Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Θα μπορούσες επιγραμματικά, να αναφέρεις μερικά από αυτά;

Το βασικότερο είναι η πιθανότητα να "κρεμάσουν" οι μεντεσέδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Το βασικότερο είναι η πιθανότητα να "κρεμάσουν" οι μεντεσέδες.

Σορρυ για την παρέμβαση άλλα υπάρχουν πόρτες και πόρτες σπίτια και σπίτια, αλλο το οτι ειναι ειδική κατασκευή και αλλο οτι θα εχει πρόβλημα. Μεντεσέδες μπορεί να κρεμάσου μονο αν αυτος που αναλάβει δεν ξερει τι του γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας,

Έχω πόρτα ασφαλείας Dierre με defender Mottura και αφαλό Keso 2000s Ω.

Btw τα έχω βρει έτοιμα γιατί τα είχε βάλει η γιαγιά μου.

Είμαι καλά; Τί να βελτιώσω και με τι;

IMG_20210515_185708.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Σορρυ για την παρέμβαση άλλα υπάρχουν πόρτες και πόρτες σπίτια και σπίτια, αλλο το οτι ειναι ειδική κατασκευή και αλλο οτι θα εχει πρόβλημα. Μεντεσέδες μπορεί να κρεμάσου μονο αν αυτος που αναλάβει δεν ξερει τι του γίνεται.

Όταν ο κατασκευαστής δίνει κατασκευασιμότητα μέχρι 1 μέτρο πλάτος, μάλλον κάτι θα ξέρει περισσότερο... Οι προδιαγραφές δεν υπάρχουν για πλάκα, έχουν λόγο. Για αυτό και οι κατασκευές εκτός προδιαγραφών συνήθως γίνονται με ευθύνη του πελάτη.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ioann1s είπε

Καλησπέρα σε όλους σας,

Έχω πόρτα ασφαλείας Dierre με defender Mottura και αφαλό Keso 2000s Ω.

Btw τα έχω βρει έτοιμα γιατί τα είχε βάλει η γιαγιά μου.

Είμαι καλά; Τί να βελτιώσω και με τι;

IMG_20210515_185708.jpg

Καλησπέρα. 

Το defender της Mottura είναι μια χαρά. Δεν θα το πείραζα για κανένα λόγο. 

Ο κύλινδρος (KESO 2000) καλός, αλλά πλέον ξεπερασμένος. Ενδεχομένως να τον άλλαζα, ανάλογα την περιοχή που βρίσκεται η πόρτα (καλό θα ήταν να το αναφέρεις). 

Και τέλος, ίσως να σκεφτόμουν και αλλαγή της κλειδαριάς, αν είναι 10ετίας και βάλε (που μάλλον είναι).

Από περιέργεια..η πόρτα είναι σίγουρα της Dierre; Γιατί πόρτα Dierre και τέτοιο σετ κυλίνδρου και defender, συνήθως δεν πάνε μαζί. Πιο πολύ για Siamo μου ακούγεται, αλλά οκ. Εκτός κι αν εννοείς ότι η γιαγιά αναβάθμισε την παλιά κλειδαριά της Dierre με αυτή που βλέπουμε στη φωτό.

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Σορρυ για την παρέμβαση άλλα υπάρχουν πόρτες και πόρτες σπίτια και σπίτια, αλλο το οτι ειναι ειδική κατασκευή και αλλο οτι θα εχει πρόβλημα. Μεντεσέδες μπορεί να κρεμάσου μονο αν αυτος που αναλάβει δεν ξερει τι του γίνεται.

Ότι είπε και ο Αλεχάνδρο παραπάνω. Μόνο αξονικές ασφαλείας νομίζω παίζουν σε τέτοιες διαστάσεις (αν και νομίζω από 1,30 πλάτος και πάνω πάνε αυτές). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω, δεν ξέρω τις προδιαγραφές! Λογικό είναι αναλόγως του πλάτους να αλλάζουν καθώς δεν αλλάζει μόνο το βάρος, αλλά και η ανεμοπίεση και οι ροπές που ασκούνται.

Από εκεί και πέρα, το άνοιγμα είναι δεδομένο. Όποιος δώσει προσφορά, θα πρέπει να προσφέρει λύση είτε με σταθερό μέρος, είτε αξονική είτε οτιδήποτε, που θα καλύπτει τα αισθητικά, τεχνικά και οικονομικά κριτήρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2021 στις 3:10 ΜΜ, Surriento είπε

Καλησπέρα, ο κύλινδρος που αγόρασα θα πάει κατευθείαν από το κατάστημα  στον Σ που θα μου τον τοποθετήσει με την πόρτα. Αρχικά σκεφτόμουν να βάλω τον move σα κύρια κλειδαριά και τον evva ωσ ασφαλείας αλλά τελικά μάλλον καταλήγω να βάλω κατευθείαν τον evva ως κύρια κλειδαριά..εσύ τι θα κάνεις?

Καλησπέρα!

ο MCS θα μπει στην κύρια κλειδαριά που κινεί όλους (εκτός του ενός που κινεί η δεύτερη κλειδαριά) τους πύρους. Το σκεπτικό μου είναι ότι και να λείψω για 5 λεπτά, το σπίτι θα είναι ασφαλισμένο με τον πολύ καλύτερο κύλινδρο. Μην ξεφεύγουμε κιόλας... και μόνο τον MCS να είχαμε, πάλι είμαστε στο πάνω πάνω ράφι!!!

Με τους δύο κλειδωμένους, είμαστε παααααααάρα πολύ καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι πρεπει να κλεισω καλα τη πορτα μεχρι μεσα, αλλιως ανοιγει απο μονη της, τι μπορει να σημαινει; Αφου πολλες φορες κλειδωνω κιολας, και σταματαει στη μεση, θα πρεπει να σμπρωξω τη πορτα για να κλειδωσει περαιτερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Το οτι πρεπει να κλεισω καλα τη πορτα μεχρι μεσα, αλλιως ανοιγει απο μονη της, τι μπορει να σημαινει; Αφου πολλες φορες κλειδωνω κιολας, και σταματαει στη μεση, θα πρεπει να σμπρωξω τη πορτα για να κλειδωσει περαιτερω.

Χρειάζεται ρεγουλάρισμα στο σημείο της κάσας που κουμπώνει η γλώσσα. Αρκεί να υπάρχει ρεγουλατόρος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2021 στις 12:07 ΜΜ, swayback είπε

Θα έψαχνα για:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Atros, όπου θα ζήταγα προσφορά με κύλινδρο M&C Move

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Dierre Sparta 17, όπου θα ζήταγα προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA ICS ή WinkHaus X-TRA ή ακόμα και EVVA 4KS, αν χωράει στο budget (ίσως να χωράει).

 

Την Sparta 17 την έχουν αρκετοί, οπότε πρέπει να βρεις κάποιον που να είναι ευέλικτος ώστε να δεχτεί να βάλει στην πόρτα το σετ κλειδαριάς της επιλογής σου. Γιατί κανονικά οι περισσότεροι δίνουν την πόρτα με σετ κλειδαριάς της ίδιας εταιρείας, που δεν αξίζει. 

Μετά από καιρό...  Μια προσφορά που πηρα για την dierre λόγω μικρότερων διαστάσεων ανέβηκε η τιμή 100€(θελει ειδική παραγγελια λόγω πλάτους <93 cm) . Επίσης δέχτηκε να κάνει το πακετο που ζήτησε αν και ανέβηκε αρκετά η τιμή πλεον αλλά χωρίς πιστοποιητικο αντί διάρρηξης. Αυτό τι ακριβώς εγγυάται; είναι κάτι σαν ασφάλεια με κάποια αποζημίωση σε περιπτωση διάρρηξης ή κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Αυτό τι ακριβώς εγγυάται; είναι κάτι σαν ασφάλεια με κάποια αποζημίωση σε περιπτωση διάρρηξης ή κάτι τέτοιο;

Όχι. Απλά σου λέει ότι πχ ότι δίνουμε πιστοποίηση αντιδιαρρηκτικής κλάσης 3, αλλά με την κλειδαριά που έχουμε κάνει την δοκιμή. Οπότε σου λέει δεν εγγυώμαστε ότι με την κλειδαριά που θα επιλέξεις, θα έχεις το επίπεδο ασφαλείας που θεωρητικά προσφέρει η πιστοποίηση. 

Οι μέθοδοι διάρρηξης εξελίσσονται καθημερινά και τα προϊόντα που χρησιμοποιήθηκαν στις δοκιμές, ξεπερνιούνται. Και οι εταιρείες δεν τεστάρουν τις πόρτες τους και τις κλειδαριές που βάζουν, κάθε λίγο και λιγάκι. Άποψη μου, είναι να μην κολλήσεις σε αυτό. Υπάρχουν πολλές εταιρείες που βγάζουν πολύ ασφαλέστερα προϊόντα (όσον αφορά το σετ κλειδαριάς πάντα) από αυτά της Dierre. 

Καλό είναι που υπάρχουν οι κλάσεις γιατί έτσι έχεις ένα σημείο αναφοράς. Απλά λέω ότι αν μία πόρτα δεν έχει πιστοποίηση, δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή. Αρκεί να απευθυνθείς σε σοβαρό επαγγελματία που έχει και μία Χ πείρα στον χώρο και δίνει τεχνικές πληροφορίες για την πόρτα.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, swayback είπε

Όχι. Απλά σου λέει ότι πχ ότι δίνουμε πιστοποίηση αντιδιαρρηκτικής κλάσης 3, αλλά με την κλειδαριά που έχουμε κάνει την δοκιμή. Οπότε σου λέει δεν εγγυώμαστε ότι με την κλειδαριά που θα επιλέξεις, θα έχεις το επίπεδο ασφαλείας που θεωρητικά προσφέρει η πιστοποίηση. 

Οι μέθοδοι διάρρηξης εξελίσσονται καθημερινά και τα προϊόντα ξεπερνιούνται. Άποψη μου, είναι να μην κολλήσεις σε αυτό. Υπάρχουν πολλές εταιρείες που βγάζουν πολύ ασφαλέστερα προϊόντα (όσον αφορά το σετ κλειδαριάς πάντα) από αυτά της Dierre. 

Καλό είναι που υπάρχουν οι κλάσεις γιατί έτσι έχεις ένα σημείο αναφοράς. Απλά λέω ότι αν μία πόρτα δεν έχει πιστοποίηση, δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή. Αρκεί να απευθυνθείς σε σοβαρό επαγγελματία που έχει και μία Χ πείρα στον χώρο και δίνει τεχνικές πληροφορίες για την πόρτα.

Κατάλαβα, αν εγώ λόγω κόστους τώρα την βάλω όπως έρχεται και μετά από κάποια χρόνια θέλω να αλλάξω κλειδαριά είναι πολυ δυσκολο; γενικά πιανουν τα χέρια μου . Το λέω για να νευριασω το κόστος τώρα και να το αφήσω για λίγο αργότερα το κάτι ασφαλέστερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Κατάλαβα, αν εγώ λόγω κόστους τώρα την βάλω όπως έρχεται και μετά από κάποια χρόνια θέλω να αλλάξω κλειδαριά είναι πολυ δυσκολο; γενικά πιανουν τα χέρια μου . Το λέω για να νευριασω το κόστος τώρα και να το αφήσω για λίγο αργότερα το κάτι ασφαλέστερο. 

Η αλλαγή του κυλίνδρου είναι εύκολη, αρκεί να βρεις πως μπαίνει και βγαίνει στην κλειδαριά σου. 

Η αλλαγή του defender με κάποιο καλύτερο, κατά πάσα πιθανότητα θα απαιτήσει την χρήση ποτηροτρύπανου ή τέλος πάντων κάποιου άλλου εργαλείου για να μεγαλώσει η διάμετρος της τρύπας στην πόρτα. 

Η αλλαγή κλειδαριάς δεν είναι εύκολη για κάποιον που δεν ξέρει. Οπότε απλά βεβαιώσου ότι αυτή που θα έχει εξαρχής η πόρτα θα είναι τουλάχιστον γραναζωτή και της dierre. Και μελλοντικά αναβαθμίζεις μόνο τον κύλινδρο και ίσως και το defender. 

Ένας τίμιος επαγγελματίας πάντως, δεν θα σε χρεώσει κάτι παρανοϊκό για την αναβάθμιση των δύο που ανέφερα.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους!

 

Πόρτα 15ετίας από το Πλαίσιο, θέλουμε να αλλάξουμε κλειδαριά λόγω κρουσμάτων τελευταία στην περιοχή (Θεσσαλονίκη).

 

Κάτω έχει Cisa Cambio Facile, πάνω πάλι Cisa αλλά δεν ξέρω ποιό μοντέλο, το κλειδί μοιάζει με την Astral S.

 

Ιδανικά θέλω κλειδαριές που να αλλάζουν τα κλειδιά αντί του κυλίνδρου. Εννοείται κάτι απαραβίαστο, το budget δεν είναι θέμα. Τι combo προτείνετε?

 

 

p1.jpg

p2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...