Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αντέγραψα ακριβώς απο το γράφει το site της εταιρείας που σκέφτομαι να αναλάβει την αλλαγή. Ίσως να έχω κανει κι εγώ κάποιο λάθος. Κατα τα αλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pb13 είπε

Καλημέρα και από μένα. Ήρθε η ώρα αλλαγής κλειδαριάς στο διαμέρισμα. Πρόκειται για θωρακισμένη πόρτα. Έχω καταλήξει σε Cisa Revo Pro με κύλινδρο Evva4KS και defender Disec Monolito Sferik Rok.Η τιμή που έχω βρεί είναι 290 ευρώ μετρητά με τοποθέτηση, ανευ ΦΠΑ. Επειδή δεν είμαι ειδήμων της φυσικής ασφάλειας, αν θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει / συμβουλέψει. Είναι μια καλή επιλογή? Αξίζει το ποσό? Διότι για το δικό μου πορτοφόλι δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε αυτό το budget? Υπάρχει κάποιο βασικό μειονέκτημα που θα με προβληματίσει? Ενδιαφέρομαι για αλλαγή εντός της βδομάδας, γι αυτό προσπαθώ να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Επίσης, κατά την τοποθέτηση, πρέπει να προσέξω κάτι? Φαντάζομαι η κάρτα και τα κλειδιά θα είναι σφραγισμένα και θα τα ανοίξω εγώ. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συμβουλή, εναλλακτική.

Καλημέρα!

Την Τετάρτη βάλαμε, κατόπιν των πολύτιμων συμβουλών των ειδικών του φόρουμ, στην θωρακισμένη της φίλης μου ό,τι έχετε επιλέξει με μόνη διαφορά, αντί του BD200 που σκέφτεστε, το Diamond. 

Το Diamond που βάλαμε εμείς, απ' ό,τι μου είπαν και τα παιδιά εδώ μέσα, ήταν ψιλο-υπερβολή.

Αυτά που δεν ήξερα και έμαθα μετά την τοποθέτηση είναι τα εξής:

1, τα κλειδιά του Evva 4KS δεν έχουν καπελάκια. Το καπελάκι είναι το πλαστικό που έχουν τα κλειδιά εκεί που το πιάνουμε. Ο Μακλέιν2 μου είπε ότι κοστίζουν γύρω στα 10€ τα 5. Συζητήστε το μήπως τα βάλει στην τιμή.

2, ο δικός μας 4KS ήταν με 3 κλειδιά. Κάποιοι, δίνουν τιμή με 5 κλειδιά. 

3, να δείτε αν σας ενδιαφέρει ο 4KS διπλής λειτουργίας. Η διπλή λειτουργία σημαίνει ότι και να έχετε κλειδί πάνω στην πόρτα εσωτερικά, μπορεί να μπει κλειδί απέξω και να ανοίξει κανονικά. 

4, το κουτί του κυλίνδρου δεν έχει κάποια ζελατίνα απέξω. Έχει όμως αυτοκόλλητη ταινία που δηλώνει ότι δεν έχει ανοιχτεί. Σε ζελατίνα σφραγισμένα είναι τα κλειδιά και η κάρτα ιδιοκτησίας. 

5, για το κουτί του BD200 δεν γνωρίζω. Του Diamond είναι μαύρο χρώμα και έχει ένα διαμάντι σχέδιο. Αν θυμάμαι καλά, δεν είχε ζελατίνα απέξω, αλλά το defender και οι βίδες του ήταν σφραγισμένες. 

6, κατά την διαδικασία αλλαγής, η πόρτα δεν κατέβηκε από τους μεντεσέδες. Άνοιξε εσωτερικά και έκανε την δουλειά του ο κλειδαράς. Όλο αυτό κράτησε περίπου 2 ώρες το πολύ.

Για την τιμή θα σου πουν οι ειδικοί. Εμάς πάντως μας έγδαραν λιγάκι. Για την ίδια κλειδαριά, κύλινδρο 4KS μονής λειτουργίας με 3 κλειδιά χωρίς καπελάκια και το Disec Diamond, 380 χωρίς 24%.

Ελπίζω να βοήθησα.

Περιμένουμε τους ειδικούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lazostat είπε

Κάποια πρόταση για καλύτερη κλειδαριά; Η omega τελικά που έχω μπαίνει σε αυτή την πόρτα ή όχι; Θέλει διαδικασία;

 

 

IMG_20210123_222545_1.jpg

IMG_20210123_222555_1.jpg

Από το post σου εδώ, δεν φαίνεται ποια omega plus έχεις. Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι Omega. Για να κάνει η Omega, θα πρέπει να έχει τους 4 πίρους πάνω και τη γλώσσα κάτω, όπως η κλειδαριά στη φωτό που έβαλες τώρα, και θα πρέπει τα κέντρα των δύο κλειδαριών, να είναι ίδια. 

Και αν κάνει, θα πρέπει να λυθεί η πόρτα για να βγει η κλειδαριά κυλίνδρου και να μπει η Omega (οπότε ναι, θέλει διαδικασία). Ποιο εύκολο είναι να αντικαταστήσεις τον κύλινδρο που έχει τώρα η πόρτα αυτή. Υπολόγισε 80~110€ για έναν καλό κύλινδρο ή 120~160€ για έναν πολύ καλό.

16 λεπτά πριν, pb13 είπε

Το αντέγραψα ακριβώς απο το γράφει το site της εταιρείας που σκέφτομαι να αναλάβει την αλλαγή. Ίσως να έχω κανει κι εγώ κάποιο λάθος. Κατα τα αλλα;

Πρέπει να το διευκρινήσεις αν πρόκειται για το Disec Monolito Rok BD200 ή για κάποιο πιο οικονομικό της Disec. Σε αυτά τα χρήματα πάντως, μπορείς να βρεις σετ με 5κλειδο 4KS και με Disec BD200. Αν η προσφορά που πήρες είναι με 3κλειδο 4KS και το απλό Disec Sferik, ε, ας πούμε δεν είναι πολύ καλή. Εκτός κι αν μιλάμε για τύπο κλειδαριάς που ανεβάζει το κόστος αυτομάτως (2-3 φωτό της υπάρχουσας κλειδαριάς, μέσα-έξω-πλάι, από μισό μέτρο απόσταση, θα βοηθούσαν για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι).

1 ώρα πριν, pb13 είπε

Φαντάζομαι η κάρτα και τα κλειδιά θα είναι σφραγισμένα και θα τα ανοίξω εγώ

Σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά νέος στο insomnia.gr νέος και στο κομμάτι των κλειδαριών. Λάτρης της τεχνολογίας και του smart home... εύχομαι να υπήρχε μια έξυπνη κλειδαριά με απομακρυσμένη διαχείριση unhackable και ας έκανε και 2Κ 😂😂 αλλά απ' ότι βλέπω δεν.... Κατ αρχάς σας ευχαριστώ που εδώ έμαθα για τις e-ternal ότι είναι "μούφα" γιατί ετοιμαζόμουν να πέσω στην παγίδα! Θενκς και πάλι.

Τώρα στα δικά μου... θέλω να αλλάξω κλειδαριές. Έχω 2 πόρτες (2όροφη μεζονέτα με ανεξάρτητες εισόδους σε κάθε όροφο). Ναι είναι παλιές 15ετίας... παραθέτω φωτό. Δεν θέλω (δεν ξέρω αν πρέπει) να αλλάξω πόρτες, έχουν αρκετά σημεία κλειδώματος και περιστροφικό πίρο κάτω κατά το κλείδωμα αλλά και στην κορυφή.

Θέλω να μου προτείνετε τι να βάλω για να είναι πλήρως λειτουργικές με τις υπάρχουσες πόρτες και με την μέγιστη ασφάλεια. Για αρχή κόστος δεν με νοιάζει (εε εκτός κι αν θέλει και τα 2 νεφρά μου 😂😂)

Μερσί!

141080062_216358663570340_3043359692705294032_n.jpg

140366105_258860262241598_8370209915546867685_n.jpg

63235.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορα ειναι για 5 κλειδιά. Τώρα όσον αφορά το defender, θα πρέπει να μιλήσω με το μαγαζί, δεν ξέρω ακριβώς το μοντέλο της προσφοράς. Πάντως για το Kripton πάμε στα 300€ και για το diamond στα 310€. Αν αυτό σας βοηθάει να καταλάβετε. Οποιαδήποτε βοηθεια καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Καλησπέρα!!

Να κάνω μία ερώτηση, η οποία μπορεί να είναι και για γέλια, αλλά επειδή είμαι άσχετος…θα την κάνω.

Μπαίνουμε σπίτι και κλειδώνουμε. Υπάρχει πρόβλημα να αφήνουμε το κλειδί πάνω στην πόρτα ή πρέπει να το βγάζουμε;

Εννοείται ότι δεν περιμένουμε να μπει κάποιος δικός μας στο σπίτι και δεν μας ενδιαφέρει αν έχουμε διπλής λειτουργίας κύλινδρο.

Το ρωτάω γιατί, παλιά είχα ακούσει ότι αν αφήνουμε το κλειδί πάνω στην κλειδωμένη πόρτα, υπάρχει τρόπος, οι μάγκες,  να γυρνάνε τον κύλινδρο απέξω και να ξεκλειδώνουν σαν κύριοι την πόρτα.

Είτε με γέλια είτε χωρίς, σας παρακαλώ για τις απαντήσεις σας!!!

Ευχαριστώ!!

 

Νομιζω το κλειδί από μέσα μπορούν να το στρίψουν με κάποιο αντικείμενο έχοντας μπει από το ματάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FancyNerd92 είπε

Καλησπέρα παιδιά νέος στο insomnia.gr νέος και στο κομμάτι των κλειδαριών. Λάτρης της τεχνολογίας και του smart home... εύχομαι να υπήρχε μια έξυπνη κλειδαριά με απομακρυσμένη διαχείριση unhackable και ας έκανε και 2Κ 😂😂 αλλά απ' ότι βλέπω δεν.... Κατ αρχάς σας ευχαριστώ που εδώ έμαθα για τις e-ternal ότι είναι "μούφα" γιατί ετοιμαζόμουν να πέσω στην παγίδα! Θενκς και πάλι.

Τώρα στα δικά μου... θέλω να αλλάξω κλειδαριές. Έχω 2 πόρτες (2όροφη μεζονέτα με ανεξάρτητες εισόδους σε κάθε όροφο). Ναι είναι παλιές 15ετίας... παραθέτω φωτό. Δεν θέλω (δεν ξέρω αν πρέπει) να αλλάξω πόρτες, έχουν αρκετά σημεία κλειδώματος και περιστροφικό πίρο κάτω κατά το κλείδωμα αλλά και στην κορυφή.

Θέλω να μου προτείνετε τι να βάλω για να είναι πλήρως λειτουργικές με τις υπάρχουσες πόρτες και με την μέγιστη ασφάλεια. Για αρχή κόστος δεν με νοιάζει (εε εκτός κι αν θέλει και τα 2 νεφρά μου 😂😂)

Μερσί!

141080062_216358663570340_3043359692705294032_n.jpg

140366105_258860262241598_8370209915546867685_n.jpg

63235.jpg

Για απομακρυσμένη διαχείριση κλειδαριάς εγώ χρησιμοποιώ το nuki το οποίο υπό προϋποθέσεις δεν απαιτεί αλλαγή του κυλίνδρου. Μέχρι τώρα, στον ένα μήνα που το χρησιμοποιώ, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, FancyNerd92 είπε

Καλησπέρα παιδιά νέος στο insomnia.gr νέος και στο κομμάτι των κλειδαριών. Λάτρης της τεχνολογίας και του smart home... εύχομαι να υπήρχε μια έξυπνη κλειδαριά με απομακρυσμένη διαχείριση unhackable και ας έκανε και 2Κ 😂😂 αλλά απ' ότι βλέπω δεν.... Κατ αρχάς σας ευχαριστώ που εδώ έμαθα για τις e-ternal ότι είναι "μούφα" γιατί ετοιμαζόμουν να πέσω στην παγίδα! Θενκς και πάλι.

Τώρα στα δικά μου... θέλω να αλλάξω κλειδαριές. Έχω 2 πόρτες (2όροφη μεζονέτα με ανεξάρτητες εισόδους σε κάθε όροφο). Ναι είναι παλιές 15ετίας... παραθέτω φωτό. Δεν θέλω (δεν ξέρω αν πρέπει) να αλλάξω πόρτες, έχουν αρκετά σημεία κλειδώματος και περιστροφικό πίρο κάτω κατά το κλείδωμα αλλά και στην κορυφή.

Θέλω να μου προτείνετε τι να βάλω για να είναι πλήρως λειτουργικές με τις υπάρχουσες πόρτες και με την μέγιστη ασφάλεια. Για αρχή κόστος δεν με νοιάζει (εε εκτός κι αν θέλει και τα 2 νεφρά μου 😂😂)

Μερσί!

141080062_216358663570340_3043359692705294032_n.jpg

140366105_258860262241598_8370209915546867685_n.jpg

63235.jpg

Καλησπέρα κι απο εμένα φίλε, κι εγώ φρέσκος στο forum. Δεν είμαι ειδήμων της φυσικής ασφαλείας, απο την άλλη βέβαια ασχολούμαι με την cyber security. Κατα τη γνώμη μου, δεν θα έπρεπε να ασχοληθείς με remote lock unlock πορτας. Τίποτα δεν ειναι unhackable, πολλω δε μάλλον όταν βγαίνει στο internet, και όχι μόνο στο intranet. Όσο σκληρά policies και rules να βάλεις και όσο κ να κρυφτείς πίσω απο firewalls, πάντα υπάρχει vulnerability. Και μπορεί αυτό να ειναι ελασσονος σημασίας για το αν σου φάνε μια κάμερα ή την διαχείριση των φώτων σου, θα προβληματιστείς όμως παρά παρά πολυ αν αντί για σένα διαχειρίζεται άλλος τη κλειδαριά σου. Το κεφάλαιο ειναι τεράστιο, ωραία η τεχνολογια, αυτή ουσιαστικά ειναι το ψωμί μου, αλλα σε αυτές τις περιπτώσεις βάζουμε όρια κατ εμε. Όλα ειναι στο cloud και όλοι καίγονται για data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pb13 είπε

Η προσφορα ειναι για 5 κλειδιά. Τώρα όσον αφορά το defender, θα πρέπει να μιλήσω με το μαγαζί, δεν ξέρω ακριβώς το μοντέλο της προσφοράς. Πάντως για το Kripton πάμε στα 300€ και για το diamond στα 310€. Αν αυτό σας βοηθάει να καταλάβετε. Οποιαδήποτε βοηθεια καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ.

Μακάρι να μου έλεγαν και μένα  310 με το Diamond κι ας ήταν πάλι με 3 κλειδιά!!!! Πόσο μάλλον με 5 κλειδιά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2021 στις 11:51 ΠΜ, swayback είπε

Καλησπέρα.

Ο κάθε επαγγελματίας χρεώνει όσο θέλει. Οπότε δεν έχει νόημα να σου πω, δες για σετ κλειδαριάς 250~300€ γιατί μπορεί ο πορτάς που θα επιλέξεις, να δίνει τόσο, ένα σετ που μπορείς να το βρεις 150€ σε έναν πιο τίμιο επαγγελματία.

Σημασία έχει το προϊόν που θα επιλέξεις και μετά να ψάξεις να το βρεις σε καλή τιμή. Θα βοηθούσε περισσότερο να μας πεις, "μπορώ να δώσω από ... έως ... , για πόρτα" και να σου πούμε τις προτάσεις μας.
 

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

  • 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  • 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  • 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  • 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν αν το ψάξεις και βρεις σωστούς επαγγελματίες, γιατί πουλάνε και πόρτες με 1000€, οι οποίες όμως είναι στην κατηγορία των 500~600€.

Σαφώς. Υπάρχουν κλειδαριές "νέου τύπου" που παραβιάζονται γρήγορα και χωρίς ζημιά και υπάρχουν και κλειδαριές που 9/10 δεν ξέρουν να τις ανοίξουν, ενώ ο 1/10, μπορεί να ξέρει αλλά θα χρειαστεί να κάνει φασαρία και να έχει κατάλληλα εργαλεία. Υπάρχουν δηλαδή σοβαρές κλειδαριές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να ξοδέψεις μία περιουσία. Αν για παράδειγμα μιλάγαμε για αναβάθμιση παλιάς κλειδαριάς σε υπάρχουσα πόρτα ασφαλείας, με 200~250€, θα μπορούσες να έχεις μία κλειδαριά αυτής της κατηγορίας - αρκεί πάντα να βρεις τίμιο επαγγελματία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, pb13 είπε

Καλημέρα και από μένα. Ήρθε η ώρα αλλαγής κλειδαριάς στο διαμέρισμα. Πρόκειται για θωρακισμένη πόρτα. Έχω καταλήξει σε Cisa Revo Pro με κύλινδρο Evva4KS και defender Disec Monolito Sferik Rok.Η τιμή που έχω βρεί είναι 290 ευρώ μετρητά με τοποθέτηση, ανευ ΦΠΑ. Επειδή δεν είμαι ειδήμων της φυσικής ασφάλειας, αν θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει / συμβουλέψει. Είναι μια καλή επιλογή? Αξίζει το ποσό? Διότι για το δικό μου πορτοφόλι δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε αυτό το budget? Υπάρχει κάποιο βασικό μειονέκτημα που θα με προβληματίσει? Ενδιαφέρομαι για αλλαγή εντός της βδομάδας, γι αυτό προσπαθώ να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Επίσης, κατά την τοποθέτηση, πρέπει να προσέξω κάτι? Φαντάζομαι η κάρτα και τα κλειδιά θα είναι σφραγισμένα και θα τα ανοίξω εγώ. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συμβουλή, εναλλακτική.

η τιμη ειναι μια χαρα και τα πραγματα το ιδιο εαν μιλαμε για Revo + 4ks + Bd200.

θεωρω οτι η προσφορα ειναι απο τον rigos-safes ή απο το citykey γιατι δεν ξερω αλλον που να δουλευει τοσο χαμηλα εκτος αν μιλαμε για Revo + 4ks + Sferik Rok που τοτε ειναι ακριβη περιπτωση.

δεν εχω δει την πορτα για να αξιολογησω την πορτα & την εργασια που θα απαιτηθει αλλα ΙΣΩΣ 

Cisa Revo + Agb DCK + MRM29 στα 260€ να ειναι καλυτερη περιπτωση αναλογα την περιοχη που βρισκεσαι.

15 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Μακάρι να μου έλεγαν και μένα  310 με το Diamond κι ας ήταν πάλι με 3 κλειδιά!!!! Πόσο μάλλον με 5 κλειδιά!!

το ειπαμε, επρεπε να ψαξεις λιγο παραπανω.

Revo + 4ks + Bkd250 βγαινει στα 300 ~ 330 με 5κλειδο κυλινδρο, πλαστικα καπελακια. η αποκλιση ειναι για τα διακοσμητικα.

18 ώρες πριν, FancyNerd92 είπε

Καλησπέρα παιδιά νέος στο insomnia.gr νέος και στο κομμάτι των κλειδαριών. Λάτρης της τεχνολογίας και του smart home... εύχομαι να υπήρχε μια έξυπνη κλειδαριά με απομακρυσμένη διαχείριση unhackable και ας έκανε και 2Κ 😂😂 αλλά απ' ότι βλέπω δεν.... Κατ αρχάς σας ευχαριστώ που εδώ έμαθα για τις e-ternal ότι είναι "μούφα" γιατί ετοιμαζόμουν να πέσω στην παγίδα! Θενκς και πάλι.

Τώρα στα δικά μου... θέλω να αλλάξω κλειδαριές. Έχω 2 πόρτες (2όροφη μεζονέτα με ανεξάρτητες εισόδους σε κάθε όροφο). Ναι είναι παλιές 15ετίας... παραθέτω φωτό. Δεν θέλω (δεν ξέρω αν πρέπει) να αλλάξω πόρτες, έχουν αρκετά σημεία κλειδώματος και περιστροφικό πίρο κάτω κατά το κλείδωμα αλλά και στην κορυφή.

Θέλω να μου προτείνετε τι να βάλω για να είναι πλήρως λειτουργικές με τις υπάρχουσες πόρτες και με την μέγιστη ασφάλεια. Για αρχή κόστος δεν με νοιάζει (εε εκτός κι αν θέλει και τα 2 νεφρά μου 😂😂)

Μερσί!

141080062_216358663570340_3043359692705294032_n.jpg

140366105_258860262241598_8370209915546867685_n.jpg

63235.jpg

γραψε καλυτερα το μπατζετ για καθε πορτα μην τυχον και εχουμε εγκεφαλικα :D 

πορτες δε χρειαζεται να αλλαξεις ΙΣΩΣ καλη ιδεα ειναι να τις κανεις να δουλευουν με το ιδιο κλειδι εαν αυτο εξυπηρετει.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mclein² είπε

η τιμη ειναι μια χαρα και τα πραγματα το ιδιο εαν μιλαμε για Revo + 4ks + Bd200.

θεωρω οτι η προσφορα ειναι απο τον rigos-safes ή απο το citykey γιατι δεν ξερω αλλον που να δουλευει τοσο χαμηλα εκτος αν μιλαμε για Revo + 4ks + Sferik Rok που τοτε ειναι ακριβη περιπτωση.

δεν εχω δει την πορτα για να αξιολογησω την πορτα & την εργασια που θα απαιτηθει αλλα ΙΣΩΣ 

Cisa Revo + Agb DCK + MRM29 στα 260€ να ειναι καλυτερη περιπτωση αναλογα την περιοχη που βρισκεσαι.

το ειπαμε, επρεπε να ψαξεις λιγο παραπανω.

Revo + 4ks + Bkd250 βγαινει στα 300 ~ 330 με 5κλειδο κυλινδρο, πλαστικα καπελακια. η αποκλιση ειναι για τα διακοσμητικα.

γραψε καλυτερα το μπατζετ για καθε πορτα μην τυχον και εχουμε εγκεφαλικα :D 

πορτες δε χρειαζεται να αλλαξεις ΙΣΩΣ καλη ιδεα ειναι να τις κανεις να δουλευουν με το ιδιο κλειδι εαν αυτο εξυπηρετει.

Θα ήθελες να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ γιατι αναφέρεσαι σε περιοχή; Παίζει κάποιο ρόλο; Όσον αφορά στην προσφορα, για να μην θεωρηθεί κατι ως δια/δυσφήμιση, δεν ανέφερα εταιρεία. Υπάρχει κάποιος/ κατι που πρέπει να αποφεύγουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pb13 είπε

Θα ήθελες να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ γιατι αναφέρεσαι σε περιοχή; Παίζει κάποιο ρόλο;

θεωρω οτι δεν ειναι το ιδιο το ζεφυρι με τη νεα ερυθραια, γι'αυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2021 στις 1:41 ΜΜ, swayback είπε

Από το post σου εδώ, δεν φαίνεται ποια omega plus έχεις. Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι Omega. Για να κάνει η Omega, θα πρέπει να έχει τους 4 πίρους πάνω και τη γλώσσα κάτω, όπως η κλειδαριά στη φωτό που έβαλες τώρα, και θα πρέπει τα κέντρα των δύο κλειδαριών, να είναι ίδια. 

Και αν κάνει, θα πρέπει να λυθεί η πόρτα για να βγει η κλειδαριά κυλίνδρου και να μπει η Omega (οπότε ναι, θέλει διαδικασία). Ποιο εύκολο είναι να αντικαταστήσεις τον κύλινδρο που έχει τώρα η πόρτα αυτή. Υπολόγισε 80~110€ για έναν καλό κύλινδρο ή 120~160€ για έναν πολύ καλό.

Κάποιες προτάσεις για κυλίνδρους; Στην τιμή είναι και η εγκατάσταση; Την omega την κρατάω για μελλοντική χρήση σε άλλο σπίτι ή την πουλάω; Κοντά στα 200 ευρώ είχα δώσει.

IMG_20210124_143031_1.jpg

IMG_20210124_151344_1_1.jpg

 

Δεν συμφέρει από ποια άποψη; Θα ζητήσει αρκετά ο κλειδαράς για να την βάλει; Μπορεί να χαλάσει η πόρτα;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Κάποιες προτάσεις για κυλίνδρους;

90~120€ = AGB DCK, WinkHaus X-TRA, EVVA ICS

120~160€ = EVVA 4KS, Kaba experT, Mul-T-Lock MT5+

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Στην τιμή είναι και η εγκατάσταση;

Συνήθως όχι. Εξαρτάται από τον επαγγελματία. Καποιοι χρεώνουν 20~25€ για την αλλαγή. 

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Την omega την κρατάω για μελλοντική χρήση σε άλλο σπίτι ή την πουλάω; Κοντά στα 200 ευρώ είχα δώσει.

Νομίζω πως μπαίνει στην πόρτα που θες, όμως θα πρέπει πρώτα να επιβεβαιώσεις ότι τα κέντρα είναι ίδια όπως είπα και νωρίτερα. 

Πλέον μπορείς να βρεις καινούρια Omega Plus, στα 150~160€. Και αν το ψάξεις αρκετά, ίσως και λίγο φθηνότερα.  

Τώρα, πόσο πιθανό είναι να βρεις αγοραστή, δεν το ξέρω. Γιατί αυτός που θα την πάρει μάλλον θα πρέπει να πληρώσει και για εργασία τοποθέτησης. Και μετά είναι και το ζήτημα του αν θα χρησιμοποιήσει τη ζωή που χρησιμοποιείς εσύ ή αν θα πάει στην επόμενη και θα αναγκαστεί να βγάλει κλειδιά (όπου το κάθε κλειδί κάνει περίπου 20€). Οπότε δεν ξέρω..

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Δεν συμφέρει από ποια άποψη; Θα ζητήσει αρκετά ο κλειδαράς για να την βάλει; Μπορεί να χαλάσει η πόρτα;

Είπα ότι είναι πιο εύκολο να αλλάξεις απλά τον κύλινδρο στην άλλη πόρτα. Όχι ότι δεν συμφέρει. Ένας επαγγελματίας θα ζητήσει 40~50€+, για την αλλαγή της κλειδαριάς.

Ένας κύλινδρος κοντά στο επίπεδο ασφαλείας της Omega, κοστίζει ~100€ και πάνω. Οπότε με αυτή τη λογική και δεδομένου ότι δεν θες να πάει χαμένη, αν ταιριάζει η Omega στην άλλη πόρτα, ίσως αξίζει.

Αν δεν έχεις ήδη πλάκα μαγγανίου για Omega, καλό θα ήταν να πάρεις μία (10~15€), αν τελικά αποφασίσεις να την βάλεις στην άλλη πόρτα. Οπότε μετράς τα κέντρα των κλειδαριών στις δύο πόρτες και αποφασίζεις.

 

Σημ: Καλύτερα βγάλε τη φωτό με το μπλε σακουλάκι της Omega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...