Προς το περιεχόμενο
Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Mrsmoke95 είπε

Καλησπέρα σας θέλω να αλλάξω την κλειδαριά ασφαλείας στην θωρακισμένη μου πόρτα . Δεν γνωρίζω πολλά και ήθελα να μου προτείνετε κάποια αξιοποιήστη που δεν παραβιάζετε εύκολα . Έχω ακούσει , για την omega  . Και τη γνώμη έχετε για τα defenders αξίζουν την αγορά τους ; 
ευχαριστω εκ το προτέρων . 

Καλησπέρα. 

Κάποια βασικά: στην αγορά έχουν επικρατήσει δύο τύποι κλειδαριών. Οι κλειδαριές τύπου Omega και οι κλειδαριές τύπου κυλίνδρου. Στην Omega ο μηχανισμός ασφαλείας είναι ενσωματωμένος στην κλειδαριά (είναι all in one ας το πούμε) και συνεπώς το επίπεδο ασφαλείας είναι συγκεκριμένο (και μπορεί να αυξηθεί κι άλλο, με τη χρήση defender).
Στις κλειδαριές κυλίνδρου, το επίπεδο ασφαλείας είναι προσαρμόσιμο. Καθορίζεται από τον κύλινδρο, το defender και την κλειδαριά που θα επιλέξεις (αποτελείται από 3 βασικά εξαρτήματα). Το defender στις κλειδαριές κυλίνδρου, είναι απαραίτητο.

Για να περάσουμε σε προτάσεις, θα χρειαστεί να δούμε πρώτα φωτογραφίες της πόρτας (μέσα, έξω και πλάι (να φαίνονται οι πίροι), από απόσταση 1 μέτρο), για να δούμε τον τύπο της κλειδαριάς που έχει η πόρτα σου και θα πρέπει να μας πεις πόσα θες/μπορείς να διαθέσεις. 

Αν έχεις κάποιον συνηθισμένο τύπο κλειδαριάς και όχι κάποιον ιδιαίτερο (όπως Tesio, διπλή Balomenos, κλπ), πολύ χοντρικά υπολόγισε περίπου 150~200€ για κάτι αξιόλογο ή 200~300€ για κάτι αρκετά έως πολύ καλό. 

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 6,3k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Εδώ θα συνεχιστούν οι συζητήσεις από το προηγούμενο θέμα που κλειδώθηκε (διαβάστε σχετικά για να μην έχετε απορίες). Αυτή τη φορά δεν θα παρεμβαίνουμε ξανά και ξανά εξηγώντας τους λόγους απενεργο

εννοειται οτι δεν πειραζετε τιποτα. τα πραγματα ειναι αξιολογοτατα. το "αναβαθμισα" ειναι μια αποψη.... αλλαγη σε οτιδηποτε πατενταρισμενο. απο astral tekno pro εως evva 4ks. σ

Ας περιγράψω λοιπόν όλη την ιστορία με την λάθος τοποθετημένη πόρτα, προς συμμόρφωση και αποφυγή. Παραγγείλαμε μια πόρτα ασφαλείας από ένα εργοστάσιο που φτιάχνει πόρτες, έπειτα από σύσταση φίλου

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2021 στις 11:46 ΜΜ, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Κάποια βασικά: στην αγορά έχουν επικρατήσει δύο τύποι κλειδαριών. Οι κλειδαριές τύπου Omega και οι κλειδαριές τύπου κυλίνδρου. Στην Omega ο μηχανισμός ασφαλείας είναι ενσωματωμένος στην κλειδαριά (είναι all in one ας το πούμε) και συνεπώς το επίπεδο ασφαλείας είναι συγκεκριμένο (και μπορεί να αυξηθεί κι άλλο, με τη χρήση defender).
Στις κλειδαριές κυλίνδρου, το επίπεδο ασφαλείας είναι προσαρμόσιμο. Καθορίζεται από τον κύλινδρο, το defender και την κλειδαριά που θα επιλέξεις (αποτελείται από 3 βασικά εξαρτήματα). Το defender στις κλειδαριές κυλίνδρου, είναι απαραίτητο.

Για να περάσουμε σε προτάσεις, θα χρειαστεί να δούμε πρώτα φωτογραφίες της πόρτας (μέσα, έξω και πλάι (να φαίνονται οι πίροι), από απόσταση 1 μέτρο), για να δούμε τον τύπο της κλειδαριάς που έχει η πόρτα σου και θα πρέπει να μας πεις πόσα θες/μπορείς να διαθέσεις. 

Αν έχεις κάποιον συνηθισμένο τύπο κλειδαριάς και όχι κάποιον ιδιαίτερο (όπως Tesio, διπλή Balomenos, κλπ), πολύ χοντρικά υπολόγισε περίπου 150~200€ για κάτι αξιόλογο ή 200~300€ για κάτι αρκετά έως πολύ καλό. 

Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση . 
Καλυτερα κλείνω σε κάποια omega το πολύ 300 ευρώ . 
Με 300 ευρώ μπορώ να βρω κάποια τούμπανο omega με defender ? 

Επεξ/σία από Mrsmoke95
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
10 ώρες πριν, Mrsmoke95 είπε

Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση . 
Καλυτερα κλείνω σε κάποια omega το πολύ 300 ευρώ . 
Με 300 ευρώ μπορώ να βρω κάποια τούμπανο omega με defender ? 

FCAF7954-283D-4211-A31B-D8432F67E68F.jpeg

6FE60DFE-06D8-4A03-AFDF-0ED6E0C4140E.jpeg

835E9B56-AA99-438A-9E18-83664F10955C.jpeg

η γλώσσα γιατι ειναι γυρισμενη αναποδα ; 

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
15 ώρες πριν, Mrsmoke95 είπε

Τελικά ποια κλειδαριά μου προτείνετε βρε παιδιά ; 😅😅

στα 260 ~ 280 συν φπα 24% παιρνεις την omega plus που αναφερθηκες + το μαγνητικο defender της disec.

εναλλακτικα μεχρι τα 300€ προ φορου, παιρνεις οποια κλειδαρια κυλινδρου θελεις + τουλαχιστον bd200 monolito + ενα κυλινδρο απο το επανω ραφι (τους οποιους εχουμε αναφερει δεκαδες φορες).

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

γεια σας κ απο εμενα , μετα απο τις χρησιμες συμβουλες σας  που διαβασα για αγορα θωρακισμενης πορτας κατεληξα στην προσφορα της gd κ χρειαζομαι τη βοηθεια σας για κλειδαρια κ αφαλο , η πορτα αυτη μεσα στη τιμη της εχει κλειδαρια fiam iseo γραναζωτη με καταπελτη κ diffender  με αφαλο iseo r7 ,  μου προτειναν αν θελω με 130 +ΦΠΑ  επιβαρυνση να βαλω    αφαλο CISA rs3s η ελβετικο MC MOVE , δωστε μου τα φωτα σας ,λενε τιποτα αυτα που μου προτεινουν η να την τοποθετησω οπως θα την φερουν κ μετα να βαλω κατι αλλο ? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, pk983 είπε

γεια σας κ απο εμενα , μετα απο τις χρησιμες συμβουλες σας  που διαβασα για αγορα θωρακισμενης πορτας κατεληξα στην προσφορα της gd κ χρειαζομαι τη βοηθεια σας για κλειδαρια κ αφαλο , η πορτα αυτη μεσα στη τιμη της εχει κλειδαρια fiam iseo γραναζωτη με καταπελτη κ diffender  με αφαλο iseo r7 ,  μου προτειναν αν θελω με 130 +ΦΠΑ  επιβαρυνση να βαλω    αφαλο CISA rs3s η ελβετικο MC MOVE , δωστε μου τα φωτα σας ,λενε τιποτα αυτα που μου προτεινουν η να την τοποθετησω οπως θα την φερουν κ μετα να βαλω κατι αλλο ? 

Αν κατάλαβα καλά την μάρκα, είχα βάλει και εγώ 2 πόρτες πριν 2 περίπου  χρόνια. Τότε έβαζαν cisa κλειδαριά, και έβαλα τον rs3s. Από τις τότε απαντήσεις στο φόρουμ, κατάλαβα ότι ο rs3s ήταν ψιλό-οκ, αλλά μπορούσα και καλύτερα. Οπότε, 2 χρόνια μετά ίσως να περιμένεις απαντήσεις. Οι πόρτες ήρθαν με μονταρισμένη την κλειδαριά, αλλά οι κύλινδροι ήρθαν σφαγιασμένοι, τους άνοιξαν και τους τοποθέτησαν στο τέλος.

Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τις πόρτες.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 15/3/2021 στις 5:55 ΠΜ, pk983 είπε

εγω θα επαιρνα M&C move αν δεν εχουν προφιλ δικο τους & ειναι του εργοστασιου.

αλλα και να μην ειναι παλι θα επαιρνα τον ολλανδο κυριως λογω σπανιοτητας στον ελλαδικο χωρο.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 15/3/2021 στις 5:55 ΠΜ, pk983 είπε

και ξεχασα, εαν μπορουν να βαλουν disec bd200 αντι για bds16s (sferik) γιατι παρατηρουνται διαφορα φαινομενα

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, mclein² είπε

και ξεχασα, εαν μπορουν να βαλουν disec bd200 αντι για bds16s (sferik) γιατι παρατηρουνται διαφορα φαινομενα

υπάρχουν κρούσματα εξουδετέρωσης ?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
11 λεπτά πριν, ghostrider είπε

υπάρχουν κρούσματα εξουδετέρωσης ?

προ κοβιντ υπηρχε μια ταση τρυπηματων αλλα με δεδομενους πιο απλους κυλινδρους (asix, r6, r7, 7x7 κλπ κλπ)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, mclein² είπε

προ κοβιντ υπηρχε μια ταση τρυπηματων αλλα με δεδομενους πιο απλους κυλινδρους (asix, r6, r7, 7x7 κλπ κλπ)

Πως ξέρανε τι υπάρχει πίσω από το defender δλδ ποιος κύλινδρος, ώστε να υπάρξει αυτή η συσχέτιση? Γιατί αναφέρεις "με δεδομένους" άρα είναι σαν κάποιος να γνώριζε ότι υπάρχει υποδεεστερος κύλινδρος από πίσω άρα ξεπερνώντας το defender θα περναγαν πιο ευκολα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
26 λεπτά πριν, Sebu είπε

Πως ξέρανε τι υπάρχει πίσω από το defender δλδ ποιος κύλινδρος, ώστε να υπάρξει αυτή η συσχέτιση? Γιατί αναφέρεις "με δεδομένους" άρα είναι σαν κάποιος να γνώριζε ότι υπάρχει υποδεεστερος κύλινδρος από πίσω άρα ξεπερνώντας το defender θα περναγαν πιο ευκολα.

Η είσοδος του κυλίνδρου φαίνεται από το ροτοράκι του defender. Οι έμπειροι μπορούν να τον αναγνωρίσουν.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε προς διαγραφή

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.