Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sistah είπε

Καλησπερα, σε αναζητηση για αλλαγη αφαλου ειδα πως εχω Potent 7000 4 στροφων σε θωρακισμενη πορτα του 500αρικου, να υποθεσω οτι χρειαζεται αλλαγη και η κλειδαρια?
Αν ναι, ζητω τα φωτα σας (ειδα πιο πανω καποια combo που με βοηθησαν).
Θα μπει η Nuki αργοτερα αρα σιγουρα παμε για συστημα διπλης λειτουργιας και defender, budget ~300 εκτος και αν το combo κλειδαρια, αφαλος, defender απαιτει παραπανω για κατι decent.
Ευχαριστω!
 

χωρις να εχω δει την πορτα, θεωρω οτι μπορεις να βαλεις οτι σου αρεσει.

τα 300€ φτανουν και περισσευουν για κατι παρα πολυ καλο που θα εμπεριεχει και τη διπλη ενεργεια που σου χρειαζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, mclein² said:

χωρις να εχω δει την πορτα, θεωρω οτι μπορεις να βαλεις οτι σου αρεσει.

τα 300€ φτανουν και περισσευουν για κατι παρα πολυ καλο που θα εμπεριεχει και τη διπλη ενεργεια που σου χρειαζεται.

Ευχαριστω για την απαντηση.
Δεν ξερω εαν βοηθανε οι φωτο. Το κυριο ερωτημα ειναι αν χρειαζεται αλλαγη ολη η κλειδαρια μιας και απο οτι καταλαβαινω ειναι παλια.

Επεξ/σία από sistah
Photos removed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sistah είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.
Δεν ξερω εαν βοηθανε οι φωτο. Το κυριο ερωτημα ειναι αν χρειαζεται αλλαγη ολη η κλειδαρια μιας και απο οτι καταλαβαινω ειναι παλια.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ux1ekdJ.pngOmhWBCg.png


 

κλειδαρια + κυλινδρος + ντιφεντερ + διακοσμητικο μεσα ειναι αυτα που θα χρειαστεις.

εαν θελεις, στειλε μου προσωπικο μηνυμα να σου πω για το νουκι κ τους κυλινδρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mclein² said:

κλειδαρια + κυλινδρος + ντιφεντερ + διακοσμητικο μεσα ειναι αυτα που θα χρειαστεις.

εαν θελεις, στειλε μου προσωπικο μηνυμα να σου πω για το νουκι κ τους κυλινδρους

Eυχαριστω θερμα, σου στελνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδή δεν το κατέχω καθόλου το άθλημα...έχουμε καμία πρόταση για αναβάθμιση κλειδαρίας σε πόρτα ασφαλείας από τύπου χρηματοκιβωτίου;

Σημείωση οτι θα μπει σε νοικιασμένο σπίτι οπότε ψάχνουμε κάτι αξιόπιστο αλλά όχι το ultimate.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, σκεφτομαι να αλλαξω την πορτα του σπιτιου με ασφαλειας.

Δε θελω κατι ακριβο, αλλα κατι vfm

Αυτη που εχω τωρα ειναι πολυ απλη ξυλινη, σχεδον εσωτερικου χωρου θα ελεγα.

Που μπορω να κοιταξω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Homeless είπε

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά.

Σε πόρτα εισόδου οικογενειακής πολυκατοικίας 2 διαμερισμάτων σκέφτομαι να πάω από πόρτα αλουμινίου σε πόρτα ασφαλείας. Μετά από διάβασμα εδώ μέσα κλίνω προς

 Cisa 15515 ηλεκτρική δίγλωσση

Εvva 4ks

Monolito 200 

Η πόρτα όταν λείπουμε από το σπίτι είναι πάντα κλειδωμένη.. θέλω να ρωτήσω όταν είναι ξεκλειδωτη παρέχει καμία υποτυπώδη ασφάλεια ή ανοίγει με ταυτότητα κατσαβίδι ή λοστό τσακ μπαμ?

Δεν θέλω να βάλω με αυτόματο  κλείδωμα γιατί 4 ενήλικες είμαστε όλοι κ όλοι κ όταν την κλειδώνω θέλω να μαι σίγουρος ότι τα παιδιά χωρίς κλειδί δεν θα μπορούν να βγουν στο δρόμο και είναι κ πανάκριβες. Επίσης στο πλάι δεξιά αριστερά κ από πάνω θα μπούνε σταθερά.. η γυναίκα μου προτιμά τζαμί.. είναι αλήθεια ότι τα τριπλεξ παρέχουν λιγότερη ασφάλεια κ είναι κ πιο ακριβά?

Αν έχετε να μου προτείνετε κ κάποια άλλη λύση ευπρόσδεκτη.. το σπίτι είναι σε επαρχιακή πόλη

εισαι πολυ πολυ καλα για επαρχιακη πολη !!!

τζαμι τριπλεξ (0,5 + 0,5 --> +2mm) ειναι μια χαρα επισης και δεν το σπαει κανεις

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Eπειδή δεν το κατέχω καθόλου το άθλημα...έχουμε καμία πρόταση για αναβάθμιση κλειδαρίας σε πόρτα ασφαλείας από τύπου χρηματοκιβωτίου;

Σημείωση οτι θα μπει σε νοικιασμένο σπίτι οπότε ψάχνουμε κάτι αξιόπιστο αλλά όχι το ultimate.

πολλες προτασεις υπαρχουν...

το θεμα ειναι : 

περιοχη - χρηματα που θελουμε να δαπανησουμε - φευγοντας αν θα παρουμε τα πραγματα - τι μαρκα ειναι η υφισταμενη κλειδαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mclein² είπε

λαθος κινηση η αλλαγη απο omega plus σε γραναζωτη κλειδαρια με κυλινδρο cisa rs3s.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μήπως αξίζει να βάλω κατι τέτοιο (στην ήδη υπάρχουσα κλειδαριά) για μεγαλύτερη ασφάλεια?

https://key-safe.gr/defender/defender-magnitiko-disec-mrm10800-mrm29sk-gia-kleidaries-omega-plus-1304#2370

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Dom Diamant τι αποψη εχετε? Παραβιαζεται χωρις τρυπημα και ξυλο αρα φασαρια? Ειμαι αναμεσα σε τρεις λυσεις. 

Evva mcs με κλειδαρια κλπ

Dom Diamant με κλειδαρια cisa, defender κλπ

Omega plus. 

Τις εβαλαμε σειρα κοστους. Με ενδιαφερει να μην ανοιγουν με αθορυβο τροπο. Αν θελουν τρυπημα - καταστροφη ειμαι οκ αφου δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα. Θα πεταχτει η γειτονια (ηδη μπορει να εχουν γινει αντιληπτοιαπο παντου μονο που θα πλησιασουν την πορτα), θα πεταχτει ο σκυλος (μεσα στο σπιτι μονιμα) οποτε κι εγω. Πχη omega οπως με πληροφορησε ο πολυ δυνατος γνωστης Mclein ανοιγει μονο με τρυπημα. Οποτε ηδη μου κανει. Αλλα αν οι αλλες ειναι ακομα πιο δυσκολες ισως κινηθω εκει. 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mclein² είπε

πολλες προτασεις υπαρχουν...

το θεμα ειναι : 

περιοχη - χρηματα που θελουμε να δαπανησουμε - φευγοντας αν θα παρουμε τα πραγματα - τι μαρκα ειναι η υφισταμενη κλειδαρια

Περιοχή Γκύζι,

Χρήματα ανάλογα-επειδή δεν ξέρουμε αν θα μπορούμε να την πάρουμε μετά-όσο λιγότερα είναι δυνατόν για κάτι αξιοπρεπές τόσο καλύτερα.

Η υφιστάμενη κλειδαριά είναι αγνώστου ταυτότητας αλλά 15ετίας από ότι μας είπαν.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Καλησπερα, σκεφτομαι να αλλαξω την πορτα του σπιτιου με ασφαλειας.

Δε θελω κατι ακριβο, αλλα κατι vfm

Αυτη που εχω τωρα ειναι πολυ απλη ξυλινη, σχεδον εσωτερικου χωρου θα ελεγα.

Που μπορω να κοιταξω??

Καλησπέρα. Ψάξε για:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Atros. Θα ζήταγα προσφορά με κύλινδρο M&C Move. Κόστος 700~750€. 

2. Αν θες κάτι πιο οικονομικό (650~700€), ψάξε για μοντέλο θωράκισης πόρτας Sparta 17, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA EPS ή, αν το επιτρέπει το budget, EVVA ICS ή WinkHaus Xtra.

3. Αν θες κάτι ακόμα φθηνότερο (500~550€), πας σε πόρτας με θωράκιση του κιλού, όπου απλά ζητάς να έχει γραναζωτή κλειδαριά και κύλινδρο AGB 9000. 

1 ώρα πριν, DIM1000 είπε

Για την Dom Diamant τι αποψη εχετε? Παραβιαζεται χωρις τρυπημα και ξυλο αρα φασαρια? Ειμαι αναμεσα σε τρεις λυσεις. 

Evva mcs με κλειδαρια κλπ

Dom Diamant με κλειδαρια cisa, defender κλπ

Omega plus. 

Τις εβαλαμε σειρα κοστους. Με ενδιαφερει να μην ανοιγουν με αθορυβο τροπο. Αν θελουν τρυπημα - καταστροφη ειμαι οκ αφου δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα. Θα πεταχτει η γειτονια (ηδη μπορει να εχουν γινει αντιληπτοιαπο παντου μονο που θα πλησιασουν την πορτα), θα πεταχτει ο σκυλος (μεσα στο σπιτι μονιμα) οποτε κι εγω. Πχη omega οπως με πληροφορησε ο πολυ δυνατος γνωστης Mclein ανοιγει μονο με τρυπημα. Οποτε ηδη μου κανει. Αλλα αν οι αλλες ειναι ακομα πιο δυσκολες ισως κινηθω εκει. 

Και τα 3 σετ θέλουν τρύπημα για να ανοίξουν. Πολύ καλός, ιδιαίτερος και σπάνιος ο Diamant, αλλά ξεπερασμένος (αν θυμάμαι καλά, βγήκε το 1996 και έκτοτε δυστυχώς δεν έχει εξελιχθεί). Με τα μισά περίπου χρήματα, παίρνεις Abloy Protec 2, που είναι ίδια φιλοσοφία μηχανισμού, αλλά πιο εξελιγμένος, προσεγμένος και ασφαλής. Εννοείται όμως πως παραμένει ένας από τους ασφαλέστερους κυλίνδρους ο Diamant. 

Ο EVVA MCS είναι ότι καλύτερο υπάρχει, δεν χρειάζεται να πούμε κάτι επιπλέον. 

Και η Omega παραμένει ένα πολύ καλό value for money. Παρόλα αυτά όμως, προσωπικά ίσως να προτιμούσα να πάω σε κλειδαριά κυλίνδρου, παρά σε Omega, λόγω του ότι η κυλίνδρου θα σου προσφέρει αναβαθμισιμότητα μελλοντικά. 

Επειδή όμως ένα σετ κλειδαριάς κυλίνδρου με κύλινδρο EVVA MCS ή Dom Diamant θα κοστίσει περίπου τα διπλάσια από ότι η Omega, θα μπορούσες να δεις και για άλλα σετ κλειδαριάς κυλίνδρου, που δεν θα είναι πολύ πιο ακριβά από την Omega και θα έχουν παρόμοιο ή και καλύτερο επίπεδο ασφάλειας. Για παράδειγμα, κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρος Abloy Protec 2. 

Συνοψη: και οι 3 επιλογές που ανέφερες είναι πολύ καλές, απλά οι MCS και Diamant ανεβάζουν κι άλλο το επίπεδο και ξεχωρίζουν, γιατί είναι και πιο πολύπλοκοι ως προς τον μηχανισμός ασφαλείας, αλλά είναι και πολύ πιο σπάνιοι σε σχέση με την Omega (όσο πιο σπάνια μία κλειδαριά, τόσο λιγότερο πιθανό είναι να γίνει στόχος και να βρεθεί κάποιος "αθόρυβος" τρόπος παραβίασης της - αυτό είναι που φοβούνται και κάποιοι με την Omega. Είναι πολύ καλή από άποψη ασφάλειας, αλλά έχει κυκλοφορήσει πολύ (12~13 χρόνια). Οπότε θεωρητικά είναι πιο πιθανό να γίνει κάτι με την Omega, παρά με τον Diamant και τον MCS). 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@swayback πολυ κατατοπιστικος. Δεν εχω λογια. Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου. Οποτε για να καταληξω οριστικα, αναμεσα σε diamant και abloy protec 2 Hard (δεν ξερω τη διαφορα του με τον απλο) ποιον θεωρεις καλυτερο και ασφαλεστερο. Συμφωνα με την πολυ σωστη λογικη οτι επειδη ειναι ακριβος και σπανιος ο diamant, εχει λιγοτερες πιθανοτητες να βρεθει κατι να τον ανοιξει συγκριτικα με τον abloy που φανταζομαι λογω τιμης και αποδοσης θα ειναι πιο πολυφορεμενος. Σωστα? Αν δεν σε ενδιεφερε το οικονομικο ας πουμε, σε ποιον θα πηγαινες? Χιλια ευχαριστω προκαταβολικα! :-)

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2021 στις 11:13 ΠΜ, mclein² είπε

ξυλινη πορτα ;

Θωρακισμενη πρέπει να είναι. Η κλειδαριά φαίνεται ταλαιπωρημένη. Θέλει να αλλάξω και κύλινδρο, καταπέλτη; Επίσης σε μελλοντικό σπίτι θα μπορώ να την τοποθέτησω;

Μετακόμισα πριν λίγο καιρό και στο προηγούμενο σπίτι είχα μια  multi lock omega plus  Αλλά λένε ότι είναι διαδικασία να μπει σε αυτή την πόρτα. Δλδ σε ποια πόρτα δεν είναι διαδικασία;

Μεγαλύτερη ασφάλεια έχει η omega plus ή ένας καινούριος κύλινδρος με καταπέλτη;

Και κάποιο καλη κλειδαρια κοντά σε Ηλιουπολη; 

IMG_20210119_125545_1.jpg

IMG_20210119_125518_1_1_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, James365 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μήπως αξίζει να βάλω κατι τέτοιο (στην ήδη υπάρχουσα κλειδαριά) για μεγαλύτερη ασφάλεια?

https://key-safe.gr/defender/defender-magnitiko-disec-mrm10800-mrm29sk-gia-kleidaries-omega-plus-1304#2370

 

εννοειται οτι θα αυξησεις την ασφαλεια σου αλλα δεν ξερω αν σου ειναι απαραιτητο.

επισης, εχει λιγη δουλιτσα για να τοποθετηθει.

10 ώρες πριν, DIM1000 είπε

Για την Dom Diamant τι αποψη εχετε? Παραβιαζεται χωρις τρυπημα και ξυλο αρα φασαρια? Ειμαι αναμεσα σε τρεις λυσεις. 

Evva mcs με κλειδαρια κλπ

Dom Diamant με κλειδαρια cisa, defender κλπ

Omega plus. 

Τις εβαλαμε σειρα κοστους. Με ενδιαφερει να μην ανοιγουν με αθορυβο τροπο. Αν θελουν τρυπημα - καταστροφη ειμαι οκ αφου δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα. Θα πεταχτει η γειτονια (ηδη μπορει να εχουν γινει αντιληπτοιαπο παντου μονο που θα πλησιασουν την πορτα), θα πεταχτει ο σκυλος (μεσα στο σπιτι μονιμα) οποτε κι εγω. Πχη omega οπως με πληροφορησε ο πολυ δυνατος γνωστης Mclein ανοιγει μονο με τρυπημα. Οποτε ηδη μου κανει. Αλλα αν οι αλλες ειναι ακομα πιο δυσκολες ισως κινηθω εκει. 

οπως εχω ξαναπει...ολοι οι κυλινδροι απο καποια σειρα κ επανω δεν εχουν προβληματα διαρρηξης.

ναι, θα δεις βιντεακια που καποιος μπορει και τους ανοιγει αλλα σε νορμαλ συνθηκες καθημερινοτητας ειναι σχεδον αδιανοητο και στην ελλαδα μαλλον πρακτικα αδυνατο.

οταν δεν εισαι στοχος ειναι καπως περιττο να δωσεις πανω απο 300€ μιας κ κανεις δε θελει να εισβαλει σπιτι σου για να παρει απλα τα σερβιτσια ή κατι αχρειαστο.

υγ - ναι, mcs - diamant κλπ ειναι καλυτερες επιλογες απο την omega plus κυριως ως προς τη νεοτητα και ακολουθως ως προς τον τροπο λειτουργιας.

9 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Περιοχή Γκύζι,

Χρήματα ανάλογα-επειδή δεν ξέρουμε αν θα μπορούμε να την πάρουμε μετά-όσο λιγότερα είναι δυνατόν για κάτι αξιοπρεπές τόσο καλύτερα.

Η υφιστάμενη κλειδαριά είναι αγνώστου ταυτότητας αλλά 15ετίας από ότι μας είπαν.

περιοχη δυσκολη.

λεφτα θα σκεφτομουν κατι αναμεσα σε 170 ~ 220 στη θεση σου.

προτασεις εαν μπορεσεις κ μας δειξεις την πορτα

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Θωρακισμενη πρέπει να είναι. Η κλειδαριά φαίνεται ταλαιπωρημένη. Θέλει να αλλάξω και κύλινδρο, καταπέλτη; Επίσης σε μελλοντικό σπίτι θα μπορώ να την τοποθέτησω;

Μετακόμισα πριν λίγο καιρό και στο προηγούμενο σπίτι είχα μια  multi lock omega plus  Αλλά λένε ότι είναι διαδικασία να μπει σε αυτή την πόρτα. Δλδ σε ποια πόρτα δεν είναι διαδικασία;

Μεγαλύτερη ασφάλεια έχει η omega plus ή ένας καινούριος κύλινδρος με καταπέλτη;

Και κάποιο καλη κλειδαρια κοντά σε Ηλιουπολη; 

IMG_20210119_125545_1.jpg

IMG_20210119_125518_1_1_1.jpg

το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενας κυλινδρος ασφαλειας.

θεωρω οτι κανεις καλα τη δουλεια σου απο 80€ εως 200€.

αναλογα τις αναγκες κ τα γουστα σου απλα επιλεγεις.

στειλε μου προσωπικο μηνυμα για συγκεκριμενες προτασεις με βαση την περιοχη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...