Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mynam3 είπε

Σε ξύλινη πόρτα που έχει εντελώς απλή κλειδαριά, αξίζει να μπει κάποια καλύτερη ή είναι πεταμένα λεφτά; 

Αν ναι, ποια; Φωτογραφίες δεν έχω προς το παρόν.

προσθετη κλειδαρια αρχικα & ακολουθως καλυτερο κυλινδρο στη βαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@mynam3

Αν εχεις σκοπο να μην αλλάξεις την πόρτα (λόγο οικονομικού θέματος,η οτι εισαι νοικάρης κλπ) μπορεις να βαλεις την omega exagono σαν προσθετη που ειναι και τοπ κλειδαριά, η αλλη κλειδαρια σαν προσθετή με κυλινδρο και defender (εχει για ξυλινες πορτες) η ακομα και να αλλαξεις την κατω κλειδαρια με κυλινδρου και defender. Εχεις πολλες επιλογες αναλογα και με τα χρηματα που θελεις να διαθέσεις.

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

@mynam3

Αν εχεις σκοπο να μην αλλάξεις την πόρτα (λόγο οικονομικού θέματος,η οτι εισαι νοικάρης κλπ) μπορεις να βαλεις την omega exagono σαν προσθετη που ειναι και τοπ κλειδαριά, η αλλη κλειδαρια σαν προσθετή με κυλινδρο και defender (εχει για ξυλινες πορτες) η ακομα και να αλλαξεις την κατω κλειδαρια με κυλινδρου και defender. Εχεις πολλες επιλογες αναλογα και με τα χρηματα που θελεις να διαθέσεις.

Capture.JPG

και τι μπορει να μπει στην πορτα του...(εαν μπορει γιατι υπαρχουν λιγες περιπτωσεις που δεν μπαινει τιποτα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους 

Διάβασα πολλά στο φόρουμ σχετικά με τις πόρτες ασφαλείας και διαπίστωσα ότι υπάρχουν μέλη που γνωρίζουν καλά το θέμα. Έτσι πήρα το θάρρος να ζητήσω τη βοήθειά σας για να αποφασίσω ποιά πόρτα να επιλέξω για να αντικαταστήσω την παλιά ξύλινη πόρτα του διαμερισματός μου. 

Μετά από μια σύντομη έρευνα αγοράς, προσανατολίζομαι προς δύο μοντέλα διαφορετικών εταιριών. 

Ρώτησα για το μοντέλο Extra 1 και μου έδωσαν τιμή 1090 + ΦΠΑ για την έκδοση με καπλαμά και το στάνταρ πακέτο κυλίνδρου, κλειδαριάς (νομίζω MOTTURA με καταπέλτη) και defender.

Επικοινώνησα και για το μοντέλο Rock και μου έδωσαν τιμή 800 ευρώ + ΦΠΑ με καπλαμά, κλειδαριά Cisa Revolution Pro, κύλινδρο Cisa AP3 και Defender Cisa. Τον κύλινδρο RS3S τον χρεώνουν επιπλέον 170 ευρώ, ποσό υπερβολικά υψηλό αφού αυτή είναι η τιμή λιανικής. 

Και οι δύο κάνουν τοποθέτηση με τσιμέντο και οι πόρτες έχουν διαστάσεις κατά παραγγελία. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι α) ποιά πόρτα θεωρείτε καλύτερη από πλευράς ασφαλείας και αξιοπιστίας και β) τι να κάνω στο θέμα κυλίνδρου και defender.

Πρακτικά, σκέφτομαι να ζητήσω να μην βάλουν καθόλου κύλινδρο στην Extra 1,να μου κάνουν μια (μικρή) έκπτωση και να τοποθετήσουν τον κύλινδρο που θα έχω αγοράσει εγώ (Evva 4KS ή Abloy Protec2 Hard μάλλον), σε συνδυασμό με το δικό τους defender. Αν το δεχτούν, στην περίπτωση αυτή το κόστος θα πάει χοντρικά 1050 (με την εκπτωσούλα) + 24% + 150 ο κύλινδρος = 1450 ευρώ. 

Αν πάω για την Rock, λέω να την πάρω όπως την δίνουν (800 + ΦΠΑ = σχεδόν 1000 ευρώ) και να αλλάξω άμεσα κύλινδρο και defender  που θα αγοράσω από το εμπόριο (πχ 4KS ή protec2 και Disec Diamond 250). Συνολικό κόστος σχεδόν 1250 ευρώ.

Λοιπόν, ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει να δώσω παραπάνω λεφτά και να πάρω την Extra 1 ή να πάρω την Rock; Έχετε κάποια άλλη πρόταση για άλλη εταιρία/μοντέλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το post-σεντόνι.

Επεξ/σία από Stge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα υπαρχουν εξαιρετικα μελη-γνωστες που βοηθουν αφανταστα,μην αναφερεις εταιρειες δεν επιτρεπεται,και περιμενε για βοηθεια,καλη συνεχεια σε οτι επιλεξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2021 στις 9:46 ΠΜ, mynam3 είπε

Σε ξύλινη πόρτα που έχει εντελώς απλή κλειδαριά, αξίζει να μπει κάποια καλύτερη ή είναι πεταμένα λεφτά; 

Αν ναι, ποια; Φωτογραφίες δεν έχω προς το παρόν.

Για εμένα εάν είσαι ιδιοκτητησ βάλε μια φθηνή ασφαλείας κ έναν κύλινδρο της τάξης 60-80€... παίζουν με 3-3.5 κατοστάρικα με φθηνο κύλινδρο μαζί με την τοποθέτηση (χωρίς ΦΠΑ-ούτε και θα το θέλει κανενας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, afelis είπε

Καλημερα υπαρχουν εξαιρετικα μελη-γνωστες που βοηθουν αφανταστα,μην αναφερεις εταιρειες δεν επιτρεπεται,και περιμενε για βοηθεια,καλη συνεχεια σε οτι επιλεξεις.

 

ΟΚ, thanks. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Stge είπε

Ρώτησα για το μοντέλο Extra 1 και μου έδωσαν τιμή 1090 + ΦΠΑ για την έκδοση με καπλαμά και το στάνταρ πακέτο κυλίνδρου, κλειδαριάς (νομίζω MOTTURA με καταπέλτη) και defender.

Επικοινώνησα και για το μοντέλο Rock και μου έδωσαν τιμή 800 ευρώ + ΦΠΑ με καπλαμά, κλειδαριά Cisa Revolution Pro, κύλινδρο Cisa AP3 και Defender Cisa. Τον κύλινδρο RS3S τον χρεώνουν επιπλέον 170 ευρώ, ποσό υπερβολικά υψηλό αφού αυτή είναι η τιμή λιανικής. 

Και οι δύο κάνουν τοποθέτηση με τσιμέντο και οι πόρτες έχουν διαστάσεις κατά παραγγελία. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι α) ποιά πόρτα θεωρείτε καλύτερη από πλευράς ασφαλείας και αξιοπιστίας και β) τι να κάνω στο θέμα κυλίνδρου και defender.

Καλησπέρα.

Η Extra 1 είναι πιο ενισχυμένη από την Rock. Στην κατηγορία της Rock, είναι το μοντέλο θωράκισης Παραγωγικός Τύπος. 

Και οι 3 εννοείται πως είναι δυνατές. 

Τον RS3S, ορισμένοι ελάχιστοι τον έχουν λιανική 180~190€ (με ΦΠΑ), ενώ οι περισσότεροι 200~220€. Οπότε τα 170+ΦΠΑ, δεν είναι κακή τιμή. Αυτό που θα προσθέσω, είναι ότι στα λεφτά αυτά, υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές (πχ EVVA 4KS ή Abloy Protec2 Hard που ανέφερες).

22 ώρες πριν, Stge είπε

Πρακτικά, σκέφτομαι να ζητήσω να μην βάλουν καθόλου κύλινδρο στην Extra 1,να μου κάνουν μια (μικρή) έκπτωση και να τοποθετήσουν τον κύλινδρο που θα έχω αγοράσει εγώ (Evva 4KS ή Abloy Protec2 Hard μάλλον), σε συνδυασμό με το δικό τους defender. Αν το δεχτούν, στην περίπτωση αυτή το κόστος θα πάει χοντρικά 1050 (με την εκπτωσούλα) + 24% + 150 ο κύλινδρος = 1450 ευρώ. 

Γενικά να ξέρεις ότι ο συγκεκριμένος δεν τα παίρνει και πολύ καλά αυτά. :) 

Ανάλογα με τον τρόπο που θα το ζητήσεις και τα κέφια τους, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να δεχτούν. Αλλιώς μπορείς απλά να πάρεις την πόρτα με ότι κύλινδρο την δίνουν και μετά την τοποθέτηση να αλλάξεις τον κύλινδρο με έναν 4KS. 

Αν και έχω βάλει Protec 2 (όχι Hard) σε σχετικά καινούρια Group S5 (ίδια με Extra 1) και τον δούλευα για 1 μήνα περίπου χωρίς κάποια δυσκολία, ο 4KS να ξέρεις γενικά είναι πιο εύχρηστος. 

22 ώρες πριν, Stge είπε

Αν πάω για την Rock, λέω να την πάρω όπως την δίνουν (800 + ΦΠΑ = σχεδόν 1000 ευρώ) και να αλλάξω άμεσα κύλινδρο και defender  που θα αγοράσω από το εμπόριο (πχ 4KS ή protec2 και Disec Diamond 250). Συνολικό κόστος σχεδόν 1250 ευρώ.

Στην περίπτωση της Rock, ενδεχομένως αυτό που λες να είναι προτιμότερο, γιατί δυστυχώς τα defender η συγκεκριμένη εταιρεία τα χρεώνει αρκετά. ΟΜΩΣ, αν τα βάλεις μετά την τοποθέτηση, πρέπει να υπολογίσεις και την εργασία του τεχνικού που θα αλλάξει το απλό defender και θα βάλει το diamond, το οποίο για να μπει, κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να μεγαλώσει λίγα χιλιοστά η τρύπα για το defender. Οπότε αν η διαφορά είναι πχ 20-30€, καλύτερα να ζητήσεις από την εταιρεία να σου φέρει έτοιμη την πόρτα με αυτά που θες. Γενικά είναι ευέλικτοι. Οπότε ζήτα πόσο παραπάνω θα χρεώσουν για Protec 2 ή 4KS και Diamond BKD250.

22 ώρες πριν, Stge είπε

Λοιπόν, ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει να δώσω παραπάνω λεφτά και να πάρω την Extra 1 ή να πάρω την Rock; Έχετε κάποια άλλη πρόταση για άλλη εταιρία/μοντέλο;

Η προσωπική μου γνώμη, είναι ναι, αξίζει η Extra 1, γιατί γενικά μου αρέσουν οι ενισχυμένες και πολύ στιβαρές πόρτες. Η αντικειμενική μου γνώμη όμως, είναι ότι εννοείται πως η Rock και ο Παραγωγικός Τύπος, είναι υπεραρκετές και ότι η Extra 1 είναι λίγο too much.
Ίσως αντί για Extra 1, να προτιμόυσα τον Παραγωγικό Τύπο με κύλινδρο Stealth ή με διπλή κλειδαριά.

Για να έχεις ποικιλία, δες και το μοντέλο θωράκισης πόρτας Armor. Είναι στην κατηγορία της Rock και νομίζω τα defender τα έχουν σε καλύτερες τιμές. Και φυσικά ζητάς τους κυλίνδρους που θες.
 

Ξέχασα να πω ότι αν επιλέξεις Extra 1 ή κάποια άλλη πόρτα της ίδιας εταιρείας, η αλλαγή του defender μελλοντικά δεν θα είναι εύκολη υπόθεση. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Η Extra 1 είναι πιο ενισχυμένη από την Rock. Στην κατηγορία της Rock, είναι το μοντέλο θωράκισης Παραγωγικός Τύπος. 

Και οι 3 εννοείται πως είναι δυνατές. 

Τον RS3S, ορισμένοι ελάχιστοι τον έχουν λιανική 180~190€ (με ΦΠΑ), ενώ οι περισσότεροι 200~220€. Οπότε τα 170+ΦΠΑ, δεν είναι κακή τιμή. Αυτό που θα προσθέσω, είναι ότι στα λεφτά αυτά, υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές (πχ EVVA 4KS ή Abloy Protec2 Hard που ανέφερες).

Γενικά να ξέρεις ότι ο συγκεκριμένος δεν τα παίρνει και πολύ καλά αυτά. :) 

Ανάλογα με τον τρόπο που θα το ζητήσεις και τα κέφια τους, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να δεχτούν. Αλλιώς μπορείς απλά να πάρεις την πόρτα με ότι κύλινδρο την δίνουν και μετά την τοποθέτηση να αλλάξεις τον κύλινδρο με έναν 4KS. 

Αν και έχω βάλει Protec 2 (όχι Hard) σε σχετικά καινούρια Group S5 (ίδια με Extra 1) και τον δούλευα για 1 μήνα περίπου χωρίς κάποια δυσκολία, ο 4KS να ξέρεις γενικά είναι πιο εύχρηστος. 

Στην περίπτωση της Rock, ενδεχομένως αυτό που λες να είναι προτιμότερο, γιατί δυστυχώς τα defender η συγκεκριμένη εταιρεία τα χρεώνει αρκετά. ΟΜΩΣ, αν τα βάλεις μετά την τοποθέτηση, πρέπει να υπολογίσεις και την εργασία του τεχνικού που θα αλλάξει το απλό defender και θα βάλει το diamond, το οποίο για να μπει, κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να μεγαλώσει λίγα χιλιοστά η τρύπα για το defender. Οπότε αν η διαφορά είναι πχ 20-30€, καλύτερα να ζητήσεις από την εταιρεία να σου φέρει έτοιμη την πόρτα με αυτά που θες. Γενικά είναι ευέλικτοι. Οπότε ζήτα πόσο παραπάνω θα χρεώσουν για Protec 2 ή 4KS και Diamond BKD250.

Η προσωπική μου γνώμη, είναι ναι, αξίζει η Extra 1, γιατί γενικά μου αρέσουν οι ενισχυμένες και πολύ στιβαρές πόρτες. Η αντικειμενική μου γνώμη όμως, είναι ότι εννοείται πως η Rock και ο Παραγωγικός Τύπος, είναι υπεραρκετές και ότι η Extra 1 είναι λίγο too much.
Ίσως αντί για Extra 1, να προτιμόυσα τον Παραγωγικό Τύπο με κύλινδρο Stealth ή με διπλή κλειδαριά.

Για να έχεις ποικιλία, δες και το μοντέλο θωράκισης πόρτας Armor. Είναι στην κατηγορία της Rock και νομίζω τα defender τα έχουν σε καλύτερες τιμές. Και φυσικά ζητάς τους κυλίνδρους που θες.
 

Ξέχασα να πω ότι αν επιλέξεις Extra 1 ή κάποια άλλη πόρτα της ίδιας εταιρείας, η αλλαγή του defender μελλοντικά δεν θα είναι εύκολη υπόθεση. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο και τον χρόνο που ξόδεψες για να μου δώσεις την πολύ κατατοπιστική απάντησή σου. 

Μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμη ώστε να ανοίξουν τα μαγαζιά και να δω καμία πόρτα από κοντά. 

Αυτό που γράφεις για το defender της Extra 1 το ξέρω αλλά το είχα συζητήσει με έναν κλειδαρά και μου είχε πει ότι είναι αρκετά καλό. Πάντως η δύσκολία στην αναβάθμιση είναι σίγουρα μειονέκτημα. 

Σε ευχαριστώ και πάλι 

2 ώρες πριν, swayback είπε

Ισως αντί για Extra 1, να προτιμόυσα τον Παραγωγικό Τύπο με κύλινδρο Stealth ή με διπλή κλειδαριά. 

Ο Stealth κύλινδρος είναι ισάξιος με 4KS και Protec2 ή το κύριο πλεονέκτημά του είναι ότι είναι πρακτικά αδύνατο να σου αντιγράψουν το κλειδί; 

Επεξ/σία από Stge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Stge είπε

Ο Stealth κύλινδρος είναι ισάξιος με 4KS και Protec2 ή το κύριο πλεονέκτημά του είναι ότι είναι πρακτικά αδύνατο να σου αντιγράψουν το κλειδί; 

Γενικά δεν υπάρχει ένας που να είναι σε όλα καλύτερος. Είναι ανάλογα τί συγκρίνεις...την πολυπλοκότητα του μηχανισμού και τη δυσκολία παραβίασης του με μη καταστρεπτικές μεθόδους, την αντιγραφή κλειδιών, την αντοχή σε τρύπημα, την σπανιότητα, κλπ. Χοντρικά θα έλεγα ισάξιος με Protec 2 και καλύτερος του 4KS. Σίγουρα όμως είναι δυνατά χαρτιά (του Stealth) το ότι είναι σπάνιος, δεν βρίσκονται κλειδιά και η υποδοχή του κλειδιού είναι περίεργη.

Και οι 3 κύλινδροι παρέχουν πολύ υψηλό επίπεδο ασφαλείας, οπότε μετά αυτό που θα κοίταζα είναι η σπανιότητα και γενικά το να μην έχει κυκλοφορήσει πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, swayback είπε

Γενικά δεν υπάρχει ένας που να είναι σε όλα καλύτερος. Είναι ανάλογα τί συγκρίνεις...την πολυπλοκότητα του μηχανισμού και τη δυσκολία παραβίασης του με μη καταστρεπτικές μεθόδους, την αντιγραφή κλειδιών, την αντοχή σε τρύπημα, την σπανιότητα, κλπ. Χοντρικά θα έλεγα ισάξιος με Protec 2 και καλύτερος του 4KS. Σίγουρα όμως είναι δυνατά χαρτιά (του Stealth) το ότι είναι σπάνιος, δεν βρίσκονται κλειδιά και η υποδοχή του κλειδιού είναι περίεργη.

Και οι 3 κύλινδροι παρέχουν πολύ υψηλό επίπεδο ασφαλείας, οπότε μετά αυτό που θα κοίταζα είναι η σπανιότητα και γενικά το να μην έχει κυκλοφορήσει πολύ.

Σ' ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες που δίνεις. Νομίζω ότι τελικά θα διαλέξω έναν από τους τρεις, ανάλογα και με το τελικό κόστος που θα διαμορφωθεί

Λέω να τσεκάρω και το ομώνυμο μοντέλο της S.D, που φαίνεται αρκετά στιβαρό και έρχεται με ευέλικτο συνδυασμό κλειδαριάς κυλίνδρου και defender. Έχω διαβάσει ότι κάνουν και καλή τοποθέτηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε,προκειται να αλλαξω πορτα στο διαμερισμα μου και θα ηθελα μια βοηθεια οποιος μπορει και εχει υπομονη (Ασχετος!)
Αρχικα μενω επαρχια οποτε ειναι λιγο πιο ησυχα εδω,δεν θεωρω πως ειναι τερμα απαραιτητο να ειναι τερματισμενη στο θεμα ενισχυσης  (ειδα που συζηταμε για παχος λαμαρινες κλπ) αλλα θα ηθελα να εχει μια πολυ καλη κλειδαρια.
Παμε το μελι τωρα..
Επειδη μενω στον πρωτο οροφο και ειναι και χαμηλος (με βοηθεια ανετα σκαρφαλωνεις και απο τον δρομο) θα μπει συναγερμος..ποια ειναι η γνωμη σας για ηλεκτρικες κλειδαριες?
κοιτουσα εναν συναγερμο (ajax) o οποιος με ενα αυτο https://ajax.systems/products/relay/
μπορει να μπει στο δικτυο του συναγερμου και να ελεγχεις και την πορτα απο εκει..
Εχω δει οτι υπαρχουν διαφορα ειδη,ηλεκτρικες-ηλεκτρομαγνητικες...
οι ηλεκτρομαγνητικες απ'οσο καταλαβα μαλλον βγαινουν απο την σκεψη διοτι σε περιπτωση διακοπης ρευματος δεν θα λειτουργουν..αν δεν κανω λαθος δηλαδη..
Ποια ειναι η γνωμη σας που το κατεχετε το αθλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2021 στις 12:26 ΜΜ, mixos23 είπε

Χαιρετε,προκειται να αλλαξω πορτα στο διαμερισμα μου και θα ηθελα μια βοηθεια οποιος μπορει και εχει υπομονη (Ασχετος!)
Αρχικα μενω επαρχια οποτε ειναι λιγο πιο ησυχα εδω,δεν θεωρω πως ειναι τερμα απαραιτητο να ειναι τερματισμενη στο θεμα ενισχυσης  (ειδα που συζηταμε για παχος λαμαρινες κλπ) αλλα θα ηθελα να εχει μια πολυ καλη κλειδαρια.
Παμε το μελι τωρα..
Επειδη μενω στον πρωτο οροφο και ειναι και χαμηλος (με βοηθεια ανετα σκαρφαλωνεις και απο τον δρομο) θα μπει συναγερμος..ποια ειναι η γνωμη σας για ηλεκτρικες κλειδαριες?
κοιτουσα εναν συναγερμο (ajax) o οποιος με ενα αυτο https://ajax.systems/products/relay/
μπορει να μπει στο δικτυο του συναγερμου και να ελεγχεις και την πορτα απο εκει..
Εχω δει οτι υπαρχουν διαφορα ειδη,ηλεκτρικες-ηλεκτρομαγνητικες...
οι ηλεκτρομαγνητικες απ'οσο καταλαβα μαλλον βγαινουν απο την σκεψη διοτι σε περιπτωση διακοπης ρευματος δεν θα λειτουργουν..αν δεν κανω λαθος δηλαδη..
Ποια ειναι η γνωμη σας που το κατεχετε το αθλημα? 

Καλησπέρα.

Κατ’ αρχήν, δεν είμαι γνώστης. Είχα ενδιαφερθεί να έβαζα ηλεκτρικό πύρο σε πόρτα διαμερίσματος και προβληματιζόμουν για τη διακοπή ρεύματος. Είχα ρωτήσει μαγαζί και μου είπαν ότι μπορεί να μπει εφεδρική μπαταρία και να μην έχω πρόβλημα. Αν δεν κάνω λάθος, η μπαταρία θα ήταν σαν αυτές που μπαίνουν στους συναγερμούς.

Κάνε μια ερώτηση σε μαγαζί που ασχολούνται και θα σου λύσουν τις απορίες.

Για πολύ καλό κύλινδρο, απ’ ό,τι έχει γραφεί εδώ, αν σε παίρνει οικονομικά, κοιτάς Stealth, Evva MCS. Αυτοί είναι ακριβή λύση αλλά πάνω ράφι. Υπάρχουν κι άλλοι πολύ καλοί πιο οικονομικοί, τους οποίους θα στους πουν οι γνώστες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

Ζητω συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα νομιζω οτι ως παθων εχω γινει λιγο ψειρας..

Διαβασα αρχικα αυτο το θεμα οταν την επαθα πρωτη φορα με ξυλινη πορτα.. Ετσι οταν μετακομισα (παλι σε ενοικιο)  μια ιδεα περι κυλινδρων και αγορασα τον evva 4ks.

Η πορτα στο σπιτι ειναι siamo, με μια κλειδαρια η οποια ειχε keso 2000s που κινει τους περισσοτερους πυρους ( αυτην αλλαξα ) και μια δευτερη με keso αγνωστο ( το κλειδι λεει μονο Ω ) η οποια κινει μονο εναν πυρο και μπλοκαρει κατα καποιον τροπο την πανω

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1) Λογω καραντινας αγορασα απο e-shop ( που εχει και φυσικη παρουσια) . Ο κυλινδρος κατεφθασε σε ενα χαρτονενιο κουτι αντι για επισημη συσκευασια. Ειχε 1 κιτρινο και 1 λευκο «χαρτακι» τα οποια επρεπε να σκιστουν  για να ανοιξει. Η καρτα ειχε το ονομα του e-shop και τους κωδικους και ηταν σε ενα πλαστικο διαφανο σακουλακι. Το σακουλακι αυτο ηταν μεσα σε ενα δευτερο μαυρο σακουλακι μαζι με τα κλειδια. Το θεμα ειναι οτι μου φανηκε οταν εσκισα το μαυρο σακουλακι οτι το διαφανο ηταν ηδη σκισμενο(δεν ειμαι σιγουρος ομως). Το μαυρο σακουλακι ειχε πανω γραμμενα κατι ξεθωριασμενα νουμερα. Ειναι φυσιολογικη η συσκευασια αυτη;

2) Τα κλειδια μου φαινονται σαν λιγο φθαρμενα με γρατζουνιες.. Οχι εικονα καινουριου αστραφτερου κλειδιου.. Φυσιολογικο; Ιδεα μου;

3) Η πορτα ειχε ηδη κυλινδρους με πομολακι οποτε εβαλα το ιδιο. Ειναι λιγοτερο ασφαλες απο το να εβαζα κλασσικο διπλης ενεργειας; Μπορει καπως να γυρισει το πομολακι απ’εξω;

4) Τελος το συνολικο πακετο πορτας - κυλινδρων σας φαινεται καλο;  Μενω αθηνα προς κεντρο.

Ευχαριστω πολυ οποιον ασχοληθει και μου δωσει απαντηση για να μπορεςω να κοιμηθω ησυχος 😅😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή εδώ, αξίζει;

 

https://www.skroutz.gr/s/18957555/Cisa-Κύλινδρος-Υπερασφαλείας-Asix-Brake-Secure-Oe300-08-Ra-C5-28-32-Νίκελ-60mm.html

 

Η πόρτα είναι ξύλινη, παλιά και ένας κλειδαράς μου πρότεινε αυτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...