Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, katsamaki είπε

Εχεις δικιο. Τοσο παλια κλειδαρια δεν ειναι κριτηριο για να μην παω σε νεα πορτα. Ποσω μαλλον  που η επισκευη της ηδη υπαρχουσας κρινεται ασυμφορη οικονομικα.

Θα πετάξεις ολόκληρη την πόρτα επειδή δεν την είχαν βάλει σωστά κι έγειρε;

Πόσο σου ζητάνε δηλαδή για να τη "φέρουν";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι παλιές πόρτες (χωρις να ειναι παντα ο κάνονας) ηταν ποιο καλες στην και θωράκιση αλλά και στα περιφερειακά (καπλαμάς κλπ). Αν η πόρτα σου φτιάχνεται δες το!. Το πολύ να αλλάξεις μια κλειδαριά, είτε με την ιδία ειτε με κυλίνδρου και defender και θα είσαι οk!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Doubt είπε

Θα πετάξεις ολόκληρη την πόρτα επειδή δεν την είχαν βάλει σωστά κι έγειρε;

Πόσο σου ζητάνε δηλαδή για να τη "φέρουν";

Η πορτα αρχικα ειχε μπει σωστα. Ομως οταν αργοτερα τοποθετηθηκε ξυλινο πατωμα και επρεπε να σηκωθει η πορτα αντι να την κοψουν ξηλωσαν ολη την πορτα και προσπαθησαν να σηκωσουν το πλαισιο. Με αποτελεσμα να εχουν ξεκολλησει τα ξυλα απο το πλαισιο, το πλαισιο της πορτας να κουνιεται, η πορτα να εχει κρεμασει και γενικα να θελει ενα μαζεμα. 

Ο μαστορας μου ειπε οτι δεν αξιζει να ξεκινησεις μερεμετια και να πας σε νεα πορτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katsamaki είπε

Η πορτα αρχικα ειχε μπει σωστα. Ομως οταν αργοτερα τοποθετηθηκε ξυλινο πατωμα και επρεπε να σηκωθει η πορτα αντι να την κοψουν ξηλωσαν ολη την πορτα και προσπαθησαν να σηκωσουν το πλαισιο. Με αποτελεσμα να εχουν ξεκολλησει τα ξυλα απο το πλαισιο, το πλαισιο της πορτας να κουνιεται, η πορτα να εχει κρεμασει και γενικα να θελει ενα μαζεμα. 

Ο μαστορας μου ειπε οτι δεν αξιζει να ξεκινησεις μερεμετια και να πας σε νεα πορτα. 

Από όσο ξέρω δεν κόβεται η θωρακισμένη και μάλλον εκείνοι που ασχολήθηκαν τότε δεν ήταν σχετικοί με την πόρτα αλλά με το πάτωμα.

Ίσως ο μάστορας να ξέρει καλύτερα, τουλάχιστον βρες κάπου να τη δώσεις την παλιά, κρίμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katsamaki είπε

Η πορτα αρχικα ειχε μπει σωστα. Ομως οταν αργοτερα τοποθετηθηκε ξυλινο πατωμα και επρεπε να σηκωθει η πορτα αντι να την κοψουν ξηλωσαν ολη την πορτα και προσπαθησαν να σηκωσουν το πλαισιο. Με αποτελεσμα να εχουν ξεκολλησει τα ξυλα απο το πλαισιο, το πλαισιο της πορτας να κουνιεται, η πορτα να εχει κρεμασει και γενικα να θελει ενα μαζεμα. 

Ο μαστορας μου ειπε οτι δεν αξιζει να ξεκινησεις μερεμετια και να πας σε νεα πορτα. 

αφου δινεις 1000+ θα παρεις μια νεα πορτα με 1-2 χρονια εγγυηση για καθε μερος τουλαχιστον.

σε αυτα τα λεφτα εαν ψαχτεις λιγακι εδω & γενικα στο ιντερνετ θα δεις οτι υπαρχουν απειρες επιλογες και καλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

επανέρχομαι μετά από κάμποσο καιρό.

Σε 3 μήνες μετακομιζώ σε καινούργιο σπίτι, ανακαινισμένο του '20 κλπα κλπα, αλλά...δυστηχώς δεν έχει πόρτα ασφαλείας. Η πόρτα που ήδη διαθέτει φαίνεται καλή, καί μάλλον είναι του 95 που φτιάχτηκε και η πολυκατοικία. Αλλά όπως και να το κάνουμε θα ήθελα μια πόρτα ασφαλείας. Έχω ήδη MRM29 και abloyprotec2 που θα τα πάρω μαζί μου φεύγωντας, οπότε θα ήθελα περίπου το κόστος για μια πόρτα ασφαλείας που να μπαίνουν τα παραπάνω. Κόστος εξαρτάται, με πόσα χρήματα παίρνω κάτι more than decent. Μέχρι 1000αρικο δεν έχω πρόβλημα, παραπάνω μόνο αν έχει κάποιο νόημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 4:50 ΜΜ, mclein² είπε

αν και το 80% των πελατων παιρνει το πιο νορμαλ/φθηνο defender μαζι με εναν πολυ καλο κυλινδρο

γενικα εαν υπαρχει δυνατοτητα για +20 ~ 25€ δεν ειναι κακο να προτιμαται το bd200 εναντι του bds16s

και ομορφοτερο ειναι και λιγοτερες φθορες εχει και αδιανοητο ειναι να προσπαθησουν να το βγαλουν απο τη θεση του.

 

Καλησπέρα.

Συμφωνώ απόλυτα στο, όποιος μπορεί, να διαθέσει λίγα παραπάνω για το BD200 ή αν θέλει και καλύτερο.

Το θέμα είναι τι γίνεται όταν η πόρτα έρχεται με συγκεκριμένο, χωρίς δεύτερη επιλογή, defender, το οποίο ποιοτικά μπορεί να είναι υποδεέστερο του BD200; Φυσικά αναφέρομαι στα κωνικά των Παραγωγικού τύπου, Extra1;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

Καλησπέρα.

Συμφωνώ απόλυτα στο, όποιος μπορεί, να διαθέσει λίγα παραπάνω για το BD200 ή αν θέλει και καλύτερο.

Το θέμα είναι τι γίνεται όταν η πόρτα έρχεται με συγκεκριμένο, χωρίς δεύτερη επιλογή, defender, το οποίο ποιοτικά μπορεί να είναι υποδεέστερο του BD200; Φυσικά αναφέρομαι στα κωνικά των Παραγωγικού τύπου, Extra1;

 

ειναι ισαξιο το κωνικο του Σιαμου με το bd200 και δεν υπαρχει κανενα τρυπημενο μεχρι τωρα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Ήθελα να κάνω ερώτηση για την πόρτα μου στην οποία θέλω να αλλάξω κλειδαριά. Το μπάτζετ μου φτάνει μέχρι τα 300€ (το συζητάω να ανέβω λίγο για κάτι εξαιρετικό). Η πόρτα τώρα έχει το κλασικό κλειδί χρηματοκιβωτίου.

IMG_20191107_212455.jpg

IMG_20191107_212502.jpg

IMG_20191107_212508.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, topo85 είπε

Καλημέρα σας. Ήθελα να κάνω ερώτηση για την πόρτα μου στην οποία θέλω να αλλάξω κλειδαριά. Το μπάτζετ μου φτάνει μέχρι τα 300€ (το συζητάω να ανέβω λίγο για κάτι εξαιρετικό). Η πόρτα τώρα έχει το κλασικό κλειδί χρηματοκιβωτίου.

IMG_20191107_212455.jpg

IMG_20191107_212502.jpg

IMG_20191107_212508.jpg

μπορεις να βαλεις οτι θελεις & οτι σου αρεσει :)

παραδειγμα προσφορας που θα αξιζε να δαπανησεις παραπανω χρηματα --->

Cisa Revo (ή οποια επωνυμη γραναζωτη) + Evva MCS (5 κλειδια) + Disec Sferik Rok = 330€ (ή με disec bd200 στα 350€)

αλλα περαν των εξτριμ επιλογων χρειαζεσαι :

1. κλειδαρια γραναζωτη (cisa, los, iseo, mottura)

2. κυλινδρο απο το επανω ραφι (rs3s, c48, mt5, r90, dck, x-tra, nw5 κλπ κλπ)

3. defender ειτε το μεσαιο της disec - ειτε το μεσαιο της mottura

4. διακοσμητικο εσωτερικο μεγαλο

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την απάντηση. 
Μαγνητικό κύλινδρο σκεφτόμουν κι εγώ στην αρχή αλλά είδα ότι είναι πολύ ακριβοί. Αυτός που γράφεις γιατί νομίζω ότι κάνει πάνω από 300 μόνο ο κύλινδρος; Κάνω λάθος; 

Επίσης δεν ξέρω τι θέματα έχουν λόγω μαγνητών. Δλδ χαλάνε εύκολα; Απομαγνητίζονται; Σπάνε πιο εύκολα;

Ο κύλινδρος που θα πάρω θέλω να έχει σίγουρα 5 κλειδιά λόγω οικογένειας. 

Και το τελευταίο ερώτημά μου (πριν μου δημιουργηθούν κι άλλα) είναι για το defender. Αξίζει να δώσεις παραπάνω για μαγνητικό ή με μια καλή κλειδαριά και ένα απλό defender είσαι καλυμμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε  όλους,

τα χρηματοκιβώτια έχουν κλειδαριά χρηματοκιβωτίου; Ή ειναι άλλου τυπου κλειδι που απλα μοιάζει; Π.χ.:

111.jpg.38eb05641b9bf6673bfc1d3081639581.jpg

 

Αλλάζουν ή δεν έχει νοημα η προσπάθεια;

Απο άποψη κλειδαριάς τι πρεπει να προσέξω;

Πόσο ευαίσθητες ειναι οι ηλεκτορνικές κλειδαρίες; Π.χ.

 

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 10:45 ΠΜ, topo85 είπε

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την απάντηση. 
Μαγνητικό κύλινδρο σκεφτόμουν κι εγώ στην αρχή αλλά είδα ότι είναι πολύ ακριβοί. Αυτός που γράφεις γιατί νομίζω ότι κάνει πάνω από 300 μόνο ο κύλινδρος; Κάνω λάθος; 

Επίσης δεν ξέρω τι θέματα έχουν λόγω μαγνητών. Δλδ χαλάνε εύκολα; Απομαγνητίζονται; Σπάνε πιο εύκολα;

Ο κύλινδρος που θα πάρω θέλω να έχει σίγουρα 5 κλειδιά λόγω οικογένειας. 

Και το τελευταίο ερώτημά μου (πριν μου δημιουργηθούν κι άλλα) είναι για το defender. Αξίζει να δώσεις παραπάνω για μαγνητικό ή με μια καλή κλειδαριά και ένα απλό defender είσαι καλυμμένος;

καλως γνωριζεις οτι ο κυλινδρος κοστιζει πολυ μονος του αλλα υπαρχει μια προσφορα σε καποια μαγαζια.

δεν απομαγνητιζονται & δεν σπανε εαν μεταχειριζεσαι ενα προϊον των 450€ οπως του αρμοζει.

γενικως οταν μιλαμε για υπερ-ασφαλειας προϊοντα απαιτειται προσοχή.

ακομη και DCK που ειναι ο βασιλιας του vfm θελει προσοχη στο να μη φυγουν τα ρουλεμανακια απο το κλειδι.

για το μαγνητικο εγω ειμαι υπερμαχος αλλα πολυ μεγαλο μερος του πληθυσμου δε θελει 2 κλειδια στο μπρελοκ του και σιγουρα ενα bd200 με εναν 4ks ή c48 ή nw5 ειναι υπερ-αρκετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κλείνω προς τον c48 μαζί με το bd200.

Στην κλειδαριά πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο;

Έχουμε κανένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να εμπιστευόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, topo85 είπε

Τελικά κλείνω προς τον c48 μαζί με το bd200.

Στην κλειδαριά πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο;

cisa revolution, mottura gear, iseo sls, mul-t-lock los

οι γνωστοτερες & ποιοτικοτερες στην ελληνικη αγορα αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...