Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, kontinos είπε

Χαίρεται, κι ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια.

Ψάχνω για πόρτα σε παλιό σπίτι στο κέντρο της Αθήνας, μέχρι 800 ευρώ, άμεσα, ιδανικά να πάω αύριο να διαλέξω και να πληρώσω.

Με ενδιαφέρει εν μέρει η ασφάλεια αλλά δεν υπάρχει και τίποτα άξιο να κλαπεί εδώ, και η ηχομόνωση.

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος και δεν μπορώ ούτε να είμαι από πάνω τους, αλλά ακόμα κι αν είμαι δεν θα ξέρω τι συμβαίνει, κυρίως με νοιάζει να γίνει μια αξιόπιστη τοποθέτησή, μην υπάρχουν σουξουμουξου μετά γιατί ούτε την διάθεση ούτε τον χρόνο έχω. Επίσης εξωτερικά στην κάσα της πόρτας πολύ κοντά υπάρχει σκαλί, οπότε ίσως θα πρέπει να κόψουν εκεί.

Τέλος, ευκολία, να μπαινοβγαίνω άνετα χωρίς πολλες διαδικασίες. 

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Καλησπέρα.

Ψάξε (google) για τα εξής:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ATROS

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ARMOR

 

Στην πρώτη περίπτωση (ATROS) θα ζήταγα προσφορά για το μοντέλο θωράκισης ATROS, με κύλινδρο M&C MOVE. Και μήπως με κάποια επιπλέον χρέωση μπορούν να σου βάλουν κάποιο ηχομονωτικό υλικό μέσα στην πόρτα (πετροβάμβακα, ορυκτοβάμβακα, κλπ).

Στην δεύτερη περίπτωση (ARMOR), θα ζήταγα προσφορά για το μοντέλο θωράκισης ARMOR, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA EPS (ή αν μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω, κύλινδρο EVVA ICS ή WinkHaus X-TRA).

 

Τώρα, όσον αφορά την ευκολία που λες, θα μπορούσες να ζητήσεις ο κύλινδρος να έχει πομολάκι από μέσα ώστε το κλείδωμα και το ξεκλέιδωμα (από μέσα πάντα), να είναι πιο βολικό/άμεσο, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις για κλειδιά. Από έξω δεν μπορείς να κάνεις και πολλά: 2 πλήρεις στροφές το κλειδί για το κλείδωμα και άλλες 2 από την άλλη, για το ξεκλέιδωμα.

Αν θες κάτι ακόμα πιο βολικό, υπάρχει λύση (κλειδαριά αυτόματου μηχανικού κλειδώματος της Abloy), αλλά εκεί πας λίγο πιο πάνω από τα 1000€, γιατί μιλάμε για 2 κλειδαριές στην πόρτα.

17 ώρες πριν, Akatanomastos3 είπε

Καλησπερα,

Αναμεσα σε μοντελο θωρακισης super 1 champion και μοντελο θωρακισης diamond ποια πορτα θα διαλεγατε και για ποιο λογο? 

Super 1 Champion. Δεν έχω δει από κοντά το εσωτερικό της Diamond για να έχω καλύτερη εικόνα (δυστυχώς στο κατάστημα αμαρουσίου της PB δεν την είχαν ανοιχτή να δεις το εσωτερικό της για κάποιο λόγο) αλλά βάσει των χαρακτηριστικών τους είναι πολύ κοντά. Ενώ η διαφορά στην τιμή είναι πολυ μεγάλη (έως και αδικαιολόγητη θα έλεγα, αλλά ας μην βιαστώ μιας και δεν την έχω δει). Αν θυμάμαι καλά η διαφορά είναι πάνω από 1000€.

Σε κάθε περίπτωση η Super 1 είναι υπερβολικά καλή, οπότε κατά την άποψη μου δεν τίθεται θέμα διλήμματος, με τέτοια διαφορά στην τιμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@swayback Σε ευχαριστω για την απαντηση. Απο αυτα που εψαξα λιγο, σχεδον πουθενα δεν αναφερουν τιμες!

Εαν καταλαβα καλα σε γενικες γραμμες, οι πορτες "παραγωγικος τυπος", "armor", "rock", "sd super", "golden plus" "ideal 19" ειναι πανω κατω το ιδιο πραγμα σε διαφορετικες τιμες λογω ονοματος εταιρειας ή λογω των κλειδαριων/ συστηματων ασφαλειας που βαζουν πανω?

Λογω τοποθεσιας αυριο θα μπορεσω να παω στα μαγαζια των εταιρειων με τις "παραγωγικος τυπος" και τις "rock" στο κεντρο της Αθηνας, και ισως στην "armor". Να υποθεσω πως η αντιστοιχη της atros ειναι η shell? 

Αυτο με το πομολακι δεν μου χρειαζεται, ευχαριστω παντως. Και φυσικα οι δυο κλειδαριες αποκλειονται!

Επεξ/σία από kontinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kontinos είπε

@swayback Σε ευχαριστω για την απαντηση. Απο αυτα που εψαξα λιγο, σχεδον πουθενα δεν αναφερουν τιμες!

Εαν καταλαβα καλα σε γενικες γραμμες, οι πορτες "παραγωγικος τυπος", "armor", "rock", "sd super", "golden plus" ειναι πανω κατω το ιδιο πραγμα σε διαφορετικες τιμες λογω ονοματος εταιρειας ή λογω των κλειδαριων/ συστηματων ασφαλειας που βαζουν πανω?

Λογω τοποθεσιας αυριο θα μπορεσω να παω στα μαγαζια των εταιρειων με τις "παραγωγικος τυπος" και τις "rock" στο κεντρο της Αθηνας, και ισως στην "armor". Να υποθεσω πως η αντιστοιχη της atros ειναι η shell? 

Αυτο με το πομολακι δεν μου χρειαζεται, ευχαριστω παντως. Και φυσικα οι δυο κλειδαριες αποκλειονται!

Παραγωγικός τύπος, armor και rock είναι κοντά και σε θέμα θωράκισης και τιμής. Την sd super(;) δεν την ξέρω, ενώ η golden plus αν θυμάμαι καλά είναι κατώτερη από τις πρώτες 3 (από άποψη θωράκισης πάντα). Από κει και πέρα, οι βασικές διαφορές τους είναι στον κύλινδρο και στο defender. 

Atros > Shell. Δεν είναι η μέρα με τη νύχτα, αλλά υπάρχει διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Ψάξε (google) για τα εξής:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ATROS

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ARMOR

 

Στην πρώτη περίπτωση (ATROS) θα ζήταγα προσφορά για το μοντέλο θωράκισης ATROS, με κύλινδρο M&C MOVE. Και μήπως με κάποια επιπλέον χρέωση μπορούν να σου βάλουν κάποιο ηχομονωτικό υλικό μέσα στην πόρτα (πετροβάμβακα, ορυκτοβάμβακα, κλπ).

Στην δεύτερη περίπτωση (ARMOR), θα ζήταγα προσφορά για το μοντέλο θωράκισης ARMOR, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA EPS (ή αν μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω, κύλινδρο EVVA ICS ή WinkHaus X-TRA).

 

Τώρα, όσον αφορά την ευκολία που λες, θα μπορούσες να ζητήσεις ο κύλινδρος να έχει πομολάκι από μέσα ώστε το κλείδωμα και το ξεκλέιδωμα (από μέσα πάντα), να είναι πιο βολικό/άμεσο, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις για κλειδιά. Από έξω δεν μπορείς να κάνεις και πολλά: 2 πλήρεις στροφές το κλειδί για το κλείδωμα και άλλες 2 από την άλλη, για το ξεκλέιδωμα.

Αν θες κάτι ακόμα πιο βολικό, υπάρχει λύση (κλειδαριά αυτόματου μηχανικού κλειδώματος της Abloy), αλλά εκεί πας λίγο πιο πάνω από τα 1000€, γιατί μιλάμε για 2 κλειδαριές στην πόρτα.

Super 1 Champion. Δεν έχω δει από κοντά το εσωτερικό της Diamond για να έχω καλύτερη εικόνα (δυστυχώς στο κατάστημα αμαρουσίου της PB δεν την είχαν ανοιχτή να δεις το εσωτερικό της για κάποιο λόγο) αλλά βάσει των χαρακτηριστικών τους είναι πολύ κοντά. Ενώ η διαφορά στην τιμή είναι πολυ μεγάλη (έως και αδικαιολόγητη θα έλεγα, αλλά ας μην βιαστώ μιας και δεν την έχω δει). Αν θυμάμαι καλά η διαφορά είναι πάνω από 1000€.

Σε κάθε περίπτωση η Super 1 είναι υπερβολικά καλή, οπότε κατά την άποψη μου δεν τίθεται θέμα διλήμματος, με τέτοια διαφορά στην τιμή.

 

Στην super 1 champion ποιο συνδιασμο κλειδαριας κυλινδρου defender θα προτεινες? Ο κατεσκευαστης της πορτα βαζει mottura κλειδαρια και defender και για κυλινδρο προτεινει keso 8000 κ μερικους ακομα. Βεβαια ειναι συζητησιμος και σε αλλες μαρκες

Επεξ/σία από Akatanomastos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, στην ιδια κατηγορια τιμης +-50 ευρω (900-1000 κομπλε τελικα), laminate βρηκα τους εξης συνδιασμους:

1. Παραγωγικου τυπου, η στανταρ κλειδαρια που βαζουν , mottura pro, δικο τους(?) defender (ενα που λεει δεν εχει βιδες, δεν καταλαβα, η πωλητρια ηταν φειδωλη στο να δινει διευκρινησεις).

2. Τυπου Rock, Cisa revolution pro, cisa Ap4s, Cisa Defender. Με EVVA και Diamond παραπανω αρκετα τα χρηματα.

3. Τυπου Armor, Cisa revolution pro, Diamond, EVVA 4KS, ή με μια μικρη επιβαρυνση μεσα στο οριο, αναβαθμιση στην πορτα Tank.

Εκτος απο τον πρωτο, οι αλλοι δυο αναλυτικοτατοι σε οτι ρωτησα. Στην τυπου Atros καμια προθυμια για οποιαδηποτε αλλαγη, παει πακετο με ο,τι φοραει.

Δεν ξερω που να καταληξω τελικα, παντως σιγουρα οι 2,3 στην επικοινωνια μου εκαναν καλυτερη εντυπωση. Οι πορτες 1,2 που ειδα πολυ στιβαρες, θηρια! Για την 3 θα κλεισω ραντεβου. Ολα αυτα με τοποθετηση, με τσιμεντο αποσο μου ειπαν.

 

Επεξ/σία από kontinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kontinos είπε

Λοιπον, στην ιδια κατηγορια τιμης +-50 ευρω (900-1000 κομπλε τελικα), laminate βρηκα τους εξης συνδιασμους:

1. Παραγωγικου τυπου, η στανταρ κλειδαρια που βαζουν , mottura pro, δικο τους(?) defender (ενα που λεει δεν εχει βιδες, δεν καταλαβα, η πωλητρια ηταν φειδωλη στο να δινει διευκρινησεις).

2. Τυπου Rock, Cisa revolution pro, cisa Ap4s, Cisa Defender. Με EVVA και Diamond παραπανω αρκετα τα χρηματα.

3. Τυπου Armor, Cisa revolution pro, Diamond, EVVA 4KS, ή με μια μικρη επιβαρυνση μεσα στο οριο, αναβαθμιση στην πορτα Tank.

Εκτος απο τον πρωτο, οι αλλοι δυο αναλυτικοτατοι σε οτι ρωτησα. Στην τυπου Atros καμια προθυμια για οποιαδηποτε αλλαγη, παει πακετο με ο,τι φοραει.

Δεν ξερω που να καταληξω τελικα, παντως σιγουρα οι 2,3 στην επικοινωνια μου εκαναν καλυτερη εντυπωση. Οι πορτες 1,2 που ειδα πολυ στιβαρες, θηρια! Για την 3 θα κλεισω ραντεβου. Ολα αυτα με τοποθετηση, με τσιμεντο αποσο μου ειπαν.

 

Καλησπέρα,εχω βάλει παραγωγικό τύπο δυο χρόνια τώρα στα πολύ συν του η τοποθέτηση που κάνουν,αψογη με μπετόβεργες και τσιμέντο το ντιφέντερ του ειναι κωνικό δύσκολο να βγεί μέτριας ποιότητας, ελπίζω να βοήθησα. 

Επεξ/σία από afelis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Akatanomastos3 είπε

Στην super 1 champion ποιο συνδιασμο κλειδαριας κυλινδρου defender θα προτεινες? Ο κατεσκευαστης της πορτα βαζει mottura κλειδαρια και defender και για κυλινδρο προτεινει keso 8000 κ μερικους ακομα. Βεβαια ειναι συζητησιμος και σε αλλες μαρκες

Εντάξει, μιλάμε για 2πλή κλειδαριά και άρα δύο κυλίνδρους & defender, οπότε δεν χρειάζονται υπερβολές. Θα έβαζα τους κυλίνδρους M&C MOVE και KESO 8000, από αυτούς που έχει.

Πέρα από την διπλή κλειδαριά, υπάρχει πάντα και η εναλλακτική όπου βάζεις δύο ανεξάρτητες. Μία απλή μηχανική που θα κινεί όλα τα κινητά έμβολα(πείρους) της πόρτας και μία Abloy μηχανική αυτόματου κλειδώματος (σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει να κλειδώνει κάθε φορά που κλείνει). Και η επιβάρυνση είναι σχετικά μικρή.

11 ώρες πριν, minipilot22 είπε

Ηχομόνωση εκ των υστέρων σε πόρτα "τύπου" ATROS μπορεί γίνει;

Θεωρητικά ναι, αλλά αυτό θα στο επιβεβαιώσει η εταιρεία.

1 ώρα πριν, kontinos είπε

1. Παραγωγικου τυπου, η στανταρ κλειδαρια που βαζουν , mottura pro, δικο τους(?) defender (ενα που λεει δεν εχει βιδες, δεν καταλαβα, η πωλητρια ηταν φειδωλη στο να δινει διευκρινησεις).

Καλύτερα προτίμησε τον κύλινδρο M&C Move (αντί για τον Mottura Champion Pro). To defender έχει κωνική βάση ώστε να μην μπορεί να αφαιρεθεί από έξω. Τουλάχιστον όχι χωρίς να αρχίσει να κόβει. Είναι κατώτερο του Diamond αλλά και το κωνικό είναι μια χαρά.

Το μόνο αρνητικό με το κωνικό, είναι ότι αν θελήσεις να το αναβαθμίσεις κάποια στιγμή, θα είναι πιο δύσκολο σαν διαδικασία, σε σχέση με τις περισσότερες πόρτες.

1 ώρα πριν, kontinos είπε

2. Τυπου Rock, Cisa revolution pro, cisa Ap4s, Cisa Defender. Με EVVA και Diamond παραπανω αρκετα τα χρηματα.

Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που δεν τον πρότεινα αρχικά. Η πόρτα είναι μια χαρά, αλλά χρεώνουν αρκετά για καλύτερο κύλινδρο και defender. Όχι πως είναι φθηνά αυτά που ζήτησες. Για EVVA 4KS (φαντάζομαι αυτόν ζήτησες) και Diamond BKD250, υπολόγισε τουλάχιστον 240~250€ επιπλέον.

1 ώρα πριν, kontinos είπε

3. Τυπου Armor, Cisa revolution pro, Diamond, EVVA 4KS, ή με μια μικρη επιβαρυνση μεσα στο οριο, αναβαθμιση στην πορτα Tank.

Κι αυτή πολύ δυνατή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που καταλαβα, οι πορτες 1,2 ειναι καπως ανωτερες απο την 3 ως κατασκευες (την armor, για την tank δεν διαβασα κατι καπου), αλλα η επιλογη 3 ειναι ανωτερη σε θεμα ασφαλειας απεναντι σε διαρρηξη σε ο,τι αφορα τις κλειδαριες? Δεδομενου οτι μενω σε πολυκατοικια με πολλα διαμερισματα, νομιζω η οποιαδηποτε προσπαθεια διαρρηξης θα αφορα τις κλειδαριες κι οχι την πορτα αυτη καθαυτη μιας και θα προκαλουσε πολλη φασαρια.

Οποτε επιλεγω αναμεσα σε μια καλυτερη πορτα ή καλυτερα κλειδαρια στα ιδια λεφτα αν το καταλαβαινω σωστα, με επικρατουσες την 1 και 3. 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Akatanomastos3 είπε

@swayback 

defender τα δικα του που ειναι ανοιχτου τυπου η κλειστα μαγνητικα disec?

Τα μαγνητικά σίγουρα προσφέρουν κάτι παραπάνω, αλλά νομίζω είναι υπερβολή όταν μιλάμε για 2. Και σίγουρα όχι πολύ πρακτικό το να έχεις να ξεκλειδώσεις 2 defender και δύο κυλίνδρους.

Εξάλλου δεν νομίζω να δεχτεί να βάλει defender Disec, εκτός κι αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε. :)

29 λεπτά πριν, kontinos είπε

Απο αυτα που καταλαβα, οι πορτες 1,2 ειναι καπως ανωτερες απο την 3 ως κατασκευες (την armor, για την tank δεν διαβασα κατι καπου), αλλα η επιλογη 3 ειναι ανωτερη σε θεμα ασφαλειας απεναντι σε διαρρηξη σε ο,τι αφορα τις κλειδαριες? Δεδομενου οτι μενω σε πολυκατοικια με πολλα διαμερισματα, νομιζω η οποιαδηποτε προσπαθεια διαρρηξης θα αφορα τις κλειδαριες κι οχι την πορτα αυτη καθαυτη μιας και θα προκαλουσε πολλη φασαρια.

Οποτε επιλεγω αναμεσα σε μια καλυτερη πορτα ή καλυτερα κλειδαρια στα ιδια λεφτα αν το καταλαβαινω σωστα, με επικρατουσες την 1 και 3. 

Ευχαριστω πολυ.

Σωστά. Ο Παραγωγικός Τύπος, αν και στα χαρτιά είναι πολύ κοντά με τις άλλες δύο, όταν τις δεις από κοντά συνήθως βγάζεις συμπέρασμα ότι του Σ. είναι πιο τεφαρίκι. Ισχύει όμως ότι σε γενικές γραμμές πρώτα δίνουμε έμφαση στην κλειδαριά και μετά στην θωράκιση.

Προσωπικά προτιμώ τις πόρτες του πρώτου αλλά η ευελιξία του τρίτου είναι δελεαστική. Και οι 3 επιλογές πάντως, είναι αρκετά καλές.

Όπως έγραψα και παραπάνω, στις πόρτες του πρώτου πρέπει να έχεις υπόψιν ότι η αλλαγή του defender μελλοντικά, δεν θα είναι εύκολη αν θελήσεις κάποια στιγμή να το αναβαθμίσεις.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 8:40 ΠΜ, Petros Electron είπε

Παιδιά οι φωτος είναι παραπλανητικές!. Η τελευταία φωτο που δειχνει την μπαλκονόπορτα ξηλωμένη ειναι απο τοτε που φυσαγε πολυ στην αττικη και αποκολλήθηκε μια στεγη απο αλλη πολυκατοικία και πηγε και καρφώθηκε στο μπαλκόνι κάνοντας αυτη την ζημιά. 

Τι μου κάνεις τώρα!!! Το περιστατικό που περιγράφεις έγινε 13/10/20 ώρα περίπου 6:05πμ και ήμουν παθών στην ευρύτερη περιοχή!!Ανεμοστρόβιλος πέρασε. 

2 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2021 στις 3:10 ΜΜ, mclein² είπε

Σημερα 'εκλεισα' μια απο τις πορτες που αναφερονται εδω.

Εχω μια απλη απορια που λιγο-πολυ ισχυει για οποιαδηποτε πορτα ασφαλειας: οταν θα φερουν την πορτα για τοποθετηση, αυτη ερχεται 'λυμενη' και επι τοπου βαζουν επενδυσεις, κλειδαριες κλπ ή ερχεται 'ετοιμη';  Ή αυτο εχει να κανει με το μαγαζι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIONOR είπε

Σημερα 'εκλεισα' μια απο τις πορτες που αναφερονται εδω.

Εχω μια απλη απορια που λιγο-πολυ ισχυει για οποιαδηποτε πορτα ασφαλειας: οταν θα φερουν την πορτα για τοποθετηση, αυτη ερχεται 'λυμενη' και επι τοπου βαζουν επενδυσεις, κλειδαριες κλπ ή ερχεται 'ετοιμη';  Ή αυτο εχει να κανει με το μαγαζι;

Όχι. Έρχεται έτοιμη η πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ρωτησω και τον μαστορα που θα ρθει να παρει τα μετρα σημερα, αλλα σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση. Αναρωτιεμαι βεβαια πως θα γνωριζω αν ο κυλινδρος ή ο τυπος θωρακισης ειναι αυτα που εχω διαλεξει...

 

Επεξ/σία από LIONOR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...