Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διπλής ενέργειας RHM γνωρίζει κανείς; Οι διπλής ενέργειας υστερούν έναντι των υπολοίπων; Από την μια εξασφαλίζουν ότι δεν θα χρειασθείς κλειδαρά εάν τα κλειδιά είναι από μέσα από την άλλη όμως ....;

Άποψη κανείς;

 

Επεξ/σία από arkas50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, mclein² είπε

DCK δε χρειαζεται σε αλουμινοπορτα....Agb 9000 ναι, ειναι μια χαρα αν κ προσωπικα προτιμω τον Astral S που ειναι φιλικοτερος στη χρηση & για τους διαρρηκτες των αλουμινιων τεραστιο μπερδεμα.

Εχω ηδη εναν Agb 9000 σε μια πορτα αλουμινιου κι επειδη δεν βρισκω για ακομη μια πορτα που θελω εδω και πολυ καιρο κανεναν αλλον στην αγορα σε διασταση 30-60  θα ειναι λες καλυτερα να παρω εναν Astral S?

Τι μπερδεμα ειναι αυτο που παιζει στο οποιο αναφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Όταν λες emergency εννοείς διπλή λειτουργία; Αν ναι, εγώ δεν σκέφτομαι για διπλή λειτουργία. Πάλι υπάρχει θέμα με τον Stealth; Κι όταν λέμε ρίσκο, εννοούμε επίφοβος για παραβίαση; Αν είναι έτσι, τότε, καλύτερα να τον ξεχάσω τον Stealth!!!

Ποια η γνώμη σου για το Disec EL200; Αξίζει; Μήπως προκαλεί επειδή θα φαίνεται η ένδειξη led;

(Στο σπίτι θα υπάρχει συναγερμός.)

 

α. το μονο θεμα που εχω συναντησει με το Stealth ως επαγγελματιας ειναι οτι μερικες φορες κολλαει/σκαλωνει οταν ειναι διπλης ενεργειας ο κυλινδρος. οταν ειναι μονης δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα. εννοειται οτι δεν υφισταται προβλημα παραβιασης - ουτε ιχνος προσπαθειας για το 6μηνο - 10μηνο που κυκλοφορει ελλαδα.

β. φοβερο defender αλλα πολυ σπανιο & παρα πολυ ακριβο. εαν υπαρχει κ συναγερμος θεωρω οτι δεν αξιζουν τοσα χρηματα.

2 ώρες πριν, arkas50 είπε

Διπλής ενέργειας RHM γνωρίζει κανείς; Οι διπλής ενέργειας υστερούν έναντι των υπολοίπων; Από την μια εξασφαλίζουν ότι δεν θα χρειασθείς κλειδαρά εάν τα κλειδιά είναι από μέσα από την άλλη όμως ....;

Άποψη κανείς;

 

απο ποια αλλη ; 

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εχω ηδη εναν Agb 9000 σε μια πορτα αλουμινιου κι επειδη δεν βρισκω για ακομη μια πορτα που θελω εδω και πολυ καιρο κανεναν αλλον στην αγορα σε διασταση 30-60  θα ειναι λες καλυτερα να παρω εναν Astral S?

εξαρταται ποσα χρηματα θελεις να δαπανησεις :)

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Τι μπερδεμα ειναι αυτο που παιζει στο οποιο αναφερεσαι?

εχω δει διαφορα πραγματα σφινομενα, προσπαθεια σπασιματος, τρυπηματος με γελοια αποτελεσματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mclein² είπε

εξαρταται ποσα χρηματα θελεις να δαπανησεις :)

Oσα χρηματα περιπου εχει ο Agb 9000.

Aν πηγαινα παραπανω θα εβαζα Evva EPS αλλα δεν θελω ν'ανεβω γιατι με 5 κλειδια παει πολυ.Και δεν αξιζει πιστευω χρηματικα να δωσω τοσα.

Αν εβρισκα Agb 9000 θα τον αγοραζα σημερα αλλα δεν βρισκω εδω και πολυ καιρο.Εχω πανω απο χρονο.

Ειδα τωρα που εγραψες για τον Astral S και λεω κατσε να ρωτησω αν ειναι ειναι οκ να παρω αυτον μιας κι μπερδευονται τα παλικαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, arkas50 είπε

Διπλής ενέργειας RHM γνωρίζει κανείς; Οι διπλής ενέργειας υστερούν έναντι των υπολοίπων; Από την μια εξασφαλίζουν ότι δεν θα χρειασθείς κλειδαρά εάν τα κλειδιά είναι από μέσα από την άλλη όμως ....;

Εννοώ αν κολλάει, εάν δεν παρέχει τα επίπεδα ασφαλείας που έχουν οι μονής ή δεν ξέρω τι άλλο, αξίζει τον κόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ATITHASOS2 είπε

εγω πιστευα οτι ο KESO 8000 ειναι ο καλυτερος απο τις διαθεσιμες επιλογες.Αρα mclein ποιος ειναι καλυτερος αναμεσα απο motura champions pro και ces dm5?

η πραγματικοτητα ειναι οτι βαση specs, keso / champions / dm5 = το ιδιο πραγμα.

εαν ηθελα να ξεχωριζω θα αγοραζα dm5 γιατι ο σιαμος εχει προσωπικο προφιλ & επισης οι χρηστες ειναι πολλοι σε μια εισοδο πολυκατοικιας !

9 ώρες πριν, arkas50 είπε
5 ώρες πριν, arkas50 είπε

Διπλής ενέργειας RHM γνωρίζει κανείς; Οι διπλής ενέργειας υστερούν έναντι των υπολοίπων; Από την μια εξασφαλίζουν ότι δεν θα χρειασθείς κλειδαρά εάν τα κλειδιά είναι από μέσα από την άλλη όμως ....;

Εννοώ αν κολλάει, εάν δεν παρέχει τα επίπεδα ασφαλείας που έχουν οι μονής ή δεν ξέρω τι άλλο, αξίζει τον κόπο?

εκτος απο συγκεκριμενες περιπτωσεις με προβληματικες παρτιδες, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. 

οι προβληματικες παρτιδες, μπορει να ειναι και μονης ενεργειας...ετυχε και ηταν διπλης !

η ασφαλεια ενος κυλινδρου δεν επηρεαζεται απο το τσιφακι της διπλης ενεργειας, δεν εχει καμια σχεση για την ακριβεια.

ΟΜΩΣ η ασφαλεια ενος κυλινδρου επηρεαζεται απο την υπαρξη πομολου απο τη μια μερια, οποτε η γνωμη μου ειναι να αποφευγονται τετοιοι κυλινδροι οσο κι αν εξυπηρετουν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, είμαι σε αναζήτηση θωρακισμένης πόρτας ασφαλείας (λίγο έως πολύ άσχετος) και θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής ανεξαρτήτου κόστους αγοράς:

1) Ποιόν θεωρείτε καλύτερο κύλινδρο ασφαλείας  π.χ SCUDO - RS3 κλπ ?

2) Καλύτερη κλειδαριά ασφαλείας (είμαι μεταξύ CISA - ISEO, δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη ή αν υπάρχουν ακόμα καλύτερες μάρκες) ενοώ τα πιο ακριβα τους μοντελα στις συγκεκριμενες

3) Αν εξυπηρετουν - παρέχουν μέγιστη οι διπλές κλειδαριές με πχ 46 σημεια κλειδώματος για θωρακισμένες πόρτες (λένε οτι είναι η νέα μόδα) πχ  ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗ ΠΟΡΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ – Portorama

Σε μια προηγούμενη πορτα ασφαλείας του 2018 που έχω σε άλλο σπίτι έχει πάνω μια κλειδαρια ISEO (με κλειδωματα σε 6 σημεια) με κύλινδρο scudo 9000.

όσο για την πόρτα θα μπεί κάποια με πάνω απο τριπλή θωράκιση  

thorakismeni-1-111.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, splash18 είπε

1) Ποιόν θεωρείτε καλύτερο κύλινδρο ασφαλείας  π.χ SCUDO - RS3 κλπ ?

EVVA MCS και UrbanAlps Stealth, όσον αφορά τους μηχανικούς κυλίνδρους.

1 ώρα πριν, splash18 είπε

2) Καλύτερη κλειδαριά ασφαλείας (είμαι μεταξύ CISA - ISEO, δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη ή αν υπάρχουν ακόμα καλύτερες μάρκες) ενοώ τα πιο ακριβα τους μοντελα στις συγκεκριμενες

Cisa Revolution Pro για απλή γραναζωτή. Μετά πας σε ηλεκτρομηχανικές ή αυτόματες μηχανικές, αν σε ενδιαφέρει το αυτόματο κλείδωμα, οι διάφοροι τρόποι ανοίγματος από έξω, κλπ.

1 ώρα πριν, splash18 είπε

3) Αν εξυπηρετουν - παρέχουν μέγιστη οι διπλές κλειδαριές με πχ 46 σημεια κλειδώματος για θωρακισμένες πόρτες (λένε οτι είναι η νέα μόδα) πχ  ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗ ΠΟΡΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ – Portorama

Οι διπλές κλειδαριές ναι. Τώρα, όλα τα υπόλοιπα, ωραία φαίνονται στα χαρτιά, στην πράξη όμως...στην ουσία σου γράφει ότι βάζει μπόλικο πράμα στην πόρτα αυτή, αλλά οι τεχνικές λεπτομέρειες είναι πολύ περιορισμένες. Φωτογραφίες από το εσωτερικό αυτής της φοβερής πόρτας, πουθενά. Συνήθως οι σοβαροί κατασκευαστές, δίνουν έμφαση σε αυτά και δεν γράφουν απλά για να εντυπωσιάσουν..γιατί μεταξύ μας, διαβάζεις την παραπάνω περιγραφή και λες πόρτα για βραβείο, εδώ είμαστε. Προσωπική άποψη αυτά.

Επίσης, ωραία και τα πολλά σημεία κλειδώματος, συνήθως όμως, με τον καιρό αυτά δημιουργούν λειτουργικά προβλήματα καθώς δυσκολεύουν το κλείδωμα και το ξεκλείδωμα. Πρόσεξε...δεν λέω στην αρχή που θα την πάρεις και θα είναι λαδωμένοι οι πίροι, κλπ. Με τον καιρό θα μαζέψουν σκόνη, μπίχλα, κλπ και όσο περνάει ο καιρός, θα αυξάνεται η αντίσταση του κλειδώματος-ξεκλειδώματος. Και φαντάσου αυτό το έχουμε δει σε πόρτες των 15-20 σημείων, όχι των 46(!). 

1 ώρα πριν, splash18 είπε

Σε μια προηγούμενη πορτα ασφαλείας του 2018 που έχω σε άλλο σπίτι έχει πάνω μια κλειδαρια ISEO (με κλειδωματα σε 6 σημεια) με κύλινδρο scudo 9000.

Καλός ο 9000, ειδικά για την κατηγορία του. Υπάρχουν και ανώτεροι βέβαια.

 

1 ώρα πριν, splash18 είπε

όσο για την πόρτα θα μπεί κάποια με πάνω απο τριπλή θωράκιση  

Προσοχή λίγο σε αυτά, γιατί είναι λίγο της μόδας να γράφουν για Χ αριθμό θωρακίσεων, Χ αριθμό πίρων, κλπ, που πιο πολύ εντύπωση προκαλούν παρά  δίνουν μία πραγματική εικόνα για το προϊόν που πουλάνε.
Εκτός κι αν δεις κάποια από κοντά, όπου θα φαίνεται το εσωτερικό της φυσικά και σου αρέσει σαν κατασκευή αυτό που θα δεις.

 

Και κάτι τελευταίο (και ίσως το σημαντικότερο) που ξέχασα...ωραίες οι υπερβολές, δεν λέω, αλλά να έχουν νόημα. Κι εγώ όταν είδα την Super 1 Champion από κοντά, λέω αυτή θέλω (γιατί μου άρεσε αυτό που είδα). Ε μετά τα ζύγισα και λέω, μάλλον δεν χρειάζομαι κάτι τόσο καλό για οροφοδιαμέρισμα του ‘75.

Ακόμα και ο πωλητής μου είπε «μην κάνεις υπερβολές».

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mclein² είπε

η πραγματικοτητα ειναι οτι βαση specs, keso / champions / dm5 = το ιδιο πραγμα.

εαν ηθελα να ξεχωριζω θα αγοραζα dm5 γιατι ο σιαμος εχει προσωπικο προφιλ & επισης οι χρηστες ειναι πολλοι σε μια εισοδο πολυκατοικιας !

εκτος απο συγκεκριμενες περιπτωσεις με προβληματικες παρτιδες, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. 

οι προβληματικες παρτιδες, μπορει να ειναι και μονης ενεργειας...ετυχε και ηταν διπλης !

η ασφαλεια ενος κυλινδρου δεν επηρεαζεται απο το τσιφακι της διπλης ενεργειας, δεν εχει καμια σχεση για την ακριβεια.

ΟΜΩΣ η ασφαλεια ενος κυλινδρου επηρεαζεται απο την υπαρξη πομολου απο τη μια μερια, οποτε η γνωμη μου ειναι να αποφευγονται τετοιοι κυλινδροι οσο κι αν εξυπηρετουν !

ο Μ & C – Μοντέλο MOVE αξιζει σε σχεση με τους προαναφερθεντες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mclein, ο M & C είναι Ελβετός (άντε μαζί με Ολλανδούς) έχει κυκλοφορήσει πολύ λιγότερο από όλους τους προαναφερθέντες και γενικά σαν εταιρεία μου φαίνεται πολύ αξιόπιστη.

https://m-c.eu/en/cylinders/#

O Condor είναι πολύ καλύτερος από ότι έχω ψάξει.

Βέβαια η δική σου άποψη είναι πολύ περισσότερο βαρύνουσα ως ειδικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, arkas50 είπε

mclein, ο M & C είναι Ελβετός (άντε μαζί με Ολλανδούς) έχει κυκλοφορήσει πολύ λιγότερο από όλους τους προαναφερθέντες και γενικά σαν εταιρεία μου φαίνεται πολύ αξιόπιστη.

https://m-c.eu/en/cylinders/#

O Condor είναι πολύ καλύτερος από ότι έχω ψάξει.

Βέβαια η δική σου άποψη είναι πολύ περισσότερο βαρύνουσα ως ειδικού.

και ο magnum superior ελβετικος παρουσιαζεται...

και ο cisa φτιαχνει εξαρτηματα κυλινδρων κ κλειδαριων στην τουρκια...

και τα iphone made in china λεγανε στην πλατη τους μεχρι προσφατα...

προσωπικα η ποιοτητα των M&C δεν με συγκινει, καλοι κυλινδροι ειναι (προς θεου) αλλα προτιμω mottura, keso, ces απο τις διαθεσιμες επιλογες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Περιοχη Πατήσια Αθήνα, κύλινδρος MG HSP σε πόρτα αφαλείας (ΚΕΤΕ) σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Ο MG είχε αντικαταστήσει securemme K2 μετά από περιστατικό διάρηξης (αντικλείδι), κλειδαρια & defender παρέμειναν με τον MG.

Διαβάζω ότι για τον MG HSP εχουν αναφερθεί περιστατικά, ισχύει;

Πάντως επειδή πέρασαν ήδη 2 και χρόνια από την αντικατάσταση προσανατολίζομαι να τον αλλάξω. Είναι αρκετό να αλλαχθεί μόνο ο κύλινδρος; Ποια ειναι η προτεινόμενη επιλογή για κύλινδρο μόνο, ή σετ (αν υπάρχει θέμα ασφάλειας); Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ag161 είπε

Καλημέρα. Περιοχη Πατήσια Αθήνα, κύλινδρος MG HSP σε πόρτα αφαλείας (ΚΕΤΕ) σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Ο MG είχε αντικαταστήσει securemme K2 μετά από περιστατικό διάρηξης (αντικλείδι), κλειδαρια & defender παρέμειναν με τον MG.

Διαβάζω ότι για τον MG HSP εχουν αναφερθεί περιστατικά, ισχύει;

Πάντως επειδή πέρασαν ήδη 2 και χρόνια από την αντικατάσταση προσανατολίζομαι να τον αλλάξω. Είναι αρκετό να αλλαχθεί μόνο ο κύλινδρος; Ποια ειναι η προτεινόμενη επιλογή για κύλινδρο μόνο, ή σετ (αν υπάρχει θέμα ασφάλειας); Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

μεινε σε αναμονη μεχρι το μαρτιο - απρίλιο που ΙΣΩΣ υπαρχουν και καποιες νεες επιλογες...

εαν εισαι σε αναστολη ή εργαζεσαι απο το σπιτι ή υπαρχει καποιος εκει μονιμα λογω κοβιντ ενας ακομη λογος να μη δαπανησεις χρηματα στην παρουσα φαση !

εαν παλι επιμενεις για αλλαγη κυλινδρου, βεβαιωσου οτι υπαρχει γραναζωτη κλειδαρια κ ακολουθως πραττεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...