Προς το περιεχόμενο
Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την απαντηση,

Επειδη η αποφαση αλλαγης της πορτας ειναι ειλλημενη παρακαλω δωστε μου τη γνωμη σας στις παραπανω ερωτησεις. Μακαρι να γνωριζαν τι υπαρχει στο σπιτι για να μην μπουν καν στον κοπο.

Ευχαριστω

Επεξ/σία από FH16
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 6,5k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Εδώ θα συνεχιστούν οι συζητήσεις από το προηγούμενο θέμα που κλειδώθηκε (διαβάστε σχετικά για να μην έχετε απορίες). Αυτή τη φορά δεν θα παρεμβαίνουμε ξανά και ξανά εξηγώντας τους λόγους απενεργο

εννοειται οτι δεν πειραζετε τιποτα. τα πραγματα ειναι αξιολογοτατα. το "αναβαθμισα" ειναι μια αποψη.... αλλαγη σε οτιδηποτε πατενταρισμενο. απο astral tekno pro εως evva 4ks. σ

εδω ειμαι να μου πεις για τα λαθη μου ωστε να τα διορθωσω το συμπερασμα ειναι απο τα τηλεφωνα για αλλαγη σε αυτες που εσπασαν τα γραναζια μεσα & στις αλλες που εγραψα 1.5 χρονο πριν που τοποθ

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, FH16 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση,

Επειδη η αποφαση της αλλαγης της πορτας ειναι ειλλημενη παρακαλω δωστε την γνωμη σας στις παραπανω ερωτησεις

Ευχαριστω

Class 4:

1. Μοντέλο θωράκισης Sentry 4
  2. Μοντέλο θωράκισης Extra 1
  3. Μοντέλο θωράκισης Guard

Class 5:

1. Μοντέλο θωράκισης D-Five Stars
  2. Μοντέλο θωράκισης Super 1 Champion
  3. Μοντέλο θωράκισης Diamond

Δεν επιτρέπεται να αναφέρω εταιρείες. Τα ψάχνεις όπως τα έχω γράψει.

Η Dierre έχει δύο ενισχυμένα μοντέλα, ένα αρκετά και ένα πολύ ενισχυμένο, αλλά αν τις πάρεις με σετ κλειδαριάς Dierre, θα έχεις πολύ καλή θωράκιση αλλά κλειδαριά χειρότερη σε σχέση με αυτή που έχεις τώρα. Οπότε αν θες Dierre, θα πρέπει να βρεις κάποιον που να βάζει ότι κλειδαριά θες σε πόρτα Dierre, για να σου βάλει κάτι πολύ καλό.

Το μοντέλο Diamond είναι υπερβολικά ακριβό αλλά το αναφέρω μιας και είναι class 5. 

Συνεπώς, θα ζήταγα προσφορά για τα:

Α) μοντέλο Extra 1 και Super 1 Champion, με κύλινδρο Stealth (εκεί δεν έχεις επιλογή να βάλεις μαγνητικό defender)

ή

Β) μοντέλο Guard, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, κύλινδρο Stealth ή EVVA MCS και defender Disec Diamond. Εδώ έχεις την επιλογή να βάλεις μαγνητικό defender. 

Για τις προτάσεις Α και Β, υπολόγισε από 1500€ έως κάτι παραπάνω από 2000€. Αν δεν θες να ξεπεράσεις τα 1500€, δες για τα μοντέλα θωράκισης Extra 1 και Tank. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

Ολες οι επιλογες που μου εδωσες ειναι εντος budget. Ειναι οτι καλυτερο γνωριζεις απο επιλογες η παει κ παραπανω? Στο δικο σου σπιτι τι θα επελεγες απο αυτες?

Ευχαριστω

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, FH16 είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

Ολες οι επιλογες που μου εδωσες ειναι εντος budget. Ειναι οτι καλυτερο γνωριζεις απο επιλογες η παει κ παραπανω? Στο δικο σου σπιτι τι θα επελεγες απο αυτες?

Ευχαριστω

Ναι, μετά πάς σε ειδικές παραγγελίες (>class 5), αν αναλαμβάνει κάποιος, αλλά δεν υπάρχει λόγος. Οι Class 4 και Class 5 είναι υπεραρκετές. Οπότε αυτά είναι τα καλύτερα (πιο ενισχυμένα) μοντέλα θωράκισης που γνωρίζω.

Αν θες να ανέβεις και λίγο ακόμα σε επίπεδο, ζητάς διπλή κλειδαριά (ή δύο ανεξάρτητες). 

Προσωπικά, θα επέλεγα ένα από τα τρία μοντέλα θωράκισης που πρότεινα (Guard, Extra 1 ή Super 1 Champion), με διπλή κλειδαριά ή δύο ανεξάρτητες κλειδαριές, δύο κυλίνδρους (ένα top και έναν πολύ καλό) και δύο ενισχυμένα defender (πχ Disec Diamond). 

Γενικά θα προτιμούσα μία πόρτα που θα ήταν πολύ ενισχυμένη στο εσωτερικό της και θα είχε πολύ καλή κλειδαριά, αλλά παράλληλα θα φαινόταν ως μία συνηθισμένη πόρτα από έξω. Μπορείς δηλαδή να έχεις δυνατή θωράκιση και δυνατά defender, χωρίς όμως αυτό να φαίνεται και να τραβάει προσοχή. 

Σημ: η εταιρεία που έχει τα μοντέλα Extra 1 και Super 1 Champion, βάζει πλέον τοπ κύλινδρο (Stealth) αλλά όχι πολύ ενισχυμένο defender, σαν το Disec Diamond. Αυτό δεν θα με απασχολούσε όμως, αν επέλεγα διπλή κλειδαριά (που σημαίνει δύο κύλινδροι και δύο defender). 

Αν παρόλα αυτά θες ευελιξία και στην επιλογή του defender (πχ να είναι πολύ ενισχυμένο ή μαγνητικό) τότε απευθύνσου στην εταιρεία με το μοντέλο θωράκισης Guard.

Επεξ/σία από swayback
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

απλα μην ξεχασεις οτι βαζοντας μια τοσο καλη πορτα το αδυνατο σημειο του σπιτιου μεταφερετε αλλού (παραθυρα, φωταγωγοι πορτες υπηρεσιας κλπ)

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θέλω να αλλάξω έναν κύλινδρο Cisa Astral S 35mm-45mm γιατί έχω χάσει το ένα κλειδί.

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον αντίστοιχης τιμής ή να πάρω τον ίδιο πάλι?

Πρόκειται για πόρτα αλουμιίου αν παίζει κάποιο ρόλο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2020 στις 9:05 ΠΜ, Doubt είπε

Η ξύλινη πόρτα ανοίγει ακόμα και με φορητά εργαλεία μπαταρίας, π.χ. δράπανο και σέγα, οπότε δεν έχει νόημα. Αντί για 100€, μαζέψτε 500 και βάλτε θωρακισμένη. Δεν είναι ανάγκη να ξοδέψετε μια περιουσία.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ψήνεται για άμεση αλλαγή ο ιδιοκτήτης, νεοενοικιασμένο το διαμέρισμα, οπότε μένει μόνο η επιλογή της αλλαγής κλειδαριάς για την ώρα..

Επεξ/σία από c23
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, wiowia είπε

Θέλω να αλλάξω έναν κύλινδρο Cisa Astral S 35mm-45mm γιατί έχω χάσει το ένα κλειδί.

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον αντίστοιχης τιμής ή να πάρω τον ίδιο πάλι?

Πρόκειται για πόρτα αλουμιίου αν παίζει κάποιο ρόλο.

εαν υπαρχει 3 σημειων, δε χρειαζεται ακριβοτερος κυλινδρος.

το 35 με προβληματιζει, μηπως θα ηταν καλυτερα 30/45 ?

13 ώρες πριν, c23 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ψήνεται για άμεση αλλαγή ο ιδιοκτήτης, νεοενοικιασμένο το διαμέρισμα, οπότε μένει μόνο η επιλογή της αλλαγής κλειδαριάς για την ώρα..

cisa astral s κατω με 45€.

προσθετη 3στροφη securemme + securemme defender + εναν φθηνο break secure περιπου στα 100€ ~ 110€ με την εργασια του μαστορα που θα τοποθετησει.

επομενο βημα για παρανομη εισβολη ---> γκρεμισμα πορτας ή ξηλωμα της.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.

Για θωρακισμένη είσοδο πολυκατοικίας που να κλειδώνει αυτόματα τι προτείνουμε;

Κλειδώνουμε πάντα και επειδή το πάνω κάτω είναι κουραστικό αρχίσανε να το σκέφτονται (μετά από χρόνια που τους το λέω). Ένας πήρε μια προσφορά για 400!!! ευρώ για μια κινέζικη (αν κατάλαβα καλά) έξτρα κλειδαριά που στο σκρουτζ την βλέπω 175. 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από plextis
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αν δειτε τι τιμεσ 6παρχουν στο εξωτερικο θα παθετε πλακα... Η ακριβοτερη stealth εχει 300 οταν στην ελλαδα ζητανε 450. Η EVVA MCS  στην Ελλαδα εχει 380 ενω εξω 154...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, FH16 είπε

Αν δειτε τι τιμεσ 6παρχουν στο εξωτερικο θα παθετε πλακα... Η ακριβοτερη stealth εχει 300 οταν στην ελλαδα ζητανε 450. Η EVVA MCS  στην Ελλαδα εχει 380 ενω εξω 154...

Παίζει σημαντικό ρόλο το μήκος του κυλίνδρου και ο αριθμός των κλειδιών. Όπως και το αν είναι μακρύλαιμα τα κλειδιά. Επίσης, EVVA και Stealth είναι λογικό να κάνουν λιγότερο σε γερμανικά eshop που φαντάζομαι ότι βρήκες. Δες πχ τιμές στην Ισπανία ή στην Αγγλία. 

Από την άλλη, τον Abloy Protec 2 εδώ τον βρίσκεις αρκετά φθηνότερα από ότι σε άλλες χώρες της ΕΕ. Οπότε παίζουν πολλά ρόλο.

Επεξ/σία από swayback
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Οντως σε γερμανικα site κοιτουσα αλλα κ παλι η διαφορα ειναι τεραστια σχεδον διπλασια τιμη. Η τιμη της στελθ ηταν η ακριβοτερη που βρικα. Η πιο φθηνη στελθ εχει 230.

Ο μονος που αναλαμβανει τοποθετηση πορτας εκτος αθηνας ειναι ο κατασκευαστης της diamond. Ολοι οι υπολοιποι σου τη στελνουν κ πρεπει να βρεις εσυ καποιον να την περασει. Αυτος αναλαμβανει κ να ερθει να μετρησει κ να ξαναρθει για το περασμα.

Θα ηθελα να τη δω κ απο κοντα αλλα φαινεται πολυ ενισχυμενη

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
20 ώρες πριν, plextis είπε

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.

Για θωρακισμένη είσοδο πολυκατοικίας που να κλειδώνει αυτόματα τι προτείνουμε;

Κλειδώνουμε πάντα και επειδή το πάνω κάτω είναι κουραστικό αρχίσανε να το σκέφτονται (μετά από χρόνια που τους το λέω). Ένας πήρε μια προσφορά για 400!!! ευρώ για μια κινέζικη (αν κατάλαβα καλά) έξτρα κλειδαριά που στο σκρουτζ την βλέπω 175. 

Ευχαριστώ. 

στο σκρουτζ την ειδες τοποθετημενη με 175€ ;;;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

στο σκρουτζ την ειδες τοποθετημενη με 175€ ;;;

Όχι, είναι το Secukey  D3, στην προσφορά το δίνει 250+φπα (310 δηλαδή) και 70+ΦΠΑ τοποθέτηση.

Μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά και το βασικό δεν ξέρω αν αξίζει και είναι αξιόπιστο.

Αν κατάλαβα καλά αυτό πάει εσωτερικά της πόρτας και καταργούμε την υπάρχουσα κλειδαριά;

Τι άλλες επιλογές υπάρχουν για να τους προτείνω; 

Επεξ/σία από plextis
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 5/1/2021 στις 9:44 ΠΜ, mclein² είπε

εαν υπαρχει 3 σημειων, δε χρειαζεται ακριβοτερος κυλινδρος.

το 35 με προβληματιζει, μηπως θα ηταν καλυτερα 30/45 ?

30/45 είναι,λάθος διατύπωση..

Ειναι επίσης τριών σημείων η κλειδαριά.

Όποτε πάω στην ίδια πάλι?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε προς διαγραφή

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.