Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Herald είπε

Οι κύλινδροι (συγκεκριμένα ο abloys) έχει αντιστροφή? Δηλαδή μπαίνει και σε πόρτες που κλείνουν και δεξιά και αριστερά? Μετακομίζω τώρα και σκέφτομαι αν θα χρειαστώ καινούργιο κύλινδρο.

Επίσης το MRM29 παραμένει καλό η να χτυπήσω κάτι καλύτερο?

 

To θα ανοίγει η πορτα αριστερά η δεξιά δεν παιζει ρολο στον κύλινδρο. Η κλειδαριά παιζει ρολο, δηλαδη η γλωσσά της να ειναι για αρ/φη ή δεξ/φη πορτα. Αν και σε πολλές η γλωσσά αλλάζει φορά.

Για το MRM29 θα σου πουν τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, mclein² είπε

 

επειδη η πορτα ειναι μια φθηνη της σειρας και επειδη ολα τα πραγματα που φοραει ειναι της ιδιας ποιοτητας

γνωμη μου : ολικη αναβαθμιση : κλειδαρια + κυλινδρος + ντιφεντερ

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις δλδ ότι ειναι προτιμότερο να παω για αλλαγή της πόρτας η θα ειμαι ασφαλής και μονο με την αναβάθμιση κλειδαρια+κύλινδρος+ντιφεντερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είσαι σε πολυκατοικία και η υφιστάμενη πόρτα ειναι λειτουργική, δεν υπάρχει λόγος να την αντικαταστήσεις. Δεν εχω ακουσει ποτε σε πολυκατοικία να εριξαν την πορτα για να μπουν. Η καρδια της πορτας ειναι η κλειδαρια.

Εκει χτυπανε, και ψάχνουν κλειδαριές που παραβιάζονται ευκολα. Δεν εχει νόημα για εμενα να μπεις σε τέτοια έξοδα.

Αλλαξε το σετακι, η και ακομα αν ειναι γραναζωτη η κλειδαριά σου και δεν εχει θεμα με το κλειδωμα-ξεκλειδωμα τότε αλλάζεις μονο τον κύλινδρο και το defender και παλι ασφαλής θα είσαι.Αν και καλυτερα αφου μπαινεις στον κοπο βαλτα και τα 3 καινουρια να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο και να αποτρεψεις και μια πιθανή μελλοντική εμπλοκη της κλειδαριάς.

Εγω στην θεση σου αν ηθελα να επενδύσω εξτρα στην ασφάλεια μου, (εκτος απο αυτα που θα άλλαζα στην πορτα) θα κοίταγα και για συναγερμό.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Theorem είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις δλδ ότι ειναι προτιμότερο να παω για αλλαγή της πόρτας η θα ειμαι ασφαλής και μονο με την αναβάθμιση κλειδαρια+κύλινδρος+ντιφεντερ;

μονο το σετ κλειδια + κυλινδρος + ντιφεντερ.

επειδη οι πορτες ντελομ δε φημιζονται για την ποιοτητα των σωθικων κυριως γι αυτο προτεινω αλλαγη σε ολοκληρο το σετ κ οχι μονο εναν πολυ καλο κυλινδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mclein² είπε

 

η κλειδαρια ειναι οκ απ'οσο βλεπω απο τη φωτο.

το ντιφεντερ ειναι ενα απλο νορμαλ.

εσυ χρειαζεσαι ειτε εναν πολυ καλο κυλινδρο ανω των 80€, ειτε εναν κατωτερο και ταυτοχρονα ενα καλυτερο ντιφεντερ.

 

Επειδη εχω ψιλομπερδευτει. Ποια η διαφορα της κλειδαριας με τον κυλινδρο; Η κλειδαρια ειναι ο μηχανισμος που εχει μπει μεσα στην πορτα και ο κυλινδρος το πανω μερος που μπαινει και το κλειδι;

Το οτι τωρα κλειδωνει μεχρι 2 φορες, ειναι θεμα κλειδαριας ή κυλινδρου;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Επειδη εχω ψιλομπερδευτει. Ποια η διαφορα της κλειδαριας με τον κυλινδρο; Η κλειδαρια ειναι ο μηχανισμος που εχει μπει μεσα στην πορτα και ο κυλινδρος το πανω μερος που μπαινει και το κλειδι;

Κάνε μια αναζήτηση για cisa revolution pro, που προτείνεται κατά κόρον και θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αν είσαι σε πολυκατοικία και η υφιστάμενη πόρτα ειναι λειτουργική, δεν υπάρχει λόγος να την αντικαταστήσεις. Δεν εχω ακουσει ποτε σε πολυκατοικία να εριξαν την πορτα για να μπουν. Η καρδια της πορτας ειναι η κλειδαρια.

Εκει χτυπανε, και ψάχνουν κλειδαριές που παραβιάζονται ευκολα. Δεν εχει νόημα για εμενα να μπεις σε τέτοια έξοδα.

Αλλαξε το σετακι, η και ακομα αν ειναι γραναζωτη η κλειδαριά σου και δεν εχει θεμα με το κλειδωμα-ξεκλειδωμα τότε αλλάζεις μονο τον κύλινδρο και το defender και παλι ασφαλής θα είσαι.Αν και καλυτερα αφου μπαινεις στον κοπο βαλτα και τα 3 καινουρια να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο και να αποτρεψεις και μια πιθανή μελλοντική εμπλοκη της κλειδαριάς.

Εγω στην θεση σου αν ηθελα να επενδύσω εξτρα στην ασφάλεια μου, (εκτος απο αυτα που θα άλλαζα στην πορτα) θα κοίταγα και για συναγερμό.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πως θα ξερω όμως ότι η υπάρχουσα κλειδαριά μπορεί να αντικατασταθεί με cisa revolution pro(θα ειναι δυνατή η αλλαγή η εχω κάποιες συγκεκριμένες επιλογές σύμφωνα με την ήδη εγκατεστημένη). Ο συναγερμός θα τοποθετηθεί ούτως η άλλως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχτηκε παντως χτες αποπειρα στου Ζωγραφου, μεσημερακι 2 γυναικες, δεν θα πω εθνικότητα αλλα νομιζω καταλαβατε. Χτύπησαν την πορτα να κοψουν κινηση, τους καλησπερισε ο σκυλος και φυγανε. Μαλλον ψαχνουν ξεκλείδωτες πορτες και να λειπουν οι ιδιοκτητες γιατι θα μου εκανε εντυπωση να μπορούν να ανοιξουν το μαγνητικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Μπράβο!! Πολύ ωραίος!!

Τον MCS θα του τον πας ή θα τον αγοράσουν οι ίδιοι;

Εγώ τον αγόρασα μόνος μου και θα μου τον βάλουν στην τοποθέτηση. Τους είπα να τους τον πάω για να τον τεστάρουν κι ότι σίγουρα μπαίνει και μου είπαν ότι ρώτησαν το εργοστάσιο και πήραν το ΟΚ, οπότε θα τον περάσουν στην τοποθέτηση.

Με το καλό να έρθει!!

Πάντως, βλέπω ότι υπάρχει κάποια ευελιξία πλέον και δεν είναι αρνητικοί στο να βάλουν άλλους κυλίνδρους. Τουλάχιστον στον MCS έχουμε 2 στα 2!! Ένας ο δικός μου και ένας ο δικός σου.

Κι εμένα ο δεύτερος MC Move είναι.

Καλησπέρα!

Δεν ήξερα ότι έβαζε καλύτερο. Θα ρωτήσω αύριο αν το βάζει ακόμη.

Καλησπέρα, ο κύλινδρος που αγόρασα θα πάει κατευθείαν από το κατάστημα  στον Σ που θα μου τον τοποθετήσει με την πόρτα. Αρχικά σκεφτόμουν να βάλω τον move σα κύρια κλειδαριά και τον evva ωσ ασφαλείας αλλά τελικά μάλλον καταλήγω να βάλω κατευθείαν τον evva ως κύρια κλειδαριά..εσύ τι θα κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Κάνε μια αναζήτηση για cisa revolution pro, που προτείνεται κατά κόρον και θα δεις.

Φίλε κατάλαβα τι παίζει. Μπορώ να δω ποια κλειδαριά έχει η πόρτα; Αξίζει να την αλλάξω εάν είναι να μετακομίσω σε 1,2 χρόνια ή να αλλάξω μόνο κύλινδρο ; Θέλω καλή ασφάλεια, οπότε να βάλω και ένα καλό defender;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Φίλε κατάλαβα τι παίζει. Μπορώ να δω ποια κλειδαριά έχει η πόρτα; Αξίζει να την αλλάξω εάν είναι να μετακομίσω σε 1,2 χρόνια ή να αλλάξω μόνο κύλινδρο ; Θέλω καλή ασφάλεια, οπότε να βάλω και ένα καλό defender;

οσο καλυτερα πραγματα παρεις, τοσο καλυτερο αποτελεσμα !

 

7 ώρες πριν, Lazostat είπε

Επειδη εχω ψιλομπερδευτει. Ποια η διαφορα της κλειδαριας με τον κυλινδρο; Η κλειδαρια ειναι ο μηχανισμος που εχει μπει μεσα στην πορτα και ο κυλινδρος το πανω μερος που μπαινει και το κλειδι;

σωστα.

 

7 ώρες πριν, Lazostat είπε

Το οτι τωρα κλειδωνει μεχρι 2 φορες, ειναι θεμα κλειδαριας ή κυλινδρου;

ειναι θεμα κλειδαριας.

οταν κλειδωνει κανει κλακ - κλακ, δηλαδη το καταλαβαινεις ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υπάρχει πρόταση για πόρτα πολυκατοικίας με αυτοματισμό πχ να ανοίγει με κάρτα, θέλουμε να αλλάξουμε στην πολυκατοικία μας.

Έχω δει επιλογές όμως όλες είναι με θωρακισμένες, είναι αυτή η καλύτερη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος ξέρει, υπάρχει εταιρεία που να μπορεί να κατασκευάσει πόρτα για μονοκατοικία, διάστασης 1.25 πλάτος, που να μην χρειαστεί να πουλήσουμε το ένα μας νεφρό; (μου πρότειναν Golden Door, δεν έχω λάβει ακόμα την προσφορά αλλά δεν ξέρω, έχω αυτή την αίσθηση ;) )...

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αν κάποιος ξέρει, υπάρχει εταιρεία που να μπορεί να κατασκευάσει πόρτα για μονοκατοικία, διάστασης 1.25 πλάτος, που να μην χρειαστεί να πουλήσουμε το ένα μας νεφρό; (μου πρότειναν Golden Door, δεν έχω λάβει ακόμα την προσφορά αλλά δεν ξέρω, έχω αυτή την αίσθηση ;) )...

1,25 είναι ειδική κατασκευή και φυσικά δεν χρεώνεται σαν απλή πόρτα. Επίσης καλό θα ήταν να αποφύγεις ένα φύλλο με τέτοιο πλάτος, γιατί σίγουρα θα βγάλει προβλήματα σε βάθος χρόνου. Καλύτερα ένα φύλλο 90-100cm και δίπλα σταθερό ή ακόμη καλύτερα να μικρύνει το άνοιγμα και να μπει μόνο πόρτα στο 1 μέτρο πλάτος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alejandro είπε

καλό θα ήταν να αποφύγεις ένα φύλλο με τέτοιο πλάτος, γιατί σίγουρα θα βγάλει προβλήματα σε βάθος χρόνου.

Θα μπορούσες επιγραμματικά, να αναφέρεις μερικά από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...