Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Mors13 είπε

Δε μπορώ να ξερω αλλα ειδα τουλαχιστον 2 διαφορετικα.  Οπως και να χει το σου γεμιζει τη πορτα με αφρο ειναι απαγορευτικο και απαρεδεκτο

Εγώ δεν είμαι τόσο σίγουρος. Ειδικός σε πόρτες δεν είμαι, αλλά ξέρω λιγάκι από τσιμέντο, και είδα την τοποθέτηση της δικής μου πόρτας.

Νομίζω το πιο σημαντικό είναι τα σωστά μέτρα, και να έρθει η πόρτα ακριβώς στο άνοιγμα. Αν μετά την τοποθέτηση της κάσας έχει μείνει 2-3 χιλιοστά διάκενο, τι τσιμέντο να μπει, και που να πιάσει. Εκεί νομίζω βάζεις αφρό.

Τώρα αν η κάσα αφήσει κενό και μιλάμε για τάξη μεγέθους εκατοστού και πάνω, ίσως είναι λίγο καλύτερο να βάλεις τσιμέντο.

Αλλά αν μιλάμε να έρθει ο άλλος με τροχό, ότι και να βάλεις, δεν έχει σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει εταιρια που να βγαζει πορτες ασφαλειας και να τις πουλαει χωρις κυλινδρο?

Η πρεπει υποχρεωτικα οταν την αγορασω να παρω αγκαλια και τον κυλινδρο που πουλαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tornado είπε

υπαρχει εταιρια που να βγαζει πορτες ασφαλειας και να τις πουλαει χωρις κυλινδρο?

Η πρεπει υποχρεωτικα οταν την αγορασω να παρω αγκαλια και τον κυλινδρο που πουλαει?

Υπάρχουν κάποιοι που δέχονται να τους πας κύλινδρο της επιλογής σου και να τον βάλουν πάνω από την αρχή. Αυτό έχει νόημα μόνο αν ο κύλινδρος είναι με εργοστασιακό κλειδί ώστε να μην αφήσεις κανένα από τα κανονικά. Αλλιώς επιλέγεις τον οικονομικότερο κύλινδρο που σου δίνουν και την ώρα της τοποθέτησης ζητάς από το συνεργείο να βάλει τον δικό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, swayback είπε

Είναι αρκετά χρήσιμη η απόκρυψη του κυλίνδρου, οπότε +1 από εμένα για το μαγνητικό. Είναι χρήσιμη, όχι μόνο γιατί δεν μπορεί ο άλλος να δει τι κύλινδρο έχεις, αλλά κι επειδή δεν μπορεί καν να βάλει κατσαβίδι και διάφορα άλλα, τα οποία μόνο ζημιά στο προφίλ του κυλίνδρου μπορεί να προκαλέσουν, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βάλεις ούτε το κλειδί μετά. Σπάνιο κι αυτό, αλλά έχει συμβεί. 

Είναι μασίφ όπως τα περισσότερα defender της αγοράς. Και για την ακρίβεια, ακόμα και τα φθηνά disec defender των 20~25€, από σκληρυμένο ατσάλι είναι, που σημαίνει ότι το τρύπημα είναι πολύ δύσκολο. 

Είμαι υπέρ του να είναι σπάνιος ο κύλινδρος. Και ο federal είναι. Όμως, 180~200€ είναι πάρα πολλά για τα χαρακτηριστικά του. Ακόμα και στα 134€ που τον βρίσκεις online, μάλλον θα προτιμούσα κάποιον άλλο. Ο Thirard Cobra δεν μπορεί να "συνεργαστεί" με το συγκεκριμένο defender, γιατί δεν θα χωράει να μπει το κλειδί στην σχισμή του ρότορα του defender. Εκτός κι αν ο Κούρος μπορεί να σου αλλάξει τον ρότορα και να σου βάλει τον ειδικό με την τρύπα, όπου θα μπορεί να μπει το κλειδί του Cobra. Στα 200€, θα προτιμούσα τον Dom Diamant, όμως ούτε αυτουνού το κλειδί θα μπαίνει, αν δεν αλλαχτεί ο ρότορας. Πολλά λεφτά όμως και δεν χρειάζεται. 

Η πιο value for money λύση, παραμένει ο Abloy Protec 2 όταν θέλουμε κάτι τοπ. Που όμως, παρά το χαμηλό -για τα χαρακτηριστικά του- κόστος, είναι ένα κλικ πιο πάνω, ακόμα και από τον Dom Diamant που αναφέρω παραπάνω. Αυτός (Protec 2) και ο EVVA MCS, είναι μέσα στους 3 καλύτερους που υπάρχουν. Μόνο "μείον" του Abloy Protec 2, είναι η περίεργη αίσθηση κατά τη χρήση (λόγω ιδιαιτερότητας του μηχανισμού), που σε κάποιους δεν αρέσει. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι προβληματικός ως προς την λειτουργία του.


Εάν όπως λες κλειδώνεις κάθε φορά το defender, νομίζω δεν χρειάζεται να τον αλλάξεις τον κύλινδρο από τώρα. Διαφορετικά, σου είπα τις προτάσεις μου όσον αφορά τον κύλινδρο.

Swayback,νομιζω πως τον dom diamant κατω απο 270€ δυσκολα τον βρισκεις!

Οσο για τον evva MCS σιγουρα ειναι ενας απο τους ΤΟΠ αυτη στιγμη,ομως στα 350€ περιπου με 3 κλειδια(5 κλειδια 450+€),δεν ξερω ποιος θα τον παρει και αν αξιζει πραγματικα να κανει κατι τετοιο. 

υγ.Ξερεις αν ο axi home 3d της Vachette εξακολουθει να παραγεται;;Διοτι στο σαιτ της vachette δεν τον εμφανιζει.

Θελω να πιστευω πως αν χρειαστω αντιγραφο κλειδιου να μπορει ο b να βγαλει.Μεσω Γαλλιας φυσικα,γιατι απο οσο γνωριζω μονο εκει βγαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Patrikeas είπε

Swayback,νομιζω πως τον dom diamant κατω απο 270€ δυσκολα τον βρισκεις!

Οσο για τον evva MCS σιγουρα ειναι ενας απο τους ΤΟΠ αυτη στιγμη,ομως στα 350€ περιπου με 3 κλειδια(5 κλειδια 450+€),δεν ξερω ποιος θα τον παρει και αν αξιζει πραγματικα να κανει κατι τετοιο. 

υγ.Ξερεις αν ο axi home 3d της Vachette εξακολουθει να παραγεται;;Διοτι στο σαιτ της vachette δεν τον εμφανιζει.

Θελω να πιστευω πως αν χρειαστω αντιγραφο κλειδιου να μπορει ο b να βγαλει.Μεσω Γαλλιας φυσικα,γιατι απο οσο γνωριζω μονο εκει βγαινουν.

Υπάρχουν κάποιοι που έχουν τον Diamant στα 250€ (με ΦΠΑ μέσα) και κάποιοι που τον δίνουν 200~220 (+ΦΠΑ). Δεν θα έλεγα πως έχει να κάνει με το αν αξίζουν ή όχι, οι κύλινδροι των 200+€. Υπάρχουν κάποιοι που απλά θέλουν "το καλύτερο" και το πιο ιδιαίτερο, χωρίς να ενδιαφέρονται τόσο για το κόστος. Σε αυτούς απευθύνονται αυτά τα προϊόντα. Έχουν βγει για να καλύψουν και αυτό το πολύ μικρό ποσοστό αγοραστών. 

Δεν γνωρίζω για τον AXI Home 3D. Ένα τηλεφώνημα στον κατασκευαστή της πόρτας σου, θα σου λύσει την απορία. Ρώτα και πόσο κοστίζει κάθε αντίγραφο, γιατί κάτω από 50€ δεν νομίζω να σου πουν. Τουλάχιστον στο PDF της Vachette για τον συγκεκριμένο κύλινδρο, για 52€ βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2019 στις 4:52 ΜΜ, Mors13 είπε

Καλησπέρα σας, εχοντας διαβασει αρκετα απο το φόρουμ εχω μια ερωτηση. Πριν 2 βδομαδα αλλαξα την πορτα διαμερισματος μου στα  νότια προάστια απο εναν πορτα. Ο η πορτα οπου στοιχισε 1130 ειναι 2 διπλης θωράκισης με 19 σημεια κλειδοματος 2χιλ. Λαμαρινα , επένδυση μεσα εξω ΞΥΛΟ καρυδια και οχι laminate και εχω κλειδαρια iseo μαζι με αφαλο iseo R50 και μαγνητικο defender disec.  Ο αφαλος εαν εξαιρέσουμε την υπαρξει του defender που κλεινει και δεν εχεις προσβαση ειναι καλος; απο οτι ειδα στο ίντερνετ εχει αγορα 80+ ευρω. Με τοσα που διαβασα εχω σκαλωσει και το σκέφτομαι να τον φωναξω και να μου βαλει ή τον federal ή τον keso 8000. 

να μην αλλαξεις τιποτα.

Στις 29/6/2019 στις 7:25 ΜΜ, Mors13 είπε

Pintourikio ναι μεσα εισαι ο πορτας στην Αργυρούπολη ειναι. Και ειλικρινά επειδη εκανα μια ερευνα αγοράς για αρκετο και εκτος του οτι ειναι πανω απο 20χρονια εκει περα . Μου κανανε πολυ καλη δουλεια, προσεκτικοι, καθαροι και όλα σωστα . Και θα προτεινει αυτο που ακριβως χρειαζεσαι.

Η αληθεια οτι στη λογικη ειναι σωστο γιατί οταν εχεις ελα defender πολυ καλο και το κρατας μόνιμα κλειστο δεν υπάρχει αναγκη ιδιαίτερα για πολυ ακριβο κύλινδρο 

Κοιτα να δεις οπως μου τα εξήγησε κιολας που μου εδειξε φωτογραφίες απο δουλειες αλλον πορταδων. Γιατι τον εχουν φωναξει να αλλαξει πόρτες κλειδαριες κτλπ παραβιασμενα, 2 πραματα ειναι βασικα απο οσο καταλαβα η θωρακιση της πορτας τουλαχιστον 2χιλ λαμαρινα και η πορτα να είναι πακτωμενη στον τοιχο με βεργες και ηλεκτροκοληση και μετα να γεμισει τα κενα με μπετο. Καποια μαγαζια γεμίζουν τα κενα με αφρο πολυαιρεθανης και όπως μου εδειξε εε φωτογραφίες απο διαρρήξεις οταν γεμιζουν με αφρο τον βγαζουν κοβουν τις βεργες και παιρνουν τη πορτα και μπαινουν . Οπως και κατι αλλο ειναι πολυ βασικο αξιζει η πορτα να βαλεις μια κλειδαρια 500 ευρω+; γιατί εαν η λαμαρίνα ειναι πολυ λεπτη οσο καλη κλειδαρια να εχεις με ενα λοστό στραβώνεις τη κασα και μπαινεις. Το εκανε ο θειος μου και το είδα. 

Οσο για τον  federal ρωταω γιατί μου τον προτεινε απο τους καλύτερους αφαλους, και μου κανει εντύπωση αυτο που λες.

ο federal ειναι καλος κυλινδρος αλλα η τιμη του δεν ειναι οτι καλυτερο στην ελλαδα.

Στις 29/6/2019 στις 10:12 ΜΜ, pantelikas είπε

IMG_20190629_220106__01__01.jpg.fedb2726fcce33e30323557ef1ad90e2.jpgΚαλησπέρα. Από σπίτι φίλου σε επαρχιακή πόλη χωρίς κρούσματα λέει. Τι μπορεί να πάρει για να φύγει η παλιά χωρίς να πάρει κορυφαία προϊόντα και τιμές.

Η φωτογραφία είναι από έξω

μόνο omega plus "αξιζει" να μπει σε αυτη την πορτα.

ατελειωτη φασαρια + μπερδεμα + κακη πορτα εσωτερικα...

Στις 29/6/2019 στις 10:40 ΜΜ, Mors13 είπε

Η αληθεια ειναι οτι πρωτα εκανα τη παραγγελια της πορτας και μετα εβαλα το εξτρα defender γιατι σκέφτομουν ,τι αλλο, τα εξτρα λεφτα αλλα μετα ειπα οτι δε αλλαζεις τετοια πραματα καθε μερα οποτε ας το βαλω σαν εξτραδακι. Το καλο με το συγκεκριμένο defender ειναι οτι σου έρχεται με 2 μαγνητικα κλειδιά οποτε χρειαζεσαι εξτρα 50 ευρω το ενα , οπότε για να το εχεις μονιμα κλειστο πρεπει να το χουν ολοι όσοι μένουν στο σπιτι. Απλα οπως αναφερεις και συ εαν δεν αλλαζει ο ροτορας δε μπορουν να μπουν όλοι οι κύλινδροι , για αυτο θα πρέπει να ρωτήσω τον κουρο. Θα περάσω κάποια στιγμη να τον ρωτήσω τι αλλες επιλογές εχω και αμα μπορει να προσαρμοστει κατι σαν τον cobra. 

Οταν λες οτι οτι ο protec 2 εχει περιεργη αισθηση τι εννοεις δηλαδη; 

Δε νομιζω προς ωρας να αλλαξω κυλινδρο επρεπε απ την αρχή να εβαζα κατι πιο ακριβό για να μην ειχα χρεωθει τον R50 φανταζομαι πως ακομα και τον federal να ειχα βαλει θα μου τον εδινε αλλη τιμη τοτε.

για το mrm29, εχει κοστος 20-25 ευρω το καθε κλειδι. εαν σου ειπε 50€ σε κοροϊδεύει.

Στις 29/6/2019 στις 11:32 ΜΜ, gramacar είπε

έχουν γίνει 2 τέτοιες διαρήξεις στην πόλη μου από ότι μου έχει πει κλειδαράς και φαντάζομαι ότι για να έχει συμβεί τουλάχιστον 2 φορές επαρχία, θα έχει συμβεί και αρκετές φορές στα μεγάλα αστικά κεντρα.

ειναι πιο σπανιο απο επαρχια το σεναριο. η πολη με τα περισσοτερα κρουσματα ειναι η Πατρα, μετα η Κορινθος και ακολουθει η ευρυτερη Αττικη.

Στις 29/6/2019 στις 11:38 ΜΜ, Patrikeas είπε

Επειδη και εγω πιστευω πως μια πορτα πρεπει να εχει μια καλη στιβαρη θωρακιση,και επειδη ισως καποιοι πορταδες να μην εχουν στην γκαμα τους καποιους κυλινδρους που να ικανοποιουν τον πελατη,δεν κανεις το εξης απλο.

Επιλεγεις την πορτα με την θωρακιση που θελεις,απο τους 3-4 πορταδες που παραγουν στιβαρες,ποιοτικες με υψηλες προδιαγραφες θωρακισης πορτες,τους προτεινεις καποιους δικους σου κυλινδρους,defender κλπ αν δεν σε ικανοποιουν τα δικα του,και αν δεν δεχθει του λες να βαλει αυτος το πιο απλο του και στη συνεχεια βαζεις της επιλογη σου.

Ετσι θα εχεις μια πορτα με ισχυρη θωρακιση με τους κορυφαιους κυλινδρους και defender που επιθυμεις!

Κυριοι τον mottura c48 με ποιον κυλινδρο θα τον βαζαται διπλα ως ισαξιο;;

mul-t-lock mt5 / mauer nw5 --- με λιγο μεγαλυτερη αξιοπιστια λογω του οτι κλειδια βρισκει κανεις μονο μεσω Ιταλιας.

11 ώρες πριν, swayback είπε

Υπάρχουν κάποιοι που έχουν τον Diamant στα 250€ (με ΦΠΑ μέσα) και κάποιοι που τον δίνουν 200~220 (+ΦΠΑ). Δεν θα έλεγα πως έχει να κάνει με το αν αξίζουν ή όχι, οι κύλινδροι των 200+€. Υπάρχουν κάποιοι που απλά θέλουν "το καλύτερο" και το πιο ιδιαίτερο, χωρίς να ενδιαφέρονται τόσο για το κόστος. Σε αυτούς απευθύνονται αυτά τα προϊόντα. Έχουν βγει για να καλύψουν και αυτό το πολύ μικρό ποσοστό αγοραστών. 

Δεν γνωρίζω για τον AXI Home 3D. Ένα τηλεφώνημα στον κατασκευαστή της πόρτας σου, θα σου λύσει την απορία. Ρώτα και πόσο κοστίζει κάθε αντίγραφο, γιατί κάτω από 50€ δεν νομίζω να σου πουν. Τουλάχιστον στο PDF της Vachette για τον συγκεκριμένο κύλινδρο, για 52€ βλέπω. 

νομιζω 70€ χρεωνει ο b. καλο θα ηταν να μας γραψει καποιος που εχει παραγγειλει.

1 ώρα πριν, tornado είπε

εαν ερθουν στην πορτα σου με τρυπανια (ποσο μαλλον με ειδικα τρυπανια για τον κυλινδρο σου), σημαινει οτι εισαι στοχος & αρα μαλλον (απο εμπειρια το συμπερασμα) δε το γλιτωνεις το μπουκαρισμα.

φυσικα, εαν εισαι εσυ + τα 3 παιδια σου η μοναδικη εισπραξη - τοτε πολυ πολυ απλα δεν εισαι στοχος. αυτα γινονται εκει που υπαρχει χρημα. οσο πιο πολυ, τοσο πιο καλα γι'αυτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, και να έχεις το ειδικό ποτηροτρύπανο καρβιδίου για τον Abloy, πως θα αφαιρέσεις αρχικά τον ρότορα του defender, οέο; (που λέει και ο mclein)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, swayback είπε

Επίσης, και να έχεις το ειδικό ποτηροτρύπανο καρβιδίου για τον Abloy, πως θα αφαιρέσεις αρχικά τον ρότορα του defender, οέο; (που λέει και ο mclein)

ε, αφου θα εχει δυνατο μιλγουοκι, χιτατσι κλπ + τρυπανια + ποτηροτρυπανα θα το ξεσκισει και το defender αλλα ποιος θα παει να παρει 300-500 ευρω που εχει ο Μ.Ο μεσα στο σπιτι του ; ; ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κανένα πιο απλό defender, ok. Άμα έχει κανένα kripton/diamond; Αυτά και με ποτήρι καρβιδιου, δεν...από ότι μας έχει δείξει η disec στα σχετικά videos. 

Εντάξει, η ουσία σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι ο άλλος θα βρει τον τρόπο αν είναι τόσο καλά προετοιμασμένος (πχ με τροχό), απλά το γράφω για να μην νομίζουν ότι τα καλά defender τα περνάς εύκολα με τρυπάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, swayback είπε

Αν έχει κανένα πιο απλό defender, ok. Άμα έχει κανένα kripton/diamond; Αυτά και με ποτήρι καρβιδιου, δεν...από ότι μας έχει δείξει η disec στα σχετικά videos. 

Εντάξει, η ουσία σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι ο άλλος θα βρει τον τρόπο αν είναι τόσο καλά προετοιμασμένος (πχ με τροχό), απλά το γράφω για να μην νομίζουν ότι τα καλά defender τα περνάς εύκολα με τρυπάνι.

ποσοι εχουν kripton ή diamond ?

γιατι ο μοναδικος αντιπροσωπος του diamond μου λεει οτι ειναι καμια 15αρια οσοι τοποθετουν απ'ολη την ελλαδα, οι υπολοιποι το αγνοουν.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

ποσοι εχουν kripton ή diamond ?

γιατι ο μοναδικος αντιπροσωπος του diamond μου λεει οτι ειναι καμια 15αρια οσοι τοποθετουν απ'ολη την ελλαδα, οι υπολοιποι το αγνοουν.

Καλημερα,καλο μηνα σε ολους.

Οταν λετε diamond,προφανως αναφερεσται στο bkd250(diamond monolito sferik rok);;

Το BD290(monolito super top) σε ποιο επιπεδο βρισκεται σε σχεση με το bkd250;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Καλημερα,καλο μηνα σε ολους.

Οταν λετε diamond,προφανως αναφερεσται στο bkd250(diamond monolito sferik rok);;

Το BD290(monolito super top) σε ποιο επιπεδο βρισκεται σε σχεση με το bkd250;;

BKD250 > BD290

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

Αυτό ως μέθοδο το έχω ακουσει κι εγω. Με τη διαφορά πως η πόρτα δεν ανοιγει. Η πόρτα γκρεμιζεται μαζί με τα τοιχώματα πλέον.

Αν ειναι να μιλάμε για κάτι τέτοιο, οπως έχει ειπωθεί, έχεις γινει στοχος και προφανως θεωρουν οτι θα βρουν χρημα μέσα.

Βέβαια οπως λέει και ένας πολύ καλός επαγγελματίας που γνωρίζω και τα 1000 ευρω, μεροκαματάκι ειναι. Βγάζει κανεις απο εμάς 1000 ευρω την ημέρα;

Αναφέρομαι στη μέθοδο με τον γρίλο. Δε μπορω να επεξεργαστω το κείμενο και να κάνω παράθεση του ποστ που έγραφε αυτο το θέμα.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...