδεδειγμενη ασφαλεια οτι δεν ανοιγει με κανενα τροπο περαν του τρυπηματος αλλα εξαρταται με τι συγκρινεται απο κυλινδρο + κλειδαρια + ντιφεντερ.

3. ή πλακα μαγγανιου ή ντιφεντερ / το 2ο το ξεχνας με τα υφισταμενα διακοσμητικα  της πορτας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mclein² είπε

μερικες σελιδες πιο πισω εχω γραψει καμια 10αρια combo...

εργατικα + προϊοντα μεχρι τα 2,5-3 κατοσταρικα βρισκεις τα σχεδον τα καλυτερα !

1. η ομεγα ειναι η πρωτη γραναζωτη & ειναι μια κλειδαρια με core οπως η τωρινη που εχεις απλα 1000 φορες πιο ασφαλης.

2. δεδομενη/αποδεδειγμενη ασφαλεια οτι δεν ανοιγει με κανενα τροπο περαν του τρυπηματος αλλα εξαρταται με τι συγκρινεται απο κυλινδρο + κλειδαρια + ντιφεντερ.

3. ή πλακα μαγγανιου ή ντιφεντερ / το 2ο το ξεχνας με τα υφισταμενα διακοσμητικα  της πορτας 

Million thanks. Εχω δει κάποια combo σε προηγουμενες σελιδες, ειπα μηπως εχεις κατι αλλο να προτεινεις δεδομενου της πορτας/κλειδαριας που εχω.

Τα διακοσμητικα της πορτας (τα καπακια που φαινονται και στη φωτο μεσα/εξω) δε με πειραζει να τα ξεφορτωθω, ετσι και αλλιως οταν και αν φυγω, θα παρω την κλειδαρια μαζι μου και θα επανατοποθετησω τον παλιο μηχανισμο.

Σε περιπτωση που καταληξω σε ντιφεντερ εναντι πλακας μαγγανιου, αξιζει μαγνητικο ή δεν εχει να προσφερει κατι παραπανω απο το απλο; Σε προηγουμενες σελιδες καπου πηρε το ματι μου για δυστροπιες του μηχανισμου (δυσκολια στο κλειδωμα/ξεκλειδωμα του ντιφεντερ με τον μαγνητη)

Εχω βρει καποιους κλειδαραδες, αν εχεις να προτεινεις να κοιταξω καπου συγκεκριμενα στειλε μου ενα πμ, μιας και απαγορευεται να ονοματισουμε εδω περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...