Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για κλειδαριά για ρολό... μπορεί να μου δώσει κάποιος μια ιδέα?
http://prntscr.com/w0r6jv
http://prntscr.com/w0r8av
Βλέπω κάποιες cisa, eff eff... Υπάρχει κάποια ποιοτική διαφορά ή είναι όλες ίδιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2020 στις 9:18 ΜΜ, norther είπε

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για κλειδαριά για ρολό... μπορεί να μου δώσει κάποιος μια ιδέα?
http://prntscr.com/w0r6jv
http://prntscr.com/w0r8av
Βλέπω κάποιες cisa, eff eff... Υπάρχει κάποια ποιοτική διαφορά ή είναι όλες ίδιες?

FF μαλλον εννοεις & δεν εχουν καμια διαφορα με της Cisa.

 

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

Μπαίνω το Μάρτιο σε καινούριο διαμέρισμα που μόλις αγόρασα. Ο κατασκευαστής μόλις αυτή την εβδομάδα εγκατέστησε την πόρτα ασφαλείας του διαμερίσματος η οποία είδα είναι της GD το μοντέλο Plus, με κλειδαριά τις Cisa με δυο οφαλούς της ISEO (R7). Η αληθεια είναι οτι έχω ξενερώσει απίστευτα, γιατί ήθελα ηλέκτρονική κλειδαριά, ωστε να μπορώ και να ξεκλειδώνω τη πόρτα από το τηλέφωνο μου και να κλειδώνει και αυτοματα κάθε φορά που κλείνει η πόρτα. Σε μια πρώτη επικοινωνία με μια πωλήτρια του τοπικού καταστήματος της GD μου είπαν ότι πια αυτό εννιά αδύνατο καθώς θέλει άλλη κάσα και άλλο μηχανισμό πόρτας που τώρα δεν άλλαζει. Ποια είναι η άποψη σας; Μήπως το είπαν για να με ξεφορτωθούν; Τι επιλογές έχω από εδώ και πέρα; Το πακέτο αυτό που μου έβαλε ο κατασκευαστής είναι αξιόπιστο - ασφαλές; Το class 4 που λεει η πορτα πανω ειναι υπαρκτο ή κολπο μαρκετιγκ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις γνώσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimskord είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Μπαίνω το Μάρτιο σε καινούριο διαμέρισμα που μόλις αγόρασα. Ο κατασκευαστής μόλις αυτή την εβδομάδα εγκατέστησε την πόρτα ασφαλείας του διαμερίσματος η οποία είδα είναι της GD το μοντέλο Plus, με κλειδαριά τις Cisa με δυο οφαλούς της ISEO (R7). Η αληθεια είναι οτι έχω ξενερώσει απίστευτα, γιατί ήθελα ηλέκτρονική κλειδαριά, ωστε να μπορώ και να ξεκλειδώνω τη πόρτα από το τηλέφωνο μου και να κλειδώνει και αυτοματα κάθε φορά που κλείνει η πόρτα. Σε μια πρώτη επικοινωνία με μια πωλήτρια του τοπικού καταστήματος της GD μου είπαν ότι πια αυτό εννιά αδύνατο καθώς θέλει άλλη κάσα και άλλο μηχανισμό πόρτας που τώρα δεν άλλαζει. Ποια είναι η άποψη σας; Μήπως το είπαν για να με ξεφορτωθούν; Τι επιλογές έχω από εδώ και πέρα; Το πακέτο αυτό που μου έβαλε ο κατασκευαστής είναι αξιόπιστο - ασφαλές; Το class 4 που λεει η πορτα πανω ειναι υπαρκτο ή κολπο μαρκετιγκ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις γνώσεις σας!

Καλησπέρα. 

Πιθανώς να μπορεί να μπει ηλεκτρομηχανική κλειδαριά στην πόρτα σου αλλά θα χρειαστούν παρεμβάσεις και δεν είναι ότι καλύτερο. Είναι και καινούρια πόρτα και είναι κρίμα. Επίσης να ενημερώσω ότι το κόστος μίας ηλεκτρομηχανικής κλειδαριάς ξεκινάει από 700~800€. 

Δεν ξέρω μήπως θα σε ενδιέφερε η λύση του Nuki.


Οι κλάσεις έχουν να κάνουν με την θωράκιση της πόρτας. Όσο μεγαλύτερη η κλάση, τόσο πιο ενισχυμένη είναι η πόρτα, από άποψη θωράκισης. Class 4 σημαίνει είναι πιο ενισχυμένη σε σχέση με μία μέση πόρτα class 2 η class 3. Μια χαρά δηλαδή. Συνήθως οι πόρτες που βάζουν οι κατασκευαστές, είναι χάλι μαύρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, swayback είπε

Δεν ξέρω μήπως θα σε ενδιέφερε η λύση του Nuki.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την άμεση και εμπεριστατωμένη σου απάντηση. Θα κοιτάξω τη λύση που μου πρότεινες. Θα πάρω και αύριο το εργοστάσιο της GD για να επιβεβαιώσω τα λόγια της πωλήτριας αλλιώς θα μελέτησω λύση τύπου Νουκι.

Αν κάποιος φίλος έχει κάποια συμβουλή για να βελτιώσω την ασφάλεια της πόρτας (αν πιστεύετε ότι χρειάζεται) είναι καλοδεχούμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και παλι μαστορια μου, για πόρτα ασφαλείας εξωτερικού χώρου τι προτείνετε; ο πεθερός μου πριν 3-4 χρόνια ειχε βαλει μια της siamo και μέχρι τωρα ολα καλα, τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimskord είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την άμεση και εμπεριστατωμένη σου απάντηση. Θα κοιτάξω τη λύση που μου πρότεινες. Θα πάρω και αύριο το εργοστάσιο της GD για να επιβεβαιώσω τα λόγια της πωλήτριας αλλιώς θα μελέτησω λύση τύπου Νουκι.

Αν κάποιος φίλος έχει κάποια συμβουλή για να βελτιώσω την ασφάλεια της πόρτας (αν πιστεύετε ότι χρειάζεται) είναι καλοδεχούμενη!

Αν βάλεις το Nuki, ο ένας κύλινδρος (αφαλός) θα πρέπει υποχρεωτικά να είναι διπλής ενέργειας. Οπότε, επειδή λογικά ο κύλινδρος που έχει τώρα η πόρτα δεν είναι διπλής ενέργειας, μιας και θα χρειαστεί να τον αλλάξεις - αν πάντα βάλεις Nuki - μπορείς να πάρεις έναν καλό κύλινδρο διπλής ενέργειας και παράλληλα θα αυξήσεις αρκετά και το επίπεδο ασφαλείας. 

Υπολόγισε 80~90€ και πάνω, για έναν καλό κύλινδρο διπλής ενέργειας. Τον κύλινδρο μπορείς να τον προμηθευτείς από οποιονδήποτε κλειδαρά. Αυτό το λέω γιατί αν απευθυνθείς στην GD για τον κύλινδρο, οι επιλογές σου θα είναι περιορισμένες μιας και συνήθως βάζουν της Cisa από όσο ξέρω. 

1 ώρα πριν, someone- είπε

καλησπέρα και παλι μαστορια μου, για πόρτα ασφαλείας εξωτερικού χώρου τι προτείνετε; ο πεθερός μου πριν 3-4 χρόνια ειχε βαλει μια της siamo και μέχρι τωρα ολα καλα, τι λέτε;

Καλησπέρα. 

Ποιον κύλινδρο έχει η πόρτα τώρα; Αν δεν γνωρίζεις, αρκεί μία κοντινή φωτογραφία στο σημείο που μπαίνει το κλειδί στην πόρτα, από τη μέσα πλευρά πάντα, για να σου πούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jimskord είπε

Αν κάποιος φίλος έχει κάποια συμβουλή για να βελτιώσω την ασφάλεια της πόρτας (αν πιστεύετε ότι χρειάζεται) είναι καλοδεχούμενη!

Οταν με το καλό μπεις να αλλάξεις κ τους δυο κυλίνδρους. Τίποτα λιγότερο. Ούτε από εργοταξιακα κλειδιά να καταλάβεις ούτε από τίποτα. Έτσι απλά πέταξε τους χάρισε τους πούλησε τους κανε τους οτιδηποτε αλλά μη τους κρατήσεις.
 

Είχα μέχρι πριν ένα μήνα μια περίπτωση καινούργιας πόρτας με καλό κύλινδρο (από το πάνω ράφι που λένε τα παιδιά) που άνοιξε με κλειδί κ έκαναν το σπίτι καλοκαιρινό, τις προάλλες έμαθα αλλά δυο παρόμοια περιστατικά-στο ένα ήταν μέσα μάλιστα το ζευγάρι κ ευτυχώς φώναξαν κ έφυγε οποιος ήταν αφήνοντας τη πόρτα ανοιχτή. Ο τελευταίος μάλιστα είχε αγοράσει την πόρτα από έναν από social media (έχοντας δοσει ήδη 110000 για το σπίτι), προς...340 ευρώ με την εγκατάσταση... (κ τσιγκουνευόταν να δώσει 70-80-90 ευρώ να βάλει έναν αξιοπρεπέστερο κύλινδρο από τον secureme Κ64 που είχε πάνω-του είχα πει μάλιστα να τον πάρει κ θα του τον περάσω εγώ αν δυσκολεύεται οικονομικά να πληρώσει τεχνικο)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paylidis είπε

Οταν με το καλό μπεις να αλλάξεις κ τους δυο κυλίνδρους. Τίποτα λιγότερο. Ούτε από εργοταξιακα κλειδιά να καταλάβεις ούτε από τίποτα. Έτσι απλά πέταξε τους χάρισε τους πούλησε τους κανε τους οτιδηποτε αλλά μη τους κρατήσεις.

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές, θα ήθελα να μου προτείνετε 2-3 μοντέλα κυλίνδρων διπλής ενέργειας, που θεωρούνται τοπ στην αγορά αυτή τη στιγμή. Δε θα τσιγκουνευτώ το κόστος τους, σε καινούριο σπίτι μπαίνω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimskord είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές, θα ήθελα να μου προτείνετε 2-3 μοντέλα κυλίνδρων διπλής ενέργειας, που θεωρούνται τοπ στην αγορά αυτή τη στιγμή. Δε θα τσιγκουνευτώ το κόστος τους, σε καινούριο σπίτι μπαίνω! 

τα παλικάρια μας swayback και mclein θα σου πουν τι αξιζει να παρεις βασει περιοχής και χαρακτηριστικών του σπιτιου! Μπραβο σου που δε κολλας στα 200€ εξτρα, ουτε εγω θα κολλαγα και δε καταλαβαινω τη λογική αυτών που τα "τσιγκουνευονται" ειδικα για ιδιοκτητο σπιτι... (μια μπουκα θα κοστίσει πολυ παραπάνω απο 200€ χωρια το ψυχολογικο βαρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, paylidis είπε

Οταν με το καλό μπεις να αλλάξεις κ τους δυο κυλίνδρους. Τίποτα λιγότερο. Ούτε από εργοταξιακα κλειδιά να καταλάβεις ούτε από τίποτα. Έτσι απλά πέταξε τους χάρισε τους πούλησε τους κανε τους οτιδηποτε αλλά μη τους κρατήσεις.
 

Είχα μέχρι πριν ένα μήνα μια περίπτωση καινούργιας πόρτας με καλό κύλινδρο (από το πάνω ράφι που λένε τα παιδιά) που άνοιξε με κλειδί κ έκαναν το σπίτι καλοκαιρινό, τις προάλλες έμαθα αλλά δυο παρόμοια περιστατικά-στο ένα ήταν μέσα μάλιστα το ζευγάρι κ ευτυχώς φώναξαν κ έφυγε οποιος ήταν αφήνοντας τη πόρτα ανοιχτή. Ο τελευταίος μάλιστα είχε αγοράσει την πόρτα από έναν από social media (έχοντας δοσει ήδη 110000 για το σπίτι), προς...340 ευρώ με την εγκατάσταση... (κ τσιγκουνευόταν να δώσει 70-80-90 ευρώ να βάλει έναν αξιοπρεπέστερο κύλινδρο από τον secureme Κ64 που είχε πάνω-του είχα πει μάλιστα να τον πάρει κ θα του τον περάσω εγώ αν δυσκολεύεται οικονομικά να πληρώσει τεχνικο)

ποιος κυλινδρος απο το επανω ραφι ηταν & που ξερουν οτι ανοιξαν με κλειδι κ οχι σουπερ διαρρηκτικο ;;;

340€ πορτα δεν ειχε κ64 αλλα κ22, τον εχω δει κι εγω αυτον στο fb εαν μιλαμε για το παιδι απο την αλβανια που κανει τοποθετησεις εκτος του πορταδικου που δουλευει.

20 ώρες πριν, jimskord είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Μπαίνω το Μάρτιο σε καινούριο διαμέρισμα που μόλις αγόρασα. Ο κατασκευαστής μόλις αυτή την εβδομάδα εγκατέστησε την πόρτα ασφαλείας του διαμερίσματος η οποία είδα είναι της GD το μοντέλο Plus, με κλειδαριά τις Cisa με δυο οφαλούς της ISEO (R7). Η αληθεια είναι οτι έχω ξενερώσει απίστευτα, γιατί ήθελα ηλέκτρονική κλειδαριά, ωστε να μπορώ και να ξεκλειδώνω τη πόρτα από το τηλέφωνο μου και να κλειδώνει και αυτοματα κάθε φορά που κλείνει η πόρτα. Σε μια πρώτη επικοινωνία με μια πωλήτρια του τοπικού καταστήματος της GD μου είπαν ότι πια αυτό εννιά αδύνατο καθώς θέλει άλλη κάσα και άλλο μηχανισμό πόρτας που τώρα δεν άλλαζει. Ποια είναι η άποψη σας; Μήπως το είπαν για να με ξεφορτωθούν; Τι επιλογές έχω από εδώ και πέρα; Το πακέτο αυτό που μου έβαλε ο κατασκευαστής είναι αξιόπιστο - ασφαλές; Το class 4 που λεει η πορτα πανω ειναι υπαρκτο ή κολπο μαρκετιγκ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις γνώσεις σας!

εαν η πορτα εχει 2 κυλινδρους (αρα διπλη κλειδαρια ή δυο ξεχωριστες κλειδαριες) δεν υφισταται αυτοματισμος πλεον.

α. το νουκι θα κανει δουλεια αλλα θα κλειδωνει ο ενας κυλινδρος οποτε χανεις απο την ασφαλεια των δυο.

β. θα μπορουσες να βαλεις ηλεκτροπυρο αλλα παλι ξεχνας το "no touch" με αυτη την πορτα και ταυτοχρονα max security.

γ. θα μπορουσε να μπει ηλεκτρομηχανικη mottura / iseo / cisa και οτι αλλο υπαρχει αλλα δε θα ειχε 2 κυλινδρους. τωρα οντως ειναι πολυ αργα γιατι ναι, μπορει να μπει η κλειδαρια αλλα το μερεμετι κ η εμφανιση σιγουρα δε θα θυμιζουν νεα πορτα. τελος το συνολικο κοστος θα παει στο 1000αρικο και βαλε για τις μετατροπες και δε νομιζω να υπαρχει λογος τετοιας χρεωσης.

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

τα παλικάρια μας swayback και mclein θα σου πουν τι αξιζει να παρεις βασει περιοχής και χαρακτηριστικών του σπιτιου! Μπραβο σου που δε κολλας στα 200€ εξτρα, ουτε εγω θα κολλαγα και δε καταλαβαινω τη λογική αυτών που τα "τσιγκουνευονται" ειδικα για ιδιοκτητο σπιτι... (μια μπουκα θα κοστίσει πολυ παραπάνω απο 200€ χωρια το ψυχολογικο βαρος)

η λογικη ειναι :

1. ολα ανοιγουν

2. αμα θελουν να μπουν, θα μπουν

3. θα εχω συναγερμο & καμερες

4. εχω οπλο

5. τι να μπουν να παρουν απο μενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, mclein² είπε

ποιος κυλινδρος απο το επανω ραφι ηταν & που ξερουν οτι ανοιξαν με κλειδι κ οχι σουπερ διαρρηκτικο ;;;

340€ πορτα δεν ειχε κ64 αλλα κ22, τον εχω δει κι εγω αυτον στο fb εαν μιλαμε για το παιδι απο την αλβανια που κανει τοποθετησεις εκτος του πορταδικου που δουλευει

Δε θυμαμαι εχουν περάσει χρόνια και ο κυλινδρος πεταχτηκε (πιθανώς να ανοιξε κ με σουπερ διαρρηκτικό-αυτός που τον αλλαξε ειπε οτι εδω περα μπηκαν με κλειδι), το ειχαμε συζητησει το θέμα τοτε που εψαχνα για εμένα αν θυμασαι... Πάντως διευκρινήστηκε οτι δεν ήταν omega που αρχικα νόμιζα αλλα καποια άλλη με πολύ λεπτο/περίτεχνο κλειδι...

 

Πρασινο κλειδι με χρωματιστα καπακια δεν εχει ο Κ64; Αυτόν έχει. edit: Ο κ22 είναι το βρηκα εχεις δικιο!!!

Δε ξερω ποιος του τον έβαλε μου ειπε οτι τον βρηκε κάπου στα social... χωρις φυσικα να σημαίνει ότι φταίει το παιδι που την περασε και οχι ο κυλινδρος αυτός καθαυτός (που ειναι μουφα)...

Κοινός παρονομαστής ότι ήταν και οι 3 πόρτες στο τρίγωνο γαλατσι-ν. ιωνία-ηρακλειο+προσφατα τοποθετημενες (απο διαφορετικους μαστορες)...

33 λεπτά πριν, mclein² είπε

η λογικη ειναι :

1. ολα ανοιγουν

2. αμα θελουν να μπουν, θα μπουν

3. θα εχω συναγερμο & καμερες

4. εχω οπλο

5. τι να μπουν να παρουν απο μενα

αυτό ακριβως, οπως εχουμε ξαναπει το θέμα ειναι να τους καθυστερήσεις ή να τους αποτρέψεις/αναγκασεις να πανε στον διπλα που εχει "χειρότερη ασφαλεια"

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μήπως γνωρίζει κάποιος αν οι παρακάτω  κύλινδροι είναι ίδιου επιπέδου ασφάλειας;

  1. Evva 4ks Plus
  2. BKS JANUS
  3. MG ST 

και αν υπάρχει και κάτι ανώτερο στις τιμές των παραπάνω ~200-250€ θα με ενδιέφερε να μου προτείνετε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tasos9791 είπε

Καλησπέρα,

μήπως γνωρίζει κάποιος αν οι παρακάτω  κύλινδροι είναι ίδιου επιπέδου ασφάλειας;

  1. Evva 4ks Plus
  2. BKS JANUS
  3. MG ST 

και αν υπάρχει και κάτι ανώτερο στις τιμές των παραπάνω ~200-250€ θα με ενδιέφερε να μου προτείνετε

 

υπαρχει Evva MCS στα 250€ με 5 κλειδια.

οι κυλινδροι που αναφερεις δεν ειναι ιδια κατηγοριας ουτε ιδιας τεχνοτροπιας.

η σειρα που τους εχεις τοποθετησει ειναι κ η σειρα με την οποια εχουν δυνατοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mclein² είπε

υπαρχει Evva MCS στα 250€ με 5 κλειδια.

οι κυλινδροι που αναφερεις δεν ειναι ιδια κατηγοριας ουτε ιδιας τεχνοτροπιας.

η σειρα που τους εχεις τοποθετησει ειναι κ η σειρα με την οποια εχουν δυνατοτητες.

Τον MCS επειδή υπάρχει μαγνητικό Defender μου είπαν ότι μπορεί να υπάρχει θέμα με τους μαγνήτες και να μην τον προτιμήσω.

Όσο αφορά τους 3 παραπάνω εννοείς ότι ο EVVA είναι ο ασφαλέστερος παρόλο που είναι ο πιο οικονομικός και τα κλειδιά του κόβονται εδώ και όχι στο εργοστάσιο σε αντίθεση με τους άλλους 2?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...