Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mclein² είπε

μονο κυλινδρο αλλαζεις απο 60€ μεχρι τα 300€ που ειπες.

δε χρειαζεται ν'αλλαξεις κατι αλλο απ'οτι βλεπω.

Δλδ η κλειδαριά που υπάρχει ήδη είναι γραναζωτη; 
Το  defender δεν θέλει αλλαγή με κάτι πιο καλό ;

Σχετικα με το κύλινδρο   από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα  αν έχω καταλάβει σωστά  προτείνετε    Evva 4ks και abloy protec2 . 
Ανάμεσα σε αυτούς τους 2 να κινηθώ ;
Ξεχασα να αναφέρω ότι θα με ενδιέφερε ο κύλινδρος να έχει 5 κλειδιά .

Επεξ/σία από vikman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vikman είπε

Δλδ η κλειδαριά που υπάρχει ήδη είναι γραναζωτη; 
Το  defender δεν θέλει αλλαγή με κάτι πιο καλό ;

Σχετικα με το κύλινδρο   από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα  αν έχω καταλάβει σωστά  προτείνετε    Evva 4ks και abloy protec2 . 
Ανάμεσα σε αυτούς τους 2 να κινηθώ ;
Ξεχασα να αναφέρω ότι θα με ενδιέφερε ο κύλινδρος να έχει 5 κλειδιά .

μπορεις να το αλλαξεις ΚΑΙ για ομορφια ΚΑΙ για εξτρα ασφαλεια μιας κ το βλεπω καπως φθαρμενο.

με ενα monolito bd200 θεωρω πως θα εισαι μια χαρα + τον κυλινδρο που βλεπω οτι σ'ενδιαφερει κατι σοβαρο.

εχεις κλειδαρια cisa γραναζωτη οποτε δε νομιζω οτι χρειαζεται να λυθει η πορτα & να χρεωθεις ανευ λογου.

ο abloy protec εχει δεδομενη τη διπλη ενεργεια / ο 4ks πρεπει να το ζητησεις.

οι κυλινδροι παραδιδονται με οσα κλειδια ζητησεις.

εαν ειναι προσωπικο προφιλ καποιου κλειδαρα σιγουρα θα χρεωθεις λιγο παραπανω ανα κλειδι + οτι θα εισαι υποχρεωμενος μεχρι τη ληξη της πατεντας να βγαζεις μονο εκει κλειδια και πουθενα αλλου.

θεωρητικα το κοστος που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου (μαζι με τοποθετηση) : 

Bd200 + Abloy Protec² (5 keys + 5 caps) = 170€ ~ 180€

Bd200 + Evva 4ks (5 keys + 5 caps + emergency) = 230€ ~ 240€

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

εαν ειναι προσωπικο προφιλ καποιου κλειδαρα σιγουρα θα χρεωθεις λιγο παραπανω ανα κλειδι + οτι θα εισαι υποχρεωμενος μεχρι τη ληξη της πατεντας να βγαζεις μονο εκει κλειδια και πουθενα αλλου.

Κατά τη γνώμη σου, είναι καλό ή κακό αυτό; (πέραν του μονοπωλίου προφανώς, ως προς το κόστος δημιουργίας αντιγράφων). Ανήκω στη ίδια κατηγορία, για αυτό και ρωτάω (abus B3L410).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Κατά τη γνώμη σου, είναι καλό ή κακό αυτό; (πέραν του μονοπωλίου προφανώς, ως προς το κόστος δημιουργίας αντιγράφων). Ανήκω στη ίδια κατηγορία, για αυτό και ρωτάω (abus B3L410).

ουτε καλο - ουτε κακο.

θεωρω οτι ο βολικοτερος τροπος ειναι η σωστη λυση.

παραδειγμα : εσυ που εχεις τον bravus, εαν ο κλειδαρας ειναι διπλα σου & ειναι καποιος σοβαρος επαγγελματιας με βαση τα ματια σου...ε, προφανως δεν εχει νοημα να ψαχνεις αντιπροσωπους κλπ. εαν ομως καλεσες εμενα απο την αλλη μερια της αττικης ή θεσσαλονικης (για οποιοδηποτε λογο, κοστους, εμπιστοσυνης, ποιοτητας στην εργασια κλπ) θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο και για τους δυο μας (ανεξαρτητα απο την εμπιστοσυνη) να παρεις προφιλ αντιπροσωπου ωστε να εξυπηρετηθεις στα αντιγραφα του κυλινδρου ανεξαρτητα απο την μεταξυ μας αποσταση.

επισης, ενας κλειδαρας ή πορτας που δεν εχει προσωπικο προφιλ μπορει να το κανει για να διαφυλαξει εαυτον & πελατες. παραδειγμα για εναν evva eps χρειαζομαι 150 κυλινδρους για να παρω προσωπικο προφιλ και αυτος ο κυλινδρος εχει πατεντα ως το 2030. εαν τον διαρρηξουν ή παραχαραξουν το κλειδι εγω ειτε ξεφορτωνομαι τους κυλινδρους με χασουρα ή προχωραω σε εγκαταστασεις χωρις να νοιαζομαι οτι μπορει καποιος να με πληρωνει κι εγω να τον κοροϊδευω ουσιαστικα μιας κ δεν κανει αναβαθμιση αλλα μια τρυπα στο νερο.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

9 λεπτά πριν, mclein² είπε

παραδειγμα : εσυ που εχεις τον bravus, εαν ο κλειδαρας ειναι διπλα σου & ειναι καποιος σοβαρος επαγγελματιας με βαση τα ματια σου...ε, προφανως δεν εχει νοημα να ψαχνεις αντιπροσωπους κλπ.

Σε αυτή την κατηγορία ανήκω, σωστά. Τον ξέρω πολλά χρόνια (γείτονες) και νομίζω ότι είναι αξιοπρεπέστατος (ως επαγγελματίας εννοώ).

Και ο δικός μου αν θυμάμαι καλά, μέχρι το 2030 έχει την πατέντα.

ΥΓ Προσωπική άποψη για τους ABUS;  (σειρά Bravus)

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε αυτή την κατηγορία ανήκω, σωστά. Τον ξέρω πολλά χρόνια (γείτονες) και νομίζω ότι είναι αξιοπρεπέστατος (ως επαγγελματίας εννοώ).

Και ο δικός μου αν θυμάμαι καλά, μέχρι το 2030 έχει την πατέντα.

ΥΓ Προσωπική άποψη για τους ABUS;  (σειρά Bravus)

o 3000 & o 4000 ειναι πολυ καλοι κυλινδροι. (παραπανω απο αξιοπρεπεις επιλογες)

υπαρχουν καλυτεροι στα λεφτα που κοστιζουν αλλα μιλαμε για abus οποτε δεν εχω να πω ασχημα λογια :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι, αντιμετωπίζω θέμα κατά το ξεκλείδωμα, το κλειδί φαίνεται να κολλάει και χρειάζεται αρκετή δύναμη για να καταφέρεις να το γυρίσεις, φοβάμαι μη χαλάσει η κλειδαριά και μείνουμε μέσα ή έξω.

Τo κλείδωμα γίνεται αέρας, κανένα πρόβλημα σε αυτό. Δεν φαίνεται κάποια μάρκα/μοντέλο όπως του φίλου πιο πάνω στη φωτό. ο αφαλός είναι ένας φθηναρικος Mauer elite 2. Η κλειδαριά παίρνει από λίπανση; Μπορώ να σας δώσω κάποια άλλη πληροφορία να βγάλετε συμπέρασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Καλησπέρα κύριοι, αντιμετωπίζω θέμα κατά το ξεκλείδωμα, το κλειδί φαίνεται να κολλάει και χρειάζεται αρκετή δύναμη για να καταφέρεις να το γυρίσεις, φοβάμαι μη χαλάσει η κλειδαριά και μείνουμε μέσα ή έξω.

Τo κλείδωμα γίνεται αέρας, κανένα πρόβλημα σε αυτό. Δεν φαίνεται κάποια μάρκα/μοντέλο όπως του φίλου πιο πάνω στη φωτό. ο αφαλός είναι ένας φθηναρικος Mauer elite 2. Η κλειδαριά παίρνει από λίπανση; Μπορώ να σας δώσω κάποια άλλη πληροφορία να βγάλετε συμπέρασμα?

οι ντιζες φταινε και κατα 80% οτι ειναι επανω απο την κλειδαρια. :) 

ουτε η κλειδαρια - ουτε ο κυλινδρος φταινε και καλο θα ναι να μην λιπανεις :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις στα υποψιν του καποιο καλο κλειδαραδικο κονστα σε Ηλιουπολη που να κανει καλες τιμες; Σκεφτομαι να αλλαξω την κλειδαρια ειναι τυπου κυλινδρος. Τωρα εχει μια απλη, κλειδωνει 2 φορες μονο. Και δε νομιζω να εχει και καποια ιδιαιτερη προστασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lazostat είπε

Εχει κανεις στα υποψιν του καποιο καλο κλειδαραδικο κονστα σε Ηλιουπολη που να κανει καλες τιμες; Σκεφτομαι να αλλαξω την κλειδαρια ειναι τυπου κυλινδρος. Τωρα εχει μια απλη, κλειδωνει 2 φορες μονο. Και δε νομιζω να εχει και καποια ιδιαιτερη προστασια.

ξυλινη πορτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MC γκουρού. Τώρα που είπες ντιζες. Έχω μια πόρτα που ο προηγούμενος τις αφαίρεσε. Να μπω στην διαδικασία να βάλω άλλες η φλερτάρω να μείνω με πόρτα κλειστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, denthnpalevw είπε

MC γκουρού. Τώρα που είπες ντιζες. Έχω μια πόρτα που ο προηγούμενος τις αφαίρεσε. Να μπω στην διαδικασία να βάλω άλλες η φλερτάρω να μείνω με πόρτα κλειστή;

δε χρειαζεται, εισαι οκ με τους 4 πυρους της κλειδαριας + τη γλωσσα.

πολλη φασαρια για το εργο με κερδος μονο το ψυχολογικο κατα +90%...

τωρα μολις μπει ο swayback θα σου πει εννοειται να τις βαλεις, να κοιμασαι ησυχος :D 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη.

Θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου από την εγκατάσταση θυρών και κλειδαριών ασφαλείας. Θέλω να βοηθήσω τους υποψήφιους αγοραστές θυρών ασφαλείας, καθόσον αγόρασα και τοποθέτησα (ο τεχνίτης δηλαδή) 7 πόρτες ασφαλείας. Όλες του Si, αγορασμένες από τον αντιπρόσωπό του στη Θεσσαλονίκη και όλες το κορυφαίο μοντέλο Super 1 Champion. 

Προβλήματα:

1. Πριν 1 μήνα αναβάθμισα την κλειδαριά και τον κύλινδρο σε πόρτα Super 1 Champion. Ειρήσθω εν παρόδω διάλεξα και τοποθέτησα (ο τεχνίτης) Cisa Pro, Evva μαγνητικό και disec mag 4. Και ώτου θαύματος όταν ο τεχνικός έβγαλε τον καπλαμά διαπίστωσα ότι η εξωτερική λαμαρίνα της Super 1 Champion ήταν φαγωμένη από σκουριά. Η μισή επιφάνεια της πόρτας είχε ένα τεράστιο λεκέ σκουριάς. Πρόκειται για εσωτερική της οικοδομής πόρτα σε περιβάλλον χωρίς την παραμικρή υγρασία. Σε θεόστεγνο περιβάλλον εκτός από την υπηρεσία που σφουγγαρίζει 2 φορές την εβδομάδα.

2. Στη δε motorized πόρτα μετά από 3 χρόνια λειτουργίας, χάλασε ο ηλεκτρονικός πίνακας πληκτρολογίου. Οπότε κάλεσα τον στη Θεσσαλονίκη αντιπρόσωπο του Si για να το επιδιορθώσει με την αντίστοιχη αμοιβή.

3. Στην ίδια motorized πόρτα μπλοκάρει ο κύλινδρος και αναγκάζομαι να τον αντικαταστήσω με καινούργιο κύλινδρο. 

4. Το δε σύστημα motorized του Si που προσάρμοσε ο αντιπρόσωπος στη Θεσσαλονίκη σε συμβατική πόρτα ασφαλείας μετά από 2-3 χρόνια, απλά έπαψε να λειτουργεί.

Χρόνια πολλά

Έλυμος

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2021 στις 8:19 ΜΜ, Surriento είπε

Καλησπέρα, ετοιμάζομαι να αλλάξω πόρτα σε διαμέρισμα και να βάλω ασφαλείας. Επισκέφτηκα τον Σ και μου πρότεινε τον ελαφρύ τύπο με διπλή κλειδαριά στα 1000 ευρώ με τοποθέτηση. Ποια η γνώμη σας? Αξίζει η διπλή κλειδαριά η είναι προτιμότερη μια κλειδαριά καλύτερης ποιότητας?

Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά με υγεία!

Αύριο δίνω τη δική μου παραγγελία στον ίδιο για Extra1 με διπλή (όχι αυτόματη, η κάτω μπλοκάρει την πάνω), κλειδαριά. Όπως έχουν γράψει ήδη, σίγουρα σου δίνει περισσότερη ασφάλεια, αρκεί να κλειδώνονται και οι δύο.

Αν δεν σε ενοχλούν τα κάποια παραπάνω δευτερόλεπτα για ξε/κλείδωμα, μπορείς να τις βάλεις. 

Κι εγώ είχα ενδυασμό για μία ή δύο κλειδαριές, αλλά κατέληξα στις δύο. 

Αν θες, μπορείς να αλλάξεις τον κύριο κύλινδρο με κάποιον πολύ καλό κι έτσι αν λείψεις για λίγη ώρα από το σπίτι, μπορείς να κλειδώνεις μόνο τη μία. Το λέω καθαρά για το θέμα χρόνου ξεκλειδώματος. 

Ως προς την τιμή, δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλά ή όχι συγκριτικά με άλλες εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...