Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kostantisgr είπε

Million thanks. Εχω δει κάποια combo σε προηγουμενες σελιδες, ειπα μηπως εχεις κατι αλλο να προτεινεις δεδομενου της πορτας/κλειδαριας που εχω.

Τα διακοσμητικα της πορτας (τα καπακια που φαινονται και στη φωτο μεσα/εξω) δε με πειραζει να τα ξεφορτωθω, ετσι και αλλιως οταν και αν φυγω, θα παρω την κλειδαρια μαζι μου και θα επανατοποθετησω τον παλιο μηχανισμο.

Σε περιπτωση που καταληξω σε ντιφεντερ εναντι πλακας μαγγανιου, αξιζει μαγνητικο ή δεν εχει να προσφερει κατι παραπανω απο το απλο; Σε προηγουμενες σελιδες καπου πηρε το ματι μου για δυστροπιες του μηχανισμου (δυσκολια στο κλειδωμα/ξεκλειδωμα του ντιφεντερ με τον μαγνητη)

Εχω βρει καποιους κλειδαραδες, αν εχεις να προτεινεις να κοιταξω καπου συγκεκριμενα στειλε μου ενα πμ, μιας και απαγορευεται να ονοματισουμε εδω περα.

α. στειλε μου πμ αν θελεις με συγκεκριμενο budget και το βλεπουμε για συγκεκριμενα σετ !

β. τα διακοσμητικα θα φυγουν ειτε με ωμεγα - ειτε με κυλινδρου, το θεμα ειναι τι βρισκεται κατω απ'αυτα, ειδικα στο εξωτερικο.

γ. για την ωμεγα προσωπικη μου αποψη ειναι  πεταμενα λεφτα το εξωτερικο ντιφεντερ. (για νοικιαρικο σπιτι ενας λογος παραπανω)

δ. στο πμ γραψε μου σε ποια περιοχη βρισκεσαι & θα σου πω τη γνωμη μου για 2-3 επιλογες επαγγελματιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, swayback είπε

Αν δεν είναι μεγάλη η χρέωση για τη διπλή θωράκιση, καλό είναι να είναι διπλής. Όλο και κάτι θα προσθέτει σε στιβαρότητα και ακαμψία. Τώρα αν χρεώνει 200€ για αυτό μόνο, ίσως να το σκεφτόμουν. Σαν τιμή πάντως (900+ΦΠΑ), για διπλή θωράκιση και κύλινδρο RS3S, και μιλώντας πάντα για Κρήτη, είναι οκ τιμή.  Βεβαιώσου ότι και η κλειδαριά θα είναι η CISA REVOLUTION PRO με διπλό καταπέλτη (λογικά αυτή θα βάζουν αλλά επιβεβαίωσε το καλού-κακού).

Επιβεβαίωσα ότι η κλειδαριά είναι Revolution Pro, βασικό αφαλό βάζουν ISEO αλλά όπως είπα θα τον αναβαθμίσω σε RS3S που τον διαθέτει η GD. Οπότε τις επόμενες μέρες θα γίνει παραγγελία αλλά όπως μου είπαν θα χρειαστούν περίπου 20 μέρες για παράδοση.

Η διαφορά τιμής είναι 80€ για διπλή θωράκιση και κάποια κλειδώματα παραπάνω και μάλλον θα είναι η επιλογή μας τι 820€ τι 900€ αφου γίνεται η αγορά ας γίνει οσο καλύτερα μπορούμε.

Επεξ/σία από graigos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, graigos είπε

Επιβεβαίωσα ότι η κλειδαριά είναι Revolution Pro, βασικό αφαλό βάζουν ISEO αλλά όπως είπα θα τον αναβαθμίσω σε RS3S που τον διαθέτει η GD. Οπότε τις επόμενες μέρες θα γίνει παραγγελία αλλά όπως μου είπαν θα χρειαστούν περίπου 20 μέρες για παράδοση.

Η διαφορά τιμής είναι 80€ για διπλή θωράκιση και κάποια κλειδώματα παραπάνω και μάλλον θα είναι η επιλογή μας τι 820€ τι 900€ αφου γίνεται η αγορά ας γίνει οσο καλύτερα μπορούμε.

Οπότε προχώρα. Δεν είναι πολλά τα 80€, ενώ την πόρτα μία φορά θα την βάλεις οπότε αξίζει κατά την άποψη μου.

Ο χρόνος παράδοσης είναι νορμάλ. Κάπου τόσο παίρνει και στους άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, swayback είπε

Οπότε προχώρα. Δεν είναι πολλά τα 80€, ενώ την πόρτα μία φορά θα την βάλεις οπότε αξίζει κατά την άποψη μου.

Ο χρόνος παράδοσης είναι νορμάλ. Κάπου τόσο παίρνει και στους άλλους.

Ευχαριστώ Swayback για την βοήθεια, να είσαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Εχω περασει στο τελευταιο σταδιο για αγορα πορτας αλλα κατι μου φαινεται περιεργο στις μετρησεις. 

Εσωτερικα θα μπει πατωμα 1.5 εκ αρα η πορτα θα πρεπει να εχει αυτο το κενο. Ενω περιμενα η κασα η μεταλικη να παταει πιο χαμηλα δηλαδη εκει που ειναι τωρα το μαρμαρο, καποιες εταιρειες λενε οτι θα ειναι κι αυτη 1.5 εκ πιο ψηλα(στο υψος της πορτας δλδ), αρα στην ουσια θα μεινει ενα κενο στο κατω μερος που θα κλεισει με τσιμενο και σιλικονη. σας φαινεται φυσιολογικο κατι τετοιο? 

Επεξ/σία από Eki_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Eki_13 είπε

Καλησπερα. Εχω περασει στο τελευταιο σταδιο για αγορα πορτας αλλα κατι μου φαινεται περιεργο στις μετρησεις. 

Εσωτερικα θα μπει πατωμα 1.5 εκ αρα η πορτα θα πρεπει να εχει αυτο το κενο. Ενω περιμενα η κασα η μεταλικη να παταει πιο χαμηλα δηλαδη εκει που ειναι τωρα το μαρμαρο, καποιες εταιρειες λενε οτι θα ειναι κι αυτη 1.5 εκ πιο ψηλα(στο υψος της πορτας δλδ), αρα στην ουσια θα μεινει ενα κενο στο κατω μερος που θα κλεισει με τσιμενο και σιλικονη. σας φαινεται φυσιολογικο κατι τετοιο? 

Συνήθως έτσι γίνεται. Είναι σπάνιο να έχει υψομετρική διαφορά το μέσα με το έξω σε διαμέρισμα και για αυτό οι κατασκευαστές δεν έχουν πρόβλεψη για τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Alejandro είπε

Συνήθως έτσι γίνεται. Είναι σπάνιο να έχει υψομετρική διαφορά το μέσα με το έξω σε διαμέρισμα και για αυτό οι κατασκευαστές δεν έχουν πρόβλεψη για τέτοιες περιπτώσεις.

περιεργο. δε νομιζω να ειναι λιγα τα σπιτια που βαζουν ενα πατωμα μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θέλω να αλλάξω κλειδαριά στην παρακάτω πόρτα. Το έχω ξανακάνει για κλειδαρία securreme και είχα αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα, όταν περασα την κλειδαριά δεν χωρούσε να μπει ο αφαλός από την λαμαρίνα και ως αποτέλεσμα έπρεπε να κανουμε μεγαλύτερη τρύπα με ποτηροτρύπανο. Γνωρίζει κανεις αν καποια κλειδαριά έχει ακριβώς στο ίδιο σημείο τον αφαλό για να γλιτώσω το τρύπημα; Σκέφτομαι να αγορασω αυτό το σετ (για ενοικιαζόμενο σπίτι) https://www.skroutz.gr/s/13573832/Κλειδαριά-Θωρακισμένης-Cisa-Revolution-Pro-Σετ-με-Κύλινδρο-Cisa-Asix-Pro.html?from=account_favorites
 

IMG_20201130_183132d.jpg

IMG_20201130_183126d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gismowap είπε

Καλημέρα, θέλω να αλλάξω κλειδαριά στην παρακάτω πόρτα. Το έχω ξανακάνει για κλειδαρία securreme και είχα αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα, όταν περασα την κλειδαριά δεν χωρούσε να μπει ο αφαλός από την λαμαρίνα και ως αποτέλεσμα έπρεπε να κανουμε μεγαλύτερη τρύπα με ποτηροτρύπανο. Γνωρίζει κανεις αν καποια κλειδαριά έχει ακριβώς στο ίδιο σημείο τον αφαλό για να γλιτώσω το τρύπημα; Σκέφτομαι να αγορασω αυτό το σετ (για ενοικιαζόμενο σπίτι) https://www.skroutz.gr/s/13573832/Κλειδαριά-Θωρακισμένης-Cisa-Revolution-Pro-Σετ-με-Κύλινδρο-Cisa-Asix-Pro.html?from=account_favorites
 

IMG_20201130_183132d.jpg

IMG_20201130_183126d.jpg

Επειδή αυτό που ψάχνεις δεν παίζει και εφόσον μιλάμε για ενοίκιο, καλύτερη λύση φαντάζει η Omega Plus. Φεύγοντας μπορείς και να την πάρεις μαζί σου και ξαναβάζεις την παλιά χωρίς να έχουν μείνει σημάδια από την αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 10:22 ΠΜ, gismowap είπε

Καλημέρα, θέλω να αλλάξω κλειδαριά στην παρακάτω πόρτα. Το έχω ξανακάνει για κλειδαρία securreme και είχα αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα, όταν περασα την κλειδαριά δεν χωρούσε να μπει ο αφαλός από την λαμαρίνα και ως αποτέλεσμα έπρεπε να κανουμε μεγαλύτερη τρύπα με ποτηροτρύπανο. Γνωρίζει κανεις αν καποια κλειδαριά έχει ακριβώς στο ίδιο σημείο τον αφαλό για να γλιτώσω το τρύπημα; Σκέφτομαι να αγορασω αυτό το σετ (για ενοικιαζόμενο σπίτι) https://www.skroutz.gr/s/13573832/Κλειδαριά-Θωρακισμένης-Cisa-Revolution-Pro-Σετ-με-Κύλινδρο-Cisa-Asix-Pro.html?from=account_favorites
 

IMG_20201130_183132d.jpg

IMG_20201130_183126d.jpg

δεν τρως καλυτερα σουβλακια ή πίτσες αντι να δωσεις 120€ για ενα σετ που δε θα σου προσφερει τιποτα περισσοτερο απ'οτι εχεις ηδη ; (για να μην πω οτι θα εισαι σε χειροτερη μοιρα) !

καλυτερα ν' αλλαξεις συνδιασμο & να παρεις τα πατενταρισμενα κλειδια της securemme (παλι τυπου χρηματοκιβωτιου) που ειναι πιο δυσκολο να τα διαρρηξουν εναντι του Asix Pro που κοιταζεις..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gismowap είπε

@mclein² εννοεις αυτα εδω; https://www.skroutz.gr/s/24976300/Securemme-2500-63mm-Με-Κιτ-Κλειδιών-Αριστερή-Ασημί.html. δεν ανοιγει το ιδιο ευκολα αυτη;

Προφανώς αυτό εδώ εννοεί. Κανε αναζήτηση για Securemme Securmap ή SECUREMME HEART. Αναλογα το κλειδι και τον τυπο της κλειδαριας που εχεις.. Τωρα το αν ανοιγει εύκολα η δύσκολα, εχει να κανει με το τι χρόνο μπορεί να διαθέσει ενας διαρρήκτης, τι γνώσεις έχει, τι εργαλεία και τι κίνητρο. Αυτό ισχύει για ολες τις κλειδαριές..

Securemme Securmap 25SM-500x416.jpg

κιτ-αλλαγής-συνδυασμού-κλειδιών-θωρακισμένης-securemme-heart-90-sx.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gismowap είπε

@mclein² εννοεις αυτα εδω; https://www.skroutz.gr/s/24976300/Securemme-2500-63mm-Με-Κιτ-Κλειδιών-Αριστερή-Ασημί.html. δεν ανοιγει το ιδιο ευκολα αυτη;

το πατενταρισμενο της securemme ανοιγει δυσκολοτερα απο το σετ κυλινδρου με τον asix...

αν θελεις, στειλε μου προσωπικο μηνυμα να σε βοηθησω λιγο παραπανω στα οικονομικα σετ που θελεις να κινηθεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2020 στις 10:39 ΠΜ, Petros Electron είπε

Προφανώς αυτό εδώ εννοεί. Κανε αναζήτηση για Securemme Securmap ή SECUREMME HEART. Αναλογα το κλειδι και τον τυπο της κλειδαριας που εχεις.. Τωρα το αν ανοιγει εύκολα η δύσκολα, εχει να κανει με το τι χρόνο μπορεί να διαθέσει ενας διαρρήκτης, τι γνώσεις έχει, τι εργαλεία και τι κίνητρο. Αυτό ισχύει για ολες τις κλειδαριές..

Securemme Securmap 25SM-500x416.jpg

κιτ-αλλαγής-συνδυασμού-κλειδιών-θωρακισμένης-securemme-heart-90-sx.jpg

μονο το 1ο, δηλαδη το πατενταρισμενο ανοιγει σχετικα δυσκολα. 

το 2ο ειναι το παλιο (του 90') και ειναι σχετικα ευκολη & γνωστη η διαδικασια ανοιγματος.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2020 στις 3:53 ΜΜ, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Δεν επιτρέπεται να αναφερθούμε σε καταστήματα, οπότε θα σου γράψω μερικά μοντέλα θωράκισης για το budget σου. Τα ψάχνεις κι από κει και πέρα βλέπεις μαζί τους το θέμα της κλειδαριάς. 

1. Μοντέλο θωράκισης Παραγωγικός Τύπος με κύλινδρο KESO 8000.

2. Μοντέλο θωράκισης Armor με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA 4KS. 

3. Μοντέλο θωράκισης Rock με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA 4KS.

 

Είναι 3 διαφορετικά μοντέλα θωράκισης, από 3 διαφορετικούς πορτάδες/κατασκευαστές, των οποίων τα χαρακτηριστικά είναι σχετικά κοντά. 

Ο πρώτος να ξέρεις δεν συζητάει το θέμα της κλειδαριάς. Οπότε ή παίρνεις την πόρτα με ότι κύλινδρο την δίνει ή την παίρνεις και μετά την τοποθέτηση βάζεις τον κύλινδρο της επιλογής σου, αφού πρώτα τον προμηθευτείς από αλλού.

Ο 2ος και ο 3ος είναι πιο ευέλικτοι και λίγο-πολύ βάζουν ότι θες για κλειδαριά. Στο budget σου, όσον αφορά τα μοντέλα θωράκισης 2 και 3 που γράφω παραπάνω, υπάρχει περιθώριο για να βάλεις μαγνητικό defender αντί για απλό. Είτε το Disec MRM29 είτε το Disec MAG3G. Προσωπικά ίσως να ήμουν λίγο διστακτικός με τα μαγνητικά καθώς τελευταία έχουν αναφερθεί κάποια λειτουργικά θεματάκια - τα οποία βέβαια μπορεί να ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις. Πάντως είναι σίγουρο ότι αυξάνουν το επίπεδο ασφαλείας, οπότε μπορεί να σε ενδιαφέρουν. Αν σε ενδιαφέρουν, απλά ρώτησε το κατάστημα από όπου θα πάρεις την πόρτα, τι γίνεται σε περίπτωση που υπάρξει λειτουργικό θέμα με το μαγνητικό defender και αν θα σε καλύψουν σε αυτή την περίπτωση.

 

Σε γενικές γραμμές, στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις πόρτα που θα έχει και καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά. Αν χρειαστείς ή αν επιλέξεις συγκεκριμένες επενδύσεις εσωτερικά και εξωτερικά (πχ αλουμίνιο, καπλαμά, με σχέδια, κλπ) ή ακριβά πόμολα και λαβές, ή ειδικές διαστάσεις, όλα αυτά να ξέρεις ανεβάζουν το κόστος. Σε αυτή την περίπτωση, προτίμησε να κόψεις από την θωράκιση της πόρτας και όχι από την κλειδαριά. Η κλειδαριά (και ειδικά ο κύλινδρος) είναι το πιο σημαντικό. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...