Προς το περιεχόμενο
Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε,προκειται να αλλαξω πορτα στο διαμερισμα μου και θα ηθελα μια βοηθεια οποιος μπορει και εχει υπομονη (Ασχετος!)
Αρχικα μενω επαρχια οποτε ειναι λιγο πιο ησυχα εδω,δεν θεωρω πως ειναι τερμα απαραιτητο να ειναι τερματισμενη στο θεμα ενισχυσης  (ειδα που συζηταμε για παχος λαμαρινες κλπ) αλλα θα ηθελα να εχει μια πολυ καλη κλειδαρια.
Παμε το μελι τωρα..
Επειδη μενω στον πρωτο οροφο και ειναι και χαμηλος (με βοηθεια ανετα σκαρφαλωνεις και απο τον δρομο) θα μπει συναγερμος..ποια ειναι η γνωμη σας για ηλεκτρικες κλειδαριες?
κοιτουσα εναν συναγερμο (ajax) o οποιος με ενα αυτο https://ajax.systems/products/relay/
μπορει να μπει στο δικτυο του συναγερμου και να ελεγχεις και την πορτα απο εκει..
Εχω δει οτι υπαρχουν διαφορα ειδη,ηλεκτρικες-ηλεκτρομαγνητικες...
οι ηλεκτρομαγνητικες απ'οσο καταλαβα μαλλον βγαινουν απο την σκεψη διοτι σε περιπτωση διακοπης ρευματος δεν θα λειτουργουν..αν δεν κανω λαθος δηλαδη..
Ποια ειναι η γνωμη σας που το κατεχετε το αθλημα? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 6,2k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Εδώ θα συνεχιστούν οι συζητήσεις από το προηγούμενο θέμα που κλειδώθηκε (διαβάστε σχετικά για να μην έχετε απορίες). Αυτή τη φορά δεν θα παρεμβαίνουμε ξανά και ξανά εξηγώντας τους λόγους απενεργο

εννοειται οτι δεν πειραζετε τιποτα. τα πραγματα ειναι αξιολογοτατα. το "αναβαθμισα" ειναι μια αποψη.... αλλαγη σε οτιδηποτε πατενταρισμενο. απο astral tekno pro εως evva 4ks. σ

Ας περιγράψω λοιπόν όλη την ιστορία με την λάθος τοποθετημένη πόρτα, προς συμμόρφωση και αποφυγή. Παραγγείλαμε μια πόρτα ασφαλείας από ένα εργοστάσιο που φτιάχνει πόρτες, έπειτα από σύσταση φίλου

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/2/2021 στις 12:26 ΜΜ, mixos23 είπε

Χαιρετε,προκειται να αλλαξω πορτα στο διαμερισμα μου και θα ηθελα μια βοηθεια οποιος μπορει και εχει υπομονη (Ασχετος!)
Αρχικα μενω επαρχια οποτε ειναι λιγο πιο ησυχα εδω,δεν θεωρω πως ειναι τερμα απαραιτητο να ειναι τερματισμενη στο θεμα ενισχυσης  (ειδα που συζηταμε για παχος λαμαρινες κλπ) αλλα θα ηθελα να εχει μια πολυ καλη κλειδαρια.
Παμε το μελι τωρα..
Επειδη μενω στον πρωτο οροφο και ειναι και χαμηλος (με βοηθεια ανετα σκαρφαλωνεις και απο τον δρομο) θα μπει συναγερμος..ποια ειναι η γνωμη σας για ηλεκτρικες κλειδαριες?
κοιτουσα εναν συναγερμο (ajax) o οποιος με ενα αυτο https://ajax.systems/products/relay/
μπορει να μπει στο δικτυο του συναγερμου και να ελεγχεις και την πορτα απο εκει..
Εχω δει οτι υπαρχουν διαφορα ειδη,ηλεκτρικες-ηλεκτρομαγνητικες...
οι ηλεκτρομαγνητικες απ'οσο καταλαβα μαλλον βγαινουν απο την σκεψη διοτι σε περιπτωση διακοπης ρευματος δεν θα λειτουργουν..αν δεν κανω λαθος δηλαδη..
Ποια ειναι η γνωμη σας που το κατεχετε το αθλημα? 

Καλησπέρα.

Κατ’ αρχήν, δεν είμαι γνώστης. Είχα ενδιαφερθεί να έβαζα ηλεκτρικό πύρο σε πόρτα διαμερίσματος και προβληματιζόμουν για τη διακοπή ρεύματος. Είχα ρωτήσει μαγαζί και μου είπαν ότι μπορεί να μπει εφεδρική μπαταρία και να μην έχω πρόβλημα. Αν δεν κάνω λάθος, η μπαταρία θα ήταν σαν αυτές που μπαίνουν στους συναγερμούς.

Κάνε μια ερώτηση σε μαγαζί που ασχολούνται και θα σου λύσουν τις απορίες.

Για πολύ καλό κύλινδρο, απ’ ό,τι έχει γραφεί εδώ, αν σε παίρνει οικονομικά, κοιτάς Stealth, Evva MCS. Αυτοί είναι ακριβή λύση αλλά πάνω ράφι. Υπάρχουν κι άλλοι πολύ καλοί πιο οικονομικοί, τους οποίους θα στους πουν οι γνώστες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπερα σε ολους!

Ζητω συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα νομιζω οτι ως παθων εχω γινει λιγο ψειρας..

Διαβασα αρχικα αυτο το θεμα οταν την επαθα πρωτη φορα με ξυλινη πορτα.. Ετσι οταν μετακομισα (παλι σε ενοικιο)  μια ιδεα περι κυλινδρων και αγορασα τον evva 4ks.

Η πορτα στο σπιτι ειναι siamo, με μια κλειδαρια η οποια ειχε keso 2000s που κινει τους περισσοτερους πυρους ( αυτην αλλαξα ) και μια δευτερη με keso αγνωστο ( το κλειδι λεει μονο Ω ) η οποια κινει μονο εναν πυρο και μπλοκαρει κατα καποιον τροπο την πανω

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1) Λογω καραντινας αγορασα απο e-shop ( που εχει και φυσικη παρουσια) . Ο κυλινδρος κατεφθασε σε ενα χαρτονενιο κουτι αντι για επισημη συσκευασια. Ειχε 1 κιτρινο και 1 λευκο «χαρτακι» τα οποια επρεπε να σκιστουν  για να ανοιξει. Η καρτα ειχε το ονομα του e-shop και τους κωδικους και ηταν σε ενα πλαστικο διαφανο σακουλακι. Το σακουλακι αυτο ηταν μεσα σε ενα δευτερο μαυρο σακουλακι μαζι με τα κλειδια. Το θεμα ειναι οτι μου φανηκε οταν εσκισα το μαυρο σακουλακι οτι το διαφανο ηταν ηδη σκισμενο(δεν ειμαι σιγουρος ομως). Το μαυρο σακουλακι ειχε πανω γραμμενα κατι ξεθωριασμενα νουμερα. Ειναι φυσιολογικη η συσκευασια αυτη;

2) Τα κλειδια μου φαινονται σαν λιγο φθαρμενα με γρατζουνιες.. Οχι εικονα καινουριου αστραφτερου κλειδιου.. Φυσιολογικο; Ιδεα μου;

3) Η πορτα ειχε ηδη κυλινδρους με πομολακι οποτε εβαλα το ιδιο. Ειναι λιγοτερο ασφαλες απο το να εβαζα κλασσικο διπλης ενεργειας; Μπορει καπως να γυρισει το πομολακι απ’εξω;

4) Τελος το συνολικο πακετο πορτας - κυλινδρων σας φαινεται καλο;  Μενω αθηνα προς κεντρο.

Ευχαριστω πολυ οποιον ασχοληθει και μου δωσει απαντηση για να μπορεςω να κοιμηθω ησυχος 😅😅

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αυτή εδώ, αξίζει;

https://www.skroutz.gr/s/18957555/Cisa-Κύλινδρος-Υπερασφαλείας-Asix-Brake-Secure-Oe300-08-Ra-C5-28-32-Νίκελ-60mm.html

Η πόρτα είναι ξύλινη, παλιά και ένας κλειδαράς μου πρότεινε αυτή 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
10 ώρες πριν, mynam3 είπε

Αυτή εδώ, αξίζει;

https://www.skroutz.gr/s/18957555/Cisa-Κύλινδρος-Υπερασφαλείας-Asix-Brake-Secure-Oe300-08-Ra-C5-28-32-Νίκελ-60mm.html

Η πόρτα είναι ξύλινη, παλιά και ένας κλειδαράς μου πρότεινε αυτή 

ειναι μια χαρα για μια ξυλινη πορτα αλλα κυριοτερα σας χρειαζεται μια 2η κλειδαρια παρα ενας καλος κυλινδρος στη βαση.

12 ώρες πριν, Kakatan93 είπε

1) Λογω καραντινας αγορασα απο e-shop ( που εχει και φυσικη παρουσια) . Ο κυλινδρος κατεφθασε σε ενα χαρτονενιο κουτι αντι για επισημη συσκευασια. Ειχε 1 κιτρινο και 1 λευκο «χαρτακι» τα οποια επρεπε να σκιστουν  για να ανοιξει. Η καρτα ειχε το ονομα του e-shop και τους κωδικους και ηταν σε ενα πλαστικο διαφανο σακουλακι. Το σακουλακι αυτο ηταν μεσα σε ενα δευτερο μαυρο σακουλακι μαζι με τα κλειδια. Το θεμα ειναι οτι μου φανηκε οταν εσκισα το μαυρο σακουλακι οτι το διαφανο ηταν ηδη σκισμενο(δεν ειμαι σιγουρος ομως). Το μαυρο σακουλακι ειχε πανω γραμμενα κατι ξεθωριασμενα νουμερα. Ειναι φυσιολογικη η συσκευασια αυτη;

2) Τα κλειδια μου φαινονται σαν λιγο φθαρμενα με γρατζουνιες.. Οχι εικονα καινουριου αστραφτερου κλειδιου.. Φυσιολογικο; Ιδεα μου;

3) Η πορτα ειχε ηδη κυλινδρους με πομολακι οποτε εβαλα το ιδιο. Ειναι λιγοτερο ασφαλες απο το να εβαζα κλασσικο διπλης ενεργειας; Μπορει καπως να γυρισει το πομολακι απ’εξω;

4) Τελος το συνολικο πακετο πορτας - κυλινδρων σας φαινεται καλο;  Μενω αθηνα προς κεντρο.

Ευχαριστω πολυ οποιον ασχοληθει και μου δωσει απαντηση για να μπορεςω να κοιμηθω ησυχος 😅😅

1. δεν υπαρχει "επισημη" συσκευασια. καποιος πουλαει κυλινδρο σε χαρτονι & καποιος χρεωνεται 2€ και τον πουλαει στο κουτι που δινει ο evva ως "premium" ! (επισης, με αλλα 5~6 ευρω, ο επαγγελματιας χρεωνεται και τα πλαστικα καπελα που διευκολυνουν το πιασιμο & ομορφαινουν το κλειδι) ! Το μαυρο σακουλακι -τουλαχιστον στο προφιλ του αντιπροσωπου που δουλευω- δεν εχει γραμματα.

2. δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει φθαρμενα με γρατζουνιες

3. ειναι λιγο πιο ευπαθεις οι κυλινδροι με πομολο σε προβληματα αλλα κατ'αλλα δε θα ελεγα πως εχεις προβλημα. θα προτιμουσα τη διπλη ενεργεια στη θεση σου.

4. εισαι στις κορυφαιες επιλογες αρα μια χαρα. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ερώτηση που μου ρθε τώρα. Σε διπλής ενέργειας, αν αφήνω το κλειδί μόνιμα από πίσω, υπαρχει κίνδυνος να ανοίξουν από την άλλη με κάποιο τρόπο? Δεν θέλω να μάθω τον τρόπο. Αν γίνεται να μην αφήνω το κλειδί ρωτάω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mclein²

Ευχαριστώ Γιώργο για τις συμβουλές αναβάθμισης για την πόρτα αποθήκης!

Επεξ/σία από dioz
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, denthnpalevw είπε

Ερώτηση που μου ρθε τώρα. Σε διπλής ενέργειας, αν αφήνω το κλειδί μόνιμα από πίσω, υπαρχει κίνδυνος να ανοίξουν από την άλλη με κάποιο τρόπο? Δεν θέλω να μάθω τον τρόπο. Αν γίνεται να μην αφήνω το κλειδί ρωτάω.

δυσκολο αλλα γινεται. καλο ειναι να μην το αφηνεις ατελειωτες ωρες.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μπορει να αλλαξει το πανελ μιας πορτας ασφαλειας  που ειναι ηδη τοποθετημενη?
(για αισθητικους λογους και μονο :lol:)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, mixos23 είπε

Μπορει να αλλαξει το πανελ μιας πορτας ασφαλειας  που ειναι ηδη τοποθετημενη?
(για αισθητικους λογους και μονο :lol:)

Φυσικά.

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

@mclein² Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και για ολες τις πληροφοριες που εχετε δωσει κατα καιρους στο thread!!

Μαλλον ειμαι και γω λιγο υπερβολικος με αυτο το θεμα 😅.

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπέρα σας θέλω να αλλάξω την κλειδαριά ασφαλείας στην θωρακισμένη μου πόρτα . Δεν γνωρίζω πολλά και ήθελα να μου προτείνετε κάποια αξιοποιήστη που δεν παραβιάζετε εύκολα . Έχω ακούσει , για την omega  . Και τη γνώμη έχετε για τα defenders αξίζουν την αγορά τους ; 
ευχαριστω εκ το προτέρων . 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε προς διαγραφή

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.