Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Katerina1370 είπε

Καλησπέρα,  ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή κλειδαριάς ασφαλειας ενός διαμερίσματος που νοικιάζω. Έχω 2 προσφορές  1) iseo r11  220 €   κ 2) motura champion pro ή viper 190 €

Εγω απλα θα πω οτι σε μια πρόχειρη αναζήτηση ο 1) εχει κοντα στα 88 ευρω (διασταση 50-30) και ο 2) Κοντα στα 100.

Μάλλον θα πρέπει να δεις σε αλλον επαγγελματία γιατι ο συγκεκριμένος σε "τσεκουρώνει". Για τον αν αξίζουν αυτοί οι κύλινδροι το αφήνω στους ειδικούς.. Θα σου απαντήσουν καλύτερα.. Οτι αφορα τον 1) Φυσικα και οχι.. Ο 2) Ναι αλλα οχι σε αυτη την τιμη..

EDIT: Για να μην γινει καμια παρερμηνεία στο ποστ μου, φανταζομαι οτι οι τιμες αφορουν μονο τους κθλινδρους και οχι σετ μαζι με κλειδαριά.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω απλα θα πω οτι σε μια πρόχειρη αναζήτηση ο 1) εχει κοντα στα 88 ευρω (διασταση 50-30) και ο 2) Κοντα στα 100.

Μάλλον θα πρέπει να δεις σε αλλον επαγγελματία γιατι ο συγκεκριμένος σε "τσεκουρώνει". Για τον αν αξίζουν αυτοί οι κύλινδροι το αφήνω στους ειδικούς.. Θα σου απαντήσουν καλύτερα.. Οτι αφορα τον 1) Φυσικα και οχι.. Ο 2) Ναι αλλα οχι σε αυτη την τιμη..

EDIT: Για να μην γινει καμια παρερμηνεία στο ποστ μου, φανταζομαι οτι οι τιμες αφορουν μονο τους κθλινδρους και οχι σετ μαζι με κλειδαριά.

Οι τιμές αφορούν ολο το σετ κ την εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Katerina1370 είπε

Οι τιμές αφορούν ολο το σετ κ την εγκατασταση

Οκ, άπλα ρωτά και τι κλειδαριά εχει το σετ και τι defender.. Γιατί πάλι ο λογαριασμός δεν βγαίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Katerina1370 είπε

Καλησπέρα,  ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή κλειδαριάς ασφαλειας ενός διαμερίσματος που νοικιάζω. Έχω 2 προσφορές  1) iseo r11  220 €   κ 2) motura champion pro ή viper 190 €

βαλτε φωτογραφιες απο την πορτα σας, μεσα μισο μετρο απο το διακοσμητικο που υποδεχεται το κλειδι - εξω, το ιδιο με το μεσα & πλάι με ανοιχτη πόρτα, να φαινονται μονο οι πυροι και η γλωσσα της κλειδαριας.

εαν οι τιμες ειναι με κλειδαρια - κυλινδρο - ντιφεντερ - διακοσμητικο ---> ειναι καλες (εκτος αν η κλειδαρια κ το ντιφεντερ ειναι σεκιουρεμ ή σιπιερε)

εαν οι τιμες αφορουν απλα αλλαγη κυλινδρου ---> φαρμακειο.

υγ - ο mottura viper ειναι ενας κακος κυλινδρος ποιοτικα και καλο ειναι να αποφευχθεί. 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γνωμη εχετε για αυτα τα λουκετα τακου,και ειδικοτερα για το hugo?

https://www.skroutz.gr/s/24285380/Hugo-Locks-GTS-77G-77mm-60199.html

https://www.skroutz.gr/s/24290828/Cisa-80mm-21810-80.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ATITHASOS2 είπε

τι γνωμη εχετε για αυτα τα λουκετα τακου,και ειδικοτερα για το hugo?

https://www.skroutz.gr/s/24285380/Hugo-Locks-GTS-77G-77mm-60199.html

https://www.skroutz.gr/s/24290828/Cisa-80mm-21810-80.html

το hugo ειναι καλυτερο απο το cisa.

ανθεκτικοτερο κ λιγο πιο δυσκολο να βαλει κατι ασχετο στην κλειδαροτρυπα καποιος ανιδεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες 

Είμαι στην αναζήτηση αγοράς θωρακισμένης πόρτας τι θα πρέπει να προσέξω στην αγορά της για περισσότερη ασφάλεια ;

Με κάποιον κύριο που έχω μιλήσει μου έδωσε μια προσφορά για πόρτα και μου είπε ότι είναι κατηγορία 4. Διπλή θωράκιση μου είπε δεν χρειάζεται να βάλουμε γιατί κανένας δεν θα μπει σε διαδικασία να την σπασει απλά να την ανοιξει μου ειπε. Επίσης του είπα αν μπορεί αντί για αυτήν την κλειδαριά να βάλει cisa και μου είπε δεν έχει πρόβλημα ότι είναι παρόμοιες και έχει 5 κλειδιά συν ένα πασπαρτου το οποίο αχρηστεύεται μετά το πέρασμα της πόρτας από τον ειδικό.

Την παρακατω μου πρότεινε. Τι λέτε ;Screenshot_20210123-092101.png.b30075225f0d14a00064279de13613b4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xaloulis90 είπε

Καλημέρα παίδες 

Είμαι στην αναζήτηση αγοράς θωρακισμένης πόρτας τι θα πρέπει να προσέξω στην αγορά της για περισσότερη ασφάλεια ;

Με κάποιον κύριο που έχω μιλήσει μου έδωσε μια προσφορά για πόρτα και μου είπε ότι είναι κατηγορία 4. Διπλή θωράκιση μου είπε δεν χρειάζεται να βάλουμε γιατί κανένας δεν θα μπει σε διαδικασία να την σπασει απλά να την ανοιξει μου ειπε. Επίσης του είπα αν μπορεί αντί για αυτήν την κλειδαριά να βάλει cisa και μου είπε δεν έχει πρόβλημα ότι είναι παρόμοιες και έχει 5 κλειδιά συν ένα πασπαρτου το οποίο αχρηστεύεται μετά το πέρασμα της πόρτας από τον ειδικό.

Την παρακατω μου πρότεινε. Τι λέτε ;Screenshot_20210123-092101.png.b30075225f0d14a00064279de13613b4.png

πανακριβος χωρις κανενα λογο & κανενα σοβαρο στοιχειο για το τι πουλαει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος ;

Τι ακριβώς να ρωτήσω και τι πρέπει να μάθω ώστε να καλύψει τις ανάγκες περί ασφαλείας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, xaloulis90 είπε

..Με κάποιον κύριο που έχω μιλήσει μου έδωσε μια προσφορά για πόρτα και μου είπε ότι είναι κατηγορία 4. Διπλή θωράκιση μου είπε δεν χρειάζεται να βάλουμε γιατί κανένας δεν θα μπει σε διαδικασία να την σπασει..

Αυτά τα δύο έρχονται σε αντίθεση. Class 4 = αρκετά ενισχυμένη θωράκιση. Αφενός σου λέει ότι είναι ενισχυμένη, αφετέρου λέει δεν χρειάζεται να είναι ενισχυμένη. Επίσης, αυτό το μοντέλο θωράκισης μόνο class 4 δεν είναι. Class 4 και 690€, δεν πάνε μαζί. 

  • Επειδή πιθανώς το γράφει κάπου στην προσφορά αλλά δεν το πρόσεξα, είναι 690€ τελική τιμή ή πλέον ΦΠΑ;
  • Αν για κάποιο λόγο προτιμάς τον συγκεκριμένο πορτά, πάρε την πόρτα με κλειδαριά Omega Plus και όχι με αυτή που σου πρότεινε, γιατί είδα στο site του γράφει κύλινδρο ISEO R6 που είναι για πέταμα και φυσικά απλό defender. Αν τώρα σου πει, πχ +100€ για Omega Plus, θα πρότεινα να δεις και άλλους επαγγελματίες. 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η πόρτα (που είναι απλής θωράκισης), αλλά ο κύλινδρος και το defender που περιλαμβάνεται στην προσφορά, και στην ουσία δεν προσφέρουν καμία ασφάλεια. Οπότε, 700€ για πόρτα απλής θωράκισης με κάκιστο κύλινδρο και απλό defender, δεν είναι σε καμία περίπτωση καλή προσφορά. 

Ενδέχεται να μην είναι ενημερωμένο το site τους και να μην βάζουν πλέον τον Iseo R6. Ακόμα κι έτσι να είναι, είμαι 99,9% σίγουρος ότι ο κύλινδρος της προσφοράς παρέχει το ίδιο επίπεδο ασφαλείας με τον Iseo R6. 

9 στους 10 πορτάδες (συμπεριλαμβανομένης και της πλειοψηφίας των μεγάλων ονομάτων στον χώρο) βάζουν κυλίνδρους της πλάκας σε αυτά τα λεφτά, γι αυτό λέω ότι είμαι σχεδόν σίγουρος. 

 

Δύο εναλλακτικές κοντά σε αυτά τα χρήματα:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ATROS. Προτείνω να ζητήσεις προσφορά με κύλινδρο KESO 8000 ή Μ & C  MOVE. 

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Dierre Sparta 17. Προτείνω να ζητήσεις προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, Defender Disec BD200 και κύλινδρο Dom ix Twido ή WinkHaus X-TRA. 

5 ώρες πριν, xaloulis90 είπε

Τι ακριβώς να ρωτήσω και τι πρέπει να μάθω ώστε να καλύψει τις ανάγκες περί ασφαλείας ;

Αν επιλέξεις κλειδαριά Omega Plus, δεν χρειάζεται να ρωτήσεις κάτι. Θα έλεγα να ζητήσεις να έχει την ειδική πλάκα μαγγανίου, αλλά συνήθως οι νέες πόρτες έχουν 2-3mm μαγγάνιο στο σημείο της κλειδαριάς. Βεβαίωσε το όμως, αλλιώς ζήτα την ειδική πλάκα μαγγανίου για κλειδαριά Omega Plus.

Αν επιλέξεις σετ κλειδαριάς κυλίνδρου (το οποίο αποτελείται από την κλειδαριά, το defender και τον κύλινδρο), θέλεις η κλειδαριά να είναι γραναζωτή με καταπέλτη (κατά προτίμηση μάρκας Cisa, Iseo, Mottura) και ο κύλινδρος...να είναι όσο καλύτερος επιτρέπει το budget να είναι (λίγο ασαφές το τελευταίο, αλλά είναι πάρα πολλές οι επιλογές σε κυλίνδρους για να τις γράψω. Καλύτερα να μας πεις τί επιλογές κυλίνδρου προσφέρει ο πορτάς που θα επιλέξεις και αν κάποια από αυτές δεν είναι καλή, να ρωτήσεις αν δέχεται να σου βάλει κύλινδρο της επιλογής σου).

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση ..

Όλα αυτά τα ακούω σαν εξωγήινα αλλά θα βρω την άκρη και θα δω που θα φτάσω και σε Θέμα χρημάτων. Η τιμή είναι με φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!

Να κάνω μία ερώτηση, η οποία μπορεί να είναι και για γέλια, αλλά επειδή είμαι άσχετος…θα την κάνω.

Μπαίνουμε σπίτι και κλειδώνουμε. Υπάρχει πρόβλημα να αφήνουμε το κλειδί πάνω στην πόρτα ή πρέπει να το βγάζουμε;

Εννοείται ότι δεν περιμένουμε να μπει κάποιος δικός μας στο σπίτι και δεν μας ενδιαφέρει αν έχουμε διπλής λειτουργίας κύλινδρο.

Το ρωτάω γιατί, παλιά είχα ακούσει ότι αν αφήνουμε το κλειδί πάνω στην κλειδωμένη πόρτα, υπάρχει τρόπος, οι μάγκες,  να γυρνάνε τον κύλινδρο απέξω και να ξεκλειδώνουν σαν κύριοι την πόρτα.

Είτε με γέλια είτε χωρίς, σας παρακαλώ για τις απαντήσεις σας!!!

Ευχαριστώ!!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα. Ήρθε η ώρα αλλαγής κλειδαριάς στο διαμέρισμα. Πρόκειται για θωρακισμένη πόρτα. Έχω καταλήξει σε Cisa Revo Pro με κύλινδρο Evva4KS και defender Disec Monolito Sferik Rok.Η τιμή που έχω βρεί είναι 290 ευρώ μετρητά με τοποθέτηση, ανευ ΦΠΑ. Επειδή δεν είμαι ειδήμων της φυσικής ασφάλειας, αν θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει / συμβουλέψει. Είναι μια καλή επιλογή? Αξίζει το ποσό? Διότι για το δικό μου πορτοφόλι δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε αυτό το budget? Υπάρχει κάποιο βασικό μειονέκτημα που θα με προβληματίσει? Ενδιαφέρομαι για αλλαγή εντός της βδομάδας, γι αυτό προσπαθώ να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Επίσης, κατά την τοποθέτηση, πρέπει να προσέξω κάτι? Φαντάζομαι η κάρτα και τα κλειδιά θα είναι σφραγισμένα και θα τα ανοίξω εγώ. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συμβουλή, εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...